Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Δεν είναι έτσι Pit. Ο Perazzi δηλαδή που υιοθέτησε τον 18,7 αυλό το έκανε για να ρίχνουν οι κάτοχοι των όπλων του από 36 γρ και πάνω; Δεν είναι έτσι. Όσο μεγαλύτερος είναι ο αυλός τόσο απρόσκοπτα θα διέλθει και εξέλθει η γόμωση. Το σωστό τσοκ θα σου δώσει και την κατανομή που χρειάζεσαι. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο διευρυμενος αυλός επιτρέπει σε περισσότερα σκάγια να διατηρήσουν αμετάβλητη την αρχική τους κινητική ενέργεια. Σε τεστ διάτρησης είδαμε ότι σε διευρυμένο αυλό είχαν μεγαλύτερη διεισδυτική ικανότητα περισσότερα σκάγια από όλους τους άλλους αυλούς.
Σιν του ότι μικραίνει κατά πολύ την ουρά...των σκαγιων ...
 
Όχι, οι στενοί έχουν ταβάνι.
Οι στενοι αυλοι εχουν ταβανι.Ποιος το οριοθετησε το ταβανι αυτο;Η δημιουργια του διευρυμενου αυλου για τα οσα επιπλεον και ξεχωριστα προσφερει ο αυλος αυτος.Σου απαντω στη πρωτη διαπιστωση.
 
Οι στενοι αυλοι εχουν ταβανι.Ποιος το οριοθετησε το ταβανι αυτο;Η δημιουργια του διευρυμενου αυλου για τα οσα επιπλεον και ξεχωριστα προσφερει ο αυλος αυτος.Σου απαντω στη πρωτη διαπιστωση.
Σίγουρα!
 
Δεν είναι έτσι Pit. Ο Perazzi δηλαδή που υιοθέτησε τον 18,7 αυλό το έκανε για να ρίχνουν οι κάτοχοι των όπλων του από 36 γρ και πάνω; Δεν είναι έτσι. Όσο μεγαλύτερος είναι ο αυλός τόσο απρόσκοπτα θα διέλθει και εξέλθει η γόμωση. Το σωστό τσοκ θα σου δώσει και την κατανομή που χρειάζεσαι. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο διευρυμενος αυλός επιτρέπει σε περισσότερα σκάγια να διατηρήσουν αμετάβλητη την αρχική τους κινητική ενέργεια. Σε τεστ διάτρησης είδαμε ότι σε διευρυμένο αυλό είχαν μεγαλύτερη διεισδυτική ικανότητα περισσότερα σκάγια από όλους τους άλλους αυλούς.
Τα οσα περιγραφεις μου ειναι απολυτα γνωστα και δοκιμασμενα και απο μενα προσωπικα σαν κατοχος διευρυμενων αυλων και ολο το θεωρημα που περιβαλλει τους ανοικτους αυλους οποτε δεν διαφωνουμε σε κατι που κακως περιγραφεις οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα απο οσα ανεφερω στο ποιο πανω κειμενο μου.Για να καταλαβεις εγω ανεφερα τον λογο και την αιτια που γεννηθηκε ο διευρυμενος αυλος και οχι το τι προσφερει επιλεον και ξεχωριστα .Το γεγονος οτι παραδοσιακες εταιρειες με τους στενους αυλους που πηραν πρωταλθηματα χρονια πολλα στο παρελθον διαπιστωσαν και αυτες τα ξεχωριστα ωφελη που προσφερει ο ανοικτος αυλος και δωσανε και την επιλογη αυτη στους πελατες και στους σκοπευτες που ειχαν το αναλογο ενδιαφερον.Η αποψη σου φιλε μου Altair ποια ειναι σημερα για να διαπιστωσω την ορθη κριση σου θα επελεγες κλειστο η ανοικτο αυλο.Εχω την αισθηση οτι κανω κουβεντα που συμετεχουμε μυημενοι στο θεμα αυτο.
 
Τώρα μου βάζεις δύσκολα, όχι γιατί δεν ξέρω τι θα επέλεγα αλλά γιατί δυσκολεύομαι λίγο να σου πω ακριβώς την διάσταση. Βλέπεις μετά από εκτεταμένη χρήση τα τελευταία δέκα χρόνια της κάννης optima, προβληματίζομαι αν θα πρέπει να είναι 18,6 / 18,7 ή 18,8+. Θα σου πω λοιπόν με τίποτα κάτω από 18,6 και από εκεί και πέρα θα αποφάσιζα με δοκιμές!
 
