Σκοπευτήριο Ψαχνά Ευβοίας

Καλώς ήρθες και καλά ποσταρίσματα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν υποτίμησα κανένα αποτέλεσμα και ιδιαίτερα το δικό σου γιατί σ έχω δεί να ρίχνεις ( από και όταν είχες το baikal).

O κάθε "σκοπευτής" το βλέπει διαφορετικά αλλά γενικά υπάρχουν και εύκολα πιάτα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των τροχιών (κατα την γνώμη μου πάντα) είναι για τον "λαό" 80-85 πιάτα (βάλε και εμένα μέσα).

100/100 όχι .Ποτέ! Μακάρι όμως να έκανα στους αγώνες τα πιάτα που κάνω στις προπονήσεις!
Σε ευκολα σχήματα και γενικά στις προπονήσεις κάνω ΠΟΛΥ καλά σκορ.Στους αγώνες που ασχολούμε -2 χρόνια~ ..το ρεκόρ μου είναι 86.

Για κανέναν δεν είναι δεδομένη η νίκη, γιαυτό είχα γράψει και για τον αγώνα που αναφέρεσαι με μεγάλα γράμματα ότι το "αποτέλεσμα μετράει"και ότι δεν ακούστηκε κάτι για αλλοίωση αποτελεσμάτων.
Αν κάποιοι βρέθηκαν στην μέρα τους και τους πήγαν όλα δεξιά και κάποιοι δεν..έτσι είναι οι αγώνες και όποιος το αντέχει και του αρέσει τους ακολουθεί.

Το ίδιο πράγμα λέτε.Απλώς ο γραπτός λόγος έχει τα θεματάκια του.

Σου εύχομαι ειλικρινά να έχεις πάντα τέτοια σκορ γιατί έχεις δείξει ότι είσαι ικανός και επίσης σου εύχομαι ότι καλύτερο στον χώρο της διαιτησίας που μπήκες πρόσφατα.(έχε υπόψιν σου ότι αν τύχει και μου μπουν παραπάνω πιάτα στην πούλα σου σαν διατητής έστω και από λάθος ,θα τα αρνηθώ..το έχω ξανακάνει!) .yel. .yel.:)
Καλώς ήρθες και πάλι.
Φιλικά.
Δηλανάς Αρης. :)
Kαλησπέρα.Όπως προείπα δεν αναφέρθηκα μόνο στο σχόλιο σου αλλά και σε προηγούμενα διότι δεν μπορούσα να απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά.Δεν είπα ότι υποτίμησες το δικό μου το αποτέλεσμα και πιστέυω ότι καλό θα ήταν εφ όσον γράφουμε δημόσια να είμαστε πιο προσεχτικοί διότι δεν έχουν όλοι όσοι τα διαβάζουν την εικόνα του σκοπευτηρίου ή την εικόνα των σκοπευτών όπως εσύ αναφέρθηκες προσωπικά σε εμένα. Υπάρχει όμως σχόλιο που αναφέρει ότι υπάρχουν 15 άτομα με σκόρ από 92-94 πιάτα υπονοώντας ότι είναι κάτι το απίθανο και το εξωπραγματικό και γενικότερα αφήνει την εντύπωση πως για να συνέβη αυτό κάτι δεν έγινε σωστά στον συγκεκριμένο αγώνα(Σε αυτό το σχόλιο ήταν και η ενστασή μου).Σύμφωνα λοιπόν και με τα δικά σου λεγόμενα είναι άλλο ο αγώνας και άλλο η προπόνηση.Κατά πλειοψηφία όπως συμβαίνει και σε εσένα είναι πιο δύσκολα τα καλά αποτελέσματα στον αγώνα και τα μεγάλα σκόρ (οι λόγοι είναι προφανείς πιστέυω) οπότε εκεί που ήθελα και εγώ να καταλήξω είναι ότι έστω και μια φόρα να συμβεί σε κάποιους να ξεπεράσουν τον εαυτό τους κατά πολύ ή λίγο είναι άξιο σεβασμού και όχι ΄΄αρνητικής΄΄ κριτικής!Εγώ προσωπικά έυχομαι να συμβεί έστω και μια φορά ή να συμβαίνει συχνά σε όλους!Κατά τα άλλα συμφωνούμε όπως έγραψες ότι το αποτέλεσμα μετράει σε ένα αγώνα (είτε καλό είτε κακό) και γι αυτό υπάρχουν οι διαιτητές και οι πίνακες καθώς επίσης και ότι κάποιοι θα βρεθούν στην μέρα τους,ώρα τους ή συγκεκριμένο λεπτό σε αντίθεση με άλλους!(έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που κάνω διαιτησία θα προσπαθήσω να μην σε ξαναφέρω σε τόσο δύσκολη θέση)
Να είσαι καλά
 
