Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
ενημέρωναν από το τηλέφωνο ότι έβαλαν τα λεφτά στην τράπεζα και έστελναν ψεύτικα καταθετηρια ζητώντας μετά το προϊόν που υποτίθεται ότι αγόρασαν

έτσι γίνεται αυτό το κόλπο ... με ψεύτικο καταθετήριο.
Αν τσιμπίσεις τσίμπισες ...
 
Όταν κάποιος σου λέει ότι το ποηλάς φθηνά και ανέβασε την τιμή ας πούμε στο διπλό όπως στην περίσταση αυτή, συνήθως αυτός έχει να πουλήσει ένα ίδιο όπλο και για να πίσει τον δικό του αγοραστή ότι είναι καλή η τιμή που το δίνει, θα του δίξει την αγγελεία που πωλείται ένα ακριβότερο για να πίσει τον αγοραστή του!
Όπως επίσης και το αντίθετο, να βάζουν ψεύτικες αγγελείες με τιμές πάτος για να τις δείχνουν και να αγοράζουν χαμηλά!
Ο κλέψας του κλέψαντος!
 
Φίλε...Είσαι έξυπνος άνθρωπος.
Κανεις δεν περνάει έτσι την ώρα του.

Απατεωνιά στάνταρ.
Ούτε σε 4000 χρόνια δεν πρόκειται να το αγοράσει φίλε.Αν ένα όπλο έχει αξία πραγματική 4000€ και το βρίσκεις 2000€,πας το αγοράζεις και το πουλάς την άλλη μέρα κάνοντας τσέπη ένα 2χιλιαρο.Δεν έχεις ιδέα πόσοι πετάγονται σαν πορδες και λένε ότι τους κατέβει κάνοντας τους ειδήμονες.Οχι μόνο στα όπλα αλλά γενικά.
 
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή λειόκαννου όπλου.
Να αναφέρω πως έχω 1 benelli supernova με 2 κάννες ( 71cm με ρίγα κ 50cm slug με σταθερά σκόπευτρα ) κ 1 baikal s.p mp27 m.
Το baikal μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά η χράπα χρούπα με βολεύει περισσότερο. Έχω περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι. Αν ήταν ημιαυτόματη δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση.
Λοιπόν:
Σκέφτομαι να δώσω την supernova κ με τις 2 κάννες περίπου 750-800€ κ να πάρω ή beretta A300 outlanter ή benelli montefeltro που είναι κοντά οι τιμές τους, αλλά κ δεν θα χρειαστεί να βάλω πολλά επιπλέον. Μόνο αν μπορέσω να το πουλήσω θα πάρω κάποιο από τα παραπάνω 2 όπλα.
Ελπίζω οι οπαδοί των δύο εταιρειών να μην "φαγωθούν" -πλάκα κάνω- κ να με βοηθήσουν με την εμπειρία τους στη χρήση αυτών των 2 αυτογεμών.
Έχω ρίξει λίγο με την beretta ( αν δεν κάνω λάθος ήταν αυτή που σκέφτομαι τώρα ), αλλά ήταν στο ξεκίνημά μου κ δεν ήξερα πολλά πράγματα, ούτε είχα την επώμιση που έχω τώρα ( θεωρώ την τωρινή μακράν καλύτερη από όταν ξεκίνησα το κυνήγι )
Εννοείται πως θα ζητήσω από τον φίλο να ξανά ρίξω με το beretta, μιας κ είναι γνωστός
 
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή λειόκαννου όπλου.
Να αναφέρω πως έχω 1 benelli supernova με 2 κάννες ( 71cm με ρίγα κ 50cm slug με σταθερά σκόπευτρα ) κ 1 baikal s.p mp27 m.
Το baikal μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά η χράπα χρούπα με βολεύει περισσότερο. Έχω περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι. Αν ήταν ημιαυτόματη δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση.
Λοιπόν:
Σκέφτομαι να δώσω την supernova κ με τις 2 κάννες περίπου 750-800€ κ να πάρω ή beretta A300 outlanter ή benelli montefeltro που είναι κοντά οι τιμές τους, αλλά κ δεν θα χρειαστεί να βάλω πολλά επιπλέον. Μόνο αν μπορέσω να το πουλήσω θα πάρω κάποιο από τα παραπάνω 2 όπλα.
Ελπίζω οι οπαδοί των δύο εταιρειών να μην "φαγωθούν" -πλάκα κάνω- κ να με βοηθήσουν με την εμπειρία τους στη χρήση αυτών των 2 αυτογεμών.
Έχω ρίξει λίγο με την beretta ( αν δεν κάνω λάθος ήταν αυτή που σκέφτομαι τώρα ), αλλά ήταν στο ξεκίνημά μου κ δεν ήξερα πολλά πράγματα, ούτε είχα την επώμιση που έχω τώρα ( θεωρώ την τωρινή μακράν καλύτερη από όταν ξεκίνησα το κυνήγι )
Εννοείται πως θα ζητήσω από τον φίλο να ξανά ρίξω με το beretta, μιας κ είναι γνωστός
Σαν σκέψη είναι καλή να αλλάξεις τη s.nova με μια ημιαυτόματη , αλλά δεν νομίζω ότι θα πιάσεις τη τιμή που γράφεις . Αυτή τη στιγμή μια s.nova comfort 50 cm πωλείται 450ευρω και μια ανταλλακτική κάννη 61,66,71 με τρία τσοκ και κλειδί 329ευρω από κατάλογο του 2018(δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ οι τιμές).
 