Τώρα μου βάζεις δύσκολα, όχι γιατί δεν ξέρω τι θα επέλεγα αλλά γιατί δυσκολεύομαι λίγο να σου πω ακριβώς την διάσταση. Βλέπεις μετά από εκτεταμένη χρήση τα τελευταία δέκα χρόνια της κάννης optima, προβληματίζομαι αν θα πρέπει να είναι 18,6 / 18,7 ή 18,8+. Θα σου πω λοιπόν με τίποτα κάτω από 18,6 και από εκεί και πέρα θα αποφάσιζα με δοκιμές!
Θα συμφωνησω μαζι σου και χαιρομαι τον τροπο που αποδιδεις την αποψη σου διαλλακτικα και επιφυλακτικα.Πιστευω και εγω οτι παντα η μεση λυση και επιλογη ειναι και η χρυση τομη των πραγματων.Επιλεγοντας αυτη μπορεις ευκολα να πας ενα βημα κατω η ενα βημα επανω οποτε παντα θα εισαι μεσα στα πλαισια του επιθυμητου.Αποψη μου και προσωπικη μου επιλογη ειναι 18.5-18.6 και απαντω προσωπικα και εγω προς το προσωπο σου εφοσον μου προσφερες και εσυ την προσωπικη σου αποψη.Νασαι καλα.
 
Το θέμα για εμένα δεν είναι εάν οι διευροιμενοι αυλοί μπορούν βλητικα να έχουν καλό αποτέλεσμα με λίγα gr ,μια χαρά ρίχνουν και τα 24 ,οι στενοί αυλοί τα 36 και τα 38 τα ρίχνουν το ίδιο καλά ;
Ριξε με μια greystone 18,2 με οπτιμα τσοκ με kicks και θα λυθουνε η αποριες σου.( μην σου βαλω και ιδιογομωση μεσα γιατι θα κοψεις αλυσιδα)
 
Ριξε με μια greystone 18,2 με οπτιμα τσοκ με kicks και θα λυθουνε η αποριες σου.( μην σου βαλω και ιδιογομωση μεσα γιατι θα κοψεις αλυσιδα)
δεν εκφρασα κάποια απορία φίλε μου ,μια σκέψη μου παρέθεσα ,τα πάντα εξαρτιωνται από τα κυνήγια που κάνει ο καθένας ,εγώ πχ που κυνηγάω πέρδικα μπεκάτσα και πολύ λίγο τσίχλα τι να το κάνω το όπλο με 18,2 αυλό και τσοκ φρένου .
 
Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω η την Benelli nova η Remington 870 για γενικο οπλο ποιο προτεινεται απο τα δυο?
Εξαρτάται από το ποσό που διαθέτεις και το τι θέλεις. Η Benelli έχει διάφορες εκδοχές της nova πχ. slug, με τσοκ 1*/3*/4*, με κοντάκι comfort, και παραλλαγής. Όπως και η Remington έχει διάφορα μοντέλα.
 
Δεν είναι έτσι Pit. Ο Perazzi δηλαδή που υιοθέτησε τον 18,7 αυλό το έκανε για να ρίχνουν οι κάτοχοι των όπλων του από 36 γρ και πάνω; Δεν είναι έτσι. Όσο μεγαλύτερος είναι ο αυλός τόσο απρόσκοπτα θα διέλθει και εξέλθει η γόμωση. Το σωστό τσοκ θα σου δώσει και την κατανομή που χρειάζεσαι. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο διευρυμενος αυλός επιτρέπει σε περισσότερα σκάγια να διατηρήσουν αμετάβλητη την αρχική τους κινητική ενέργεια. Σε τεστ διάτρησης είδαμε ότι σε διευρυμένο αυλό είχαν μεγαλύτερη διεισδυτική ικανότητα περισσότερα σκάγια από όλους τους άλλους αυλούς.
Γιωργο νομιζω ότι η brenda δεν ειχε την μεγαλύτερη διατρηση???
 
Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω η την Benelli nova η Remington 870 για γενικο οπλο ποιο προτεινεται απο τα δυο?
Η λογικη μπορει να σε βοηθησει οταν λαβεις υποψιν οτι η 870 εχει τις μεγαλυτερες πωλησεις ολων των εποχων και αυτο δεν εχει γινει σιγουρα τυχαια.Το συναισθημα και το γουστο ισως σε οδηγησει στην αλλη επιλογη .
 
Η λογικη μπορει να σε βοηθησει οταν λαβεις υποψιν οτι η 870 εχει τις μεγαλυτερες πωλησεις ολων των εποχων και αυτο δεν εχει γινει σιγουρα τυχαια.Το συναισθημα και το γουστο ισως σε οδηγησει στην αλλη επιλογη .
Για την 870 σκέφτομαι απλά δεν ξερω αν βγαινει σε 76 πόντους
 
Για την 870 σκέφτομαι απλά δεν ξερω αν βγαινει σε 76 πόντους
Και να προσφερεται και με 76cm μην την επιλεξεις διοτι παρουσιαζουν τα οπλα αυτα μια εμπροσθοβαρη ταση και θα σε δυσκολεψει στην συνολικη λειτουργικοτητα του οπλου.Ειναι επαρκης η 71cm.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top