Κατά πλειοψηφία όπως συμβαίνει και σε εσένα είναι πιο δύσκολα τα καλά αποτελέσματα στον αγώνα και τα μεγάλα σκόρ (οι λόγοι είναι προφανείς πιστέυω) οπότε εκεί που ήθελα και εγώ να καταλήξω είναι ότι έστω και μια φόρα να συμβεί σε κάποιους να ξεπεράσουν τον εαυτό τους κατά πολύ ή λίγο είναι άξιο σεβασμού και όχι ΄΄αρνητικής΄΄ κριτικής!Εγώ προσωπικά έυχομαι να συμβεί έστω και μια φορά ή να συμβαίνει συχνά σε όλους!
Aυτός ακριβώς είναι ο ορισμός της "φωτοβολίδας" κατ΄εμέ και δεν το θεωρώ ως αρνητικό σχόλιο.Συμβαίνει σε πολλούς και το έχουμε δει επανειλημμένα.
Το ίδιο έγινε και στον συγκεκριμένο αγώνα.Σκοπευτές που τους ΄εχεις συνηθίσει με σκόρ μ.ο 80 - max 85 πιάτα, εκτοξεύτηκαν.
Μαγκιά τους και χαρά τους.
(έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που κάνω διαιτησία θα προσπαθήσω να μην σε ξαναφέρω σε τόσο δύσκολη θέση)
Eλπίζω να κάνεις διαιτησία γιατί στον αγώνα στα Ψαχνά ήσουν "εκεί" και χωρίς λάθη ,(ίσως γιατί το έχεις ζήσει το έργο και ανάποδα).
Η δύσκολη θέση είναι όταν δεν σου γράφουν πιάτο που σου ανήκει. Αλλά εσκεμμένα σίγουρα δεν γίνεται, τουλάχιστον στο επίπεδο που είμαι εγώ τώρα.
Ελπίζω να μην μπήκες στην παρέα εδώ μόνο και μόνο για να σχολιάσουμε το συγκεκριμένο post και να συνεχίσεις να συμμετέχεις και στα άλλα.
Θα πρότεινα για αρχή να άνοιγες και ένα καινούριο στο θέμα μουσική - μουσικά όργανα για να μας ξεστραβώσεις γιατί έχουμε κενά εκεί.
(αν δεν κάνω λάθος ασχολείσαι με τα έγχορδα . Αν κάνω λάθος γράψε άκυρο). :)
 
δυσκολεύτηκα να το παρακολουθήσω , αλλά τελικά τα κατάφερα.
μιλάμε για έναν αγώνα που έγινε 4/8/2019 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δλδ περυσινά ξινά σταφύλια...............κυριολεκτικά όμως.:p:p:p:p

όλα καλά αδέλφια , κανείς δεν υποτιμά κανέναν , ίσα ίσα όσοι έχουν το τσαγανό να "εκτίθενται" σε έναν αγώνα έχουν τον σεβασμό όλων............

νομίζω πρέπει να βγούμε γρήγορα από την καραντίνα ......................yel..yel..yel.
 
δυσκολεύτηκα να το παρακολουθήσω , αλλά τελικά τα κατάφερα.
μιλάμε για έναν αγώνα που έγινε 4/8/2019 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δλδ περυσινά ξινά σταφύλια...............κυριολεκτικά όμως.:p:p:p:p

όλα καλά αδέλφια , κανείς δεν υποτιμά κανέναν , ίσα ίσα όσοι έχουν το τσαγανό να "εκτίθενται" σε έναν αγώνα έχουν τον σεβασμό όλων............

