Σε αναζήτηση νέου σκυλάκου

Παίδες καλησπέρα, άφησα να περάσει λίγο ο καιρός, να αποφορτιστω και ο ίδιος συναισθηματικά και σιγά σιγά επεξεργάζομαι την επιλογή ενός νέου σκυλάκου αντικαταστάτη του άτυχου Zoom. Έχω δουλέψει με δύο φυλές τα τελευταία είκοσι χρόνια epaniel και setter. Δύο ερωτήσεις: α) εκτροφέας ή ερασιτεχνής (έχω δοκιμάσει και τα δύο) και β) ποιά από τις δύο φυλές με σκεπτικό ότι θα το έχω και στο σπίτι ( διαμέρισμα);
 
Συναδερφε
Απο το εικονιδιο σου υποθετω κυνηγας μπεκατσα
Και οι δυο φυλες ειναι αξιολογες σε αυτο το κυνηγι και εχουν δωσει εξαιρετικα δειγματα επομενως οσον αφορα το κυνηγι ενά´οκειται αποκλειστικα σε εσενα

Οσον αφορα το διαμερισμα τωρα που θεωρω οτι ειναι καθοριστικος παραγοντας για εσενα στην επιλογη και παλι εχω δει εξαιρετικα νευρικα και επιμονα ως προς την ασκηση ζωα και απο τις δυο φυλες
Επομενως αυτο που θα σε βοηθησει σε αυτο ειναι η σωστη επιλογη χαρακτηρα ζωου οταν καταληξεις στην φυλη που θα ακολουθησεις

Ενας παθιασμενος σκυλακος με νευρικο προσανατολισμο και ενεργητικο ταμπεραμεντο ειναι αυτο που στο τεραιν μεταφραζεται σε μετρα σε αυτοπεποιθηση ολοκρηρωτικη και σε γρηγορο ψαξιμο αλλα και στο σπιτι αυτο το ζωο θα εχει αναγκη εκτονωσης της ενεργειας του και θα σου ειναι πιο δυσκολο να την κατευνασεις
Προσωπικα βρισκω τα σεττερ πιο ανθρωποκεντρικα και αυτο ερχεται να αντισταθμιση καπως στο σπιτι την κυριαρχικοτητα τους οταν προκειται για τεροιους χαρακτηρες
Κατ εμενα θα πρεπει εφοσον θα ειναι μεσα σε διαμερισμα , ανεξαρτητως της φυλης που θα καταληξεις να διαλεξεια ενα ισοριπημενο χαρακτηρα με παθος αλλα με σταθεροτητα
Συνηθως ειναι πιο ηρεμα ζωα με σταθερο τεμπο στο τεραιν και ηπια κυριαρχικοτητα που θα κυνηγησουν αριστα χωρις πιεσεις και θα ανεκτουν λαθη στην εκπειδευση

Εχουν φουλ αυτόεποιθηση η οποιε ομως σαν εικονα παρολο που ειναι πιο αργα ως προς το ψαξιμο πολλες φορες σου δινει και πιο πολλη σιγουρια -σαν να βαδιζουν σε γνωστο τεραιν η σαν να σου λενε μην βιασεσαι εδω ειναι θα στο βρω

Επισης ειναι πιο ανεκτικα. Στην ελειψη θπομονης μας

Στο σπιτι ειναη ηρεμα υπακουα χωρις ζημιες, μαθαινουν πιο ευκολα, ανεχονται περισοτερο και καρτερουν με υπομονη την εξοδο τους χωρις να ξεσηκωμουν τον τοπο

οπως βλεπεις εξαρταται λοιπον και απο τον δικο σου τροπο κυνηγιου και καλυψης του τεραιν
Εαν εισαι γρηγορος τυπος με νευρο στο κυνηγι σου ενα τεροιο ζωο ισως να νιωθεις οτι σε καθυστερει

Η αποτελεσματικοτητα του ειναι δεδομενη
Αυτο που αλαζει ειναι η καλυψη του τεραιν

ελπιζω να σε βοηθησα καπως
 
Αγαπητε Κωνσταντινο
Θα σου προτεινα να ελεξεις εαν θα σε ενδιεφερε και μια γερμανικη φυλη οπως κουρτσχααρ η ντραντχααρ σε θυληκο
Λογο της ανθρωποκεντρικοτητας τους ειναι ιδανικα.
συνηθως ειναι ισοροπημενοι χαρακτηρες με οτι εχουμε πει πιο πανω
Μπορουν ανετα να ζησουν σε διαμερισμα αρκει να μπορεις να τα βγαζεις περιπατο πρωι και βραδυ
Ειχα μια τετοια σκυλιτσα για 10 χρονια η οποια αν και εφυγε πριν λιγα χρονια η ωριμοτητα της το σταθερο τεμπο της και η σιγουρια που σου χαριζε οπως και η αγαπη που εισπραξα την εχουν βαλει και θα ειναι για παντα στην καρδια μου και στην σκεψη μου.
 
