Σκοπευτικά οπτικής ίνας vs παραδοσιακή μπίλια

Η κλασσική μπρούτζινη μπίλια είναι ότι καλύτερο. Η οπτική ίνα βοηθά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού πάρα πολύ. Αν ρίχνεις μονόβολα βοηθά πολύ να υπάρχει και μεσαίο σκοπευτικό ( μικρότερη μπίλια). Πέρυσι χτύπησα το σκοπευτικό της ρεμι κατά λάθος και έσπασε, ήταν λευκό. Κυνήγησα τσίχλες κανονικά μέχρι να το αλλάξω, με τη μεσαία μπίλια. Τώρα τα περί μη ύπαρξης καθόλου σκοπευτικού.....Είναι εκεί για κάποιο πολύ σημαντικό λόγο. Όταν αποτύχει η πρώτη - δεύτερη βολή πως διορθώνεις χωρίς την ύπαρξη μπίλιας; Αν χρειαστεί να ρίξεις ένα μονόβολο; Αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα και δεν διεκδικώ το αλάθητο βέβαια.
 
leo γράψε την χρήσιμη πάντα άποψη σου για το θέμα αν μπορείς.
Πολύ ωραίο θέμα. Η σύντομη απάντηση είναι ότι το θέμα είναι προσωπικό, εάν κατανοεί όμως ο κυνηγός ή σκοπευτής την αιτία της επιλογής του.

Στατιστικά, όλοι οι καλοί σκοπευτές που γνωρίζω έχουν μικρής διαμέτρου οπτική ίνα. Το ίδιο κι εγώ σε όλα μου τα όπλα. Όταν κανείς κατασταλάξει (ή διδαχτεί) πώς ακριβώς πρέπει να κοιτάζει το στόχο και πότε να δημιουργεί την απαραίτητη επίγνωση της κάννης και πότε να παύει να τον ενδιαφέρει, τότε η συγκεκριμένη οπτική ίνα (πολύ μικρής διαμέτρου ξαναλέω) είναι ιδανική.

Η σωστή εστίαση είναι ο νο 1 λόγος αστοχίας σε όλα τα επίπεδα ικανότητας. Ύστερα έπονται τα κινησιολογικά λάθη και τελευταία τα τεχνικά λάθη. Στατιστικά λοιπόν η μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών δεν ξέρουν να κοιτάζουν σωστά το στόχο, επομένως δεν θα καταλάβουν γιατί θα τους ωφελήσει ένα τέτοιο στόχαστρο. Το πιθανότερο είναι να καταλήξουν να το κοιτάζουν τη στιγμή του πυροβολισμού.

Επίσης σε ορισμένες περιπτώσεις μοιρασμένης κυριαρχίας απαιτείται μεγαλύτερη επίγνωση της κάννης, οπότε και εκεί ίσως βοηθάει. Όλα αυτά στη διοφθαλμη σκόπευση. Στη μονοφθαλμη σκόπευση πιστεύω ότι είναι εντελώς περιττή αφού έτσι κι αλλιώς η επίγνωση της κάννης είναι δεδομένη. Παίζει επίσης ρόλο το ύψος του ματιού από το κοντάκι, η νευρικότητα του σκοπευτή (ταχύτητα του όπλου), το φόντο και φυσικά ο φωτισμός που αναφέρθηκε ήδη.

Αυτά τα πολύ λίγα τα γράφω για να πάρετε μία πολύ γενική ιδέα ότι η απάντηση δεν είναι άσπρο μαύρο (ποτέ δεν είναι). Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο για την όραση στη σκοποβολή και τις προεκτάσεις της.
 
Μπίλια θα πω και εγώ.
Χώρις να έχω κυνηγήσει υδροβια θα έλεγα πως η άποψη πως βοηθά η οπτική σε χαμηλο φωτισμό μου φαίνεται λογική.