Σαν σκέψη είναι καλή να αλλάξεις τη s.nova με μια ημιαυτόματη , αλλά δεν νομίζω ότι θα πιάσεις τη τιμή που γράφεις . Αυτή τη στιγμή μια s.nova comfort 50 cm πωλείται 450ευρω και μια ανταλλακτική κάννη 61,66,71 με τρία τσοκ και κλειδί 329ευρω από κατάλογο του 2018(δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ οι τιμές).
Τόσο κάνουν καινούρια, σωστά τα γράφεις -βρίσκονται και φθηνότερα από καταστήματα που κάνουν προσφορές...
 
Τόσο κάνουν καινούρια, σωστά τα γράφεις -βρίσκονται και φθηνότερα από καταστήματα που κάνουν προσφορές...
Το αντίθετο πόσο βγαίνει; αν πάρει κάποιος την s.nova με μεγάλη κάννη είναι γύρω στα 700 κ να πάρει χώρια την slug, θέλει περίπου +200; Μπορεί κ παραπάνω. Επίσης κάποτε πωλούνταν μαζί γύρω τα 850€ αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα δεν είναι πόσο κ ποιός μπορεί να την αγοράσει παιδιά, το θέμα μας είναι τα υπέρ κ τα κατά ανάμεσα στην beretta A300 outlander κ την benelli montefeltro
 
Μόνο αν μπορέσω να το πουλήσω θα πάρω κάποιο από τα παραπάνω 2 όπλα.
Φίλε Μανώλη, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τα όπλα που θες να αγοράσεις γιατί δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου. Απλά επειδή έγραψες ότι θα προχωρήσεις σε αγορά, μόνο αφού πουλήσεις την super nova, σου έγραψα κι εγώ και ο Παναγιώτης από ενδιαφέρον για να ξαναδείς /ξανασκεφτείς την τιμή πώλησης της, αν είναι στα σχέδιά σου να φύγει γρήγορα.

(αγόρασα ακριβώς αυτό το "πακέτο" την 1η του Μάρτη καινούριο και μου βγήκαν σύνολο 669 ευρώ, supernova slug 50+66αρα με ρίγα)
 
Last edited:
το θέμα μας είναι τα υπέρ κ τα κατά ανάμεσα στην beretta A300 outlander κ την benelli montefeltro
Αυτό Μανώλη,είναι κομματάτι δύσκολο να στα απαντήσουν,οι μπενελάκιδες κ οι μπερετάκιδες.....η αλλιώς μπερετάκιδες κ μπενελάκιδες.....αυτό καλύτερα να στα πουν άτομα,τα οποία έχουν όπλα άλλης εταιρείας,γιατί θα γίνει πάλι μύλος εδώ μέσα.... .big smile.
Εγώ που είμαι της Fabarm κ της Winchester, σου προτείνω την Α300...κατ,εμέ πιο ωραίο όπλο για τα γούστα μου,καλύτερα ζυγίσματα κ προ πάντων ΑΕΡΙΩΝ.
 
Benelli 10ετής εγγύηση απ' την αντιπροσωπεία, ισόβια απ' την αξιοπιστία :)
Για την Α300 έχουν μαθευτεί προβλήματα λειτουργίας, ενδιαφερόταν πέρυσι φίλος και σε επικοινωνία με φίλο Μπερετακια με απέτρεψε για το συγκεκριμένο μοντέλο :)
 
Φίλε Μανώλη, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τα όπλα που θες να αγοράσεις γιατί δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου. Απλά επειδή έγραψες ότι θα προχωρήσεις σε αγορά, μόνο αφού πουλήσεις την super nova, σου έγραψα κι εγώ και ο Παναγιώτης από ενδιαφέρον για να ξαναδείς /ξανασκεφτείς την τιμή πώλησης της, αν είναι στα σχέδιά σου να φύγει γρήγορα.

(αγόρασα ακριβώς αυτό το "πακέτο" την 1η του Μάρτη καινούριο και μου βγήκαν σύνολο 669 ευρώ, supernova slug 50+66αρα με ρίγα)
Φίλε elshrin, εννοείς τον Μάρτιο του 2021; Αν ναι, το όπλο κ οι κάννες συμμορφώνονται με την νέα νομοθεσία όπου χρειάζεται η άδεια περισσότερα στοιχεία πάνω στη βάση κ τις κάννες;
Επίσης τί ακριβώς χρειάζεται πλέον στις καινούργιες άδειες;
Εκτός από αριθμό κ όνομα εταιρείας, χρειάζεται κ αριθμό κλείστρου; Κ ημερομηνία παραγωγής;γιατί εμένα ημερομηνία παραγωγής δεν έχουν, ούτε οι κάννες, αλλά ούτε κ η βάση. Επίσης στο κλείστρο αρίθμηση έχει μόνο η περιστροφική κεφαλή κ όχι ο κορμός του κλείστρου
 
Φίλε elshrin, εννοείς τον Μάρτιο του 2021; Αν ναι, το όπλο κ οι κάννες συμμορφώνονται με την νέα νομοθεσία όπου χρειάζεται η άδεια περισσότερα στοιχεία πάνω στη βάση κ τις κάννες;
Ναι είναι έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις, οι σειριακοί αριθμοί κλπ (συν τη νέα 10ετή εγγύηση που δίνει η εταιρεία για ολα τα benelli εδώ και 6 μήνες).
 
