Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σημασία έχει ότι όλες οι χώρες γύρω από προχθές είναι σε Γενική ετοιμότητα σαν σε πόλεμο γι' αυτο που έρχεται ,που ομοιο του δεν υπάρχει και αυτος εδω μετρα για τις εκκλησιες ,μετρα για Δεκαπενταυγουστο,και για κλειστούς χώρους και σε Διασκέδαση.
Μπλέξαμε με Ζαβο-βλαμμένο τελείωσε
Δεν υπάρχει σωτηρία.
Αυτά τούπανε αυτά κάνει .
Το πράγμα δέν κρύβεται με τίποτα πλέον .
 
Αν και δεν είναι επικαιρότητα που έγινε γνωστή θα αναφέρω ένα συμβάν που συνέβη την Πέμπτη. Είχα πάει με την οικογένεια για μπάνιο στο Λαγονήσι. Ξαφνικά βλέπω μια γυναίκα να φωνάζει και να μπαίνει στο νερό με τα ρούχα και μετά κατάλαβα ότι μας έδειχνε τον άντρα της ο οποιος ήταν αναίσθητος μέσα στο νερό. Δυο κοπέλες που ήταν δίπλα κολύμπησαν προς αυτόν και τον γύρισαν με το κεφάλι πάνω. Κάτι παλικάρια κολύμπησαν και τον έβγαλαν έξω στην αμμουδιά ενώ εγώ είχα ήδη πάρει τηλέφωνο το ΕΚΑΒ πριν καν τον φτάσουν οι κοπέλες. Του κάναμε μαλάξεις και του δίναμε το φιλί της ζωής για 45 λεπτά πριν έρθει το ΕΚΑΒ αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος έφυγε στα 74 του. Εικάζω ότι ήταν ήδη νεκρός πριν καν τον βγάλουμε έξω. Για την ιστορία ήρθε η αστυνομία, το λιμενικό και το ΕΚΑΒ σχεδόν όλα μαζί στα 55 λεπτά από το τηλεφώνημα μου. Ο θεός να αναπαύσει την ψυχή του και να δίνει δύναμη στους αγαπημένους του. Μεγάλη προσοχή στο μπάνιο μάγκες και ειδικά όσοι έχουν παιδιά. Εμενα με στιγμάτισε αυτή η εμπειρία.
 
Last edited:
Αν και δεν είναι επικαιρότητα που έγινε γνωστή θα αναφέρω ένα συμβάν που συνέβη την Πέμπτη. Είχα πάει με την οικογένεια για μπάνιο στο Λαγονήσι. Ξαφνικά βλέπω μια γυναίκα να φωνάζει και να μπαίνει στο νερό με τα ρούχα και μετά κατάλαβα ότι μας έδειχνε τον άντρα της ο οποιος ήταν αναίσθητος μέσα στο νερό. Δυο κοπέλες που ήταν δίπλα κολύμπησαν προς αυτόν και τον γύρισαν με το κεφάλι πάνω. Κάτι παλικάρια κολύμπησαν και τον έβγαλαν έξω στην αμμουδιά ενώ εγώ είχα ήδη πάρει τηλέφωνο το ΕΚΑΒ πριν καν τον φτάσουν οι κοπέλες. Του κάναμε μαλάξεις και του δίναμε το φιλί της ζωής για 45 λεπτά πριν έρθει το ΕΚΑΒ αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος έφυγε στα 74 του. Εικάζω ότι ήταν ήδη νεκρός πριν καν τον βγάλουμε έξω. Για την ιστορία ήρθε η αστυνομία, το λιμενικό και το ΕΚΑΒ σχεδόν όλα μαζί στα 55 λεπτά από το τηλεφώνημα μου. Ο θεός να αναπαύσει την ψυχή του και να δίνει δύναμη στους αγαπημένους του. Μεγάλη προσοχή στο μπάνιο μάγκες και ειδικά όσοι έχουν παιδιά. Εμενα με στιγμάτισε αυτή η εμπειρία.
Σε παρόμοια περίπτωση είχε βγάλει ο πατέρας μου έναν και ευτυχώς τον γλύτωσε
Είχε πάθει έμφραγμα και στην αρχή η γυναίκα του νόμιζε ότι κάνει πλάκα όταν κατάλαβε τι παίζει άρχισε να φωνάζει γιατί δεν πρέπει να ήξερε και κολύμπι ευτυχώς ήταν ο πατέρας μου εκεί δίπλα τον έβγαλε και του έδωσε πρώτες βοήθειες δεν άργησε και το ασθενοφόρο σώθηκε ο άνθρωπος
Θυμάμαι είχε έρθει σπίτι μετά από καιρό έψαξε και βρήκε ποιός τον γλύτωσε και ήρθε να πει ευχαριστώ
Πάντως πρώτες βοήθειες τα βασικά είναι απαραίτητο να τα γνωρίζουμε
 
