Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Και το προσφορα ειναι σχετικο.Ξεθαψε ενα παλαιωτερο μοντελο και με τα βασικα αξεσουαρ το δινει 200 ευρω φθηνοτερα.Σκεψουτο λιγο καλυτερα.
Κατά την άποψη μου μια χαρά το σκέφτομαι, και με προσωπικες εμπειρίες από μπενελι προσφορας!τώρα περί ορέξεως, ο καθένας επιλέγει ότι τον ευχαριστεί!
 
Καλησπέρα στη παρέα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω μια francgi 612vs. Αποφάσισα να αγοράσω το δεύτερο όπλο μου, πήγα λοιπών να δω την sx4. Ανάμεσα στα όπλα που ήρθαν στα χέρια μου ήταν και ένα όμορφο μαύρο με πλαστικά μέρη και υψωμένη ρίγα (είμαι 1,92μ) με το που σήκωσα το όπλο μου ήρθε ο στοχος κατευθείαν στα μέτρα μου. Είπα μόνο μια κουβέντα "αυτό μάλιστα αυτό θέλω" τότε μου είπε ο πωλητής ότι είναι το benelli M1 super 90 magnum. Τι γνώμη έχετε για το όπλο αυτό?? Το θέλω κύριος για καρτέρι φάσσα πάπιες. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Στην SX4 τη δν σου άρεσε Στέφανε;;
 
Καλησπέρα στη παρέα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω μια francgi 612vs. Αποφάσισα να αγοράσω το δεύτερο όπλο μου, πήγα λοιπών να δω την sx4. Ανάμεσα στα όπλα που ήρθαν στα χέρια μου ήταν και ένα όμορφο μαύρο με πλαστικά μέρη και υψωμένη ρίγα (είμαι 1,92μ) με το που σήκωσα το όπλο μου ήρθε ο στοχος κατευθείαν στα μέτρα μου. Είπα μόνο μια κουβέντα "αυτό μάλιστα αυτό θέλω" τότε μου είπε ο πωλητής ότι είναι το benelli M1 super 90 magnum. Τι γνώμη έχετε για το όπλο αυτό?? Το θέλω κύριος για καρτέρι φάσσα πάπιες. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Ακόμα δεν το πήρες ?
 
Κατά την άποψη μου μια χαρά το σκέφτομαι, και με προσωπικες εμπειρίες από μπενελι προσφορας!τώρα περί ορέξεως, ο καθένας επιλέγει ότι τον ευχαριστεί!
Δεν το εγραψα για σενα ισα ισα που συμφωνω με οτι εγραψες απλος συμπληρωσα σε αυτα που εγραψες για τον φιλο που σκεφτεται να την αγορασει.
 
Προσωπικά μπενελι της προσφορας δεν θα αγόραζα! Αν εξαιρέσεις τον μοχλό οπλισης που έχει τυχει να φυγει πάνω στο κυνήγι το όπλο δεν βγάζει κάτι άλλο! Εφόσον θεωρείς ότι σου έκατσε τόσο καλά παρτο!
Μπορείς να μας το τεκμηριωσεις αυτό Ηλία γιατί εγώ που την έχω 2 χρόνια μια χαρά είναι,πριν λίγο καιρό είχε βγει σε προσφορά το black eagle 2 στα 1250€ σημαίνει κάτι αυτό? Προσφορές θα βγαίνουν πάντα ανάλογα το στοκ και την τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρίας,όπως αστοχίες θα υπάρχουν και στα ακριβά και στα φθηνά μοντέλα κάθε εταιρίας.Θα ήθελα μια εξήγηση που βασίζεται η άποψη σου ότι τα μοντέλα προσφοράς είναι υποδεέστερα των υπολοίπων
 
και σε 1100 => https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=7&t=254634
και σε 1187 => https://www.ar15.com/forums/armory/11_87_bolt_handle_fell_out_____/1-359782/
και σε beretta => https://www.gulfcoastgunforum.com/threads/semi-auto-shotgun-charging-handle-issues.30156/

