Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τσακωνας. Τον αναφέρω όχι γιατί ήταν κυνηγός, δεν ήταν... Αλλά συχνά πέρναγε με ένα παπάκι έξω από ένα κυνηγομαγαζο στην Αργυρούπολη που συχναζαμε και πάντοτε σταμάταγε και χαιρετούσε τους κυνηγούς με ευγένεια. Όλοι απαιτούσαν το ανέκδοτο της ημέρας και δεν έλεγε όχι ποτε. Πάντα με το παπί, πάντα φόραγε τζιν φόρμα εργατική με τιράντες, πάντα ευγενής και χαμογελαστός. Γείτονας του μου είπε ότι φρόντιζε δύο αδέλφια με σοβαρά θέματα υγείας.
 
Last edited:
Παραθέτω κάτι από τον Πανηγυρικό του Ισοκράτη και σταματάω εδώ, γιατί αν παραθέσω και Θουκυδίδη και άλλους ιστορικούς,θα γράφω μέρες.
Και μέσα από το forum δεν γίνεται.
Τα περί Ινδοευρωπαίων,δεν τα σχολιάζω...

"Διότι κατοικούμε αυτήν την χώρα, χωρίς ούτε να εκδιώξουμε άλλους εξ αυτής,ούτε να την καταλάβουμε έρημο,ούτε να εγκατασταθούμε σε αυτήν,ως ανάμεικτος ομάδα,από διάφορα ανόμοια φύλα.
Απεναντίας,είναι τόσον ευγενές και γνήσιο το γένος μας,ωστέ τη χώρα, στην οποίαν είδαμε το πρώτο φώς,εξακολουθούμε συνεχώς να κατοικούμε,διότι είμεθα αυτόχθονες και μόνον εμείς από όλους τους άλλους,έχουμε το δικαίωμα να προσφωνούμε την πόλη μας,με τις ίδιες λέξεις,δια των οποίων προσαγορεύομε τους πλέον γνωστούς συγγενείς ".

Τώρα αν θα με ρωτούσε κάποιος ,τί σχέση (συνειδησιακή)έχουν οι ΝεοΈλληνες με τους Αρχαίους Έλληνες,θα δυσκολευόμουν πολύ, να απαντήσω...
 
Η ινδοευρωπαικη θεωρεια εχει πολλα κενα, αλλα ειναι η περισσοτερο τεκμηριωμενη.
Ειναι σαν τη δημοκρατια . ειναι ενα αδικο προβληματικο πολιτευμα , αλλα μεχρι στιγμης , ειναι το καλυτερο που εχουμε.

ΥΓ η κοιτιδα των ινδοευρωπαιων δεν ηταν τα Αλται και δεν ηταν μογγολοι.
Ηταν κατα 90% το Ντονεσκ, το Λουγκανσκ της ουκρανιας και η γειτονικη Ρωσια του Ροστοφ.
Κατα 10% πιθανοτητα Αρμενια , Κουρδισταν
Συγνώμη που θα σας στεναχωρήσω παίδες, αλλά η κοιτίδα των Ινδοευρωπαίων είναι η περιοχή ανάμεσα κεντρικής και ανατολικής Περσία / δυτικού Αφγανιστάν. H λέξις Ιράν σημαίνει "Η χώρα των Άρια". Η πόλις Χέρατ στο δυτικό Αφγανιστάν κτίστηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο και ονομαζόταν Ἀλεξάνδρεια ἡ ἐν Ἀρίοις. Από εκείνη την περιοχή ξεκίνησαν μεταναστεύσεις πρίν αρκετές χιλιάδες χρόνια προς δύο κατευθύνσεις:
  • προς νοτιοανατολικά, δηλ προς την Ινδία, όπου κατέκτησαν τους αυτόχθονες και έτσι δημιουργήθηκαν οι κάστες με τους αυτόχθονες να γίνονται η χαμηλότερη εξ αυτών, οι σημερινοί dalit = untouchable = άθικτοι
  • προς βορειοδυτικά, δηλ. προς την περιοχή γύρω από τον Εύξεινο Πόντο(*)
ΥΓ: Λόγω "political correctness" ο όρος Άρια/Άριος αποφεύγεται στον λεγόμενο Δυτικό Κόσμο.
(*): οι Οθωμανοί δεν είχαν λέξεις για να περιγράψουν τα σημεία του ορίζοντα (ανατολή, δύση, κλπ.) αλλά χρησιμοποιούσαν χρώματα. Ετσι τον Εύξεινο Πόντο τον έλεγαν Μαυρη Θάλασσα, και το Αιγαίο, Ασπρη Θάλασσα.
 
