Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η ενημέρωσή μας, ακόμη και από τα συνδρομητικά "δημόσια" κανάλια, είναι αποσπασματική, συγκεχυμένη, μονομερής και ελλιπής
Και εκεί που γκρινιάζω για την ενημέρωσή μας, μου σκάει στο Viber αυτό:

Screenshot_20210614-222535519.jpg

Α, ρε Όργουελ!... Πού είσαι να δεις τι χάνεις!... :D
 
Ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι η ελευθεριες χάθηκαν επειδή δεν υπήρχαν τα εμβόλια και τώρα θα την αποκτήσουν.Δεν βαριέσαι .
Και ένα πουλί σε κλουβί για χρόνια τσιμπάει τα κάγκελα.Παντα ελπίζει.
Και η πιο αισιόδοξοι φοβάμαι ότι θα απογοητευτουν .Έχουμε καταλάβει που
έχουμε μπλέξει ?
 
ε ναι ή εμβολιασμένος θα είσαι ή ανεμβολίαστος, ολίγον έγκυος δε γίνεται
άλλο μείωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος και άλλο επιλέγω το ποδήλατο
όλα τα σημερινά αυτοκίνητα καταναλώνουν λιγότερα καύσιμα από τα προηγούμενα μοντέλα
τα εργοστάσια αφήνουν λιγότερα κατάλοιπα από πριν και πάει λέγοντας
τα δάση αυξάνονται, μετρημένα με δορυφορικές μεθόδους που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση
τα μέτρα για το περιβάλλον είναι περισσότερα από κάθε άλλη εποχή
αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός του πλανήτη
κάτι πήγε να κάνει ο κορωνοϊός αλλά δεν τα κατάφερε
Που ξέρεις σε βάθος χρόνου ότι δεν έκανε ο Κορωνοϊός μπορεί να το κάνουν τα εμβόλια.
Πιθανόν λόγω ηλικίας έχουν χαμηλό ανοσοποιητικο και δεν κάνουν αντισώματα, λέω μια άποψη.
 
Που ξέρεις σε βάθος χρόνου ότι δεν έκανε ο Κορωνοϊός μπορεί να το κάνουν τα εμβόλια.

Πιθανόν λόγω ηλικίας έχουν χαμηλό ανοσοποιητικο και δεν κάνουν αντισώματα, λέω μια άποψη.
Η ειναι μάπα το "φυσιγγιο" και το "κορονο-πουλι" περνάει αμαδητο.
 
Δεν χρειάζεται εκνευρισμός Κωστή. Η κοκορομαχία μόνο τον στοιχηματζή ωφελεί.

Δεν φταίει ο κόσμος που σε ακραίες περιπτώσεις αντιδράει ανορθολογικά και καχύποπτα, φταίει που δεν έχει πρόσβαση στην έγκυρη πληροφορία. Το ότι ο κόσμος δεν έχει πια εμπιστοσύνη στην επιστήμη, θα πρέπει να προβληματίσει την ίδια την επιστήμη που πέρασε δια πυρός και σιδήρου (στην κυριολεξία) τους προηγούμενους αιώνες για να την κερδίσει.

Σήμερα, ως προς την απόκρυψη της γνώσης, οι δυο μεγάλοι πυλώνες της πληροφόρησης φαίνεται να ακολουθούν διαφορετικές αλλά εξίσου αποτελεσματικές οδούς: Η τηλεόραση μοιάζει να εφαρμόζει τις Οργουελιανές μεθόδους ενώ στο διαδίκτυο φαίνεται να επαληθεύονται οι φόβοι του Χάξλεϊ. Ο πρώτος πίστευε πως στο μέλλον δεν θα έχει μείνει βιβλίο για να διαβαστεί ενώ ο δεύτερος πίστευε πως μέσα σε έναν ωκεανό βιβλίων, κανείς δεν θα έχει πια τη διάθεση για διάβασμα. Τους κάναμε τη χάρη μάλλον και τους επαληθεύσαμε και τους δυο.
Έτσι ακριβώς, δυστυχώς.
 
Ε τι.Ένα κουτί φυσιγγια για τσιχλες να αγόραζες που έχει και δέκα σφραγίδες επάνω,και να σου έλεγε αυτός που το πουλάει υπόγραψε για να το ρίξεις και αν σπάσει το όπλο η χάσεις κάνα χέρι η εταιρεία δεν έχει ευθύνη και ο πωλητής που σου είπε ριξτο άφοβα έχει "ακαταδιωκτο" .Ποιος τρελός πυροβολαει ?
 
έχει αλλάξει ο τρόπος που παρασκευάζονται τα εμβόλια
δεν φτιάχνουν διαφορα και τα δοκιμάζουν. Οι υπολογιστές προσομοιώνουν και προβλέπουν. Υπάρχουν και διάφορα άλλα που έχουν ξεμείνει από παλιότερες μελέτες και δοκιμάζονται πρωτα πρώτα. Απειρα φάρμακα ξεκίνησαν για κάτι έχουν καταλήξει να καταπολεμούν με επιτυχία κάτι άσχετο.
Και πάλι αυτό δεν Μ λέει κάτι.....δεν παύει να είναι ένα πειραματικό εμβόλιο με παρενέργειες και θανάτους. Παρά πόλους θανάτους .
 
