Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Θέλω την γνώμη σας για το εξής θέμα....θέλω
να μακρύνω το κοντάκι στο όπλο αλλά θέλω τώρα για έναρξη μια πρόχειρη κ γρήγορη λύση....ποια από τις δύο Μ συνίστατε;;
1)https://www.outdooraction.gr/pelma-kontakioy-microcell-h15-soft-brown-15mm-213114m.html
2)https://www.hobbi.gr/pelmatos-beartooth-recoil-brown-p-20126.html
Φίλε, αν αλλάξεις μια διασταση , αλλάζουν και οι υπόλοιπες.
Τι θες να διορθώσεις;
 
Καθαρά το μήκος που έχει το κοντακι.γτ Μ είναι κοντό...
Αν τώρα είσαι σωστά στο ύψος της τουφεκιας, μόλις το Μακρυνείς, θα χαμηλωσει η τουφέκια.
Αν βάλεις προέκταση στο χτένι για να την φέρεις στο σωστό ύψος, τσέκαρε και από καστ πως θα είσαι.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
 
Αν τώρα είσαι σωστά στο ύψος της τουφεκιας, μόλις το Μακρυνείς, θα χαμηλωσει η τουφέκια.
Αν βάλεις προέκταση στο χτένι για να την φέρεις στο σωστό ύψος, τσέκαρε και από καστ πως θα είσαι.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Μπράβο Τόλη, έχεις μπει στο νόημα, εμφανιζεις τα πρωτα συμπτώματα της κοντακιασης
 
Μπράβο Τόλη, έχεις μπει στο νόημα, εμφανιζεις τα πρωτα συμπτώματα της κοντακιασης
Δημήτρη είμαι καθαρός από τσοκιτιδα, αρκετά καλά από φυσιγγιτιδα και ελπίζω να μην νοσησω από κοντακιαση γιατί θα καταλήξω με ακυνηγιτιδα..sarcastic.
 
Θέλω την γνώμη σας για το εξής θέμα....θέλω
να μακρύνω το κοντάκι στο όπλο αλλά θέλω τώρα για έναρξη μια πρόχειρη κ γρήγορη λύση....ποια από τις δύο Μ συνίστατε;;
1)https://www.outdooraction.gr/pelma-kontakioy-microcell-h15-soft-brown-15mm-213114m.html
2)https://www.hobbi.gr/pelmatos-beartooth-recoil-brown-p-20126.html
Το ενα ειναι ακαταλληλο και το αλλο αχρηστο..........Η μονη λυση ειναι ενα καλο πελμα αφου πρωτα καταλαβεις ποσο θελεις να γινει το μηκος του κοντακιου.
 
Θέλω την γνώμη σας για το εξής θέμα....θέλω
να μακρύνω το κοντάκι στο όπλο αλλά θέλω τώρα για έναρξη μια πρόχειρη κ γρήγορη λύση....ποια από τις δύο Μ συνίστατε;;
1)https://www.outdooraction.gr/pelma-kontakioy-microcell-h15-soft-brown-15mm-213114m.html
2)https://www.hobbi.gr/pelmatos-beartooth-recoil-brown-p-20126.html
Της Beartooth το έχω δοκιμάσει. Θέλει πολύ προσπάθεια για να το φέρεις στα μέτρα σου. Οταν προσθέτεις ύψος στο χτένι, βάζεις και cast on και θέλει πολλές δοκιμές. Ασε που η ελαστική υφή δυσκολεύει την πρόσθεση αφαίρεση των μαξιλαριών και στο τέλος ξηλώνεται η ραφή του , άσε που θέλει να κάνεις τρύπα για τον αορτηριούχο, άσε που φυλακίζει υγρασία. Δεν θα το συνιστούσα.

Οπως λέει ο Ηρακλής. Η λύση είναι ένα καλό πέλμα στο σωστό πάχος , που θα σου δώσει και το επιθυμητό μήκος.
 
Της Beartooth το έχω δοκιμάσει. Θέλει πολύ προσπάθεια για να το φέρεις στα μέτρα σου. Οταν προσθέτεις ύψος στο χτένι, βάζεις και cast on και θέλει πολλές δοκιμές. Ασε που η ελαστική υφή δυσκολεύει την πρόσθεση αφαίρεση των μαξιλαριών και στο τέλος ξηλώνεται η ραφή του , άσε που θέλει να κάνεις τρύπα για τον αορτηριούχο, άσε που φυλακίζει υγρασία. Δεν θα το συνιστούσα.

Οπως λέει ο Ηρακλής. Η λύση είναι ένα καλό πέλμα στο σωστό πάχος , που θα σου δώσει και το επιθυμητό μήκος.
Σε ευχαριστώ πολύ κ εσένα κ τον Ηρακλή φυσικά....το έχω υπόψη αυτό κ για υτο έγραψα για κτ γρήγορο κ προσωρινό..αλλά απ' ότι φαίνεται θα το αφήσω ως έχει κ ευελπιστώ μέσα στη χρονιά να το πάω σε ένα οπλουργο που έχουμε μιλήσει για το θέμα ούτως ώστε να Μ το φέρει σωστά στο σωματότυπο μου....
 
Σε ευχαριστώ πολύ κ εσένα κ τον Ηρακλή φυσικά....το έχω υπόψη αυτό κ για υτο έγραψα για κτ γρήγορο κ προσωρινό..αλλά απ' ότι φαίνεται θα το αφήσω ως έχει κ ευελπιστώ μέσα στη χρονιά να το πάω σε ένα οπλουργο που έχουμε μιλήσει για το θέμα ούτως ώστε να Μ το φέρει σωστά στο σωματότυπο μου....

