Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα στην παρέα και χρόνια πολλά... Σκέφτομαι να πουλήσω την καραμπίνα και το ποζε που έχω και να πάρω ένα και μοναδικό όπλο για τα κυνήγια μου τι θα μου προτείνατε σαν και ποιο παλιοί κυνηγοι??
Χρονια πολλα,Δεν καταλαβα γιατι να μην πουλησεις το ενα απο τα δυο κ να κατσεις με αυτο που σου αρεσει καλυτερα?
Εκτος κ δεν τα βρηκατε η δεν πληρουν καποιες "δικες σου" προδιαγραφες..
Σημασια εσενα τι τυπος οπλου σου αρεσει καλυτερα κ σε ευχαριστει να το κρατας στα χερια σου..
Παλια ειχα κυνηγησει με επιτυχια με ενα δανικο ποζε betinsoli ελα ομως που δεν μου αρεσε με τιποτα σαν τυπος οπλου..αρα κ επιτυχιες να εχω τι να το κανω αφου δεν με "γεμιζει" κ δεν με κανει να νιωθω καλα???
Ακομα και πχ χραπα χρουπα να σου αρεσει αν την αγαπησεις πραγματικα θα την μαθεις κ θα μπορεις να κυνηγησεις τα παντα,κ ας υπαρχουν καπιοι που θα σου λενε οτι δεν κανει για κυνηγι..
Πιστευω ειναι το πρωτο που θα πρεπει να σκεφτεις εφοσον πας για ενα κ μοναδικο οπλο κ οχι τα δυο η τρια φυσιγγια..
Απο εκει κ περα επιλογες υπαρχουν παρα πολλες κ για καθε βαλαντιο κ μεταχειρισμενα σε καλες ευκαιριες..
 
Τον τελικό λόγο Παναγιώτη στην επιλογή τον έχεις εσυ. Το καλύτερο είναι αυτό που ευχαριστεί εσενα. Υπάρχουν after market τσοκ να βρεις αυτό που θες αν δεν σε ευχαριστούν τα εργοστασιακα.
Συγκριτικά προτιμώ την σταθερή σύσφιξη σε βολές που έχω δει στα παρακάτω με σταθερά τσοκ baikal πλάγιο, Beretta 303, Merkel 40e πλάγιο.
 
Το ποζε μου αρέσει πολύ που έχω αλλά έχασα θυραματα που έπρεπε να έχουν πέσει και θέλω να το δώσω για αυτό το λόγο δεν με ευχαρηστει σαν οπλο...χραπα χρουπα έχω και μου άρεσει πολύ και δεν την δίνω αλλά αυτή με χαλάει γτ δεν έχει ριγα....Τώρα σκεφτομουνα παλυ για κάποιο άλλο δικανο η για χραπα χρουπα και συγκεκριμένα την 870..Απλά ήθελα κάποια γνώμη για να βγάλω κάποια απόφαση το τι να κανω
 
Τον τελικό λόγο Παναγιώτη στην επιλογή τον έχεις εσυ. Το καλύτερο είναι αυτό που ευχαριστεί εσενα. Υπάρχουν after market τσοκ να βρεις αυτό που θες αν δεν σε ευχαριστούν τα εργοστασιακα.
Συγκριτικά προτιμώ την σταθερή σύσφιξη σε βολές που έχω δει στα παρακάτω με σταθερά τσοκ baikal πλάγιο, Beretta 303, Merkel 40e πλάγιο.
Για το baical που λες επειδει το έχω με σταθερά τσοκαρισματα είμαι ευχαριστημένος αλλά μου έρχεται λίγο βαρύ στο βουνό μετά από τόσες ώρες περπατημα
 
Το ποζε μου αρέσει πολύ που έχω αλλά έχασα θυραματα που έπρεπε να έχουν πέσει και θέλω να το δώσω για αυτό το λόγο δεν με ευχαρηστει σαν οπλο...χραπα χρουπα έχω και μου άρεσει πολύ και δεν την δίνω αλλά αυτή με χαλάει γτ δεν έχει ριγα....Τώρα σκεφτομουνα παλυ για κάποιο άλλο δικανο η για χραπα χρουπα και συγκεκριμένα την 870..Απλά ήθελα κάποια γνώμη για να βγάλω κάποια απόφαση το τι να κανω
Παρε μια Benelli να ησυχασεις!!!!Αστες τις χραπα χρουπα.
 
