Σκοπευτικά οπτικής ίνας

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή τη συζήτηση που είχα με κάτι φίλους. Το όπλο μου έχει σκόπευτρο οπτικής ίνας hiviz. Χρησιμοποιώ τη λευκή ίνα, την οποία μάλιστα έχω μαυρίσει στην άκρη. Μια ίνα πράσινη ή κόκκινη θα μου δώσει κάτι παραπάνω ή θα με μπερδεψει? Ακούω γνώμες!
 
Ενδεχεται να σου αποσπα την προσοχη και το ματι σου να μην επικεντρωνεται στο στοχο.
Ακριβώς γι αυτό ρωτάω! Ρίχνω διοφθαλμα, και δεν κοιτάζω σκόπευτρο, απλά βλέπω (θαμπά)την κάννη σαν μια μαύρη γραμμή 15-20 εκατοστά να μπαίνει στο θήραμα και να προσπερνάει (pull away). Μερικές φορές όμως, αν δεν είμαι συγκεντρωμένος, δεν βλέπω καθόλου κάννη. Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις κάτι τέτοιο θα βοηθούσε? Ή θα μου αποσπά την προσοχή με τα αντίθετα αποτελέσματα?!
 
Ακριβώς γι αυτό ρωτάω! Ρίχνω διοφθαλμα, και δεν κοιτάζω σκόπευτρο, απλά βλέπω (θαμπά)την κάννη σαν μια μαύρη γραμμή 15-20 εκατοστά να μπαίνει στο θήραμα και να προσπερνάει (pull away). Μερικές φορές όμως, αν δεν είμαι συγκεντρωμένος, δεν βλέπω καθόλου κάννη. Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις κάτι τέτοιο θα βοηθούσε? Ή θα μου αποσπά την προσοχή με τα αντίθετα αποτελέσματα?!
Ισως σε συνθηκες συννεφιας να βοηθαει, κοντρα στον ηλιο αν ειναι εντονο το σκοπευτρο μπορει να μας αποσυντονησει.Τωρα αν δεν εισαι συγκεντρωμενος και δεν εχεις σταθερη επωμηση μαλλον ειναι αλλου το προβλημα.
 
Ισως σε συνθηκες συννεφιας να βοηθαει, κοντρα στον ηλιο αν ειναι εντονο το σκοπευτρο μπορει να μας αποσυντονησει.Τωρα αν δεν εισαι συγκεντρωμενος και δεν εχεις σταθερη επωμηση μαλλον ειναι αλλου το προβλημα.
Έβλεπα ένα βίντεο του Tom Knapp που παρουσίαζε τα σκόπευτρα αυτά (hiviz) και έλεγε ότι βοηθούν στο να έχει κάποιος σκοπευτική εικόνα (sight picture). Όμως φοβάμαι μην χάνεται η εστίαση από το θήραμα. Και φέτος με τα ελάχιστα πουλιά, δεν υπάρχει περιθώριο πειραματισμών (δεν υπάρχει και σκοπευτήριο εδώ κοντά να έριχνα καμιά πούλα να δω διάφορες)
 
Έχοντας δοκιμάσει,ίσως,ότι κυκλοφόρησε σε σκοπευτική ίνα...
Τώρα έχω σε όλα μου τα όπλα σκοπευτικη μπίλια κλασική,εκτός από τη Μπενελα που έχει ένα σε πρασινωπή απόχρωση.
Με βόλεψε,ειδικά σε σκοτεινά φόντα,το κράτησα...
 
Έβλεπα ένα βίντεο του Tom Knapp που παρουσίαζε τα σκόπευτρα αυτά (hiviz) και έλεγε ότι βοηθούν στο να έχει κάποιος σκοπευτική εικόνα (sight picture). Όμως φοβάμαι μην χάνεται η εστίαση από το θήραμα. Και φέτος με τα ελάχιστα πουλιά, δεν υπάρχει περιθώριο πειραματισμών (δεν υπάρχει και σκοπευτήριο εδώ κοντά να έριχνα καμιά πούλα να δω διάφορες)
Σιγά μην ήθελε σκοπευτική ίνα ο μακαρίτης!
Αυτός βάραγε κέντρα και με κλιτσοραβδο!
 
Ακριβώς γι αυτό ρωτάω! Ρίχνω διοφθαλμα, και δεν κοιτάζω σκόπευτρο, απλά βλέπω (θαμπά)την κάννη σαν μια μαύρη γραμμή 15-20 εκατοστά να μπαίνει στο θήραμα και να προσπερνάει (pull away). Μερικές φορές όμως, αν δεν είμαι συγκεντρωμένος, δεν βλέπω καθόλου κάννη. Μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις κάτι τέτοιο θα βοηθούσε? Ή θα μου αποσπά την προσοχή με τα αντίθετα αποτελέσματα?!
Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.
Προσωπικά ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα σκόπευτρο.
Ότι έχει το όπλο χρησιμοποιώ.
 
Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.
Προσωπικά ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα σκόπευτρο.
Ότι έχει το όπλο χρησιμοποιώ.
Από περιέργεια και μόνο σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Αν και απ'ότι υπολογίζω, δεν θα το "βλέπω" καν.
 
Από περιέργεια και μόνο σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Αν και απ'ότι υπολογίζω, δεν θα το "βλέπω" καν.
Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις (ειδικά τώρα που σου "μπήκε" η ιδέα να το κάνεις).

Άν δείς βελτίωση στην πράξη ίσως να κάνει τη διαφορά (έστω κι άν είναι μόνο ψυχολογικό το πλεονέκτημα).
 
Είχα παραγγείλει πέρυσι απ' το αμαζον μερικά χρώματα ανταλλακτικής ίνας για να τα δοκιμάσω (ασπρο, πράσινο, κοκκινο, πορτοκαλί, κίτρινο και σε διάφορα πάχη για όλα τα όπλα μου) ... Ύστερα από δοκιμές με ήλιο / συννεφιά σε περιβάλλοντα διαφόρων ανά την Ελλάδα σκοπευτηρίων (βράχια, χωράφια, δέντρα, θάμνοι, κλπ) και μου ταιριάζουν τα πράσινα στην καραμπίνα (όπου δεν θες να σου "τραβάει" το μάτι το σκοπευτικό) και κόκκινα στο πιστόλι (όπου θες να σου "τραβάει" το μάτι).
Άσπρα, κίτρινα, πορτοκαλί μου δίνουν κάτι τις λιγότερο - ή περισσότερο - από αυτό που θέλω / χρειάζομαι ...
 
Το καλύτερο σκόπευτρο έχοντας δοκιμάσει και εγώ για εμένα είναι η κλασική μπιλιτσα αλλά σε λευκό χρώμα,αν και δεν με ενδιέφερε ιδιαιτέρως απλά ήθελα πάντα κάτι το ευδιάκριτο και όσο γίνεται μικρότερο σκόπευτρο
 
Back
Top