νομίζω πρέπει να βγούμε γρήγορα από την καραντίνα ......................yel..yel..yel.
Συγχαρητηρια για την νίκη σας κ Antony
 
Kαλημέρα και καλό μήνα.Καινούριος στην ομάδα και θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψη μου γενικότερα με αφορμή το συγκεκριμένο σχόλιο και κάποια προηγούμενα που αφορούν όμως τον συγκεκριμένο αγώνα. Ξεκινώντας να ξεκαθαρίσω ότι μπαίνω σε αυτή την διαδικασία κυρίως γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να διαβάζουν το συγκεκριμένο υπό-φόρουμ ΄΄συνάδελφοι΄΄ οι οποίοι δεν έχουν καμία επαφή με το χώρο του σκοπευτηρίου και πιστεύω ότι καλό θα ήταν να έχουν την δυνατότητα ‘’ενημέρωσης΄΄-άποψης πολλών και διαφόρων ατόμων για να μπορέσουν να σχηματίσουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα σε περίπτωση ενασχόλησης τους με τα αθλήματα του πήλινου στόχου.
Καταρχήν η σκοποβολή πήλινου στόχου στην Ελλάδα και συγκεκριμένα το άθλημα του compak sporting στο 99% περίπου των αθλητών-σκοπευτών δεν προσφέρει κάποιο οικονομικό όφελος. Το 1% που άφησα απ έξω είναι για την περίπτωση που κάποιοι αθλητές έχουν κάποιες ιδιωτικές-προσωπικές χορηγίες ή παροχές σε φυσίγγια εξοπλισμό κτλ που κατά την άποψη μου είναι πενιχρές σε σχέση με το οικονομικό κόστος που επωμίζεται ένας σκοπευτής ώστε να φτάσει στο επίπεδο να μπορεί να διεκδικήσει κάτι τέτοιο. Σύμφωνα λοιπόν με τα προαναφερθέντα πιστεύω τα εξής: όποιος ασχολείται το κάνει ξεκάθαρα με δικούς του οικονομικούς πόρους και πρέπει να το κάνει χωρίς να υπάρχει η αυταπάτη ότι θα υπάρξει οικονομικό όφελος μιλώντας πάντα με τα όσα τωρινά δεδομένα είμαι σε θέση να γνωρίζω.Επομένως πιστέυω ότι κατά κύριο λόγο ακόμη και η δυνατότητα συμμετοχής έστω και σε έναν αγώνα είναι προσωπικό κατόρθωμα του καθενός από όλες τις απόψεις. Συνοψίζοντας λοίπον η υποβίβαση και η υποτίμηση των αποτελεσμάτων του κάθε αθλήτη δεν είναι τίμιο όπως επίσης δεν δικαιολογεί ούτε ανεβάζει-ανυψώνει το δικό μας αποτέλεσμα και εγώ.
Τελειώνοντας θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο chevy z-71 προς ενημέρωση δική μου για να μαθαίνω ποιά θεωρεί έυκολα πιάτα, γιατί δεν υπήρξε και ο ίδιος ΄΄φωτοβολίδα΄΄ στον συγκεκριμένο αγώνα ή αν έχει υπάρξει φωτοβολίδα έστω και σε πρόπονηση κάνοντας 100 στα 100 σε εύκολα πιάτα.
Στον αγαπητό κύριο george s k θα ήθελα να πω ότι αν ήταν τόσο εύκολο και τόσο δεδομένη η νίκη ή το καλό αποτέλεσμα έστω και για τους κορυφαίους όπως ο Ψυλλάκης και ο Κατσιώτης που ανέφερες ή κάποιους άλλους θα ξεκινούσε ο κάθε αγώνας και για να μην υπάρξουν ΄΄παράξενα΄΄ αποτελέσματα χωρίς να ρίξουν θα έπαιζαν απλά shoot off για την εξάδα.
Τέλος στο φίλο Pavlos για αυτό το σχόλιο ( Εύκολα ήταν και θα βγουν τώρα κάποιοι να πουν πω γ...α τον ψιλλακη η πωωω ίδια ρίξαμε) αν το κάνει κάποιος ή αν έχει τέτοια λογική είναι τελείως λάθος για εμένα προσωπικά η όλη οπτική που έχει για το άθλημα.Όχι μόνο για τον Γιώργο αλλά και για οποιονδήποτε σκοπευτή!
Φιλικά
Κονταρής Δημήτρης
Δημήτρη, καλώς όρισες και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, χρήσιμες για όσους δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Σε αυτούς τους καιρούς με την οικονομική στενότητα πραγματικά πρέπει να το αγαπάτε πολύ το σπορ.
Το κυριότερο είναι μετά από κάθε δραστηριότητα ή αγώνα να φεύγουμε όλοι γεμάτοι, είτε με νίκες είτε με εμπειρίες και όρεξη για βελτίωση, αναγνωρίζοντας -αν όχι οτι κάποιοι είναι καλύτεροί μας- ότι τα πήγαν καλύτερα.
Είτε με φωτοβολίδες είτε με κεψαλιά ψαράκι είτε με ...ανάποδα ψαλίδια!!!!

