Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλημερα.Εχει κανεις υποψιν του,πλαγιο,δισκανδαλο,60-61εκ με εναλλασσομενα τσοκ και στις 2 κανες;Ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο,τιμη μεχρι 2000 ευρωπαικα.
Μήπως καλύτερα να κοιτούσες να βρεις κάτι σε 66cm........:rolleyes:.θα έχει και καλύτερο ζύγισμα και ίσως όχι αναπήδηση στις τουφεκιές....;)
 
Μήπως καλύτερα να κοιτούσες να βρεις κάτι σε 66cm........:rolleyes:.θα έχει και καλύτερο ζύγισμα και ίσως όχι αναπήδηση στις τουφεκιές....;)
Εχω ποζε σε 60εκ 2.5 κιλα κ δν εχω θεμα με αναπηδηση κ ζυγισμα..Ισα ισα που το ζυγισμα ειναι εξαιρετικο.
 
Αλλά γλυτώνεις βάρος γιατί εχουν αεριζόμενες πλαινές τα σκοπευτικά.
Σωστη παρατηριση κ.Αρη,συνηθως η σκοπευτηκη ριγα ειναι πιο βαρια απο την ενδιαμεση γι αυτο το ειπα,τωρα αν δε τις ζυγησεις δεν μπορεις να ξερεις ακριβως μιας κ αν θα βαλεις καποιο εξωτερικο τσοκ θα εχουμε κ εξτρα γραμ.
 
Προσωπικά όσα όπλα sporting δοκίμασα δε μου άρεσαν, γενικά δε μου αρέσουν τα βαριά όπλα και θεωρώ λίγο μόδα αυτό που γίνεται με τις εκδόσεις sporting στο κυνήγι. Είμαι της άποψης ότι τα sporting όπλα πρέπει να χρησιμοποιούνται στο σκοπευτήριο και κατ' ανάγκη στο κυνήγι και τα κυνηγετικά το αντίθετο.
 
Όπλο γενικού κυνηγιού αυστηρά 71 cm κάννες και μάλιστα δίκανο. Οι λόγοι γνωστή μήν τα λέμε πάλι. Κοντές κάννες πολύ κοντές κάννες άλλες για μπεκάτσα άλλες για ορτύκι άλλες δεν ξέρω εγώ τι... είναι θέμα marketing.
Το όπλο το φέρνεις στα μέτρα σου το μάθαινεις, σε υπηρέτη, δεν το υπηρέτης.
 
Όπλο γενικού κυνηγιού αυστηρά 71 cm κάννες και μάλιστα δίκανο. Οι λόγοι γνωστή μήν τα λέμε πάλι. Κοντές κάννες πολύ κοντές κάννες άλλες για μπεκάτσα άλλες για ορτύκι άλλες δεν ξέρω εγώ τι... είναι θέμα marketing.
Το όπλο το φέρνεις στα μέτρα σου το μάθαινεις, σε υπηρέτη, δεν το υπηρέτης.
Στο τελευταιο συμφωνω απολυτα...οτι αξια να εχει το οπλο...Μονο εαν τα σκαλισματα του ειναι στυλ Bulino...δεν το κυνηγας;)
 

Attachments

  • a+s-582-right-lockplate.jpg
    a+s-582-right-lockplate.jpg
    140,7 KB · Προβολές: 47
Έχει κάποιος εμπειρία από Gorosabel πλαγιόκαννο με ολόκληρες φωτιές; Είδα ένα στην Αγία Παρασκευή στα 500€, αλλά είχε μεγάλη ταλαιπωρία και ήθελε γενική ανακαίνιση που θα ξεπερνούσε ΕΠΙΠΛΕΟΝ 600€, οπότε και το απέρριψα. Κάννες 71εκ , τσοκάρισμα 3***- 4****, πάπια ραγισμένη, ένας εξολκέας ιμιτασιόν και μάλιστα άλλου σχήματος, κάννες που θα χρειασθούν βάψιμο και εσωτερικά honing, κλπ.
 

