Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στελιο οταν σε μια αγαπημενη μου συνταγη με ΜΒ32( τις πυριτιδες της ΒΡ τις συμπαθω για την γλυκια αισθηση στην ανακρουση πυ εχουν) κανω μοναδικη αλαλγη το καψυλιο απο cx2000 σε 616 το φυσιγγι γινεται πολυ πιο "σκληρο" στην αισθηση... Η ταχυτητα στον ταχογραφο παραμενει σχεδον η ιδα, οι συγκεντρωσεις δεν αλλαζουν δραματικα, αλλα η αισθηση της ανακρουσης ειναι πολυ πιο κοφτη κ εντονη...
Φαίνεται ότι αλλάζει ο χρόνος καύσης, γίνεται δηλ μικρότερος.
 
Το απόγευμα είχα πάει στο σκοπευτήριο κι έριξα δυο πούλες. (Φυσίγγια παίρνω από εκεί, αφού τελευταία δεν έχω χρόνο να γεμίσω και έχω ξεμείνει κι από υλικά).
Κάποια στιγμή σε ένα βατήρα, όπως πάω να γεμίσω το δίκαννο, παίρνω δυο φυσίγγια από το κουτί, και χωρίς να κοιτάζω βάζω το ένα στην πάνω κάννη, πάω να βάλω και το άλλο στην κάτω και ... δεν μπήκε! Το κοιτάζω και τι βλέπω; .what.
Αυτό:
20150813_002838.jpg
20150813_004457.jpg

Και να πεις ότι ήταν κανένα φυσίγγι "της πλάκας" ή αγνώστου κατασκευαστή !!!
Άρα... αυτό μπορεί να συμβεί "ακόμη και ... στις καλύτερες οικογένειες"! .sarcastic.
Αύριο θα το κόψω (γιατί τώρα είναι αργά), να δω και τη γέμιση.
 
Κ.Στελιο αυτο μου εχει συμβεί σε πασίγνωστο ελληνικό φυσίγγι 32γρ..Το ιδιο "τσαλάκωμα"που βλέπω και στην φωτο..Πράγματι συμβαίνουν κ στις καλύτερες οικογένειες αυτά..
 
Στέλιο γι αυτό το φυσίγγι και για το συγκεκριμένο πρόβλημα έγινε μεγάλη συζήτηση τον Μάρτιο στην Μαλακάσα
συνέβη σε πολλούς
 
Προσωπικά δεν θα το εβαζα σε δικαννο ή σ/π από φόβο μήπως φρακαρει ο καλυκας και τον καβαλησει ο εξωλκεας. Μετά τρέχα βρες εργαλεια...
 
Ε καλα εννποειται οτι κανενας φυσιολογικος ανθρωπος δεν πρεπει να το ριξει αυτο το φυσιγγι... Αν κ πιστευω οτι με το "μπαμ" θα εστρωναν ολα...
 
Ε καλα εννποειται οτι κανενας φυσιολογικος ανθρωπος δεν πρεπει να το ριξει αυτο το φυσιγγι... Αν κ πιστευω οτι με το "μπαμ" θα εστρωναν ολα...
Όπως το λες Άρη, θα έστρωναν όλα, η μύτη το αυτί τα μάτια...όλα στρωμένα μπροστά σου! .yelling.
 
  • Like
Reactions: DrV
Ένα από τα προβλήματα της μαζικής παραγωγής.
Προσωπικά δεν θα το έριχνα, όπως και δε ρίχνω κανένα φυσίγγιο με εξογκώματα, στραβωμένους κάλυκες και άλλα περίεργα που μπορεί να βρεθούν.
Μπορεί να μη συμβεί τίποτα, άλλα πειράματα με ένα πράγμα που εκρυγνείεται 10-15 εκ. από το προσωπό μου δεν κάνω.
 
Στέλιο γι αυτό το φυσίγγι και για το συγκεκριμένο πρόβλημα έγινε μεγάλη συζήτηση τον Μάρτιο στην Μαλακάσα
συνέβη σε πολλούς
Αυτό δεν τόξερα, πάντως εγώ από το Μάρτιο έως τώρα έχω ρίξει (με ένα πρόχειρο υπολογισμό) κάπου 1000 - 1200 φυσίγγια από το συγκεκριμένο και είναι η πρώτη φορά που μου έτυχε ελαττωματικό κομμάτι. Αν συμβαίνει με αυτή τη συχνότητα, δηλ. περίπου 1 στα 1000, δεν είναι και τόσο τραγικό. Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το φυσίγγι και θα το συνεχίσω (προ καιρού κάπου είχα γράψει γιατί το προτιμώ από τα άλλα 2-3 φυσίγγια σπόρτινγκ που διαθέτει φέτος το σκοπευτήριο).
Πάντως κι εγώ έχω βρει μερικές φορές φυσίγγια επώνυμα ελληνικά και ξένα (ιταλικά) με παρόμοια - λίγο ως πολύ - ελαττώματα στο κλείσιμο, τσαλάκωμα, στραβορέλιασμα, έντονα βαθουλωτό αστέρι κλπ. Συμβαίνει ...
Ειναι κατι που συμβαινει... Αν ολα τα υλικα εχουν πεσει σωστα δεν θα ηταν επικινδυνο να ριχτει, αν φυσικα εμπαινε στο οπλο... Κατα τη φαση του κοψματος, ρελιασματος τσαλακωθηκε λιγο ο καλυκας...
Ε καλα εννοειται οτι κανενας φυσιολογικος ανθρωπος δεν πρεπει να το ριξει αυτο το φυσιγγι... Αν κ πιστευω οτι με το "μπαμ" θα εστρωναν ολα...
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι φίλε Άρη. Το συγκεκριμένο πάντως, και να ήθελε κανείς να το ρίξει δεν γινόταν γιατί δεν έμπαινε στη θαλάμη. Στο σπίτι το ξαναδοκίμασα αλλά δεν έμπαινε με τίποτα! Αν έμπαινε, είναι σίγουρο ότι θα το είχα ρίξει αφού δεν το είχα δει καν! Θέμα ασφάλειας πάντως δεν υπάρχει, αφού όπως φάνηκε και από την "εγχείρηση", κατά τα άλλα ήταν εντάξει (υλικά - δοσολογία όλα νορμάλ).
 
Σπύρο αν κάνεις κλικ πάνω στη μικρογραφία ανοίγει η φωτογραφία σε άλλη καρτέλα στο κανονικό μέγεθος (αν μπαίνεις από κινητό δεν ξέρω.
Όσο για την πυρίτιδα, όπως ξέρεις η RC τόχει "μυστικό", εγώ πάντως παίρνω όρκο ότι είναι η 206V.;)
 
Ευχαριστώ Στέλιο την είδα, και μένα κάτι σε 206 ''βαμένη'' μου κάνει, έτσι όπως τη βλέπω πρέπει να έχει πιο λεπτά φυλλα από την PSB 5.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top