Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ανταλαξτε 4-5κουτια να μην εχει κανενας παραπονο.
Παιδιά μήπως αρχικά τα έβγαλε με ΜΑΧΑΜ κάλυκα να δει πως πάει η παραγωγή τους εντός εργοστασίου,να κάνει κ τις βλητικές δοκιμές του τις μετρίσεις του γενικότερα κ αφού όλα πήγαιναν κατευχήν κ σιγούρεψε το προϊόν του έπειτα το συνεχίζει με nobelsport κάλυκα όπως το συνηθίζει άλλωστε σε όλα του τα φυσίγγια;think (πλιν τα mezzo).
 
Παιδιά μήπως αρχικά τα έβγαλε με ΜΑΧΑΜ κάλυκα να δει πως πάει η παραγωγή τους εντός εργοστασίου,να κάνει κ τις βλητικές δοκιμές του τις μετρίσεις του γενικότερα κ αφού όλα πήγαιναν κατευχήν κ σιγούρεψε το προϊόν του έπειτα το συνεχίζει με nobelsport κάλυκα όπως το συνηθίζει άλλωστε σε όλα του τα φυσίγγια;think (πλιν τα mezzo).
Καπως ετσι εγινε.δοκιμαστικα τα εβγαλε με maxam.
 
Μια χαρά έριξε χθες ο φίλος με αυτά,,,κανένα πρόβλημα με τον 8ρη παφυλα σε δικαννο,,,ίσως σε καποια αυτογεμη να υπάρξει πρόβλημα στην εξωλκευση όπως και σε άλλα φυσιγγια με κοντό παφυλα

Η L4S τα δούλευε καλά και τα πέταγε μακρυά
 
Καλά, κι εγώ έχω ρίξει άπειρα και δεν είχα ποτέ θέμα ... Μόνο με την καραμπίνα που και που (με Cheddite sporting) ... Απλά είπα πως θα τα προτιμούσα. Μόλις μπορέσω θα περάσω να φορτώσω κι εγώ καμιά 500αδα για το σκοπευτήριο...
 
για τα Sterling τουρκικα σκοπευτικά των 28γρ που λέγαμε
Screenshot-1.jpg
 
για τα Sterling τουρκικα σκοπευτικά των 28γρ που λέγαμε
Screenshot-1.jpg
Ίσως να μην τα λένε σκοπευτικά και sporting ... Αλλά 28αρια παράγουν. Σήμερα ένας φίλος τα έριχνε στο σκοπευτήριο, και μάλιστα 2 διαφορετικά 28αρια, κι ένα 24αρι τραπ Νο 7,5 με άριστες εντυπώσεις, και μου έδωσε 2 φυσίγγια από τον κάθε τύπο για να τα σφάξω και να τα παρουσιάσω. ;) Δεν μπορώ όμως τώρα, μάλλον από βδομάδα ...
 
Σήμερα έριξα δυο πούλες, στη μια έριξα μισά-μισά Lambro sporting (πράσινο) και Lambro Series 2 και στην άλλη πάλι σχεδόν μισά-μισά το Series 2 και το Clever T1 mirage. Μου άρεσαν όλα !!! Να πω την αλήθεια δεν παρατήρησα κάποια αισθητή διαφορά, ούτε μεταξύ των δυο Lambro, ούτε μεταξύ του Μirage και των Lambro. Αυτός ήταν εξάλλου ο λόγος που επέλεξα να ρίξω σε κάθε πούλα 2 τύπους, πολλές φορές μάλιστα στη μια κάννη το ένα και στην άλλη το άλλο !!! Απόλυτα ανεκτά και καθόλου κουραστικά από άποψη ανάκρουσης. Και ωραία σπασίματα σε διάφορες αποστάσεις (με BL και MR). Ειδικά το Mirage μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ένα κλικ παραπάνω από τα άλλα δυο. Ίσως έπαιξε ρόλο σ'αυτό και το ότι ήταν Νο 7,5 ... Διότι και το Lambro sporting σε Νο 7,5 όσες φορές το έριξα μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις !!!
IMG-20190220-201736.jpg
 
Σήμερα έριξα δυο πούλες, στη μια έριξα μισά-μισά Lambro sporting (πράσινο) και Lambro Series 2
Εγώ ενιωσα ότι τα τα πρασινα ηταν ποιο σκληρα . εριξα 3 κουτια πρασινα και 3+ serius εναλάξ.(μου άρεσαν πάρα πολύ τα serius 2).θα τα ξαναρίξω και λογικά θα φορτώσω για καλοκαίρι.
 
Δοκίμασα τα T1 Mirage 7.5 και τα Series 2 28gr 8.
Κανένα από τα δυο δε μου έκατσε καλά στα γούστα μου.
Από τα ετοιματζιδικα η επιλογή μου παραμένει NSI Due .και τα. Uno Prima σε 8.5
Σταύρο με τη choke τα δουλεύεις αυτά τα σκοπευτικά;
 
τα πράσινα σίγουρα είναι πιο σκληρά σε ανάκρουση από τα series 2 τα οποία είναι βούτηρο,,,μου κάνει εντύπωση Στέλιο πως δεν είδες διαφορά από Lambro Series 2 και Mirage σε ανάκρουση,,,κατάλαβα την διαφορά από το 1ο φυσίγγι
 
,,,μου κάνει εντύπωση Στέλιο πως δεν είδες διαφορά από Lambro Series 2 και Mirage σε ανάκρουση,,,κατάλαβα την διαφορά από το 1ο φυσίγγι
Κι εμένα μου έκανε εντύπωση, γιατί θυμάμαι που το είχες αναφέρει προ ημερών ...;) Κι εγώ λοιπόν αυτό περίμενα, μάλιστα τα πήρα σήμερα με κάποιο δισταγμό, αλλά τελικά αποφάσισα να πάρω ένα κουτί από περιέργεια ... Τι να πω, ίσως η προσοχή μου ήταν πολύ εστιασμένη στην πούλα και στο κάθε πιατάκι, που ήταν γενικά δύσκολο σχήμα, και δεν μου άφηνε περιθώριο να δώσω σημασία στην ανάκρουση. Ίσως αν έριχνα κανα-δυο από το καθένα σε σταθερό στόχο (στον πίνακα) να τα ένιωθα αλλιώς, εκεί πάντα αισθάνομαι την ανάκρουση περισσότερο απ'οτι στον κινούμενο (πιατάκι ή θήραμα) όπου συνήθως δεν καταλαβαίνω τίποτα ...
Πάντως με κάποια φυσίγγια "την ακούω" κάπως, χωρίς βέβαια να με κουράζουν ιδιαίτερα, όπως π.χ. το RIO και το NSI DUE ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top