Ποζε έχω ένα laurona το πήρα πριν 3 μήνες αλλά δεν με ευχαρηστει με τσοκ είναι βέβαια αλλά δεν βρίσκω τσοκ για να του βάλω κάτι άλλο για καλύτερη κατανομη
Γνώμη μου πάντα αν πας σε ποζε θα πας σε δοκιμασμένα πράματα στο χρόνο όπως π.χ browning 525 ή σε beretta 687
 
Για το baical που λες επειδει το έχω με σταθερά τσοκαρισματα είμαι ευχαριστημένος αλλά μου έρχεται λίγο βαρύ στο βουνό μετά από τόσες ώρες περπατημα
Λογικό όσα όπλα ξεπερνάνε τα 3200γρ κουραζουν μετά από πολλές ωρες.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι το τουφέκι σου 3300γρ ;
Έχεις σκεφτεί να το τροποποιήσεις να γίνει ελαφρύτερο ;
 
Λογικό όσα όπλα ξεπερνάνε τα 3200γρ κουραζουν μετά από πολλές ωρες.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι το τουφέκι σου 3300γρ ;
Έχεις σκεφτεί να το τροποποιήσεις να γίνει ελαφρύτερο ;
Ναι κάπου τόσο είναι...Να το τροποποιήσω δεν το έχω σκεφτεί ποτέ η να πω την αλήθεια δεν το γνωρίζω αυτό πως γίνεται
 
Εαν σκεφτεσαι να κυνηγησεις με ενα οπλο, πρεπει να αποφασισεις με τι ειδους οπλο θελεις να κυνηγησεις.
Εαν θελεις να πηγαινεις και σκοπευτηριο, τοτε να παρεις ενα αλληλεπιθετο...εαν δεν πηγαινεις σκοπευτηριο, και ενα πλαγιοκαννο, θα σε ικανοποιησει για ολα σου τα κυνηγια( και φερμραριστα, και καρτερι..) εαν το μαθεις...
Εαν εισαι πανω απο 1.85 cm υψος, να ξερεις τα περισσοτερα εργοστασιακα κοντακια ειναι 37-37.5cm...και ισως χρειασθει να κανεις ενα κοντακι μεγαλυτερο και στα μετρα σου....
 
Ναι κάπου τόσο είναι...Να το τροποποιήσω δεν το έχω σκεφτεί ποτέ η να πω την αλήθεια δεν το γνωρίζω αυτό πως γίνεται
Σε κάποιο οπλουργό της αρεσκείας σου μπορείς να ρωτήσεις ή άνοιξε ένα θέμα στα οπλουργικά θέματα και ρώτα να δούμε αν υπάρχουν άλλοι συνάδερφοι που έχουν ασχοληθεί να πάρεις γνώμες.

https://www.hunterslife.gr/forums/forums/Οπλουργικά-Θέματα.63/
 
Σε κάποιο οπλουργό της αρεσκείας σου μπορείς να ρωτήσεις ή άνοιξε ένα θέμα στα οπλουργικά θέματα και ρώτα να δούμε αν υπάρχουν άλλοι συνάδερφοι που έχουν ασχοληθεί να πάρεις γνώμες.

https://www.hunterslife.gr/forums/forums/Οπλουργικά-Θέματα.63/
Θα πάω σε δύο οπλουργους που γνωρίζω να δω τι θα μου πουνε
 
