Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα σε ολους... Φευγοντας απο μια beretta belmonte που δεν με ενθουσιαζε κατι πανω της και αγοραζοντας ενα winchester select light beccace με το οποιο εδω και ενα χρονο κυνηγαω μονο με αυτο ( τσιχλα,μπεκατσα,περδικα,ορτυκι)....συμπερανα οτι χρειαζομαι και μια καραμπινα ξανα για κυνηγι αγριογουρουνο αλλα και τσιχλας ..φασσας ωστε να μην μου φευγει το κεφαλι απο τις πολλες τουφεκιες απο το δικανο...
επιλογες σε μπενελι απο 1000-1500 ευρω εχω δει την μοντεφελτρο..την μ2 ...την κολομβο ...με ελκυει περισσοτερο η κολομβο λογο ξυλου ...ποια ειναι η γνωμη σας για τα παραπανω οπλα σε θεμα αξιοπιστιας;;; ευχαριστω πολυ
Δημήτρη η m2 ίσως είναι το όπλο που έχουν οι περισσότεροι γουρουνάδες στην Ελλάδα.Απο θέμα μηχανισμού και κάννης οι συγκεκριμένες είναι πάνω κάτω ολόιδιες.Κοιτα ποια σου αρέσει περισσότερο οπτικά και ποια αισθάνεσαι πιο άνετα πάνω σου και πράξε ανάλογα.
Εγώ έχω την m2 και την έχω καταευχαριστηθεί.Απο προβλήματα στα συνθετικά μέρη δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι.
 
Παναγιώτη ποια η άποψη σου για το κοντάκι της αφινιτι;
Την έχει φίλος και είναι ευχαριστημένος ,για το κοντάκι δεν μου έχει πει κάτι ,έχει γραφτεί ότι έχει λεπτή λαβή .Του λείπει το 4αρι τσοκ ,δεν έχει ακουστεί να σπάει μπράτσα κλείστρου.
 
Έχεις δίκιο σ'αυτό δεν είναι έπιπλα τα όπλα... Μάλλον την Μοντεφέλτρο θα πάρω Γιατί βλέπω πολύ θετικά σχόλια από αρκετούς
Δημήτρη αν κυνηγάς φασσα και ειδικά γουρούνι με το συγκεκριμένο όπλο που θα πάρεις η Μ2 (και κατά δεύτερη επιλογή η Franchi) είναι μονόδρομος. Αν το μειωμένο λάκτισμα είναι αναγκαίο τότε η Μ2 Comfort μόνο θα σε καλύψει σε όλα.
Και θα σου μείνουν και λεφτά για περίεργα τσοκ κλπ σε σχέση με μια ξύλινη.
 
Δημήτρη αν κυνηγάς φασσα και ειδικά γουρούνι με το συγκεκριμένο όπλο που θα πάρεις η Μ2 (και κατά δεύτερη επιλογή η Franchi) είναι μονόδρομος. Αν το μειωμένο λάκτισμα είναι αναγκαίο τότε η Μ2 Comfort μόνο θα σε καλύψει σε όλα.
Και θα σου μείνουν και λεφτά για περίεργα τσοκ κλπ σε σχέση με μια ξύλινη.
+1000
 
Oχι απλά την έβαλα για τον Δημήτρη.
Η δική μου έχει ήδη «φύγει». Το μόνο Benelli που έχω πλέον είναι η κάνη του Μαύρου Αετού.
Δεν είναι και ευκαιρία και επίσης καλό είναι να μην μπλεξει κανένας με μεταχειρισμένα.
Ειδικά αν δεν είναι γνώστης και δεν κάνει πραγματικές δοκιμές.
Αν δεν κανω λάθος ο κύργιας δίνει 10ετή εγγύηση τώρα.
 
Δεν είναι και ευκαιρία και επίσης καλό είναι να μην μπλεξει κανένας με μεταχειρισμένα.
Ειδικά αν δεν είναι γνώστης και δεν κάνει πραγματικές δοκιμές.
Αν δεν κανω λάθος ο κύργιας δίνει 10ετή εγγύηση τώρα.
Σε ολες τις Benelli?
 
Όταν έγραψα πιο πρίν, την πιο φθηνή, το έγραψα με την προϋπόθεση να είναι benelli.
Όχι το πιο φθηνό όπλο που πουλιέται στην ελλάδα. :)
Επίσης 2 πολύ σημαντικά πράγματα.
1. Το όπλο να σου αρέσει οπτικά και
2. Να κάθεται καλά πάνω σου ...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ... ;)
 
Τι είναι be.s.t.γιατι στο μάθημα είχα κάνει κοπάνα.
BE.S.T. (Benelli Surface Treatment) is a new proprietary finishing technology developed by engineers and scientists at Benelli’s manufacturing headquarters in Urbino Italy. This coating protects steel with a tough, impenetrable armor that stops rust and corrosion.
 
Άμα ξέραμε αγγλικά!
Είναι μια νέα αποκλειστική τεχνολογία φινιρίσματος που αναπτύχθηκε από μηχανικούς και επιστήμονες στα κεντρικά γραφεία της Benelli στο Urbino της Ιταλίας. Αυτή η επίστρωση προστατεύει το χάλυβα με μια σκληρή, αδιαπέραστη θωράκιση που σταματά τη σκουριά και τη διάβρωση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top