Attachments

  • P1090002.JPG
    P1090002.JPG
    204,2 KB · Προβολές: 34
  • P1090004.JPG
    P1090004.JPG
    300,3 KB · Προβολές: 34
  • P1090006.JPG
    P1090006.JPG
    309,4 KB · Προβολές: 35
  • P1090008.JPG
    P1090008.JPG
    285 KB · Προβολές: 34
  • P1090009.JPG
    P1090009.JPG
    215 KB · Προβολές: 34
Last edited by a moderator:
Ωραία όπλα τα γκοροσαμπελ από τα καλύτερα ισπανικά και σε καλή κατάσταση πιάνουν αρκετά ευρώ από ότι έχω παρατηρήσει ...

Δύσκολη η μεταμόρφωση.... εξολκεα πάπια βάψιμο οκ Αλλά το χονινγκ στο λαιμό μου κάθετε

Με λίγο υπομονή Πιστεύω στα 6-7 κατοσταρικα βρίσκεις Aya η μπερναντελι η Βικτορ σαρασκουετα που τουλάχιστον να έχει καλές κάνες μέσα και με την προσωπική σου πινελια να το κάνεις κουκλί κρατώντας το κόστος κάτω από τα 1100 .
 
Ωραία όπλα τα γκοροσαμπελ από τα καλύτερα ισπανικά και σε καλή κατάσταση πιάνουν αρκετά ευρώ από ότι έχω παρατηρήσει ...

Δύσκολη η μεταμόρφωση.... εξολκεα πάπια βάψιμο οκ Αλλά το χονινγκ στο λαιμό μου κάθετε

Με λίγο υπομονή Πιστεύω στα 6-7 κατοσταρικα βρίσκεις Aya η μπερναντελι η Βικτορ σαρασκουετα που τουλάχιστον να έχει καλές κάνες μέσα και με την προσωπική σου πινελια να το κάνεις κουκλί κρατώντας το κόστος κάτω από τα 1100 .

Το θέλω με ολόκληρες φωτιές, ποιοτικά ξύλα και σκαλίσματα ότι και να είναι. Το honing στην ουσία θα είναι γυάλισμα διότι έχει χρωμιο, οπότε θα δούμε αν χρειασθεί αποχρωμίωση, σε περίπτωση που υπάρχει θέμα. Αλλιώς είναι μόνο μολυβδώσεις ...
 
Το θέλω με ολόκληρες φωτιές, ποιοτικά ξύλα και σκαλίσματα ότι και να είναι. Το honing στην ουσία θα είναι γυάλισμα διότι έχει χρωμιο, οπότε θα δούμε αν χρειασθεί αποχρωμίωση, σε περίπτωση που υπάρχει θέμα. Αλλιώς είναι μόνο μολυβδώσεις ...
Ε πάρτο να γουστάρουμε
 
Όπλο γενικού κυνηγιού αυστηρά 71 cm κάννες και μάλιστα δίκανο. Οι λόγοι γνωστή μήν τα λέμε πάλι. Κοντές κάννες πολύ κοντές κάννες άλλες για μπεκάτσα άλλες για ορτύκι άλλες δεν ξέρω εγώ τι... είναι θέμα marketing.
Το όπλο το φέρνεις στα μέτρα σου το μάθαινεις, σε υπηρέτη, δεν το υπηρέτης.
Το 686 sporting δεν είναι μπροστοβαρο ακόμα και με 76 αρες κάννες ,για καρτέρι που το θέλει ο άνθρωπος οι εκδόσεις sporting υπερτερούν ,ειδικά το 686 στην τιμή που το αγοράζει κάποιος αυτην την στιγμή είναι από τα ποιο value for money όπλα της αγοράς
 
Η ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΟΠΛΟΥ (από ιδιώτη)

Με αφορμή τα όσα βιώνω τον τελευταίο μήνα που αποφάσισα να κάνω δώρο στον εαυτό μου κάποιο όπλο, αν τελικά ευοδωθεί η προσπάθεια, γράφω τα παρακάτω ως βοήθημα για όσους θα επιχειρήσουν να με μιμηθούν στο μέλλον.

Ξεχωρίζω την αγορά μεταχειρισμένου όπλου ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ (idiot στα αγγλικά σημαίνει κάτι διαφορετικό, αν και αντιγραφή), για τους λόγους που θα φανούν στη πορεία μέσα στο κειμενο.

Από μέρους η προεργασία έγινε και ήξερα τι έψαχνα και σε ποιά τιμή/κατάσταση. Η τιμή καθορίσθηκε με ανώτερο όριο και ως ποσοστό της αξίας του όπλου καινούργιο.