Μήπως για προσωρινά σε βόλευε να βάλεις κάποια φέτα επιμήκυνσης; Έτσι, και με ένα συνδυασμό παχών θα βρείς και πόσο μήκος σε βολεύει περισσότερο. Φυσικά στην πορεία πας σε οπλουργό...
 
Καλή ιδέα Παντελή...αυτή μπαίνει Βανέσα στο κοντάκι κ το πέλμα σωστά;;;οπότε βγάζοντας το πέλμα περνάς τη φέτα κ μετά το ξαναβιδωνεις σωστά;;;
Σωστά, βέβαια να ξέρεις ότι κανονικά θέλει ταίριασμα γιατί δεν θα ταιριάζουν απόλυτα οι διαστάσεις αλλά μπορείς να το κάνεις χοντρικά και μόνος σου.

Το Βανέσα σημαίνει ανάμεσα; :p
Καταραμένο autocorrect!!!:)
 
Σωστά, βέβαια να ξέρεις ότι κανονικά θέλει ταίριασμα γιατί δεν θα ταιριάζουν απόλυτα οι διαστάσεις αλλά μπορείς να το κάνεις χοντρικά και μόνος σου.

Το Βανέσα σημαίνει ανάμεσα; :p
Καταραμένο autocorrect!!!:)
Χαχχαχα ναι τώρα το είδα...
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
Αν καταλαβα καλα ψαχνεις για ενα αυτογεμες.Σαν νεος κυνηγος,απο την στιγμη που δεν εχεις παει για υδροβιο,φασσα
ακομη δεν μπορεις να τα αποκλισεις στο μελλον.Αρα μια κανη 71 με τσοκ.Τωρα....Αεριων,αδρανειας ειναι στο χερι σου.
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και θα ήθελα να αγοράσω ένα μόνο όπλο με το οποίο να μπορώ να κυνηγήσω σε περπατητό, που κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει, αλλά να μη με περιορίζει όσον αναφορά στο κυνήγι του αγριόχοιρου που κάποιες φορές θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω. Είναι κάποιος από την παρέα που ακόμη και αν έχει ένα όπλο για κάθε διαφορετική χρήση να μπορούσε να μου προτείνει το ένα και μοναδικό;
Θα σου πρότεινα καταρχήν και εγώ αυτό το όπλο να είναι καραμπίνα (αυτογεμες). και στο περπατητο που τα πουλιά είναι πολλές φορές μαζεμενα σε κάποια μόνο μέρη και σηκωνονται όλα μαζί, και στον αγριόχοιρο χρειάζεσαι την τρίτη βολή. Επίσης το αυτογεμες μπορεί να έρθει πιο εύκολα στα μέτρα σου χωρίς να χρειαστεί να φτιάξεις κοντάκι που απαιτούν τα pose η τα πλάγιοκανα. Αφου το όπλο το θες κατά κύριο λόγο για περπατητο θα σου πρότεινα 66εκ κάνη και όχι 71. Με εναλλαξιμα τσοκ πάντα.

Τωρα πες μας χρηματικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι...
 
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ένα αυτογεμές 66εκ, cal.12 θα ήταν μια καλή ιδέα. Θα μπορούσα να πάρω και 71 αλλά δεν θα ήθελαν ένα τόσο μακρύ όπλο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω καρτέρι με 66 δεν μπορείς να κάνεις; Επίσης, αν δεν βάλουμε ακόμη τον παράγοντα budget στην κουβέντα ποιο θεωρείτε ως το καλύτερο;
 
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ένα αυτογεμές 66εκ, cal.12 θα ήταν μια καλή ιδέα. Θα μπορούσα να πάρω και 71 αλλά δεν θα ήθελαν ένα τόσο μακρύ όπλο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω καρτέρι με 66 δεν μπορείς να κάνεις; Επίσης, αν δεν βάλουμε ακόμη τον παράγοντα budget στην κουβέντα ποιο θεωρείτε ως το καλύτερο;
Η benelli m2 ειναι το οπλο που ψαχνεις απλο και απεριτο χωρις προβληματα μια χαρα καρτερι κανεις με 66 μη σε απασχολουν τετια μετρα αλλα μετρα να σε απασχολουν
 
Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ένα αυτογεμές 66εκ, cal.12 θα ήταν μια καλή ιδέα. Θα μπορούσα να πάρω και 71 αλλά δεν θα ήθελαν ένα τόσο μακρύ όπλο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω καρτέρι με 66 δεν μπορείς να κάνεις; Επίσης, αν δεν βάλουμε ακόμη τον παράγοντα budget στην κουβέντα ποιο θεωρείτε ως το καλύτερο;
Με 66 εκ κάνη μια χαρά κάνεις καρτέρι για τα πάντα. Και εγώ 66 εκ έχω και θεωρώ το όπλο πιο εύχρηστο και ζυγισμενο απο τα παλιότερα που είχα με 71 εκ. στο καρτέρι σε νορμάλ αποστάσεις (έως 30 μέτρα).

Τώρα υπάρχει μια βασική παράμετρος που έχει να κάνει με την ανάκρουση και τη συντήρηση-καθάρισμα. Σχετικά μικρότερη ανάκρουση, άρα λιγότερη καταπόνηση για σένα και ακρίβεια στις συνεχόμενες βολές χωρίς ανάγκη σημαντικής διόρθωσης έχουν τα όπλα αερίων. Αλλά θέλουν πολύ πιο τακτικό καθαρισμα και μακροχρόνια (από άποψη χιλιάδων βολών) έχουν περισσότερες φθορές. Η αδράνεια είναι σχεδόν η άλλη όψη του νομίσματος. Η benelli από αδράνεια είναι η κορυφή.

Από αερίων με τα οποία εγώ κυνηγάω αποκλειστικά θα σου πρότεινα κάτι σε Winchester Sx4 η Browning maxus.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top