πρόκειται για προβληματικούς
και δεν εξαιρούνται οι παρόντες
Εγώ προβληματικό εδώ μέσα ρε συ μόνον εσένα βλέπω. Σε όλα είσαι πνεύμα αντιλογίας....για όλα εχεις να πεις κάτι στραβό και όλοι σου φταίνε ενώ εσύ τα κάνεις όλα σωστά!!! Όλα τα ξέρεις και μόνο ότι προβληματική άποψη έχεις μέσα στην γκλάβα σου λες. Δεν ακούς τι σου λένε οι γύρω σου απλά λες την μ@λακία σου και ας μην κολλάει πουθενά. Οπότε μήπως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απομονωθείς από μόνος σου? Είμαι σίγουρος και στον κοινωνικό σου περίγυρο δεν σε αντέχουν γιατί πρέπει να τους τα κάνεις τσουρέκια. Δεν σου φταίνε οι ανεμβολίαστοι τελικά......
 
Last edited:
Σαν τις μαλ.....ες που λεει αυτος ο ψευτογιατρος που δεν τον ξερει ουτε η πεθερά του και έχει μόνιμο στασίδι στα κανάλια να λέει να τους υποχρεωσουμε να εμβολιαστούν αφαιρώντας τους ότι τους ευχαριστεί.Ένας ξοφλημενος γερο-ΔΑΠιτης ασπρισαν τα Μάλια του αλλά έμεινε μα......κας.
Από τον περασμένο Οκτώβριο δεν τα ειδοποιούν τα βόδια Νομπελίστες επιστημονες παγκοσμιας κλασης ότι με μαζικούς εμβολιασμους ο ιός θα κάνει μεταλαξεις που δεν έχουν φανταστεί?
Και καθόμαστε στην τηλεόραση να ακούμε τον κάθε Δρ.Αλμπανογλου που
λέει ότι αυτός που έκανε μια ασπίδα προστασίας,όπως πιστεύει δλδ κινδυνεύει από αυτόν που δεν έκανε.
Αλμπανογλου. Γλου-Γλου .Το Δαφνί σε περιμένει.Μην μου ξαναφυγεις πια μάγκα μου μείνε μέσ την αγκαλιά μου.
 
Καλημερα στην παρεα, μιας και θιχτηκε το θεμα του covid θα πω κι εγω την γνωμη μου.
Απο τον Ιανουαριο και μετα ειχαν βγει θετικα καποια ατομα στη δουλεια χωρις καποια ιδιαιτερα συμπτωματα, δεκατα μερικες μερες κοπωση μπουκωμα και μερικοι ειχαν ξεροβηχα, ολοι μετα την καραντινα ηταν οκ.

Εγω βγηκα θετικος 6 Μαρτιου οπως επισης και αλλοι 2 που δουλευαμε μαζι, ειχα μπουκωμα κι εγω μερικες μερες, κοπωση και 2 μερες εκανα δεκατα, ο πιτσιρικας 24 χρονων ειχε αρκετο βηχα, εχασε γευση και οσφρηση και για 5 μερες υπεφερε απο πονους σε ολο το σωμα συν τα δεκατα 3 μερες.
Ο τριτος της παρεας ξεκινησε ανετος...μετα απο τρεις μερες δεκατα, μπουκωμα,απιστευτη κοπωση και ξεροβηχα που τον ειχε για τουλαχιστον ενα μηνα μετα, οπως επισης και την κοπωση, με το που περπατουσε λιγο στη δουλεια κουραζοταν.

Μια πολυ καλη κυρια 68 χρονων ηταν για ενα μηνα νοσοκομειο και πανω που θα εβγαινε επαθε οξεια παγκρεατιτιδα και πεθανε, μια γειτονισα μου που εχει αλλεργικο ασθμα ηταν στη ΜΕΘ 4 μερες και την γλιτωσε παρα τριχα...

Ενας τυπος στη δουλεια μη καπνιστης τερμα γυμνασμενος ηταν ενα μηνα στο νοσοκομειο απο covid.

Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ ατιμος ιος, μπορει να κανει επιπλοκες απο τη μια στιγμη στην αλλη αναλογα τον οργανισμο...εχει νοσηλευτει και νεος κοσμος χωρις καποιο νοσημα απο αυτη την μαλακια, εχει πεθανει επισης και αρκετος κοσμος!!

Ελεγα κι εγω πριν κατι μηνες οτι μας λενε μαλακιες και οτι με τις γριπες ανα καιρους πεθαινε κοσμος αλλα ο covid ειναι αλλο εργο...λιγο να σε παρει βαρια αν δεν προσεξεις μπορει και να χαιρετησεις...

Αλλη μια κυρια στη δουλεια υγιεστατη τραβιοταν 2 μηνες...απιστευτη κοπωση, πυρετο και βηχα, 2 μηνες τραβιοταν με αντιβιωσεις για να στανιαρει και η κοπωση τις περασε στους 3 μηνες.