είμαι σίγουρος ότι αν συμπληρώσεις όποιον κατασκευαστή θες σε ένα search "charging handle fell out [κατασκευαστής]" θα δεις ότι παραδείγματα υπάρχουν πολλά ...
μάλλον είμαι ο μοναδικός που δεν μου έχει φύγει ποτέ σε κανένα όπλο :)
 
Μπορείς να μας το τεκμηριωσεις αυτό Ηλία γιατί εγώ που την έχω 2 χρόνια μια χαρά είναι,πριν λίγο καιρό είχε βγει σε προσφορά το black eagle 2 στα 1250€ σημαίνει κάτι αυτό? Προσφορές θα βγαίνουν πάντα ανάλογα το στοκ και την τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρίας,όπως αστοχίες θα υπάρχουν και στα ακριβά και στα φθηνά μοντέλα κάθε εταιρίας.Θα ήθελα μια εξήγηση που βασίζεται η άποψη σου ότι τα μοντέλα προσφοράς είναι υποδεέστερα των υπολοίπων
Σε αρκετές μ2 που ξέρω έχουν βγει πολλες αστοχίες κατασκευής οπως και σε μερικές από αυτές δυσλειτουργίες! Σε extrema προσφορας(τα 1500€ για πλαστικη καραμπινα θεωρείται προσφορα κατά την μπερετα) ένα σκασμό κατασκευαστικες αστοχίες! Λειτουργικά έως τώρα δεν έχει βγάλει κάτι, επίσης βαράει ψηλά! Για τους sbe2 δεν έχω δει ή ακουσει κάτι επομένως δεν έχω άποψη! Για μένα τα όπλα προσφορας έχουν φάει άκυρο, εσυ Ηλία μπορεί να θέλεις να πάρεις και ναην ειχες ποτε θέμα, ο καθένας έχει τον τρόπο σκέψης του! Δεν λεω πως ο δικος μου ειναι ο σωστός, εκφράζω καθαρά προσωπικη αποψη!
 
Δεν το εγραψα για σενα ισα ισα που συμφωνω με οτι εγραψες απλος συμπληρωσα σε αυτα που εγραψες για τον φιλο που σκεφτεται να την αγορασει.
Παρερμηνεία τότε παναγιωτη! Σίγουρα προσωπικες απόψεις εκφράζουμε και βιωματα εδώ μέσα, ευελπιστώ όλοι μας καλοπροαίρετα! Πάντως να συμπληρώσω πως δεν υποστηρίζω καμια εταιρία, έχουν περασει σχεδόν από όλες τις μάρκες από τα χέρια μουμου!
 
Σε αρκετές μ2 που ξέρω έχουν βγει πολλες αστοχίες κατασκευής οπως και σε μερικές από αυτές δυσλειτουργίες!
Μπορείς να αναφέρεις μερικές ώστε να είμαι ψυχολογικά έτοιμος ?
αστοχίες κατασκευής και δυσλειτουργίες ...
 
και σε 1100 => https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=7&t=254634
και σε 1187 => https://www.ar15.com/forums/armory/11_87_bolt_handle_fell_out_____/1-359782/
και σε beretta => https://www.gulfcoastgunforum.com/threads/semi-auto-shotgun-charging-handle-issues.30156/

είμαι σίγουρος ότι αν συμπληρώσεις όποιον κατασκευαστή θες σε ένα search "charging handle fell out [κατασκευαστής]" θα δεις ότι παραδείγματα υπάρχουν πολλά ...
μάλλον είμαι ο μοναδικός που δεν μου έχει φύγει ποτέ σε κανένα όπλο :)
Ουτε εμενα!
 
