Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το περασα και εγω αυτο το να υπογραφεις δηλωση για το θρησκευμα και τα πηρα και τους τα εχωσα κανονικα ,Λιγο το ενα δεν υπαρχει λογος λιγο το αλλο θα μας ξεβρακωσουνε στο τελος
Θα συμφωνήσω. Κοντός ψαλμός αλληλούια... Η 7η Ιουλίου είναι κοντά... Για να δούμε θα αλλάξουμε κάτι...;;;o_Ofgr
 
Θα συμφωνήσω. Κοντός ψαλμός αλληλούια... Η 7η Ιουλίου είναι κοντά... Για να δούμε θα αλλάξουμε κάτι...;;;o_Ofgr
Ότι αλλάξατε 43 χρόνια τώρα....! :cool:
Που εναλλασονται δύο και μας σώνουν ο ένας από τον άλλον.....big smile.
 
Για μένα το θέμα στα πάντα είναι ουσία και όχι το τι δείχνουμε. Και προσωπικά επιμένω .Δεν έχει κανέναν λόγο το να αναγράφεται στο απολυτήριο το θρήσκευμα. Σε τι εξυπηρετεί και γιατί να το δείχνω ; ποιον ενδιαφέρει ; Αν ειναι να βάλουμε και στάμπα στο κούτελο.

Στα πτυχία των πανεπιστημίων αναγράφεται θρήσκευμα ;
Το τι είμαστε αληθινά ας το δείξουμε στην πράξη και όχι με στάμπες και διαμαρτυρίες του τύπου οτι οι καινούργιες ταυτότητες εχουν το 666 και θα μας πάρει ο διάολος.
Και βεβαίως μην ξεχνάμε το αν λεγόμαστε Έλληνες δεν είναι γιατί γίναμε πριν 2000 χρόνια χριστιανοί ορθόδοξοι.Και αν ανατρέξουμε πολύ πίσω θα δούμε πράγματα που δεν συμβιβάζεται και πολύ ο Ελληνισμός και τα έργα κάποιων που στο όνομα της ορθοδοξίας κατέστρεψαν αρχαίους ναούς και μνημεία.
Δεν είναι όλα άσπρο η μαύρο.
Και όσο για το αν είμαι χριστιανός και καλός άνθρωπος ,πρέπει να το δείχνω με τα εργα μου και να το κρατάω για τον εαυτό μου Αυτό μετράει.Εγω αυτο το μηνυμα περναω και στα παιδιά μου.


Αυτά από κάποιον που στα πολύ νιάτα του υπήρξε αρκετά....οχι θρησκευόμενος ,αλλά θρησκόληπτος.
 
Άρχοντες κάπου έχω μπερδευτεί και δεν βγάζω άκρη
Από την μία είμαστε κατά σε κάθε Ευρωπαϊκή π@παρια -οδηγια
και από την άλλη υιοθετούμε τις ορέξεις του κάθε Ανθελληνα τύπου Γαβρογλου που υπηρετει κατά γράμμα τα θέλω των Ευρωπεων
Δεν με ενδιαφέρει αν ο άλλος είναι Ορθοδοξος-Καθολικος -Μουσουλμανος -Ραββινος -Σειχης ή Πισωγλεντης
Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να αλλάξω ήθη έθιμα παραδόσεις και να ακολουθήσω τον δρόμο που μου χαράζει η νέα τάξη πραγμάτων
Να μην αναγράφεται το θρήσκευμα στις ταυτότητες
να μην ακούγεται η προσευχή στα σχολεία
απαγορεύονται οι εικόνες και οι σταυροί στις Δημόσιες συγκοινωνίες και στα κτήρια
σεβασμός στο δημόσιο μαστίγωμα του Χασάν
απαγορεύεται ο χτύπος της καμπάνας
σεβασμός στο Θρήσκευμα και τα πιστεύω του κάθε εισερχόμενου επενδυτή -Μεταναστη
Εγω που γεννήθηκα μεγάλωσα υπηρέτησα προσφερω και παραμένω σε αυτήν την γη με όλες τις δυσκολίες ποιος με σέβεται ?
 
