Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μακαρι να εφαρμοστεί και εδω αλλά δύσκολο το βλεπω.
γυφτοι,Αλβανοί,Ρουμάνοι,Πακιστανοι και κάθε καρυδιάς καρύδι έχει μαζευτεί εδω.πλεον υπάρχει πόλεμος.εχουν ρημάξει σπίτια και περιουσίες.σκοτωνουν,κλέβουν,κάνουν οτι θελουν! Δεν μας έφταναν οι δικοί μας τωρα έχουμε και εισαγομενους! Ε όχι! το κράτος ειναι απών και δεν μπορεί να διαφυλάξει τον νοικοκύρη! Προσωπικα δεν ξερω πως θα αντιδράσω αν μου συμβεί κάτι στο σπιτι μου,αλλά ειμαι σίγουρος οτι αν προλάβω το χέρι μου θα πάει στο όπλο..
 
Μακαρι να εφαρμοστεί και εδω αλλά δύσκολο το βλεπω.
γυφτοι,Αλβανοί,Ρουμάνοι,Πακιστανοι και κάθε καρυδιάς καρύδι έχει μαζευτεί εδω.πλεον υπάρχει πόλεμος.εχουν ρημάξει σπίτια και περιουσίες.σκοτωνουν,κλέβουν,κάνουν οτι θελουν! Δεν μας έφταναν οι δικοί μας τωρα έχουμε και εισαγομενους! Ε όχι! το κράτος ειναι απών και δεν μπορεί να διαφυλάξει τον νοικοκύρη! Προσωπικα δεν ξερω πως θα αντιδράσω αν μου συμβεί κάτι στο σπιτι μου,αλλά ειμαι σίγουρος οτι αν προλάβω το χέρι μου θα πάει στο όπλο..
Η αυτοδικια δεν είναι νόμιμη...
όπως και το να μην σε προστατεύει ο νόμος δεν είναι νόμιμο...
ηθικά νόμιμο, είναι να προστατεύεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου...

τα αγαθά που σου ανήκουν είναι νόμιμα...
όπως και το να τα προστατεύεις είναι νόμιμο...
νόμιμο δεν είναι να έχεις νόμους που δεν σε αφήνουν να το κάνεις,
το οικογενειακό σου άσυλο είναι Ιερό...
Ιερή - ως τίποτα ανώτερή της - είναι η οικογένειά σου...
το δικαίωμα της υπεράσπισής τους είναι υποχρέωσή σου...
όπως είναι και υποχρέωση της πολιτείας...
τιμωρία σε αυτόν που αυτοδικεί.... ok.
η τιμωρία σε αυτόν που σε κάνει να αυτοδικήσεις άραγε ποια είναι;...
και ποια τιμωρία αξίζει σε αυτόν που δεν σε προστατεύει από την αυτοδικία;
και η άμυνα;
από πότε είναι πράξη εκδίκησης η αυτοδικίας;
thinkΑπλα ερωτήματα που δίνουν τροφή για σκέψη
 
Last edited:
Η αυτοδικια δεν είναι νόμιμη...
όπως και το να μην σε προστατεύει ο νόμος δεν είναι νόμιμο...
ηθικά νόμιμο, είναι να προστατεύεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου...

τα αγαθά που σου ανήκουν είναι νόμιμα...
όπως και το να τα προστατεύεις είναι νόμιμο...
νόμιμο δεν είναι να έχεις νόμους που δεν σε αφήνουν να το κάνεις,
το οικογενειακό σου άσυλο είναι Ιερό...
Ιερή - ως τίποτα ανώτερή της - είναι η οικογένειά σου...
το δικαίωμα της υπεράσπισής τους είναι υποχρέωσή σου...
όπως είναι και υποχρέωση της πολιτείας...
τιμωρία σε αυτόν που αυτοδικεί.... ok.
η τιμωρία σε αυτόν που σε κάνει να αυτοδικήσεις άραγε ποια είναι;...
και ποια τιμωρία αξίζει σε αυτόν που δεν σε προστατεύει από την αυτοδικία;
και η άμυνα;
από πότε είναι πράξη εκδίκησης η αυτοδικίας;
thinkΑπλα ερωτήματα που δίνουν τροφή για σκέψη
Πολυ σωστά τα ερωτήματα σου! Επειδή μου έχει τύχει να μην προλάβω κλέφτες για πολυ λιγο.μπηκαν μέσα πήραν οτι βρήκαν κατάστρεψαν το σπιτι ,ζημιά 100000€ μαζί με τα κλοπιμαία.αν λοιπόν μπουν νύχτα εχω οικογένεια με μικρα παιδια! Τι πρέπει να κάνω; Να τους πω καλως τα παιδια σκοτώστε μας,κάντε οτι θέλετε.τι πρέπει να γινει;
Οι δικαστές στο περιστατικό της Κορίνθου πριν μερικες μέρες άφησαν ελεύθερο τον κατηγορούμενο που σκότωσε το γύφτο! Άρα στην αυτοδικία δεν μπαίνεις πάντα φυλακή.
 