Μπορείς να αναφέρεις μερικές ώστε να είμαι ψυχολογικά έτοιμος ?
αστοχίες κατασκευής και δυσλειτουργίες ...
Θέματα χρονισμου που ειναι οτι χειρότερο στις αδράνειας, εκεί μπλέκεις και ψάχνεσαι για καιρό. Ρίγα που κάνει κουρμπα, θα μου πεις εκεο φταίει αυτός που δεν το προσεξε από την αρχή, χαραγμένες αποθήκες, να φθαρθουν πολυ γρήγορα τα πλαστικα! Όμως μάλλον δεν είναι και κανόνας, ο Ηλίας είπε πως δεν είχε κανένα θέμα, ίσως έτυχε σε αυτά που ξέρω εγώ!
 
και σε 1100 => https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=7&t=254634
και σε 1187 => https://www.ar15.com/forums/armory/11_87_bolt_handle_fell_out_____/1-359782/
και σε beretta => https://www.gulfcoastgunforum.com/threads/semi-auto-shotgun-charging-handle-issues.30156/

είμαι σίγουρος ότι αν συμπληρώσεις όποιον κατασκευαστή θες σε ένα search "charging handle fell out [κατασκευαστής]" θα δεις ότι παραδείγματα υπάρχουν πολλά ...
μάλλον είμαι ο μοναδικός που δεν μου έχει φύγει ποτέ σε κανένα όπλο :)
Και σε εμενα δεν εχει φυγει ποτε 13 χρονια,φτου φτου φτου να μην τις ματιασω
 
Θέματα χρονισμου που ειναι οτι χειρότερο στις αδράνειας, εκεί μπλέκεις και ψάχνεσαι για καιρό. Ρίγα που κάνει κουρμπα, θα μου πεις εκεο φταίει αυτός που δεν το προσεξε από την αρχή, χαραγμένες αποθήκες, να φθαρθουν πολυ γρήγορα τα πλαστικα! Όμως μάλλον δεν είναι και κανόνας, ο Ηλίας είπε πως δεν είχε κανένα θέμα, ίσως έτυχε σε αυτά που ξέρω εγώ!
Θέματα χρονισμου που ειναι οτι χειρότερο στις αδράνειας (να υποθέσω μιλάς για τα 2 ελατήρια ???) για την Μ2 μιλάς ή για άλλο μοντέλο ?
Ρίγα που κάνει κουρμπα (οκ κατανοητό και μακρυά από εμάς ... κατασκευαστικό ελλάτωμα)
χαραγμένες αποθήκες (εξωτερικά ή εσωτερικά ... ???? δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, όπλο βιτρίνας ???)
να φθαρθουν πολυ γρήγορα τα πλαστικα (έχω ακούσει και έχω δει φθαρμένα πλαστικά ... βέβαια η συμπεριφορά του κατόχου ήταν ολίγον τι βίαιη ή άγαρμπη, επίσης ένας χρησιμοποιούσε ακατάλληλο λιπαντικό για πλαστικά και του κατέστρεψε όλη την επιφάνεια)

να συμπληρώσω λοιπόν και εγώ
εμπλοκές (γρέζι στο αυλάκι κίνησης του κλείστρου που αφαιρέθηκε και το όπλο δεν έχει κάνει εμπλοκή χρόνια τώρα)
κούνημα πάπιας (γνωστό πρόβλημα που μάλλον λύθηκε)

Το παρακάτω άρθρο το διάβασα τότε που ήμουν σε αναζήτηση όπλου.
https://www.rem870.com/2017/02/12/benelli-m2-shotgun-modifications-and-upgrades/

Πέρα από τα προβλήματα των αγωνιστικών Μ2 πολύ ενδιαφέρον έχουν τα 2 πρώτα σχόλια ... :)
 
Μπορεί να σου έρχεται στην επωμιση κουτί αλλά άλλο είναι αυτό και άλλο το που βλέπεις με το που πάνε τα σκάγια. Εμενα έριχνε πάνω και δεξιά
Το παραπάνω Ηλία το ακούω συχνά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβω ποτέ.
Μόνο σε όπλα με στραβές κάνες ή σε όπλα που στραβοντουφεκάνε το καταλαβαίνω ...

Στατικές τουφεκιές σε χαρτόνι έριχνες ή δεν μπορούσες να σταυρώσεις θήραμα?
 