Κατά καλοκαίρι μεσημέρι πριν λίγα χρόνια περνώντας από δρόμο δίπλα στην θάλασσα βλέπω μια κυρία μέσα στο νερό μπρούμυτα.
Σταματώ, λέω του βοηθού να πάρει το 166 και μπαίνω να την βγάλω...
Την έβγαλα με χίλια ζόρια.
Μόνο από τα μαλλιά, από όπου αλλού γλίστραγε...
Ήρθε γρήγορα το 166 την πήρε και την άλλη μέρα έμαθα ότι πέθανε...
Είχε καρδιά...
 
Με τον αδερφο μου εχουμε βγαλει απο την θαλασσα - αυτος κυριως- εγω απλα τον βοηθησα- παιδακι που πνιγοταν οταν ειμασταν εφηβοι
Η μανα του ουτε καν πηρε πρεφα

Και δυστυχως χρειαστηκε να σωσω τον διδυμο αδερφο μου απο βεβαιο πνιγμο απο κομματι ντοματας με την μεθοδο που ενω εισαι πισω απο το ατομο τραβας προς εσενα και πανω στο σημειο του στομαχου προς τον θωρακα



ολοι μας πρεπει να ξερουμε καρπα και βασικες γνωσεις πρωτων βοηθειων
Επιπλεον τις διαφορες οταν προκειται για μικρα παιδια οι οικογενειαρχες
Και να πρακαλαμε να μην χρειαστουν ποτε!
 
Σαν κυνηγοί και μονο θα επρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να παρακολουθουμε ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ενα τριωρο συντομο σεμιναριο πρωτων βοηθειων τετοιου τυπου, και να μην περιοριζομαστε μονο στην ασπρομετωποχηνα που το 60% δεν προκειται να συναντησουμε και ποτε. Δεν υφίσταται ουτε μιση ερωτηση τετοιου ειδους, αναμεσα στις 200 των ερωτηματολογιων για αδεια κυνηγιου ..
 
Σαν κυνηγοί και μονο θα επρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να παρακολουθουμε ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ενα τριωρο συντομο σεμιναριο πρωτων βοηθειων τετοιου τυπου, και να μην περιοριζομαστε μονο στην ασπρομετωποχηνα που το 60% δεν προκειται να συναντησουμε και ποτε. Δεν υφίσταται ουτε μιση ερωτηση τετοιου ειδους, αναμεσα στις 200 των ερωτηματολογιων για αδεια κυνηγιου ..
Συμφωνώ και επαυξανω. Αν ήθελε η ΞΕ να δείξει και ένα άλλο πρόσωπο προς τα έξω θα μπορούσε να διοργανώσουν τέτοια σεμινάρια. Πρώτες βοήθειες, πυρασφάλεια κτλ και όπως λες να είναι υποχρεωτικό.
 
Μπράβο στους Ταλιμπάν, αλλά να δούμε από δω και πέρα τι θα γένουνε...χωρίς βαρβάρους!
Τώρα έχουμε κλιματική αλλαγή,πράσινη ανάπτυξη,αναδασώσεις, πράσινη ενέργεια κ.τ.λ.Δεν χρειάζονται πόλεμοι για να κινηθεί η οικονομία.Το κύμα μετανάστευσης που έρχεται θα έχει Τουρκικό περιτύλιγμα και θα ανοίγεται στον Ποδονίφτη Ομονοίας.Αλλα εμάς τι μας νοιάζει...Θα έχουμε ένα σκασμο ωραία ριάλιτι με βλαμμένα και λουκανοκρυφτρες να βλέπουμε.Αλοιμονο στην προηγμένη Ευρώπη!
 