Πολυ σωστά τα ερωτήματα σου! Επειδή μου έχει τύχει να μην προλάβω κλέφτες για πολυ λιγο.μπηκαν μέσα πήραν οτι βρήκαν κατάστρεψαν το σπιτι ,ζημιά 100000€ μαζί με τα κλοπιμαία.αν λοιπόν μπουν νύχτα εχω οικογένεια με μικρα παιδια! Τι πρέπει να κάνω; Να τους πω καλως τα παιδια σκοτώστε μας,κάντε οτι θέλετε.τι πρέπει να γινει;
Οι δικαστές στο περιστατικό της Κορίνθου πριν μερικες μέρες άφησαν ελεύθερο τον κατηγορούμενο που σκότωσε το γύφτο! Άρα στην αυτοδικία δεν μπαίνεις πάντα φυλακή.
Το δικαιωμα της υπερασπισης της οικογενειας σου ειναι υποχρεωση σου οπως εγραψα:)
 
Μακαρι να εφαρμοστεί και εδω αλλά δύσκολο το βλεπω.
γυφτοι,Αλβανοί,Ρουμάνοι,Πακιστανοι και κάθε καρυδιάς καρύδι έχει μαζευτεί εδω.πλεον υπάρχει πόλεμος.εχουν ρημάξει σπίτια και περιουσίες.σκοτωνουν,κλέβουν,κάνουν οτι θελουν! Δεν μας έφταναν οι δικοί μας τωρα έχουμε και εισαγομενους! Ε όχι! το κράτος ειναι απών και δεν μπορεί να διαφυλάξει τον νοικοκύρη! Προσωπικα δεν ξερω πως θα αντιδράσω αν μου συμβεί κάτι στο σπιτι μου,αλλά ειμαι σίγουρος οτι αν προλάβω το χέρι μου θα πάει στο όπλο..
fgrfgr .shake hands..shake hands.fgrfgr .shake hands. .shake hands. Και πολύ καλά θα κάνεις ΓΙΑΝΝΗ .
 
Πολυ σωστά τα ερωτήματα σου! Επειδή μου έχει τύχει να μην προλάβω κλέφτες για πολυ λιγο.μπηκαν μέσα πήραν οτι βρήκαν κατάστρεψαν το σπιτι ,ζημιά 100000€ μαζί με τα κλοπιμαία.αν λοιπόν μπουν νύχτα εχω οικογένεια με μικρα παιδια! Τι πρέπει να κάνω; Να τους πω καλως τα παιδια σκοτώστε μας,κάντε οτι θέλετε.τι πρέπει να γινει;
Οι δικαστές στο περιστατικό της Κορίνθου πριν μερικες μέρες άφησαν ελεύθερο τον κατηγορούμενο που σκότωσε το γύφτο! Άρα στην αυτοδικία δεν μπαίνεις πάντα φυλακή.
fgr ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑΝΝΗ . fgr
 
Eμπλεκετε ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ που σιγά σιγά και σταδιακά σε αυτόν τον τόπο λιγοστεύει , Δυστυχώς .
Οπότε δυστυχώς, η άμυνα παίρνει άλλες διαστάσεις...και εκεί έγκειται η ευθύνη του κράτους, των νόμων κτλ.
 
Φίλε Γιώργο αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ φίλο μου , 25 Μαρτίου είχα προσωπικά ενα περιστατικό που πραγματικά με έκανε να αισθανθώ αυτό που λέμε να μην σου τύχη , ο θεός να μας φυλάει , και αλα τέτοια , και πραγματικά έκανα αυτόματα αυτές τις ερωτήσεις στο μυαλό μου , που θα πάμε παρακάτω ? ποιος θα ειναι ο δρομος ? Και πραγματικά μετά από αυτό που είδα , ένιωσα οτι τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και λυπαμε που το λέω αλά κρίμα για όλους μας .
 