Αγαπητε Κωνσταντινο
Θα σου προτεινα να ελεξεις εαν θα σε ενδιεφερε και μια γερμανικη φυλη οπως κουρτσχααρ η ντραντχααρ σε θυληκο
Λογο της ανθρωποκεντρικοτητας τους ειναι ιδανικα.
συνηθως ειναι ισοροπημενοι χαρακτηρες με οτι εχουμε πει πιο πανω
Μπορουν ανετα να ζησουν σε διαμερισμα αρκει να μπορεις να τα βγαζεις περιπατο πρωι και βραδυ
Ειχα μια τετοια σκυλιτσα για 10 χρονια η οποια αν και εφυγε πριν λιγα χρονια η ωριμοτητα της το σταθερο τεμπο της και η σιγουρια που σου χαριζε οπως και η αγαπη που εισπραξα την εχουν βαλει και θα ειναι για παντα στην καρδια μου και στην σκεψη μου.
Τα drathaar και μάλιστα θηλυκά έψαχνα πριν αποκτήσω τον setterακο μου ακριβώς για το πιο ήρεμο τέμπο που αναφέρεις και επειδή είχα βγεί με φίλο με ένα σκυλακο του Γιαννουκακου καταπληκτικό δείγμα της φυλής , είχα επικοινωνία και με γνωστό εκτροφέα της φυλής , Drathaar δυτικών Κυκλάδων από Τήνο, (ευγενεστατος όπως οι περισσότεροι), αλλά δεν είχε εκείνη την περίοδο κάποιο κουτάβι. Έτσι και λόγω της απόστασης και επειδή ειμαι και λίγο ψείρας και ξετιναξα τους εκτροφείς στις επισκέψεις κατέληξα να σμιξω με αυτόν τον καταπληκτικό σκυλάκο του Δέδε. Δεν ξέρω ποιος κόλλησε πιο πολύ εγώ ή ο σκύλος, για να καταλάβεις στις επισκέψεις που έκανα από όλα τα κουτάβια αυτό ήταν συνέχεια στα πόδια μου. Μάλλον με διάλεξε αυτός.
 
Κάπου την άνοιξη εχασα και εγώ τον σκυλάκο μου, ένα σεττερακι ιδιαίτερα δεμένο μαζί μου που το είχα συντροφιά στο κυνήγι, στις αγροτικές εργασίες και στο σπίτι πάνω από δεκα χρονια. Τώρα νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω και να ασχοληθώ με ένα νέο σκύλο. Δεν είχα άλλη φυλή εκτός από σεττερ ποτέ, θέλω όμως ένα σκύλο χωρίς μακρύ τρίχωμα, για πολλούς λόγους. Όσα ποιντερ έχω δει, έχουν μια "τρέλα" που δεν μου αρέσει, κυνηγούσαν για την πάρτη τους και δεν έδιναν δεκάρα για το που είναι και αν τα καλεί ο ιδιοκτήτης τους, όμως μπορεί και να μην είναι όλα έτσι και γι'αυτό να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Δεν ψάχνω σκύλο νευρικό,που καταπίνει βουνά και φερμαρει στα πεντακόσια μέτρα από εμενα. Δεν γνωρίζω πολλές φυλές με κοντό τρίχωμα. Το κυνήγι που προορίζεται είναι κατά κανόνα η μπεκάτσα και το ορτύκι. το απορτ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ.Τι λέτε και τι προτείνετε; Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον εκτροφέα σοβαρό σε Πελοπόννησο και Αττική ευχαρίστως να μου στείλει ένα προσωπικό μύνημα να τον επισκεφθώ και να μιλήσουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Κάπου την άνοιξη εχασα και εγώ τον σκυλάκο μου, ένα σεττερακι ιδιαίτερα δεμένο μαζί μου που το είχα συντροφιά στο κυνήγι, στις αγροτικές εργασίες και στο σπίτι πάνω από δεκα χρονια. Τώρα νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω και να ασχοληθώ με ένα νέο σκύλο. Δεν είχα άλλη φυλή εκτός από σεττερ ποτέ, θέλω όμως ένα σκύλο χωρίς μακρύ τρίχωμα, για πολλούς λόγους. Όσα ποιντερ έχω δει, έχουν μια "τρέλα" που δεν μου αρέσει, κυνηγούσαν για την πάρτη τους και δεν έδιναν δεκάρα για το που είναι και αν τα καλεί ο ιδιοκτήτης τους, όμως μπορεί και να μην είναι όλα έτσι και γι'αυτό να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Δεν ψάχνω σκύλο νευρικό,που καταπίνει βουνά και φερμαρει στα πεντακόσια μέτρα από εμενα. Δεν γνωρίζω πολλές φυλές με κοντό τρίχωμα. Το κυνήγι που προορίζεται είναι κατά κανόνα η μπεκάτσα και το ορτύκι. το απορτ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ.Τι λέτε και τι προτείνετε; Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον εκτροφέα σοβαρό σε Πελοπόννησο και Αττική ευχαρίστως να μου στείλει ένα προσωπικό μύνημα να τον επισκεφθώ και να μιλήσουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Kρίμα για το σεττεράκι σου αλλά καλά θα κάνεις να προχωρήσεις!!! Πάρε κούρτσχααρ!!!
 