Ναι ακριβώς όπως τα γράφεις (συν τη νέα 10ετή εγγύηση που δίνει η εταιρεία για ολα τα benelli εδώ και 6 μήνες).
Μπορείς να μου πεις λίγο τι ακριβώς χρειάζεται υποχρεωτικά πλέον;Γιατί εχθές έμαθα όσων αφορά τη νέα νομοθεσία κ δεν ξέρω τι αλλαγές πρέπει να κάνω; πρέπει να πάω σε οπλουργό να "χτυπήσει" πάνω όσα επιπλέον χρειάζονται;ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό το θέμα;
 
Μπορείς να μου πεις λίγο τι ακριβώς χρειάζεται υποχρεωτικά πλέον;Γιατί εχθές έμαθα όσων αφορά τη νέα νομοθεσία κ δεν ξέρω τι αλλαγές πρέπει να κάνω; πρέπει να πάω σε οπλουργό να "χτυπήσει" πάνω όσα επιπλέον χρειάζονται;ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό το θέμα;
Οι κάννες σου δεν έχουν πάνω σειριακό αριθμό; Αν όχι, δεν γνωρίζω τα τι και τα πως. Ίσως να γνωρίζει ο αντιπρόσωπος (κυργιάς), αλλιώς λογικά θα ξέρουν οι υπεύθυνοι του τμήματος όπλων της τοπικής σου διεύθυνσης Ασφαλειας. Αν έχουν και δεν είναι δηλωμένοι στην άδεια, πάλι δεν γνωρίζω τι γίνεται... Μόνο οι ειδικοί που έγραψα πριν. Αν έχουν σειριακούς οι κάννες και το όπλο και είναι γραμμένοι στην άδεια, τότε είσαι κομπλέ.
 
Έχουν αριθμούς κ είναι δηλωμένοι, απλά έγω διάβασα πως πρέπει να είναι δηλωμένος κ ο αριθμός του κλείστρου κάτι το οποίο δεν έχει η άδεια μου, όπως επίσης δεν έχει ημερομηνία παραγωγής "χτυπημένη" πάνω στις κάννες ή στην βάση, κάτι το οποίο διάβασα πως μάλλον είναι υποχρεωτικό
 
Έχουν αριθμούς κ είναι δηλωμένοι, απλά έγω διάβασα πως πρέπει να είναι δηλωμένος κ ο αριθμός του κλείστρου κάτι το οποίο δεν έχει η άδεια μου, όπως επίσης δεν έχει ημερομηνία παραγωγής "χτυπημένη" πάνω στις κάννες ή στην βάση, κάτι το οποίο διάβασα πως μάλλον είναι υποχρεωτικό
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Τον Μάρτη πήρα 2 όπλα, το ένα δεν γράφει ημ/νια κατασκευής πάνω του (benelli), ενώ το άλλο γράφει... Στην ασφάλεια, δεν έδωσαν καμία σημασία για το πιο είχε ή δεν είχε -τους ήταν αδιάφορο (για κλείστρο, επίσης δεν μπήκαν σε κόπο).
 
Τα link για το θέμα που αναφέρω είναι τα εξής:
από το λεπτό 6:35 αναφέρει όσα αφορούν τη νέα νομοθεσία



Επίσης εδώ το περιοδικό:
https://www.ihunt.gr/ανακοίνωση-του-αρχηγείου-της-ελληνικ/

Οπότε εγώ αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται:
Εκτός από τα ήδη υπάρχοντα στοιχεία στην άδεια, επιπλέον θέλουν κ σειριακό αριθμό κλείστρου ( αν δεν έχει το κλείστρο, πρέπει να "χτυπηθεί" πάνω ο αριθμός, ποιός αριθμός όμως; ), Επίσης θέλουν "χτυπημένη" την ημερομηνία παραγωγής πάνω σε κάννη κ βάση κάτι που τα παλαιότερα όπλα δεν έχουν, κ δεν ξέρω αν μας υποχρεώνουν να τα "χτυπήσουμε" εμείς σε κάποιον οπλουργό. Ξέρει κάποιος συνάδελφος τι χρειάζεται να κάνουμε; Το έχει ψάξει κανείς το θέμα; Αν δεν υπάρχει κάποια συζήτηση γι' αυτό το θέμα, ας ανοίξουμε ένα καινούριο γι' αυτό κ να αναφέρουμε ότι γνωρίζουμε για τη συγκεκριμένη νομοθεσία παρακαλώ
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top