Last edited:
Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να αλλάξω ήθη έθιμα παραδόσεις και να ακολουθήσω τον δρόμο που μου χαράζει η νέα τάξη πραγμάτων
Γιατί το 80% από όσους ψηφίζουν στην Ελλάδα, αυτό ακριβώς ψηφίζουν.
Οπότε πρέπει να το καταλάβεις Κώστα.
Τώρα αν νομίζουν ότι ψηφίζουν κάτι άλλο, αυτό δυστυχώς δεν είναι πρόβλημα τους αλλά πρόβλημα όλων μας.
 
Καταλαβαίνω την εσωτερική ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε έναν θεό ώστε να έχουν ψυχική ηρεμία.
Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να το διαλαλούν. Η εκμετάλλευση βάση των θρησκευτικών πιστεύω του καθενός έχει αναδειχθεί από παλιά σε χειραγώγηση μαζών και σε μεγάλη μπιζνα.
Γενικά πιστεύω, δεν έχει σημασία τι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μαρεσει να μου λένε ότι οι αλλόθρησκοι είναι κακοί άνθρωποι ούτε να μου πουλάνε μαντζούνια και χειρόγραφα.
 
Καταλαβαίνω την εσωτερική ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε έναν θεό ώστε να έχουν ψυχική ηρεμία.
Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη να το διαλαλούν. Η εκμετάλλευση βάση των θρησκευτικών πιστεύω του καθενός έχει αναδειχθεί από παλιά σε χειραγώγηση μαζών και σε μεγάλη μπιζνα.
Γενικά πιστεύω, δεν έχει σημασία τι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μαρεσει να μου λένε ότι οι αλλόθρησκοι είναι κακοί άνθρωποι ούτε να μου πουλάνε μαντζούνια και χειρόγραφα.
Φιλε καλη σου μερα Εμενα η διαδηκασια με ενωχλησε να καθωμε να φτιαχνω υπευθηνες δηλωσεις ,γιατι αλλιως δεν δινουν απολυτηρια ,ουτε γραφουν τα παιδια στο γυμνασιο ,και τελος παντων εφυγα απο τη δουλεια μου στηθηκα στη ουρα ,Αυτο
 
Γεμισε η θεσνικη ερμαφρόδιτα κορασια και ευγενικά αγόρια που θέλουν κάποτε να λέγονται "μαμά 1".. Λες και έσκασε δευτερο Τσερνομπίλ. Αυτές είναι οι αρχές και οι αξίες, η πρόοδος. Το είπαν πως θα γράψουν ιστορία... Στις ταμπέλες των αστικων
 
Άγνωστοι έλυσαν 10 άλογα και μουλάρια που βοηθάνε στην υλοτόμηση δέντρων του Σέιχ Σου
by dasarxeiο

ylotoloi


«Περιπολίες του Δασαρχείου Θεσσαλονίκης εντόπισαν χθες λυμένα στο Σέιχ Σου 10 άλογα και μουλάρια, που χρησιμοποιούνται στις υλοτομικές εργασίες. Άγνωστοι έλυσαν τα ζωντανά που βοηθούν στη μετατόπιση της ξυλείας, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα» δήλωσε μιλώντας στο Αθηναϊκό και Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η αναπληρώτρια δασάρχης Θεσσαλονίκης, Ελένη Αγγελίδου και ανέφερε πως ήδη έχει ενημερωθεί για το περιστατικό, το αστυνομικό τμήμα Νεάπολης-Συκεών.

«Τα ζώα αυτά είναι ζώα εργασίας και βοηθάνε στη διαδικασία υλοτόμησης που είναι σε εξέλιξη για την αντιμετώπιση του φλοιοκτόνου εντόμου. Στην περιοχή είναι γνωστό ότι απαγορεύεται η χρήση μηχανημάτων, που προκαλούν καταστροφή στο περιαστικό δάσος» διευκρίνισε η κα Αγγελίδου και τόνισε πως « άλλωστε υπάρχει σήμανση στην περιοχή, με πινακίδες και ταινίες που απαγορεύουν την πρόσβαση για όσο διάστημα εκτελούνται οι υλοτομικές εργασίες».

