Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, από ότι κατάλαβα βάζουμε τη c για να μην ψιλοντουφεκαει. Εγώ επειδή είμαι αριστερός έχω παρατηρήσει στις περισσότερες επωμισεις που έχω κάνει ότι το αριστερό μου μάτι ( κυρίαρχο) περνάει αριστερά από το κοντάκι και βλέπω την κουκιδα απο αριστερά. Ποια φλάντζα πρέπει να αλλάξω για να το διορθώσω αυτό ; Ευχαριστώ ( όπλο m2 )
Αφου εισαι αριστερος με κυριαρχο αριστερο θα βαλεις τη λεπτη φλαντζα ετσι ωστε να βλεπεις το SX οπως κοιτας το οπλο απο πισω. Το παχυ τμημα της φλαντζας θα ειναι στο δεξι μερος του οπλου
 
Αφου εισαι αριστερος με κυριαρχο αριστερο θα βαλεις τη λεπτη φλαντζα ετσι ωστε να βλεπεις το SX οπως κοιτας το οπλο απο πισω. Το παχυ τμημα της φλαντζας θα ειναι στο δεξι μερος του οπλου
Λοιπόν, μόλις ξεβίδωσα το κοντάκι, μέσα έχει την B πάνω στην Β έχει μία λεπτή φλούδα που φράφει SX όταν το κοιτάζω απο πίσω και DX από μπροστά, αυτή ενώνεται με την B που υπάρχει μέσα. Εγώ θα βάλω την C και αυτήν την λεπτή φλούδα θα την βάλω να βλεπω το SX ή το DX?
 
Λοιπόν, μόλις ξεβίδωσα το κοντάκι, μέσα έχει την B πάνω στην Β έχει μία λεπτή φλούδα που φράφει SX όταν το κοιτάζω απο πίσω και DX από μπροστά, αυτή ενώνεται με την B που υπάρχει μέσα. Εγώ θα βάλω την C και αυτήν την λεπτή φλούδα θα την βάλω να βλεπω το SX ή το DX?
Το SX θα βλέπεις (Sinistra=Αριστερά)
 
Λοιπόν, μόλις ξεβίδωσα το κοντάκι, μέσα έχει την B πάνω στην Β έχει μία λεπτή φλούδα που φράφει SX όταν το κοιτάζω απο πίσω και DX από μπροστά, αυτή ενώνεται με την B που υπάρχει μέσα. Εγώ θα βάλω την C και αυτήν την λεπτή φλούδα θα την βάλω να βλεπω το SX ή το DX?
Αν είσαι αριστερός με την σειρά θα βάλεις
C - SX - μεταλλική CSX

Αν είσαι δεξιός με την σειρά θα βάλεις
C - DX - μεταλλική CDX

Πάντα κοιτώντας από πίσω θα πρέπει να βλέπεις τα παραπάνω ... κοιτώντας από το πέλμα δηλαδή, βάζοντάς τα
 
Αν είσαι αριστερός με την σειρά θα βάλεις
C - SX - μεταλλική CSX

Αν είσαι δεξιός με την σειρά θα βάλεις
C - DX - μεταλλική CDX

Πάντα κοιτώντας από πίσω θα πρέπει να βλέπεις τα παραπάνω ... κοιτώντας από το πέλμα δηλαδή, βάζοντάς τα
Έτσι τα έβαλα και τώρα βλέπω την μισή κουκίδα και καθόλου ρίγα, όταν παώ κυνήγι θα το δω πως τουφεκάει. Ευχαριστώ !
 
Το έχω κάνει αν και δε χρησιμεύει σ εμένα γιατί ρίχνω μονοφθαλμα.. Εγώ βάζω σταθερό το όπλο και ρίχνω τωρσ να δω που βαράει. Και ρίχνει έτσι όπως είδατε στις φώτο.. Δράμια πάντως στα 40 μετρα μου βάζει από 3 έως 5 σε στόχους 40*40 χοντρικά. Σκάγια όμως με φουλ τα ρίχνει ψηλά στα 15 μέτρα περίπου 10 πόντους
Πολύ μεγάλη απόκλιση
 
Το έχω κάνει αν και δε χρησιμεύει σ εμένα γιατί ρίχνω μονοφθαλμα.. Εγώ βάζω σταθερό το όπλο και ρίχνω τωρσ να δω που βαράει. Και ρίχνει έτσι όπως είδατε στις φώτο.. Δράμια πάντως στα 40 μετρα μου βάζει από 3 έως 5 σε στόχους 40*40 χοντρικά. Σκάγια όμως με φουλ τα ρίχνει ψηλά στα 15 μέτρα περίπου 10 πόντους
Γιαννη βγαλε το σφικτηρα που πιανει κανη και αποθηκη και ξανα ριξε να δεις γτ ισως να φταιει αυτος να πιεζει προς τα πανω λιγο την κανη δηλαδη και τα ξαναλεμε
 
Έτσι τα έβαλα και τώρα βλέπω την μισή κουκίδα και καθόλου ρίγα, όταν παώ κυνήγι θα το δω πως τουφεκάει. Ευχαριστώ !
Τότε θα έπρεπε με την Β να βλέπεις ίσα ίσα ελάχιστη ρίγα, που είναι πιο σωστό.
Τσέκαρε την επώμισή σου αν βλέπεις πάντα το ίδιο
 
Εγώ που αν γυρίσω το όπλο αριστερά χάνω έλατο στα 5 μέτρα μένω μετεξαστεος?
Εσύ αντί για όπλο χρειάζεσαι αλυσοπρίονο για να βρίσκεις τον έλατο.....το πρόβλημα μετά είναι να μην είσαι από κάτω όταν πέφτει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top