Από την δική μου εμπειρία με τις τουφεκιές που έχω κάνει θα πω πως η μπίλια χρησιμοποιείται απο εμένα μόνο σε καρτέρι όπως φασσα και τρυγονι κι αυτο σαν δεύτερο πλάνο(θολα σαν εικόνα δηλαδή) γιατί εστιάζω κυρίως στο πουλί.
Σε φερματζιδικο κυνήγι, ορτυκι και μπεκάτσα δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ έστω και σαν δεύτερο πλάνο την μπίλια.
Είναι τόσο ενστικτωδης η τουφέκια και και η σκοπευση που μονο στο πουλί εστιάζω και δεν βλέπω τίποτε άλλο.
 
Last edited:
Θεωρώ ότι το θέμα χαμηλού φωτισμού το λύνεις καλύτερα με κάποια γυαλιά πχ. Αθραυστα κίτρινο ή πορτοκαλί παρά με την οπτική ίνα ,αφού στο χαμηλό φωτισμό όλα είναι δυσδιάκριτα και ρίχνεις με το κοντάκι τί να κάνεις το φωσφορούχο στόχαστρο θα προσπαθήσεις ήδη στις δύσκολες ντουφέκιες να τις κάνεις δυσκολοτερες εστιάζοντας στο σκόπευτρο και ψάχνοντας μετά το θήραμα? Στα δύσκολα (γρήγορες ντουφεκιες ή περιορισμένης ορατότητας ή χρόνου παρουσίας του στόχου στο οπτικό πεδίο) σκοτώνει το κοντάκι.Αυτο έχω καταλάβει προσωπικά.
 
Ένα τέτοιο βιβλίο, (κρίνοντας από τον πολύ ισορροπημένο και τεκμηριωμένο τρόπο που γράφεις εδώ) θα το αγόραζα από τους πρώτους. Και δεν είμαι κανένας βιβλιοφαγος (όπως κάτι γιαννοθοδωροι που κυκλοφορούν ανάμεσά μας και κινδυνεύουμε να μας μολύνουν), αλλά όταν κάτι με πείθει εξαρχής δεν το προσπερνάω.
 
Χώρις να έχω κυνηγήσει υδροβια θα έλεγα πως η άποψη πως βοηθά η οπτική σε χαμηλο φωτισμό μου φαίνεται λογική.
Καθόλου... Χάραμα σούρουπο το μόνο που παίζει ρόλο είναι να είναι το όπλο στα μέτρα σου κ να ξέρεις που να βάλεις τον "όγκο" της κάνης... Χρώματα σε σκόπευτρο δεν υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις εκείνη τη στιγμή, κ αν καταφέρεις να το κάνεις θα έχεις χάσει το παπί...
 
Νομίζω στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου ο ασημένιος ολυμπιονίκης (δεν θυμάμαι αν ήταν σκιτ ή τραπ) είχε στο όπλο του ένα τεράστιο σε πάχος στόχαστρο οπτικής ίνας. Με λίγα λόγια, σε κάποιες περιπτώσεις έχει χρησιμότητα.
 
Νομίζω στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου ο ασημένιος ολυμπιονίκης (δεν θυμάμαι αν ήταν σκιτ ή τραπ) είχε στο όπλο του ένα τεράστιο σε πάχος στόχαστρο οπτικής ίνας. Με λίγα λόγια, σε κάποιες περιπτώσεις έχει χρησιμότητα.
Λογικά στο skeet πρέπει να ήταν. Σε αυτό το αγώνισμα όλη η σκόπευση γίνεται μέσα στην επωμιση, όπου με τα μάτια καρφωμένα στον δίσκο η επίγνωση της κάννης είναι το βασικό πρόβλημα αφού η σκανδάλη πρέπει να τραβηχτεί σε πολύ συγκεκριμένες εικόνες. Οι περισσότεροι σκοπευτές του σκητ τυλίγουν την άκρη των καννών τους με λευκή μονωτική ταινία για αυτόν ακριβώς το λόγο.
 
