Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ειναι πολυ αποτελεσματικο μετρο.
Αμήν και πότε!
Είναι ένα ζήτημα το οποίο ήθελα να ανοίξω εδώ αλλά με πρόλαβε ο Αμυράς. Σε τοπικό επίπεδο ζητούσα να κλείνουν οι μπάρες που είχαν ήδη τοποθετηθεί με νόμο αλλά έμεναν ανοιχτές εξαιτίας τοπικών συμφερόντων.
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τα βουνά από την ανεξέλεγκτη πρόσβαση οχημάτων, Χειμώνα-Καλοκαίρι.
Ακόμα και για τους κτηνοτρόφους, η πρόσβαση με όχημα θα πρέπει να γίνεται μετά από σχετική άδεια για συγκεκριμένες ημέρες και ώρες.
 
Μεχρι πριν λίγες ημέρες με 4000 κρούσματα ημερησίως,η προσέγγιση των ειδικών ηταν να επιτραπούν οι μετακινήσεις απο την μεγάλη βδομαδα γιατι ειναι πιο ασφαλές απο το να συνοστιζόμαστε εδω στα κλουβιά. Στο ιδιο τεμπο και καποια υπουργικά παπαγαλακια.Απο προχθες όμως ολοι μαζί άλλαξαν το τροπάριο και ξαφνικά αυτο έγινε επικίνδυνο. Που να φτύσω δεν ξέρω .
 
.shake hands.
Μεχρι πριν λίγες ημέρες με 4000 κρούσματα ημερησίως,η προσέγγιση των ειδικών ηταν να επιτραπούν οι μετακινήσεις απο την μεγάλη βδομαδα γιατι ειναι πιο ασφαλές απο το να συνοστιζόμαστε εδω στα κλουβιά. Στο ιδιο τεμπο και καποια υπουργικά παπαγαλακια.Απο προχθες όμως ολοι μαζί άλλαξαν το τροπάριο και ξαφνικά αυτο έγινε επικίνδυνο. Που να φτύσω δεν ξέρω .
 
Μεχρι πριν λίγες ημέρες με 4000 κρούσματα ημερησίως,η προσέγγιση των ειδικών ηταν να επιτραπούν οι μετακινήσεις απο την μεγάλη βδομαδα γιατι ειναι πιο ασφαλές απο το να συνοστιζόμαστε εδω στα κλουβιά. Στο ιδιο τεμπο και καποια υπουργικά παπαγαλακια.Απο προχθες όμως ολοι μαζί άλλαξαν το τροπάριο και ξαφνικά αυτο έγινε επικίνδυνο. Που να φτύσω δεν ξέρω .
Ακουσα οτι θα επιτραπουν οι μετακινησεις μονο για αγροτικες εργασιες
Εχουν να ξεθαφτουν πρωην μπαξεδες και χωραφιες που μετατραπηκαν σε λογγοι απο την εγκαταλειψη
ουτε την εποχη των παχουλων επιδοτησεων τετοια φαση
 
Παντως εγω κυριοι μια χαρα βλεπω να μετακινειται ο κοσμος. Το Σ/Κ που μας πέρασε μια ταβέρνα σε ένα χωριουδάκι δούλευε κανονικά τίγκα κόσμο και με την πλειοψηφία να είναι από το κλεινόν άστυ κατά δήλωση τους! Είναι το lockdown που η κυβέρνηση ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει επιβάλλει στον κοσμο. Το μόνο που έχει επιβάλλει ουσιαστικά είναι η καταστροφή των επιχειρήσεων που μένουν κλειστές τόσους μηνες.
 
Παντως εγω κυριοι μια χαρα βλεπω να μετακινειται ο κοσμος. Το Σ/Κ που μας πέρασε μια ταβέρνα σε ένα χωριουδάκι δούλευε κανονικά τίγκα κόσμο και με την πλειοψηφία να είναι από το κλεινόν άστυ κατά δήλωση τους! Είναι το lockdown που η κυβέρνηση ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει επιβάλλει στον κοσμο. Το μόνο που έχει επιβάλλει ουσιαστικά είναι η καταστροφή των επιχειρήσεων που μένουν κλειστές τόσους μηνες.
Δεν υπάρχει έλεγχος πια στα διόδια.Ξέρω πολλούς που πάνε κι έρχονται ανενόχλητοι.Όμως τώρα για το Πασχα αν τελικά δεν επιτραπεί που ετσι φαίνεται,θα υπάρξει έλεγχος και δεν θα βγαίνεις εύκολα.
 
είναι η καταστροφή των επιχειρήσεων που μένουν κλειστές τόσους μηνες.
Οι περισσότερες και ποιό πολύ η εστίαση έχουν πάρει φράγκα και έχουν βολευτεί..αν ακούσεις ποσά που πήραν σύμφωνα με τους τζίρους που έκαναν βέβαια, θα καταλάβεις γιατί δεν διαμαρτύρονται..Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες επιχειρήσεις που έχουν πάθει γερή ζημιά.
 