Τα drathaar και μάλιστα θηλυκά έψαχνα πριν αποκτήσω τον setterακο μου ακριβώς για το πιο ήρεμο τέμπο που αναφέρεις και επειδή είχα βγεί με φίλο με ένα σκυλακο του Γιαννουκακου καταπληκτικό δείγμα της φυλής , είχα επικοινωνία και με γνωστό εκτροφέα της φυλής , Drathaar δυτικών Κυκλάδων από Τήνο, (ευγενεστατος όπως οι περισσότεροι), αλλά δεν είχε εκείνη την περίοδο κάποιο κουτάβι. Έτσι και λόγω της απόστασης και επειδή ειμαι και λίγο ψείρας και ξετιναξα τους εκτροφείς στις επισκέψεις κατέληξα να σμιξω με αυτόν τον καταπληκτικό σκυλάκο του Δέδε. Δεν ξέρω ποιος κόλλησε πιο πολύ εγώ ή ο σκύλος, για να καταλάβεις στις επισκέψεις που έκανα από όλα τα κουτάβια αυτό ήταν συνέχεια στα πόδια μου. Μάλλον με διάλεξε αυτός.
Κώστα περα αππ τις φυλές με τα υπέρ και τα κατά τους, εφόσον θμθα το εχεις στο διαμέρισμα προσωπικά πιστεύω καλύτερα θα ηταν να πάρεις κουταβάκι ωστε να το μάθεις απο την αρχη μεσα στο σπίτι, είναι πιο εύκολο απο ενα σκυλάκι μεγαλύτερο που δεν θα εχει μεγαλώσει σε διαμέρισμα.
 
Κάπου την άνοιξη εχασα και εγώ τον σκυλάκο μου, ένα σεττερακι ιδιαίτερα δεμένο μαζί μου που το είχα συντροφιά στο κυνήγι, στις αγροτικές εργασίες και στο σπίτι πάνω από δεκα χρονια. Τώρα νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω και να ασχοληθώ με ένα νέο σκύλο. Δεν είχα άλλη φυλή εκτός από σεττερ ποτέ, θέλω όμως ένα σκύλο χωρίς μακρύ τρίχωμα, για πολλούς λόγους. Όσα ποιντερ έχω δει, έχουν μια "τρέλα" που δεν μου αρέσει, κυνηγούσαν για την πάρτη τους και δεν έδιναν δεκάρα για το που είναι και αν τα καλεί ο ιδιοκτήτης τους, όμως μπορεί και να μην είναι όλα έτσι και γι'αυτό να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Δεν ψάχνω σκύλο νευρικό,που καταπίνει βουνά και φερμαρει στα πεντακόσια μέτρα από εμενα. Δεν γνωρίζω πολλές φυλές με κοντό τρίχωμα. Το κυνήγι που προορίζεται είναι κατά κανόνα η μπεκάτσα και το ορτύκι. το απορτ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ.Τι λέτε και τι προτείνετε; Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον εκτροφέα σοβαρό σε Πελοπόννησο και Αττική ευχαρίστως να μου στείλει ένα προσωπικό μύνημα να τον επισκεφθώ και να μιλήσουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχασα τον σεττερα μου πρίν ενάμιση μήνα από καρκίνο στα 6! Σήμερα πήρα το νέο φιλαράκι σπίτι! Άμα θέλεις στείλε μου πμ το τηλέφωνο σού γιατί είδα αρκετά ζώα μην καταφέρω να σε βοηθήσω γιατί είμαι της ίδιας λογικής με την δική σου!
 