Στην SX4 τη δν σου άρεσε Στέφανε;;
Συζητούσαμε για διορθώσεις σχετικά με σωματότυπο (1,92) και ότι θα με βολεύει όπλο με ψιλή ρίγα, στο benelli αυτό μου ήρθε απευθειας. Το μόνο που με ξένισε είναι ότι στο ,sx4 έχει κάποιες ράγες στο μηχανισμό οι οποίες έχουν παρουσιάσει πρόβλημα σε σχέση με το benelli στο οποίο ο μηχανισμός είναι ποιο στηβαρος και δεν ασχολησε σχεδόν καθόλου με το καθάρισμα του. Σχετικό είναι αυτό με τις ραγες, την έχει ανηψιος μου στα γουρούνια αρκετά χρόνια, κανένα παράπονο καμία εμπλοκη
 
Σε αυτό θέλω και εγώ εξήγηση, δεν μπορώ να το καταλάβω. Στη franghi που έχω η τουφεκιά τραβάει αριστερά κάτω. Απόκλιση σε χαρτόνι στα 25μ μεγαλύτερη από 15cm. Στον οπλουργο αποκαλύφθηκαν τα έξεις, το όπλο έχει κλίση προς τα δεξιά, είναι πολλές οι δύο φλαντζες που είχα βάλει μόνος, είχε στραβωσει η τζαβετα. Παρόλα αυτά όταν στήνεις το όπλο σε βάση και στοχεύεις ΑΑΣΕ πως γίνεται να φεύγει αλλού η βολή? Ειδικά στη δική μου περίπτωση με αντίθετη κλίση........
 
Το παραπάνω Ηλία το ακούω συχνά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβω ποτέ.
Μόνο σε όπλα με στραβές κάνες ή σε όπλα που στραβοντουφεκάνε το καταλαβαίνω ...

Στατικές τουφεκιές σε χαρτόνι έριχνες ή δεν μπορούσες να σταυρώσεις θήραμα?
Έριξα στον πίνακα στο σκοπευτήριο και έριχνε πάνω και αριστερά γύρω στους 20 ποντους,πήρα την d που δεν την είχε για να κατεβάσω την ντουφεκια και την πήγα σε οπλουργο για το κοντάκι
 
Μην το ψάχνετε παιδια, όπλα των 300€ κρατάμε στα χέρια μας και τα πληρωνουμε και δυο μισθους, πως να μην βγάζουν θέματα, κατά την άποψη μου λαχεία είναι τα σύγχρονα! Έχει σχέση μια 121 με μια rafaello crio?
Πω πω άκουσα crio και με διαπέρασε ρίγος ,η γνώμες μας είναι υποκειμενικές και όχι αντικειμενικές και στο λέω διότι το όπλο που αναφέρεις που άλλοι πίνουν κρασί στο όνομα του εγώ με αυτό το όπλο 5 χρόνια ξέχασα να τουφεκαω Ηλία ,ότι χειρότερο έχω κρατήσει στα χέρια μου μου έβγαλε πολλά θεματα με το κυριότερο το κλωτσομπουνιδι που έτρωγα παρόλο που είχα φτιάξει και το κοντάκι ,τώρα που το σκέφτομαι μάλλον κάποιο θέμα είχε με τον αυλό αλλά τότε ούτε που το είχα σκεφτεί ,το όπλο σκουριασε στην κάννη και ποιο ψιρας από εμένα πεθαίνεις ,η μπασκουλα ψωριασε όλοι στο μπαμ ,όμως άλλοι το όπλο αυτό δεν το αλλάζουν και καλά κάνουν ,απλά εγώ το έχω ξαναγράψει εάν καεις από τον χυλο φυσάς και το γιαούρτι ,από την άλλη η beretta δεν με πρόδωσε ποτέ και σε τίποτα , 2 Α303 -urika 2-uniko-686sporting όπλα που δεν μου έβγαλαν το παραμικρό με τουφεκιά φαρμάκι .Οπότε ναι η επιλογή μου είναι beretta .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top