Last edited:
Θεοδωρε αυτή την εκδοχή περί κοιτιδας ινδοευρωπαιων την θέσπισε ο σαχης όταν και άλλαξε το όνομα της Περσίας. Η αφετηρία των ινδοευρωπαιων όταν εδραιώθηκε αυτή η θεωρία τοποθετηθηκε στο αλται, αν και κατά το δοκούν πηδαγε κάθε τόσο σε διάφορα σημεία της κεντρικής Ασίας, μέχρι και στο σινκιανγκ της Κίνας. Η εξέλιξη της γενετικής και η ανακάλυψη ευρημάτων ήδη έχουν ανατρέψει όλους αυτούς τους ισχυρισμούς. Βεβαια εδώ ο εθνομηδενισμος καλά κρατεί και ακόμη διδάσκεται η κάθοδος των Δωριεων ,ενώ θα έπρεπε να μιλάμε για άνοδο από την Πελοπόννησο προς τον βορά. Ολες οι μακεδονικες βασιλικές οικογένειες ανάγονται σε Αργειους και στα περισσότερα μακεδονικά νομίσματα ως γενάρχης των Μακεδόνων εικονίζεται ο Περσεύς. Δεν είναι μόνο αυτοί που ανέφερε ο Γράμμος πιο πάνω που λένε πως οι Έλληνες είναι αυτοχθονες και δεν ήρθαν από αλλού, αλλά πολλοί ακόμη, ανάμεσά τους Σωκράτης και Σόλων, αλλά φαίνεται πως τα μέλη του ιδρύματος Σορος γνωρίζουν καλύτερα.
 
Θεόδωρε, τι πειστήρια έχεις για την προέλευση των Ελλήνων και τους πολιτισμούς των Αιγυπτίων, Φοινίκων ;
Απάντησε εν ολίγοις ο @AthenKarpen πιό πάνω.
Δεν ήταν οι Έλληνες αυτοχθονες ;
Μη μου πεις οτι ήσαν Αρειανοί;:eek:
Τεσπα, στον Όμηρο βρίσκουμαι την λέξη πανέλληνες που αναφέρεται στο σύνολο των Αργείων, Δαναών και Αχαιών, αλλά και την λέξη Έλληνες που αναφέρεται στο ελληνικό φύλο της περιοχής που ζούσαν οι Μυρμιδόνες. Αλλά ακόμα και στην εποχή των τρωϊκών πολέμων υπήρχαν φύλα στην ελληνική χωροεπικράτεια π.χ. Κρήτη, όπου μιλούσαν μη-ελληνικές γλώσσες, π.χ στην Κρήτη υπήρχαν οι Ετεοκρήτες (=αληθινοί, γνήσιοι Κρήτες) που μιλούσαν ετεοκρητικά. Το ίδιο και στην Κύπρο. Στην Οδύσσεια γράφει ο Όμηρος (ραψωδία τ. 172-177):