Κάπου την άνοιξη εχασα και εγώ τον σκυλάκο μου, ένα σεττερακι ιδιαίτερα δεμένο μαζί μου που το είχα συντροφιά στο κυνήγι, στις αγροτικές εργασίες και στο σπίτι πάνω από δεκα χρονια. Τώρα νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω και να ασχοληθώ με ένα νέο σκύλο. Δεν είχα άλλη φυλή εκτός από σεττερ ποτέ, θέλω όμως ένα σκύλο χωρίς μακρύ τρίχωμα, για πολλούς λόγους. Όσα ποιντερ έχω δει, έχουν μια "τρέλα" που δεν μου αρέσει, κυνηγούσαν για την πάρτη τους και δεν έδιναν δεκάρα για το που είναι και αν τα καλεί ο ιδιοκτήτης τους, όμως μπορεί και να μην είναι όλα έτσι και γι'αυτό να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Δεν ψάχνω σκύλο νευρικό,που καταπίνει βουνά και φερμαρει στα πεντακόσια μέτρα από εμενα. Δεν γνωρίζω πολλές φυλές με κοντό τρίχωμα. Το κυνήγι που προορίζεται είναι κατά κανόνα η μπεκάτσα και το ορτύκι. το απορτ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ.Τι λέτε και τι προτείνετε; Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον εκτροφέα σοβαρό σε Πελοπόννησο και Αττική ευχαρίστως να μου στείλει ένα προσωπικό μύνημα να τον επισκεφθώ και να μιλήσουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Εφόσον θέλες κοντινό σκυλάκι αποφεύγεις σκυλάκια απο γονείς μεγάλης έρευνας αν και ακομα απο τέτοια σκυλιά ανα το πάρεις κουτάβι μπορείς να το εκπαίδευσης να μη ανοίγεται πολλη. Πιστεύω ενα σκυλάκι ηπειρωτικής φυλής θα σε ικανοποιήσει, αρκεί βέβαια να κρατάει τα στάνταρ εργασίας της φυλής.
 
Κώστα περα αππ τις φυλές με τα υπέρ και τα κατά τους, εφόσον θμθα το εχεις στο διαμέρισμα προσωπικά πιστεύω καλύτερα θα ηταν να πάρεις κουταβάκι ωστε να το μάθεις απο την αρχη μεσα στο σπίτι, είναι πιο εύκολο απο ενα σκυλάκι μεγαλύτερο που δεν θα εχει μεγαλώσει σε διαμέρισμα.
Γιάννη σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο και για έναν επιπλέον λόγο, αμεσότερη κοινωνικοποίηση του κουταβιού και δέσιμο με την οικογένειά μου. Απλά με κάποια θέματα υγείας έχω πάει πίσω, το βλέπω για Φεβρουάριο. Όσο για φυλές νομίζω ότι τείνω ξανά και ανά προς setter και αν μπορέσω θηλυκό. Είδομεν.....
 
Κάπου την άνοιξη εχασα και εγώ τον σκυλάκο μου, ένα σεττερακι ιδιαίτερα δεμένο μαζί μου που το είχα συντροφιά στο κυνήγι, στις αγροτικές εργασίες και στο σπίτι πάνω από δεκα χρονια. Τώρα νοιώθω ότι είμαι έτοιμος να προχωρήσω και να ασχοληθώ με ένα νέο σκύλο. Δεν είχα άλλη φυλή εκτός από σεττερ ποτέ, θέλω όμως ένα σκύλο χωρίς μακρύ τρίχωμα, για πολλούς λόγους. Όσα ποιντερ έχω δει, έχουν μια "τρέλα" που δεν μου αρέσει, κυνηγούσαν για την πάρτη τους και δεν έδιναν δεκάρα για το που είναι και αν τα καλεί ο ιδιοκτήτης τους, όμως μπορεί και να μην είναι όλα έτσι και γι'αυτό να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Δεν ψάχνω σκύλο νευρικό,που καταπίνει βουνά και φερμαρει στα πεντακόσια μέτρα από εμενα. Δεν γνωρίζω πολλές φυλές με κοντό τρίχωμα. Το κυνήγι που προορίζεται είναι κατά κανόνα η μπεκάτσα και το ορτύκι. το απορτ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ.Τι λέτε και τι προτείνετε; Αν κάποιος γνωρίζει και κάποιον εκτροφέα σοβαρό σε Πελοπόννησο και Αττική ευχαρίστως να μου στείλει ένα προσωπικό μύνημα να τον επισκεφθώ και να μιλήσουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Κουρτσχααρ ή γαλλικό μπρακ που θέλει περισσότερο ψάξιμο γιατί είναι πιο σπάνιο
Και το επανιελ μπρετον είναι πολύ καλό αν και έχει τρίχα δεν είναι σαν του σεττερ είναι πιο εύκολη η περιποίηση αλλά το νεύρο του το έχει
 