Τωρα με τα εμβολια δεν ξερω τι παιζει σε βαθος χρονου και τι παρενεργειες θα εχουν αλλα εχουν εμβομιαστει παρα πολλα ατομα που ξερω, εγω ακομα δεν εχω θεμα επειδη το περασα, απο Σεπτεμβριο και μετα ειναι να κανω μονο μια δοση.
 
Εγώ προβληματικό εδώ μέσα ρε συ μόνον εσένα βλέπω. Σε όλα είσαι πνεύμα αντιλογίας....για όλα εχεις να πεις κάτι στραβό και όλοι σου φταίνε ενώ εσύ τα κάνεις όλα σωστά!!! Όλα τα ξέρεις και μόνο ότι προβληματική άποψη έχεις μέσα στην γκλάβα σου λες. Δεν ακούς τι σου λένε οι γύρω σου απλά λες την μ@λακία σου και ας μην κολλάει πουθενά. Οπότε μήπως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απομονωθείς από μόνος σου? Είμαι σίγουρος και στον κοινωνικό σου περίγυρο δεν σε αντέχουν γιατί πρέπει να τους τα κάνεις τσουρέκια. Δεν σου φταίνε οι ανεμβολίαστοι τελικά......
ευχαριστώ
κανείς δεν σε υποχρεώνει να με διαβάζεις ούτε να με κάνεις παρέα
ούτε εσένα ούτε κανένα άλλο
αλλά την άποψη μου θα τη λέω
οκ?
 
Και εκεί που γκρινιάζω για την ενημέρωσή μας, μου σκάει στο Viber αυτό:

View attachment 28155

Α, ρε Όργουελ!... Πού είσαι να δεις τι χάνεις!... :D
αν οταν μιλας για γυναικες με φίλους δε σου εμφανίζονται διαφημίσεις, να πηδήξεις ανώνυμες παντρεμένες της γειτονιά σου δεν έχεις ρίξει όλες τις ασπίδες, ξεκίνα κλείνοντας εντελώς το firewall
 
Ειχα να μπω παλι κανα 20-25 μερες στο φόρουμ, και μπαίνοντας χθες νομιζα οτι διαβαζω ποστ του Ιανουαρίου!
Παλι να μαλώνουμε μεταξυ μας, ενω ολοι μας εχουμε μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαινει (ολοι και εγω μεσα)..
Τον χειμωνα μαλωναμε για το εαν ειμαστε ή οχι ανευθυνοι αυτοι που παμε για κυνήγι παρα την απαγορευση, τωρα για το ποιος ειναι λιγοτερο λαλακας, ο εμβολιασμενος ή ο ανευθυνος αρνητης ψεκασμενος ανεμβολιαστος κτλ (γιατι ολοι λαλακες εχουμε πιαστει!)
Και ξαφνικα χθες πανω που εκανε το Άστρα κανα εκατομμύριο κοσμος στο Ελλαδισταν, φαπ το σταματούν και ειδωμεν!
Εγω θα προτεινα να πράττει ο καθένας οπως νομιζει καλυτερα για αυτον και την οικογενεια του, χωρις να ενοχλει τους αλλου εάν την εχει μεγαλύτερη ή όχι (την σωστη αποψη)!
Ρωτησα χθες εναν φίλο που εκανε το Αστρα, πως αισθάνεται τωρα που του ειπαν (εμμέσως) οτι ισως κινδύνευσε και λιγο που το έκανε! Απαντηση: μα και το ντεπον αμα το διαβασεις παρενέργειες εχει!
Συμπερασμα: απορω γιατι ασχολουμαι!
.yel.
 
όλα αυτά είναι ψευδοδιλήμματα
δηλαδή υπάρχουν απαντήσεις και απλά εμείς κάνουμε τους κινέζους
και το παίζουμε προβληματισμένοι ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για προβληματικούς
και δεν εξαιρούνται οι παρόντες
Κωστή καλό είναι να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί. Ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται διαφορετικά και είτε συμφωνείς είτε όχι, δεν μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να χαρακτηρίζεις προβληματικούς κάποιους ανθρώπους που έχουν αντίθετη άποψη με εσένα.
 
Ε........
Ρωτησα χθες εναν φίλο που εκανε το Αστρα, πως αισθάνεται τωρα που του ειπαν (εμμέσως) οτι ισως κινδύνευσε και λιγο που το έκανε! Απαντηση: μα και το ντεπον αμα το διαβασεις παρενέργειες εχει!
Συμπερασμα: απορω γιατι ασχολουμαι!
.yel.
Φίλε εξεπλάγην με αυτή τους την απόφαση. Πάλι καλά που πρόλαβα και πήρα την 1η δόση και έτσι έχω κρατημένη την 2η για την επόμενη εβδομάδα. Τι κάνουν?? Τα καλύτερα μας κόβουν!! Φέρτε τα πίσω ρε!!!!
 
Ηρεμηστεεεεε!!!!!!
Ο καθενας εχει τις αποψεις του... Σεβαστες...
Κανεις δεν πρεπει να προσπαθησει να πεισει τον αλλον για κατι που εχει αντιθετη αποψη...
Και κυριως, οχι χαρακτηρισμους..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top