Last edited:
Δεν πρόκειται για οικονομικό πόλεμο, αλλά για σύγκρουση δύο διαφορετικών κόσμων.Οι ισλαμιστές φονταμενταλιστές πάλευαν για πολλά χρόνια να πάρουν τις τύχες της χώρας τους στα χέρια τους και τα κατάφεραν. Τώρα μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούν.Οι παράπλευρες επιπτώσεις αφορούν εμάς και όχι αυτούς και μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούμε με τη σειρά μας!
 
Δεν πρόκειται για οικονομικό πόλεμο, αλλά για σύγκρουση δύο διαφορετικών κόσμων.Οι ισλαμιστές φονταμενταλιστές πάλευαν για πολλά χρόνια να πάρουν τις τύχες της χώρας τους στα χέρια τους και τα κατάφεραν. Τώρα μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούν.Οι παράπλευρες επιπτώσεις αφορούν εμάς και όχι αυτούς και μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούμε με τη σειρά μας!
ΟΛΟΙ οι πόλεμοι είναι οικονομικοί και βασισμένοι-δικαιολογημένοι στην τοπική κατάσταση.Η απορία η δική μου είναι που βρήκαν άκρη οι Αμερικανοί και παρατάνε την παραγωγή ηρωίνης?
 
ΟΛΟΙ οι πόλεμοι είναι οικονομικοί και βασισμένοι-δικαιολογημένοι στην τοπική κατάσταση.Η απορία η δική μου είναι που βρήκαν άκρη οι Αμερικανοί και παρατάνε την παραγωγή ηρωίνης?
Αλέξανδρε, πιάσε μια μπύρα γιατί σοβαρεύει η συζήτηση...
 
Δεν πρόκειται για οικονομικό πόλεμο, αλλά για σύγκρουση δύο διαφορετικών κόσμων.Οι ισλαμιστές φονταμενταλιστές πάλευαν για πολλά χρόνια να πάρουν τις τύχες της χώρας τους στα χέρια τους και τα κατάφεραν. Τώρα μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούν.Οι παράπλευρες επιπτώσεις αφορούν εμάς και όχι αυτούς και μέλλει να δούμε πώς θα τις διαχειριστούμε με τη σειρά μας!
Εμείς δεν είμαστε για τα δύσκολα...ότι μας λένε οι Γερμανοί θα κάνουμε! fgr2
 
Kατά τις 15 Οκτώβρη που οι ορδές των Αφγανών θα φτάσουν στα νησιά μας και στον Έβρο με τις ευλογίες των τουρκόγυφτων θα πέσει πολύ κλάμα...
Καυτή φασολάδα και δεν περνάει τίποτα απο τις πορδές των Ελλήνων.
 
εάν είχαμε να κάνουμε μόνο με τους εκάστοτε κυβερνώντες θα είχα ελπίδα.
αλλάζεις συνέχεια και κάποια στιγμή πέφτεις στον καλό και όχι στον κάλο.
όμως έχουμε να κάνουμε με τους ψηφοφόρους και εκεί σωσμός δεν υπάρχει.
 
ΟΛΟΙ οι πόλεμοι είναι οικονομικοί και βασισμένοι-δικαιολογημένοι στην τοπική κατάσταση.Η απορία η δική μου είναι που βρήκαν άκρη οι Αμερικανοί και παρατάνε την παραγωγή ηρωίνης?
Βασικα Αλεξ εχει δικιο ο κ.Σπυρος για τους φονταμενταλιστες ισλαμιστες.
Ειναι μια κατηγορια μονοι τους και την ιδεα αυτη δεν την ενστερνιζονται μονο στο Αφγανισταν.
Εξαπλωνεται και σε αλλες χωρες της Ασιας και της Αφρικης.
Στε τελος,Ελλαδα,Ιταλια,Ισπανια θα πληρωσουν το μεγαλυτερο τιμημα....
Κατσε μην ετοιμασουν σε κανα Χαιδαρι hot spot απο τωρα.
Τοσα μερη εχει...
Ποιος τη χαρη σου....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top