Σκοπευτήριο πηγαίνουμε;

Σκοπευτήριο πηγαίνουμε;

  • Συχνά

    Votes: 28 29,8%
  • Σπάνια

    Votes: 22 23,4%
  • Όχι

    Votes: 44 46,8%

  • Total voters
    94
Νομίζω ότι αν υπήρχε συνεννόηση μεταξύ ΣΚΟΕ & ΚΣΕ έναντι μικρού αντιτίμου στην άδεια για όποιον θέλει να μπορεί να έχει πρόσβαση για προπόνηση (όχι αγώνες) τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Όποιος έβλεπε ότι θέλει και μπορεί να προχωρήσει ας το κάνει. Το άθλημα είναι ακριβό από μόνο του, τα τελευταία χρόνια θα έλεγα πολυτέλεια, με μείωση εισοδημάτων και ταυτόχρονα αύξηση πούλας και φυσιγγίων. Παλιότερα πήγαινα κάθε εβδομάδα και έριχνα από 4 πούλες, τώρα 2 φορές το μήνα και από δυο. Του χρόνου το βλέπω για μια φορά το μήνα. Επίσης πιστεύω ότι για την απόκτηση άδειας κυνηγιού θα έπρεπε να γίνονται υποχρεωτικά μαθήματα και πρακτικές εξετάσεις στο σκοπευτήριο με δάσκαλο σκοποβολής που να πιστοποιεί την ικανότητα του υποψηφίου σε θέματα σκόπευσης και ασφαλείας, για να μειωθούν τα κακώς κείμενα που όλοι μας βλέπουμε κατά καιρούς. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.
 
Δεν πάω συχνά (επαρχία) αλλά όταν πάω του δίνω και καταλαβαίνει.
Σχιστό, Ασπρόπυργο, Πυργετό και Ψαχνά έχω πάει ...

1. Πυργετό, 2. Ψαχνά 3.(Σχιστό=Ασπρόπυργο) αυτή είναι η σειρά που μου αρέσουν.
Μαλακάσα έχω περάσει αλλά δεν έχω ρίξει ... και αυτό καλό.
Υπάρχει κανένα καλύτερο ?
 
Το σκοπευτήριο στο Μαρκόπουλο,το 2004 για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Μετά,το άφησαν ρήμαξε.Όπως, όλα, τα Ολυμπιακά έργα.
Με χορηγία του Νιάρχου,ανακαινίστηκε το 2019 και παραδόθηκε στην Ελληνική Αστυνομία.
https://www.google.com/amp/s/www.ne...o-to-idryma-stayros-niarchos.7492488.amp.html
 
Το σκοπευτήριο στο Μαρκόπουλο,το 2004 για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Μετά,το άφησαν ρήμαξε.Όπως, όλα, τα Ολυμπιακά έργα.
Με χορηγία του Νιάρχου,ανακαινίστηκε το 2019 και παραδόθηκε στην Ελληνική Αστυνομία.
https://www.google.com/amp/s/www.ne...o-to-idryma-stayros-niarchos.7492488.amp.html
800m απ το σπιτι μου και χθες έκανα 130χλμ πήγαινε έλα για Μαλακάσα...
 
Το σκοπευτήριο στο Μαρκόπουλο,το 2004 για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Μετά,το άφησαν ρήμαξε.Όπως, όλα, τα Ολυμπιακά έργα.
Με χορηγία του Νιάρχου,ανακαινίστηκε το 2019 και παραδόθηκε στην Ελληνική Αστυνομία.
https://www.google.com/amp/s/www.ne...o-to-idryma-stayros-niarchos.7492488.amp.html