Αλλος ένας ξεφτιλισμένος "το αρσενικό παλαιάς κοπής" σε νέα περιπέτεια (αν δεν είναι ψεμα - στο in.gr?)

....Σε τροχαίο ατύχημα ενεπλάκη ο ηθοποιός και πρώην υπουργός υπουργός Παύλος Χαϊκάλης στην Κηφισιά. Το αυτοκίνητο που οδηγούσε δεν ήταν ασφαλισμένο.
https://www.in.gr/2021/04/22/greece/troxaio-gia-ton-paylo-xaikali-trakare-anasfalisto-oxima/

Περιμένω την ...εξήγηση:
..... ήταν συνεργάτη μου, ήταν μεγάλη ανάγκη, έχασα τους λογαριασμούς μου με τον κορονοιό.
Περιμένω να μάθω αυτόν τον "λεβέντη", τον πολιτικό ολκής, πόσοι τον φυλάνε.
 

Θεσπίζεται δικαστικό ακαταδίωκτο για τα μέλη των επιτροπών λοιμωξιολόγων​

Συγκεκριμένα το άρθρο 4 της τροπολογίας ορίζει πως «τα μέλη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορονοίου Covid 19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών δεν ευθύνονται, δεν διώκονται και δεν εξετάζονται για γνώμη που διατύπωσαν ή ψήφο που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους στο πλαίσιο της λειτουργίας των ως ανω επιτροπών. Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμιση ή εξύβριση».


Ιδιαίτερα προβληματίζει η πρόβλεψη σύμφωνα με την οποία τα μέλη των επιτροπών όχι απλά δεν διώκονται αλλά δεν μπορούν - όπως αναφέρεται - ούτε να εξεταστούν.

https://www.news247.gr/politiki/the...home&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2
 

Θεσπίζεται δικαστικό ακαταδίωκτο για τα μέλη των επιτροπών λοιμωξιολόγων​

Συγκεκριμένα το άρθρο 4 της τροπολογίας ορίζει πως «τα μέλη της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορονοίου Covid 19, της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους Παράγοντες και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών δεν ευθύνονται, δεν διώκονται και δεν εξετάζονται για γνώμη που διατύπωσαν ή ψήφο που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους στο πλαίσιο της λειτουργίας των ως ανω επιτροπών. Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμιση ή εξύβριση».


Ιδιαίτερα προβληματίζει η πρόβλεψη σύμφωνα με την οποία τα μέλη των επιτροπών όχι απλά δεν διώκονται αλλά δεν μπορούν - όπως αναφέρεται - ούτε να εξεταστούν.

https://www.news247.gr/politiki/the...home&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2
Ειμαι περίεργος να δω ποιοι απο αυτους θα ειναι στο επόμενο ψηφοδέλτιο.
 
Ειμαι περίεργος να δω ποιοι απο αυτους θα ειναι στο επόμενο ψηφοδέλτιο.
Αρκετοί συνονοματε, αρκετοι! Εγώ θέλω να δω την καρακουκλαρα την Παγώνη στα έδρανα της βουλής. Και αυτόν με το μουστάκι θαλάσσιου ίππου , Βατοπουλος νομίζω ονομάζεται. Μας τα έκαναν τουμπανο, πηδηξαν την οικονομία , μας... έσωσαν από εκατοντάδες χιλιάδες κρούσματα απαγορεύοντας να πάμε στα πουρνάρια και τα βραχια. Γιατί να μην επιβραβευθουν???
 
Αρκετοί συνονοματε, αρκετοι! Εγώ θέλω να δω την καρακουκλαρα την Παγώνη στα έδρανα της βουλής. Και αυτόν με το μουστάκι θαλάσσιου ίππου , Βατοπουλος νομίζω ονομάζεται. Μας τα έκαναν τουμπανο, πηδηξαν την οικονομία , μας... έσωσαν από εκατοντάδες χιλιάδες κρούσματα απαγορεύοντας να πάμε στα πουρνάρια και τα βραχια. Γιατί να μην επιβραβευθουν???
Εδώ κατάφεραν και αυτό
1619199688186.png
 
Ναι μωρε , έκλεισαν τα πάντα με 1500 κρούσματα για το καλό μας. Τώρα που έρχεται το μπικικινι απο το εξωτερικό και μας εμφανίζουν διπλάσια και παραπάνω κρούσματα ανοίγουμε!!!! Ε αυτό δεν ειναι θαυμα???? Αυτή η επιτροπή πάνω απ'όλα ηταν αδιάβλητη και έκρινε μόνο με υγειονομικά κριτήρια. Άσχετο που το πρωί οι υπουργοί στα κανάλια ανακοίνωναν αυτά που η επιτροπαρα θα αποφάσιζε στο απογευματινό της συμβούλιο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top