Ομηροςμετ. Ι. Πολυλά
Κρήτη τις γαῖ' ἔστι μέσῳ ἐνὶ οἴνοπι πόντῳ,
καλὴ καὶ πίειρα, περίῤῥυτος· ἐν δ' ἄνθρωποι
πολλοὶ ἀπειρέσιοι, καὶ ἐννήκοντα πόληες· -
ἄλλη δ' ἄλλων γλῶσσα μεμιγμένη· ἐν μὲν Ἀχαιοί,
ἐν δ' Ἐτεόκρητες μεγαλήτορες, ἐν δὲ Κύδωνες
Δωριέες τε τριχάϊκες δῖοί τε Πελασγοί·
υπάρχει γη καταμεσής του σκοτεινού πελάγου,
η Κρήτη, ωραία, κάρπιμη, περίβρεκτη, και μέσα
είν' άνθρωποι αναρίθμητοι και πόλες ενενήντα.
και γλώσσες είν' όσοι λαοί· γένει Αχαιών ο τόπος
και Αυτοκρήτων ψυχερών μέσ' έχει και Κυδώνων
και Δωριέων τριγενών και Πελασγών των θείων·

Ο δε Διόδωρος ο Σικελιώτης γράφει:
οἱ μὲν γὰρ τὴν Κρήτην κατοικοῦντὲς φασιν ἀρχαιοτάτους γενέσθαι παρ’ αὑτοῖς τοὺς ὀνομαζομένους Ἐτεόκρητας αὐτόχθονας

Επίσης οι Κύδωνες φαίνεται να ήταν αυτοί που προηγήθηκαν της άφιξης των Αχαιών στην Κρήτη.


Με λίγα λόγια, οι Ελληνες, όπως νοούνται σήμερα δεν ήσαν αυτόχθονες, αλλα στον ελλαδικό χώρο προυπήρχαν άλλες φυλές. Και να μην ξεχνάμε πως στον ελλαδικό χώρο ζούσαν κάποτε και Νεατερνταλ - δες ευρήματα στο σπήλαιο Απήδημα της Μάνης.


Γιατι η Αίγυπτος γράφεται με ΑΙ και όχι με Ε ;
Καλή ερώτηση, δεν ξέρω αλλά ίσως στο μέλλον το ψάξω.

Γνωριζεις κάποιο κείμενο γραμμένο στα < φοινικικα > προγενέστερο των ελληνικών ;
Κάνε μιά βόλτα στο Μουσείο της Βηρυτού και δες την σαρκοφάγο του 𐤀𐤇𐤓𐤌
 
Θεοδωρε αυτή την εκδοχή περί κοιτιδας ινδοευρωπαιων την θέσπισε ο σαχης όταν και άλλαξε το όνομα της Περσίας. Η αφετηρία των ινδοευρωπαιων όταν εδραιώθηκε αυτή η θεωρία τοποθετηθηκε στο αλται, αν και κατά το δοκούν πηδαγε κάθε τόσο σε διάφορα σημεία της κεντρικής Ασίας, μέχρι και στο σινκιανγκ της Κίνας. Η εξέλιξη της γενετικής και η ανακάλυψη ευρημάτων ήδη έχουν ανατρέψει όλους αυτούς τους ισχυρισμούς. Βεβαια εδώ ο εθνομηδενισμος καλά κρατεί και ακόμη διδάσκεται η κάθοδος των Δωριεων ,ενώ θα έπρεπε να μιλάμε για άνοδο από την Πελοπόννησο προς τον βορά. Ολες οι μακεδονικες βασιλικές οικογένειες ανάγονται σε Αργειους και στα περισσότερα μακεδονικά νομίσματα ως γενάρχης των Μακεδόνων εικονίζεται ο Περσεύς. Δεν είναι μόνο αυτοί που ανέφερε ο Γράμμος πιο πάνω που λένε πως οι Έλληνες είναι αυτοχθονες και δεν ήρθαν από αλλού, αλλά πολλοί ακόμη, ανάμεσά τους Σωκράτης και Σόλων, αλλά φαίνεται πως τα μέλη του ιδρύματος Σορος γνωρίζουν καλύτερα.
Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο, οι Μακεδνοί ήταν δωρική φυλή, άρα Ελληνες, και δεν το αμφισβητεί κανείς. Αλλά με αυτά που γράφεις, έτσι όπως τα γράφεις εδώ, νομίζω ότι θα ανακατωθούμε σε ιδεολογική συζήτηση που θέλω να μην συμμετάσχω.