1ο σημείο προς υπενθύμιση: Μεταχειρισμένο όπλο από ιδιώτη ΔΕΝ έχει εγγύηση (χάνεται η εγγύηση της εταιρείας), ακόμη και αν ο πωλητής το αγόρασε χθες.

2ο σημείο προς υπενθύμιση: Κάποιος πουλάει για χρήμα είτε για πρόβλημα όπλου.

3ο σημείο προς υπενθύμιση: Η τιμή ενός μεταχειρισμένου, σημαίνει ότι είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ και όχι η αντιπροσωπευτική του αξία. Γιατί δηλαδή να αγοράσω ένα όπλο στην αξία του και να μην περιμένω την ευκαιρία ? Το μεταχειρισμένο όπλο θα πρέπει ΑΝ μεταπουληθεί την επομένη, να κρατήσει τα λεφτά (και τη ταλαιπωρία) που μου κόστισε. Αλλιώς χαρακτηρίζομαι ΘΥΜΑ που έδωσε χρήμα και πήρε αξία μικρότερη.

Μετά λοιπόν από τα παραπάνω, σκέπτομαι τις περιπτώσεις που συνάντησα μόλις μέσα σε 1 μήνα έρευνας αγοράς:

- Η αγγελία παρέμενε ενεργή, παρά τη διαβεβαίωση - μετά από έλεγχο - πως το όπλο θα αγορασθεί στη τιμή που συμφωνήθηκε, εντός 10ημέρου, λόγω αναμονής έκδοσης δελτίου αγοράς. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως ο πωλητής είχε καβάτζα εμένα και έψαχνε ακόμα καλύτερη προσφορά. Αφού λοιπόν δεν βρήκε κάτι καλύτερο, σημαίνει πως αγοράζω ΑΚΡΙΒΑ.

- Η τιμή του όπλου στην αγγελία άλλαξε (αυξήθηκε 200€), μετά τη τηλεφωνική κλήση στην οποία καθορίσθηκε το ραντεβού για έλεγχο του όπλου, χωρίς να γίνει νύξη εκ μέρους μου για τη τιμή. Έτσι εξηγείται και η ερώτηση του πωλητή: - Που είδατε την αγγελία; - Στην εφημερίδα τάδε του απάντησα. - Την έχω βάλει και στο Internet μου είπε και φυσικά εντός 10' η τιμή είχε αλλάξει !!!

- Το όπλο δεν κατέστει δυνατόν να ελεγχθεί ποτέ. Άλλοτε δεν μπορούσε, άλλοτε θα το έστελνε με φίλο του διότι ήταν υπέργηρος, άλλοτε δεν απαντούσε το κινητό μου (ούτε φυσικά φαινόταν η αναπάντητη κλήση) κοκ. Μάλλον έψαχναν κορόϊδο να πουλήσουν συλλεκτικό/σπάνιο ...

- Το όπλο είχε επισκευές από φαναρτζίδικο και ραγίσματα ξύλων (πάπια) που αγνοούσε ο πωλητής !!! We don't sell cars, we have cars for sale που μου έλεγε ένας Τεξανός πριν πολλά χρόνια.

- Το όπλο είχε τιμή υψηλότερη από το ίδιο μοντέλο καινούργιο με εγγύηση. Απαντήσεις τύπου: Εγώ το πήρα όμως τόσο και κυρίως η ατάκα: Τα καινούργια δεν είναι πλέον όπως αυτά, φανέρωσαν κουτοπονηριές απατεώνων.

- Το όπλο είναι του τάδε και το έδωσε σε μένα με πληρεξούσιο διότι είναι άρρωστος στο κρεββάτι με βαριάς μορφής ... απλά σήμαινε πως είχα μπροστά μου ένα κλεμμένο όπλο και έναν απατεώνα με ψεύτικα πλαστά χαρτιά, ταυτότητες, κλπ. Μετά την υπογραφή με γνήσιο στο ΚΕΠ, απλά πας στην Ασφάλεια και σε καλούν σε λίγες ημερες για τα περαιτέρω ... ενώ τα κινητά και ο πωλητής γίνοντα αόρατοι. Πόσοι εξ ημών θα μπορούσαν να αναγνωρίσουν πλαστό πληρεξούσιο ??

- Όπλο που είναι σε αγγελία καιρό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΑΝ ήταν θα είχε πουληθεί και αυτό σημαίνει για τον αγοραστή πως πρέπει να ξεκινήσει με 30% κάτω τη τιμή και βλέπουμε στη πορεία του ελέγχου ...