Ο Αλέξανδρος Τσουραλάκης, μέλος του Δασικού Συνεταιρισμού Σταύρου «Ένωση», σχολιάζοντας το περιστατικό, ανέφερε ότι «ειδοποιηθήκαμε και ήρθε μέλος του συνεταιρισμού από το Σταυρό το βράδυ, για να δέσει τα 10 ζώα που είχαν λύσει οι άγνωστοι». Διευκρίνισε ότι το λύσιμο των ζώων είναι πρόβλημα, «διότι μπορεί να βγουν στο δρόμο, να γίνει ατύχημα ειδικά τη νύχτα και να πάθει ζημία ο οδηγός που θα διέρχεται με το όχημα του, αλλά και να σκοτωθεί το ζώο».

Μάλιστα ο ίδιος έκανε έκκληση σε αυτούς που έλυσαν τα 10 άλογα και μουλάρια και ζήτησε «να μην πλησιάσουν ξανά στο σημείο, διότι τα συγκεκριμένα ζώα είναι για εργασία και όχι για βόλτα. Εδώ υπάρχουν 200 ζώα που εργάζονται καθημερινά. Ζητήσαμε από το δασαρχείο να ενημερώσει την αστυνομία, προκειμένου οι αστυνομικοί να έχουν το νου τους στην περιοχή» είπε ο κ Τσουραλάκης.

Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
 
Άγνωστοι έλυσαν 10 άλογα και μουλάρια που βοηθάνε στην υλοτόμηση δέντρων του Σέιχ Σου
by dasarxeiο

ylotoloi


«Περιπολίες του Δασαρχείου Θεσσαλονίκης εντόπισαν χθες λυμένα στο Σέιχ Σου 10 άλογα και μουλάρια, που χρησιμοποιούνται στις υλοτομικές εργασίες. Άγνωστοι έλυσαν τα ζωντανά που βοηθούν στη μετατόπιση της ξυλείας, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα» δήλωσε μιλώντας στο Αθηναϊκό και Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η αναπληρώτρια δασάρχης Θεσσαλονίκης, Ελένη Αγγελίδου και ανέφερε πως ήδη έχει ενημερωθεί για το περιστατικό, το αστυνομικό τμήμα Νεάπολης-Συκεών.

«Τα ζώα αυτά είναι ζώα εργασίας και βοηθάνε στη διαδικασία υλοτόμησης που είναι σε εξέλιξη για την αντιμετώπιση του φλοιοκτόνου εντόμου. Στην περιοχή είναι γνωστό ότι απαγορεύεται η χρήση μηχανημάτων, που προκαλούν καταστροφή στο περιαστικό δάσος» διευκρίνισε η κα Αγγελίδου και τόνισε πως « άλλωστε υπάρχει σήμανση στην περιοχή, με πινακίδες και ταινίες που απαγορεύουν την πρόσβαση για όσο διάστημα εκτελούνται οι υλοτομικές εργασίες».

Ο Αλέξανδρος Τσουραλάκης, μέλος του Δασικού Συνεταιρισμού Σταύρου «Ένωση», σχολιάζοντας το περιστατικό, ανέφερε ότι «ειδοποιηθήκαμε και ήρθε μέλος του συνεταιρισμού από το Σταυρό το βράδυ, για να δέσει τα 10 ζώα που είχαν λύσει οι άγνωστοι». Διευκρίνισε ότι το λύσιμο των ζώων είναι πρόβλημα, «διότι μπορεί να βγουν στο δρόμο, να γίνει ατύχημα ειδικά τη νύχτα και να πάθει ζημία ο οδηγός που θα διέρχεται με το όχημα του, αλλά και να σκοτωθεί το ζώο».

Μάλιστα ο ίδιος έκανε έκκληση σε αυτούς που έλυσαν τα 10 άλογα και μουλάρια και ζήτησε «να μην πλησιάσουν ξανά στο σημείο, διότι τα συγκεκριμένα ζώα είναι για εργασία και όχι για βόλτα. Εδώ υπάρχουν 200 ζώα που εργάζονται καθημερινά. Ζητήσαμε από το δασαρχείο να ενημερώσει την αστυνομία, προκειμένου οι αστυνομικοί να έχουν το νου τους στην περιοχή» είπε ο κ Τσουραλάκης.

