Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ελλαδαρα επιτέλους εκσυγχρονιστηκες !!


IMG_20240219_074213.jpg

IMG_20240219_074241.jpg


Οι ήρωες του 21 φορούσαν καλσόν, ο μαζω φοράει καλσόν άρα ο μαζω είναι ένας ήρωας....
Μπορουμε ομως να το αναλυσουμε και ετσι:
Μια αδελφη ( νοσηλευτρια ) φορα καλσον, οι ηρωες του 21 φορουσαν καλσον, αρα οι ηρωες του 21 ηταν αδελφες (νοσηλευτριες ) ...
 
Last edited:
Μεγαλο εργαλειο τα ΜΜΕ στα χερια της εξουσιας.
Ταιζουν το κοινο καθημερινα, ποτε με παλαιοχριστιανους, ποτε με πιλοτο που σκοτωνει τη γυναικα του, ποτε με μανα που σκοτωσε τα παιδια της....
Ξεσκιζουν τα θηραματα τους και ξεχνιουνται τα πραγματικα προβληματα.
Ποιος ασχολειται με τον βοσκο που καηκε το μαντρι με τα ζωα του, ποιος με τον κακομοιρη που του πηρε το σπιτι το νερο...
 
Απλα και κατανοητα...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Νικολαος Θεοδωροπουλος
Άραγε εσείς οι 176 μαχητές του κοινοβουλίου πριν να ψηφίσετε τον νόμο για να γίνει ο Μπάμπης μάνα, μπήκατε στον κόπο να ρωτήσετε έναν παιδίατρο "τι εστί μάνα" ή στέλνετε τον Μπάμπη στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα;
Να σας πω εγώ λοιπόν έστω και αργά. Μήπως και το ακούσει ο Μπάμπης.
Η μάνα είναι αυτή που έχει βγει από το χειρουργείο και κατακοπη πρέπει να δώσει στο μωρό να φάει από πάνω της. Πονάει και δεν μπορεί; Όχι λέει ο παιδίατρος, πρέπει να το κάνεις για το καλό του παιδιού. Και το κάνει..... Γυρίζει στο σπίτι κομμάτια και την περιμένουν τα..... συνηθισμένα του νοικοκυριού. Και τα κάνει και αυτά. Το μωρό κάνει κολικούς και γογγιζει και ο παιδίατρος λέει "μην φοβάσαι, θα πάνε το πολύ τρεις μήνες" και η μάνα κάνει υπομονή. Υπομονή και όταν το μωρό κλαίει και έχει μίξες και δεν τρώει και όταν πονάει και όταν δεν κοιμάται και όταν έχει πυρετό και όταν κάνει εμβόλιο και όταν χτυπάει και και και και και....... και φυσικά όταν έχει ένα κι όχι δύο ή τρία παιδιά. Στον ελεύθερο χρόνο χαζεύει στο λεξικό τις λέξεις ύπνος και ξεκούραση!
Λοιπόν εμείς οι άντρες έχουμε δύναμη αλλά οι γυναίκες έχουν αντοχή! Όλα εν σοφία εποίησε! Γιατί άραγε;
Υπερβάλω; Δεν νομίζω. Αυτή την εικόνα της μάνας έχω διαπιστώσει σαν παιδίατρος. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά η πλειοψηφία είναι έτσι.
Λοιπόν Μπάμπη, τι λες, είσαι έτοιμος να γίνεις μάνα; Είναι αλλιώς από το να φοράς απλώς φουστάνια. Κι εγώ κάποτε είχα ντυθεί σούπερμαν αλλά δεν πετούσα...... Πρόσεχε Μπάμπη μου, εσύ μπορεί να θες να γίνεις μάνα αλλά η μάνα είναι πάνω και από τον σούπερμαν. Μπορείς να την φτάσεις;
ΥΓ την παλεύουμε κι εμείς οι μπαμπάδες αλλά στα ζόρικα τρέχει στην μαμά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top