Βοηθήστε μας όλοι να καταλάβουμε το σπορ καλύτερα (πέρα από το να μας βοηθήσει στην ...τσάντα) και άμα "τα κονομίσουμε" και ...μεγαλώσουμε, μπορεί να σχοληθούμε και κάποιοι ακόμη.
Για αρχή μπορείτε να μας δώσετε κάποια links με ενημερωτικά κείμενα και παρουσιάσεις για τα αθλήματα αυτά.
 
Aυτός ακριβώς είναι ο ορισμός της "φωτοβολίδας" κατ΄εμέ και δεν το θεωρώ ως αρνητικό σχόλιο.Συμβαίνει σε πολλούς και το έχουμε δει επανειλημμένα.
Το ίδιο έγινε και στον συγκεκριμένο αγώνα.Σκοπευτές που τους ΄εχεις συνηθίσει με σκόρ μ.ο 80 - max 85 πιάτα, εκτοξεύτηκαν.
Μαγκιά τους και χαρά
Eλπίζω να κάνεις διαιτησία γιατί στον αγώνα στα Ψαχνά ήσουν "εκεί" και χωρίς λάθη ,(ίσως γιατί το έχεις ζήσει το έργο και ανάποδα).
Η δύσκολη θέση είναι όταν δεν σου γράφουν πιάτο που σου ανήκει. Αλλά εσκεμμένα σίγουρα δεν γίνεται, τουλάχιστον στο επίπεδο που είμαι εγώ τώρα.
Ελπίζω να μην μπήκες στην παρέα εδώ μόνο και μόνο για να σχολιάσουμε το συγκεκριμένο post και να συνεχίσεις να συμμετέχεις και στα άλλα.
Θα πρότεινα για αρχή να άνοιγες και ένα καινούριο στο θέμα μουσική - μουσικά όργανα για να μας ξεστραβώσεις γιατί έχουμε κενά εκεί.
(αν δεν κάνω λάθος ασχολείσαι με τα έγχορδα . Αν κάνω λάθος γράψε άκυρο). :)
Καλημέρα.
Συμφωνώ με τα λεγομενά σου και την αποψή σου για την διαιτησία γενικότερα.Έτσι πιστέυω πως είναι η κατάσταση και έτσι θα ήθελα να είναι!
Εννοείται ότι θα συμμετέχω σε οποιοδήποτε post μπορώ ή τουλάχιστον σε αυτά που θα τυχαίνει να έχω ΄΄εικόνα΄΄ για το θέμα ή μια σχετική εμπειρία.Όσο αφορά την επαγγελματική μου ενασχόληση δεν κάνεις λάθος.Δεν έχω προλάβει να το ψάξω αρκετά το forum οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει και τέτοια κατηγορία θεμάτων που μου προτείνεις ή αν ενδιαφέρει τα μέλη ένα τέτοιο θέμα.Αν θες βοήθεια ή ενημέρωση εσυ προσώπικα όμως στην μουσική και στα μουσικά όργανα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!
 
Δημήτρη, καλώς όρισες και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, χρήσιμες για όσους δεν έχουμε ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Σε αυτούς τους καιρούς με την οικονομική στενότητα πραγματικά πρέπει να το αγαπάτε πολύ το σπορ.
Το κυριότερο είναι μετά από κάθε δραστηριότητα ή αγώνα να φεύγουμε όλοι γεμάτοι, είτε με νίκες είτε με εμπειρίες και όρεξη για βελτίωση, αναγνωρίζοντας -αν όχι οτι κάποιοι είναι καλύτεροί μας- ότι τα πήγαν καλύτερα.
Είτε με φωτοβολίδες είτε με κεψαλιά ψαράκι είτε με ...ανάποδα ψαλίδια!!!!