Οσο αφορά τα περι DNA και ανακάλυψη νέων ευρημάτων ελπίζω να μην έχουν σχέση με τον Erich von Däniken...
 
Last edited:
Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο, οι Μακεδνοί ήταν δωρική φυλή, άρα Ελληνες, και δεν το αμφισβητεί κανείς. Αλλά με αυτά που γράφεις, έτσι όπως τα γράφεις εδώ, νομίζω ότι θα ανακατωθούμε σε ιδεολογική συζήτηση που θέλω να μην συμμετάσχω.

Οσο αφορά τα περι DNA και ανακάλυψη νέων ευρημάτων ελπίζω να μην έχουν σχέση με τον Erich von Däniken...
Εξάλλου οι αρχαίοι Μακεδόνες έπαιρναν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες,κάτι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για όσους ΔΕΝ ήταν Έλληνες!!Μιλούσαν φυσικά ελληνικά και οι επιγραφές στους μακεδονικούς τάφους είναι στην αρχαία ελληνική.Εγώ,που δεν είμαι φιλόλογος,μπορώ κάτι να καταλάβω από τα αρχαία.Αντίθετα οι ''Μακεντόντσκι'',τρομάρα τους,πρέπει να μάθουν πρώτα καλά ελληνικά και ΜΕΤΑ να διαβάσουν τις αρχαίες επιγραφές!!
 
https://www.in.gr/2023/01/11/life/m...a-elliniki-istoria-gia-gelia-kai-gia-klamata/

Και ρωτάω και εγώ το BBC: Ησασταν από πάντα οπισθογλεντηδες? Απο τότε που βαφοσασταν μπλε και χορευατε ξεβρακωτοι ουρλιαζοντας σαν αλουπες στο φεγγάρι? Η μήπως το ξεκινήσατε πρόσφατα το άθλημα?????
 
https://www.in.gr/2023/01/11/life/m...a-elliniki-istoria-gia-gelia-kai-gia-klamata/

Και ρωτάω και εγώ το BBC: Ησασταν από πάντα οπισθογλεντηδες? Απο τότε που βαφοσασταν μπλε και χορευατε ξεβρακωτοι ουρλιαζοντας σαν αλουπες στο φεγγάρι? Η μήπως το ξεκινήσατε πρόσφατα το άθλημα?????
Τι περίμενες από κανάλι Big Black Cock?
 
https://www.in.gr/2023/01/11/life/m...a-elliniki-istoria-gia-gelia-kai-gia-klamata/

Και ρωτάω και εγώ το BBC: Ησασταν από πάντα οπισθογλεντηδες? Απο τότε που βαφοσασταν μπλε και χορευατε ξεβρακωτοι ουρλιαζοντας σαν αλουπες στο φεγγάρι? Η μήπως το ξεκινήσατε πρόσφατα το άθλημα?????
Γενικά έχει αρχίσει αποδόμηση-δαιμονοποίηση του παρελθόντος
Πρέπει τα πάντα και οι πάντες να μπούνε στο σημερινό καλούπι του πολιτικά ορθού
Ότι ξέραμε μέχρι τώρα πρέπει να τα ξεχάσουμε, ήταν όλα ή σχεδόν όλα ένα λάθος.......
 
https://www.in.gr/2023/01/11/life/m...a-elliniki-istoria-gia-gelia-kai-gia-klamata/

Και ρωτάω και εγώ το BBC: Ησασταν από πάντα οπισθογλεντηδες? Απο τότε που βαφοσασταν μπλε και χορευατε ξεβρακωτοι ουρλιαζοντας σαν αλουπες στο φεγγάρι? Η μήπως το ξεκινήσατε πρόσφατα το άθλημα?????
Λόγω των αλλεπάλληλων παλινδρομήσεων των κρεατοεμβόλων στην οπίσθια οπή του, ο κύριος βρίσκεται σε κατάσταση alarm λογω υπερθέρμανσης οπότε έκαψε εγκέφαλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top