Αλεξάνδρα Χατζηγεωργίου

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
Αντε συνεννοησου.....!!! Δεν πας να τους παρακαλεσεις.....
 
Το καθε Εθνος εχει την θρησκεια του,τα εθυμα του,τις παραδωσεις του κ.τλ.
Εμεις ειμαστε ενα Εθνος που στην σημαια του ακομα εχει τον σταυρο και το
Ελευθερια η Θανατος.Επαναστασεις,πολεμοι ξεκινησαν με λαβαρα θρησκευτικα.
Επειδη ομως ηρθε μουσαφιρης ο μουσουλμανος Χασαν μετα συζηγου Χατμε,
ο μαλακας ο νεοελληνας που ειναι ειναι ολο θεωρια και μπουρμπουτσαλα
αρχιζει και ξεχναει και κοιταζει την προχωρημενη Ευρωπη.....καποια στιγμη
θα ημαστε μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αμα δεν φτυσουμε την
καραμελα με γευση "προοδος"
 
Το καθε Εθνος εχει την θρησκεια του,τα εθυμα του,τις παραδωσεις του κ.τλ.
Εμεις ειμαστε ενα Εθνος που στην σημαια του ακομα εχει τον σταυρο και το
Ελευθερια η Θανατος.Επαναστασεις,πολεμοι ξεκινησαν με λαβαρα θρησκευτικα.
Επειδη ομως ηρθε μουσαφιρης ο μουσουλμανος Χασαν μετα συζηγου Χατμε,
ο μαλακας ο νεοελληνας που ειναι ειναι ολο θεωρια και μπουρμπουτσαλα
αρχιζει και ξεχναει και κοιταζει την προχωρημενη Ευρωπη.....καποια στιγμη
θα ημαστε μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αμα δεν φτυσουμε την
καραμελα με γευση "προοδος"
Θυμαστε τον Λαλακη τον Εισαγωμενο??? Απο τοτε σατηριζαν τον Ελληνα που του αρεσει το ξενοφερτο...δυστυχως...δεν διορθωνομαστε. .
 
Θυμαστε τον Λαλακη τον Εισαγωμενο??? Απο τοτε σατηριζαν τον Ελληνα που του αρεσει το ξενοφερτο...δυστυχως...δεν διορθωνομαστε. .
Πηγα σημερα μια βολτα απο το χωριο μου φιλε και εφριξα!Μιλαμε για ενα
χωριο που το χαρτι υγειας εφτασε το 88.Μου ζητησε η θεια μου να της
φτιαξω στο ταμπλετ το skype γιατι κολλησε και δεν μπορει να τα πει με την
φιλη της την Μαρικα στην Σπαρτη.Με φιλεψε και γεμιστα με κινοα που ειδε
στο youtube.Aντε τωρα πες κατι..............
 
Πηγα σημερα μια βολτα απο το χωριο μου φιλε και εφριξα!Μιλαμε για ενα
χωριο που το χαρτι υγειας εφτασε το 88.Μου ζητησε η θεια μου να της
φτιαξω στο ταμπλετ το skype γιατι κολλησε και δεν μπορει να τα πει με την
φιλη της την Μαρικα στην Σπαρτη.Με φιλεψε και γεμιστα με κινοα που ειδε
στο youtube.Aντε τωρα πες κατι..............
Ενώ πρώτα στο χωριό όταν πηγαίναμε είχαμε.....ψωμί από ξυλόφουρνο της γιαγιάς μας,τυρί σπιτικό και για απόγευματινό τρώγαμε....ψωμί με τριφτή τομάτα άντε και καμιά αυγόφετα......Τώρα πλέον αν δν έχουμε κρουασάν ή μπισκότα με στέβια......δν τρώμε....
Το άλλο πάλι.......πίνω μπύρα στην μπάρα και σκάει ο 65άρης κ λέει το παιδιού.....ένα 2πλό espresso lugo παρακαλώ......μωρέ τν ξεχάσατε τον καφέ τν ελληνικό...;;; Και εκείνος δανεικός από το γείτονα..... .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top