Εννοείται ότι σου επιτρέπω, γιατί να μην σου επιτρέπω. Συμφωνώ απόλυτα, δεν ξέρω αν μπορούν τα πράγματα να γίνουν πολύ χειρότερα, σε όλους τους τομείς.
Eιληκρινα αυτό δεν το γνωρίζω , αλά το ίδιο θα σου έλεγα και αν με ρωτούσες πριν 5 χρονιά . Πόσο όμως αλλάξανε τα πραγματα .
 
6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1914 ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ – ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ
%CE%95%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B11.png


https://kastropolites.com/category/ekdiloseis-draseis/draseis/
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ
2019-%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%9F%CE%9A%CE%A4%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%98%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A9%CE%9D-%CE%B1%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B11-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-6-7.4.2019-212x300.jpg

Την Κυριακή 7 Απριλίου 2019 θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση μνήμης και τιμής για τα Θύματα της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται κατόπιν πρωτοβουλίας της Ε.ΠΟ.Φ.Ε. και θα λάβουν χώρα ανάλογες εκδηλώσεις και στις άλλες πόλεις του Νομού Έβρου.
Στο Διδυμότειχο οι Θεσμικές Αρχές της πόλης καθώς και οι Σύλλογοι θα παρευρεθούν στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Ελευθερώτριας, όπου θα τελεστεί μνημόσυνο υπέρ των Θυμάτων της Γενοκτονίας.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, κλήρος και λαός θα κατευθυνθούν στο Ηρώο της πόλης όπου θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.
Όλους εμάς τους Θρακιώτες, ως απογόνους των Θυμάτων της Γενοκτονίας, μας βαραίνει το χρέος της μνημοσύνης και του αγώνα, για την επίσημη αναγνώριση από την Ελληνική Δημοκρατία της 6ης Απριλίου, ως ημέρας μνήμης και τιμής, για τα Θύματα της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού.
Προσκαλούμε όλο τον κόσμο να δώσει το παρόν, έτσι ώστε να περάσουμε το μήνυμα της ιστορικής αυτογνωσίας και να καταστήσουμε σαφές, ότι είμαστε υπέρ της ειρήνης και συνύπαρξης με τους γείτονές μας, δίχως όμως να ξεχνάμε το χρέος και το καθήκον μας προς τους προγόνους μας.



 
6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1914 ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ – ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ
%CE%95%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B11.png


ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ
2019-%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%9F%CE%9A%CE%A4%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%98%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A9%CE%9D-%CE%B1%CF%86%CE%AF%CF%83%CE%B11-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-6-7.4.2019-212x300.jpg

Την Κυριακή 7 Απριλίου 2019 θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση μνήμης και τιμής για τα Θύματα της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται κατόπιν πρωτοβουλίας της Ε.ΠΟ.Φ.Ε. και θα λάβουν χώρα ανάλογες εκδηλώσεις και στις άλλες πόλεις του Νομού Έβρου.
Στο Διδυμότειχο οι Θεσμικές Αρχές της πόλης καθώς και οι Σύλλογοι θα παρευρεθούν στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Ελευθερώτριας, όπου θα τελεστεί μνημόσυνο υπέρ των Θυμάτων της Γενοκτονίας.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, κλήρος και λαός θα κατευθυνθούν στο Ηρώο της πόλης όπου θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.
Όλους εμάς τους Θρακιώτες, ως απογόνους των Θυμάτων της Γενοκτονίας, μας βαραίνει το χρέος της μνημοσύνης και του αγώνα, για την επίσημη αναγνώριση από την Ελληνική Δημοκρατία της 6ης Απριλίου, ως ημέρας μνήμης και τιμής, για τα Θύματα της Γενοκτονίας του Θρακικού Ελληνισμού.
Προσκαλούμε όλο τον κόσμο να δώσει το παρόν, έτσι ώστε να περάσουμε το μήνυμα της ιστορικής αυτογνωσίας και να καταστήσουμε σαφές, ότι είμαστε υπέρ της ειρήνης και συνύπαρξης με τους γείτονές μας, δίχως όμως να ξεχνάμε το χρέος και το καθήκον μας προς τους προγόνους μας.



fgrfgrfgr.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.fgrfgrfgr
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top