Εαν σκεφτεσαι να κυνηγησεις με ενα οπλο, πρεπει να αποφασισεις με τι ειδους οπλο θελεις να κυνηγησεις.
Εαν θελεις να πηγαινεις και σκοπευτηριο, τοτε να παρεις ενα αλληλεπιθετο...εαν δεν πηγαινεις σκοπευτηριο, και ενα πλαγιοκαννο, θα σε ικανοποιησει για ολα σου τα κυνηγια( και φερμραριστα, και καρτερι..) εαν το μαθεις...
Εαν εισαι πανω απο 1.85 cm υψος, να ξερεις τα περισσοτερα εργοστασιακα κοντακια ειναι 37-37.5cm...και ισως χρειασθει να κανεις ενα κοντακι μεγαλυτερο και στα μετρα σου....
Σκοπευτήριο δεν πάω αραγες προς πλάγιο μετά θα κοιταξω
 
από αυτογεμές και ποζέ να πας σε πλάγιο για γενικό κυνήγι και να μείνεις με αυτό μου ακούγεται άθλος,,, μακάρι να τα βρείς αν και νομίζω ότι θα ξαναγυρίσεις στα παλιά !
Γτ το λες αυτό?
 
Το πλάγιο είναι πολύ ωραίο σε περπατητα κυνηγια κι ακόμα καλύτερο σε θήραμα που απομακρύνεται όπως ορτυκι μπεκατσα κλπ. Πολύ καλό επίσης σε λαγοκυνηγια. Προσωπικά επειδή κάνω πολύ καρτέρι, κάποιο διάστημα το δοκίμασα με ένα πλάγιο baikal που έχω, δε με βόλεψε τόσο και το άφησα. Αλλά είναι παναλαφρο είναι ντελικατο και είναι το γνήσιο κυνηγετικο όπλο- κατασκευάστηκε γι αυτόν το σκοπό. Κάποιοι βέβαια τα πανε πολυ καλα και σε καρτέρι με πλάγιο, ειναι και θέμα συνηθειας.
 
Καλησπερα στην παρέα και χρόνια πολλά... Σκέφτομαι να πουλήσω την καραμπίνα και το ποζε που έχω και να πάρω ένα και μοναδικό όπλο για τα κυνήγια μου τι θα μου προτείνατε σαν και ποιο παλιοί κυνηγοι??
Τι χρήματα θες να δώσεις ;
 
Θα πάω σε δύο οπλουργους που γνωρίζω να δω τι θα μου πουνε
Μια διευκρινηση να πουμε εδω που ''κανει'' την διαφορα......Οπλουργος δεν σημαινει κοντακας και κοντακας δεν σημαινει Οπλουργος.......
Ο κοντακας(βαση εμπειριας)δεν υπαρχει σχολη ..θα δουλεψει εφοσον γνωριζει βαση μετροληψιας του κατοχου του οπλου την οποια μετροληψια θα την κανει ενας δασκαλος κυνηγετικης σκοποβολης ο οποιος διαθετει μετρολιπτικο οπλο και δεν χρειαζεται ωρες και δοκιμες.
Ολα αυτα ομως για να ισχυουν πρεπει ο κατοχος να κανει σταθερες επωμισεις....εαν δεν γινεται αυτο η μετροληψια ειναι αχρηστη και δεν φταιει ο κοντακας αν δεν μηνει ευχαριστημενος ο κατοχος του οπλου

1577685778073.jpeg
 
Ένα όπλο πασπαρτού συνήθως είναι ένα s.pose με 71 πόντους κ τσοκ,η ένα αυτογεμες απο 61-66 ποντους που εχει κ φλάντζες κ κλίσεως μια ευκολία εξτρά
τώρα για το πλάγιο αν δεν το έχεις εικόνα κ δεν είχες ποτε θα σου παρει χρονο να τα βρεις επισεις πρεπει να δεις δισκανδαλο η μονοσκανδαλο για τι το σωμα θυματε κ το μυαλο κολαει κ μην υπαρχει μπερδεμα την κρισιμη στιγμη,
Γι αυτό βάλε κάτω όλα τα κριτήρια που θες κ έχεις, τι κυνήγια κάνεις περισσότερο ,σε τι τερεν, γιατί αφού θέλουμε κάτι για όλα θα πρέπει να φταίξουμε κ εμείς τον εαυτό μας να τα κάνει όλα καλά κ σωστά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top