Κουρτσχααρ ή γαλλικό μπρακ που θέλει περισσότερο ψάξιμο γιατί είναι πιο σπάνιο
Και το επανιελ μπρετον είναι πολύ καλό αν και έχει τρίχα δεν είναι σαν του σεττερ είναι πιο εύκολη η περιποίηση αλλά το νεύρο του το έχει
Συμφωνώ με τον Γιώργο με την διαφορά ότι θα έβγαζα το κουτσχααρ.
Το επανιελακι πιστεύω θα σε βολέψει καλύτερα για μέσα στο σπίτι.
Λιγότερη τρίχα και πιο εύκολο καθάρισμα.

Εκτός του ότι κανει για οικογένεια και σπίτι είναι πολύ καλά και στο κυνήγι.
Επιπλέον είναι χαριτωμένα και πολυβκαλα συντροφιά σε ότι κάνεις.
 
Κουρτσχααρ ή γαλλικό μπρακ που θέλει περισσότερο ψάξιμο γιατί είναι πιο σπάνιο
Και το επανιελ μπρετον είναι πολύ καλό αν και έχει τρίχα δεν είναι σαν του σεττερ είναι πιο εύκολη η περιποίηση αλλά το νεύρο του το έχει
Επειδή είχα και από τις δύο φίλες εκπροσώπους, νομίζω ότι θα σε βολεύει καλύτερα το επάνιελ, αν και κάποια άτομα είναι νευρικά, είναι και θέμα εκπαίδευσης. Σαν περιποίηση αρκετά λιγότερη από το σεττερ. Σαν απόδοση σκούπα. Όσα κουρτσχααρ έτυχε να δω σε φίλο λάτρη της φιλης δεν με εντυπωσίασαν, του συγκεκριμενου ήταν πολύ δεσποτικά, δεν συνεργάζονταν με άλλο σκυλί, εκπαίδευση γαρ. Αυτά που με τρελαίνουν είναι τα ντραατχααρ. Και εγώ το ψάχνω στο μυαλό μου,
απλά έχω αναγκάστηκα άλλη προτεραιότητα.
 
Κώστα κοίτα να πάρεις ένα θηλυκό κουταβάκι φίλε ,ωριμάζουν ποιο γρήγορα και είναι πιο μαλακά σκυλιά σε σύγκριση με ένα αρσενικό δυνατό σκύλο ,ράτσα δεν σου γράφω μιας και η αγάπη μου για τα setter μου στερεί την αντικειμενικότητα ώστε να κρίνω σωστά ανάλογα με αυτά που γράφεις ,τέλος πάρε ένα setter να τελειώνεις χαχαχα!!!!!!!!!!!
 
Να πάρεις όποιο σου αγγίξει την ψυχή..... αυτό που θα σε διαλέξει από μόνο του....σε όλες τις φυλές υπάρχουν κυνηγόσκυλα.... στο χέρι σου είναι να τιθασευσεις την τρέλα του ποιντερ,τη νευρικότητα του επανιελ, το σκληρό δόντι του κουρτσχαρ.... και πολλά άλλα....η παροιμία λέει δείξε μου το σκύλο σου να σου πω τι κυνηγός είσαι..... προσπάθησε να γίνεις ζευγάρι με το σκυλάκι και θα σου χαρίσει πανέμορφες στιγμές....δως του ευκαιρίες και θα σε ανταμείψει απλόχερα....θα σε συντροφεύει μέχρι το τέλος της ζωής του....το μόνο που θα θέλει είναι η αγάπη και η παρέα σου....
 
Back
Top