Βοηθήστε μας όλοι να καταλάβουμε το σπορ καλύτερα (πέρα από το να μας βοηθήσει στην ...τσάντα) και άμα "τα κονομίσουμε" και ...μεγαλώσουμε, μπορεί να σχοληθούμε και κάποιοι ακόμη.
Για αρχή μπορείτε να μας δώσετε κάποια links με ενημερωτικά κείμενα και παρουσιάσεις για τα αθλήματα αυτά.
Kαλημέρα.
Αν ψάξει κάποιος στο ίντερνετ μπορεί εύκολα να βρεί αρκετά άρθρα να ενημερωθεί και διάφορα βιντεάκια να παρακολουθήσει.Έγω προσωπικά θα πρότεινα μια επίσκεψη στο σκοπευτήριο για καλύτερη εικόνα και μια κουβέντα με τον κόσμο που θα συναντήσει εκεί.
Ιδανικότερο θα ήταν και η παρακολούθηση ενός αγώνα για να δει και στην πράξη την ολη διαδικασία πως διεκπεραιώνεται σύμφωνα με τους κανόνες της ομοσπονδίας.Προς το παρόν πάντως μιας και το ζητήσατε κύριε @POSEIDON θα επισυνάψω ένα αρχείο με τους διεθνείς κανονισμούς της ομοσπονδίας μεταφρασμένο(όχι από εμένα) για το compak sporting και ένα link με ένα άρθρο του κυρίου Μητσιάλη.
https://www.kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/skopovoli/812-compak-sporting
 

Attachments

  • DIETHNEIS_KANONISMOS_COMPAK_SPORTING_2020.pdf
    480 KB · Προβολές: 5
Kαλημέρα.
Αν ψάξει κάποιος στο ίντερνετ μπορεί εύκολα να βρεί αρκετά άρθρα να ενημερωθεί και διάφορα βιντεάκια να παρακολουθήσει.Έγω προσωπικά θα πρότεινα μια επίσκεψη στο σκοπευτήριο για καλύτερη εικόνα και μια κουβέντα με τον κόσμο που θα συναντήσει εκεί.
Ιδανικότερο θα ήταν και η παρακολούθηση ενός αγώνα για να δει και στην πράξη την ολη διαδικασία πως διεκπεραιώνεται σύμφωνα με τους κανόνες της ομοσπονδίας.Προς το παρόν πάντως μιας και το ζητήσατε κύριε @POSEIDON θα επισυνάψω ένα αρχείο με τους διεθνείς κανονισμούς της ομοσπονδίας μεταφρασμένο(όχι από εμένα) για το compak sporting και ένα link με ένα άρθρο του κυρίου Μητσιάλη.
https://www.kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/skopovoli/812-compak-sporting
Καλώς ήρθες Δημήτρη! Ωραίο άρθρο ρε φίλε, το είχα ξεχάσει! Πολλή συμπυκνωμένη γνώση ως ανακεφαλαίωση για κάποιον που είναι προχωρημένος αλλά αναρωτιέμαι αν αποτελεί βοήθεια για κάποιον αρχάριο. Διαβάζοντας το αυτή η απορία μου δημιουργήθηκε.
 
Καλώς ήρθες Δημήτρη! Ωραίο άρθρο ρε φίλε, το είχα ξεχάσει! Πολλή συμπυκνωμένη γνώση ως ανακεφαλαίωση για κάποιον που είναι προχωρημένος αλλά αναρωτιέμαι αν αποτελεί βοήθεια για κάποιον αρχάριο. Διαβάζοντας το αυτή η απορία μου δημιουργήθηκε.
Καλημέρα και καλώς σε βρήκα.
Και εμένα μου άρεσε γι αυτό και το ανέβασα πιο πολύ σαν παράδειγμα(ξέχασα να το αναφέρω) ότι μπορεί καποιός να βρεί αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο. Εννοείται ότι είσαι πιο ειδικός σε αυτά τα θέματα και σίγουρα θα έχεις κάτι ιδανικότερο σε άρθρο ή κάτι άλλο να προτείνεις από το portfolio σου!Όποτε βρείς χρόνο ανέβασε κάτι αν θές.
Να είσαι καλά Λεωνίδα
 
Μήπως απλά να το ντουφεκισετε όπως όλα τα άλλα πιάτα; Άντε για το ψυχολογικό να βάλεις ένα μισόταπο αλλά ως εκεί.. Πριν κανα 2 βδομαδες που είχα πάει και το ντουφεκαγα με U3 και 7,5 24γρ άνοιγα τρύπες! :D
 
Back
Top