Λογικά στο skeet πρέπει να ήταν. Σε αυτό το αγώνισμα όλη η σκόπευση γίνεται μέσα στην επωμιση, όπου με τα μάτια καρφωμένα στον δίσκο η επίγνωση της κάννης είναι το βασικό πρόβλημα αφού η σκανδάλη πρέπει να τραβηχτεί σε πολύ συγκεκριμένες εικόνες. Οι περισσότεροι σκοπευτές του σκητ τυλίγουν την άκρη των καννών τους με λευκή μονωτική ταινία για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Η λευκή ταινία μου θύμισε Εγγλέζους σε σαφάρι. Εκείνοι έδεναν ένα λευκό μαντήλι στις κάννες.
 
Μπίλια θα πω και εγώ.
Χώρις να έχω κυνηγήσει υδροβια θα έλεγα πως η άποψη πως βοηθά η οπτική σε χαμηλο φωτισμό μου φαίνεται λογική.

Από την δική μου εμπειρία με τις τουφεκιές που έχω κάνει θα πω πως η μπίλια χρησιμοποιείται απο εμένα μόνο σε καρτέρι όπως φασσα και τρυγονι κι αυτο σαν δεύτερο πλάνο(θολα σαν εικόνα δηλαδή) γιατί εστιάζω κυρίως στο πουλί.
Σε φερματζιδικο κυνήγι, ορτυκι και μπεκάτσα δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ έστω και σαν δεύτερο πλάνο την μπίλια.
Είναι τόσο ενστικτωδης η τουφέκια και και η σκοπευση που μονο στο πουλί εστιάζω και δεν βλέπω τίποτε άλλο.
Δεν βλέπεις τίποτα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
Ρίχνεις σε σκιές.
 
Εμενα οταν εβαλα οπτικη ινα επανω στην Α-390.....Σε δοκιμες σε σταθερο στοχο στα 35 μετρα
εχανα το κεντρο του κατα 15 εκατοστα....και στα 50 μετρα η μιση τουφεκια ηταν σχεδον εξω
απο τον στοχο...
Σε μια στιγμη πιστεψα οτι εχω στραβη καννη....Πηγα την καννη και την ειδε ενας εδω φιλος που
ασχολειται με οπλα...
Μου ειπε...πετα αυτο το πραγμα που εβαλες επανω στο οπλο....Βαλε το δικο του σκοπευτρο και εισαι
οκ...
Και ειχε δικιο....Το οπλο μου με την οπτκη ινα χαμηλοτουφεκουσε !!!
Και λεω για αυτο το πραγμα.

εικόνα_Viber_2022-12-11_16-12-46-808.jpg
 
Εμενα οταν εβαλα οπτικη ινα επανω στην Α-390.....Σε δοκιμες σε σταθερο στοχο στα 35 μετρα
εχανα το κεντρο του κατα 15 εκατοστα....και στα 50 μετρα η μιση τουφεκια ηταν σχεδον εξω
απο τον στοχο...
Σε μια στιγμη πιστεψα οτι εχω στραβη καννη....Πηγα την καννη και την ειδε ενας εδω φιλος που
ασχολειται με οπλα...
Μου ειπε...πετα αυτο το πραγμα που εβαλες επανω στο οπλο....Βαλε το δικο του σκοπευτρο και εισαι
οκ...
Και ειχε δικιο....Το οπλο μου με την οπτκη ινα χαμηλοτουφεκουσε !!!
Και λεω για αυτο το πραγμα.

View attachment 62606
Στα σημαδευτα έριχνες χαμηλά και σε κυνηγετικές συνθήκες έριχνες ψηλά.
 
Στα σημαδευτα έριχνες χαμηλά και σε κυνηγετικές συνθήκες έριχνες ψηλά.

Ισως.....αυτο εγινε δυο χρονια αργοτερα απο την αγορα της Α-390....Στο κυνηγι ετσι αλλιως τοτε
παρα ημουν αστοχος....Ηρθε και εδεσε το ''γλυκο'' με την οπτικη ινα....Μονο απο τυχη επαιρνα πουλι..
Ωστοσο σε σταθερο στοχο ημουν και ειμαι αρκετα καλος...
Το θεμα ειναι οτι εβγαλα την οπτικη ινα , βρηκα κεντρα στον σταθερο στοχο...και στο κυνηγι βελτιωθηκα
λιγο !!! :)
 
Back
Top