ΣΚΕΨΕΙΣ και ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

- Η τιμή αγοράς μεταχειρισμένου (από ιδιώτη) θα πρέπει να εξασφαλίζει ότι καλύπτει την έλλειψη εγγύησης, τις μικροεπισκευές και ρυθμίσεις/σετάρισμα που θα απαιτηθούν, τη θήκη του όπλου αν δεν παρέχεται, τα απάρτια του όπλου αν λείπουν - όπως τα τσοκ - διότι ορισμένα πωλούνται με τα τσοκ που φοράνε, μιας και τα υπόλοιπα τα πούλησε ο πωλητής και κονόμησε, ενώ ο αγοραστής θα ξαναβάλει το χέρι στη τσέπη.

- Ο έλεγχος από οπλουργό πριν την αγορά και η βλητική ικανότητα του όπλου, θα πρέπει να δοκιμασθούν. Δίκαννα διπλοτουφεκάνε, αυτογεμή μπλοκάρουν, ραγίσματα αποκρύπτονται, κάννες στραβώνουν, κλπ. οπότε το να πληρώσεις για να αγοράσεις προβλήματα δεν θα σε φέρει στην πλευρά των έξυπνων.

- Όταν ένα ΙΧ σε 10 χρόνια χάνει το 85% της αξίας του, γιατί ένα όπλο να χάνει μόνο ένα μικρότερο ποσοστό ? Η ευρωπαϊκή πρακτική ας ισχύσει και εδώ: ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ημέρα της αγοράς ενός καινούργιου, αυτό αξίζει τα μισά.

- Η αγορά μεταχειρισμένου από ΜΑΓΑΖΙ είναι διαφορετική. Αυτό διότι ο πωλητής διακυβεύει τη φήμη του που μπορεί να του κοστίσει την ίδια του την επιχείρηση. Μεταξύ μας μιλάμε, αλλάζουμε εμπειρίες, μαθαίνουμε από άλλους για τα λίγα σχετικά μαγαζιά οπλοπωλεία. Πολλά μαγαζιά δίνουν εγγύηση και στα μεταχειρισμένα. Οι επιλογές είναι πολλές σε όπλα, ακόμα και στον τρόπο πληρωμής με δόσεις. Για να αγοράσουμε λοιπόν από ιδιώτη, θα πρέπει η τιμή να είναι τέτοια που να υπερκαλύψει τις διευκολύνσεις ενός μαγαζιού.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ λοιπόν σε όσους αποφασίσουν να με μιμηθούν.

ΥΓ: Ορισμένα παλιά όπλα, δεν είναι και ΑΘΑΝΑΤΑ (φωτό)
 

Attachments

  • Koe_9KqVYikKB24SzEVV5pLngkdNnd4_r7v6J7h-dUA.jpg
    Koe_9KqVYikKB24SzEVV5pLngkdNnd4_r7v6J7h-dUA.jpg
    225,3 KB · Προβολές: 48
  • P9080004.JPG
    P9080004.JPG
    199,3 KB · Προβολές: 47
  • P9080002.JPG
    P9080002.JPG
    175 KB · Προβολές: 41
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα, την ερχόμενη εβδομάδα παίρνω την άδεια αγοράς απο το τμήμα και πάω βουρ στα μαγαζιά!!! Είμαι ανάμεσα στο silver pigeon1 sporting και στο 525 sporter one σε 76 πόντους κάνη αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Πιο παλιά έκλεινα προς το 525 αλλά τώρα μετά από αρκετό διάβασμα και γνώμες στο ίντερνετ σκέφτομαι πιο πολύ για το beretta για δεν μπορώ καθόλου τα μπροστόβαρα όπλα!!! Θα τα επομήσω και τα δυο εννοείται αλλά με δυο τρεις επομήσεις δεν νομίζω ότι θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα!!!
Την 390 όταν την επόμησα μου φάνηκε μια χαρά αλλά στο κυνήγι με ξενέρωσε το βάρος που ένιωθα έντονα εμπρός και έτσι την πούλησα μετά από δύο μήνες!!!
Ο κύβος ερρίφθη...αύριο θα είναι στα χέρια μου!!!!!!! Πήγα επώμισα το silver pigeon1 sporting και το κυνηγετικό! Το sporting καλύτερο ζύγισμα από το κυνηγετικό παρόλο που το κυνηγετικό ήταν 71 και το sporting 76! Μου ερχότανε πολύ ωραία αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα των ξύλων αλλά γενικώς δεν μου δικαιολόγησε καθόλου τα 300 ευρώ παραπάνω από το 525 sporter στην τιμή μετρητοίς που τα βρήκα!!! Το browning με κέρδισε περισσότερο αν και 100 γραμάρια πιο βαρύ και ένα πόντο πιο μακρύ το κοντάκι του κατά τα άλλα είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό!!! Σαββατοκύριακο θα τα πούμε στο browning club!!!!.shake hands.
 