Ο andrea benelli που ρίχνει με Beretta .think.
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν και κυνηγός 25 χρόνια, ασχολούμαι με το σκοπευτήριο εδώ και τρία χρόνια. Εννοείται έχω βγάλει ταυτότητα αθλητή, την οποία ανανεώνω κάθε χρόνο. Το ξεκίνησα για την προπόνηση μου στο κυνήγι, με βοήθεια δασκάλου, αλλά μου αρέσει τελικά και πηγαίνω μια φορά το μήνα (καμιά φορά και 2), από 2 πούλες τη φορά, ειδικά τους μήνες που δεν υπάρχει κυνήγι. Είναι υποχρεωτικό να κατεβαίνω σε αγώνες? (έτσι μου είπαν για να είμαι ενεργός αθλητής). Δεν το θέλω αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον), για χίλιους δυο λόγους, π.χ. χρήματα (το βασικότερο), χρόνο, εντατικές προπονήσεις, άγχος για μια αξιοπρεπή εμφάνιση κλπ. Θέλω μόνο να περνάω καλά, χωρίς άγχος και να κάνω την τρέλα μου. Υπάρχει τελικά πρόβλημα στο ότι δεν θέλω να συμμετέχω σε αγώνες?
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν και κυνηγός 25 χρόνια, ασχολούμαι με το σκοπευτήριο εδώ και τρία χρόνια. Εννοείται έχω βγάλει ταυτότητα αθλητή, την οποία ανανεώνω κάθε χρόνο. Το ξεκίνησα για την προπόνηση μου στο κυνήγι, με βοήθεια δασκάλου, αλλά μου αρέσει τελικά και πηγαίνω μια φορά το μήνα (καμιά φορά και 2), από 2 πούλες τη φορά, ειδικά τους μήνες που δεν υπάρχει κυνήγι. Είναι υποχρεωτικό να κατεβαίνω σε αγώνες? (έτσι μου είπαν για να είμαι ενεργός αθλητής). Δεν το θέλω αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον), για χίλιους δυο λόγους, π.χ. χρήματα (το βασικότερο), χρόνο, εντατικές προπονήσεις, άγχος για μια αξιοπρεπή εμφάνιση κλπ. Θέλω μόνο να περνάω καλά, χωρίς άγχος και να κάνω την τρέλα μου. Υπάρχει τελικά πρόβλημα στο ότι δεν θέλω να συμμετέχω σε αγώνες?
όχι κανένα πρόβλημα
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν και κυνηγός 25 χρόνια, ασχολούμαι με το σκοπευτήριο εδώ και τρία χρόνια. Εννοείται έχω βγάλει ταυτότητα αθλητή, την οποία ανανεώνω κάθε χρόνο. Το ξεκίνησα για την προπόνηση μου στο κυνήγι, με βοήθεια δασκάλου, αλλά μου αρέσει τελικά και πηγαίνω μια φορά το μήνα (καμιά φορά και 2), από 2 πούλες τη φορά, ειδικά τους μήνες που δεν υπάρχει κυνήγι. Είναι υποχρεωτικό να κατεβαίνω σε αγώνες? (έτσι μου είπαν για να είμαι ενεργός αθλητής). Δεν το θέλω αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον), για χίλιους δυο λόγους, π.χ. χρήματα (το βασικότερο), χρόνο, εντατικές προπονήσεις, άγχος για μια αξιοπρεπή εμφάνιση κλπ. Θέλω μόνο να περνάω καλά, χωρίς άγχος και να κάνω την τρέλα μου. Υπάρχει τελικά πρόβλημα στο ότι δεν θέλω να συμμετέχω σε αγώνες?
Οι αγωνες ειναι υποχρεωτικοι για τα ραβδωτα μονο.
Οταν εχεις βγαλει αδεια και εχεις αγορασει δικο σου ραβδωτο οπλο.
 
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αν και κυνηγός 25 χρόνια, ασχολούμαι με το σκοπευτήριο εδώ και τρία χρόνια. Εννοείται έχω βγάλει ταυτότητα αθλητή, την οποία ανανεώνω κάθε χρόνο. Το ξεκίνησα για την προπόνηση μου στο κυνήγι, με βοήθεια δασκάλου, αλλά μου αρέσει τελικά και πηγαίνω μια φορά το μήνα (καμιά φορά και 2), από 2 πούλες τη φορά, ειδικά τους μήνες που δεν υπάρχει κυνήγι. Είναι υποχρεωτικό να κατεβαίνω σε αγώνες? (έτσι μου είπαν για να είμαι ενεργός αθλητής). Δεν το θέλω αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον), για χίλιους δυο λόγους, π.χ. χρήματα (το βασικότερο), χρόνο, εντατικές προπονήσεις, άγχος για μια αξιοπρεπή εμφάνιση κλπ. Θέλω μόνο να περνάω καλά, χωρίς άγχος και να κάνω την τρέλα μου. Υπάρχει τελικά πρόβλημα στο ότι δεν θέλω να συμμετέχω σε αγώνες?
Κανένα όμως...😉
 
Μεγάλη αρρώστια το Σκοπευτήριο τι να πούμε 1-2 φόρες την εβδομάδα όταν το εχουμε ανοιχτω
Πολύ δύσκολα πλέων για όλους από οικονομικούς λογούς
Τώρα τι έπρεπε να γίνει με τις ομοσπονδίες κ τους συλλόγους άλλη μεγάλη κουβέντα
Όσοι μπορείτε να πηγαίνετε σκοπευτήριο να πάτε ,να σέβεστε κ να τηρείται τους κανόνες ασφάλειας ,να έχετε μάτια κ αφτιά ανοιχτά, να ρωτάτε αν έχετε απορίες αν δυσκολευόσαστε με τεχνικά θέματα να απευθύνεστε σε δάσκαλους ΣΚ αν υπάρχουν εκεί που πηγαίνετε(κ οπου υπάρχουν) να έχετε υπομονή για να μάθετε μην καίτε άσκοπα ;) θα σας μείνουν κ λεφτά για σουβλάκια μετά.big smile.
κ να το Διασκεδάζετε.
 
Back
Top