Ο κύβος ερρίφθη...αύριο θα είναι στα χέρια μου!!!!!!! Πήγα επώμισα το silver pigeon1 sporting και το κυνηγετικό! Το sporting καλύτερο ζύγισμα από το κυνηγετικό παρόλο που το κυνηγετικό ήταν 71 και το sporting 76! Μου ερχότανε πολύ ωραία αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα των ξύλων αλλά γενικώς δεν μου δικαιολόγησε καθόλου τα 300 ευρώ παραπάνω από το 525 sporter στην τιμή μετρητοίς που τα βρήκα!!! Το browning με κέρδισε περισσότερο αν και 100 γραμάρια πιο βαρύ και ένα πόντο πιο μακρύ το κοντάκι του κατά τα άλλα είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό!!! Σαββατοκύριακο θα τα πούμε στο browning club!!!!.shake hands.
Αντε με το καλο....
 
Ο κύβος ερρίφθη...αύριο θα είναι στα χέρια μου!!!!!!! Πήγα επώμισα το silver pigeon1 sporting και το κυνηγετικό! Το sporting καλύτερο ζύγισμα από το κυνηγετικό παρόλο που το κυνηγετικό ήταν 71 και το sporting 76! Μου ερχότανε πολύ ωραία αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα των ξύλων αλλά γενικώς δεν μου δικαιολόγησε καθόλου τα 300 ευρώ παραπάνω από το 525 sporter στην τιμή μετρητοίς που τα βρήκα!!! Το browning με κέρδισε περισσότερο αν και 100 γραμάρια πιο βαρύ και ένα πόντο πιο μακρύ το κοντάκι του κατά τα άλλα είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό!!! Σαββατοκύριακο θα τα πούμε στο browning club!!!!.shake hands.
ερωτας!!! Με το καλο!!
 
Ο κύβος ερρίφθη...αύριο θα είναι στα χέρια μου!!!!!!! Πήγα επώμισα το silver pigeon1 sporting και το κυνηγετικό! Το sporting καλύτερο ζύγισμα από το κυνηγετικό παρόλο που το κυνηγετικό ήταν 71 και το sporting 76! Μου ερχότανε πολύ ωραία αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα των ξύλων αλλά γενικώς δεν μου δικαιολόγησε καθόλου τα 300 ευρώ παραπάνω από το 525 sporter στην τιμή μετρητοίς που τα βρήκα!!! Το browning με κέρδισε περισσότερο αν και 100 γραμάρια πιο βαρύ και ένα πόντο πιο μακρύ το κοντάκι του κατά τα άλλα είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό!!! Σαββατοκύριακο θα τα πούμε στο browning club!!!!.shake hands.
76άρι?
 
Ο κύβος ερρίφθη...αύριο θα είναι στα χέρια μου!!!!!!! Πήγα επώμισα το silver pigeon1 sporting και το κυνηγετικό! Το sporting καλύτερο ζύγισμα από το κυνηγετικό παρόλο που το κυνηγετικό ήταν 71 και το sporting 76! Μου ερχότανε πολύ ωραία αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα των ξύλων αλλά γενικώς δεν μου δικαιολόγησε καθόλου τα 300 ευρώ παραπάνω από το 525 sporter στην τιμή μετρητοίς που τα βρήκα!!! Το browning με κέρδισε περισσότερο αν και 100 γραμάρια πιο βαρύ και ένα πόντο πιο μακρύ το κοντάκι του κατά τα άλλα είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό!!! Σαββατοκύριακο θα τα πούμε στο browning club!!!!.shake hands.
για μενα εκανες την καλυτερη επιλογη .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top