Σακίδια-Τσάντες κλπ

Αυτά της μέσης ρε παιδιά,με λίγο φόρτωμα φτάνουν στα γόνατα!
Καλημερα γεροντα
Της μεσης δεν θελουν να χουμε ´´ψωμακιά´´
Οταν εχουμε ψωμακια-σωσιβιο τα βαζουμε πανω απο αυτο και στα πρωτα 100 μετρα αρχιζουν να πεφτουν
Οταν δεν εχεις πιανουμ σωστα στους μυες της μεσης και κρατανε
Την ζωνη αυτη (και την φυσιγγιοθηκη το ιδιο)την ειχα παροπλισει πολλα χρονια που ειχα περισσοτερο βαρος για αυτο το λογο
Μετα που ηρθα στα σωστα κιλα δεν ειχα θεμα
Ο σκοπος ειναι να μην φορας καθολου τιραντες
Να μην πιανει καθολου ο αυχενας βαρος και να μην σε χαλαει το βαρος που κρατα η τιταντα ως προς την επωμιση
 
Καλημερα γεροντα
Της μεσης δεν θελουν να χουμε ´´ψωμακιά´´
Οταν εχουμε ψωμακια-σωσιβιο τα βαζουμε πανω απο αυτο και στα πρωτα 100 μετρα αρχιζουν να πεφτουν
Οταν δεν εχεις πιανουμ σωστα στους μυες της μεσης και κρατανε
Την ζωνη αυτη (και την φυσιγγιοθηκη το ιδιο)την ειχα παροπλισει πολλα χρονια που ειχα περισσοτερο βαρος για αυτο το λογο
Μετα που ηρθα στα σωστα κιλα δεν ειχα θεμα
Ο σκοπος ειναι να μην φορας καθολου τιραντες
Να μην πιανει καθολου ο αυχενας βαρος και να μην σε χαλαει το βαρος που κρατα η τιταντα ως προς την επωμιση
Έχουν σωσιβιο οι Έλληνες;;
 
Έχουν σωσιβιο οι Έλληνες;;
Ολοι μας Ελληνες και μη εχουμε σωσιβιο
Μεχρι και κινεζοι εχουν πλεον:)
Αν το καλοσκεφτουμε με την σημερινη διατροφη που αναγκαστικα ακολουθουμε ειναι φυσικο
Η αναφορα του εγινε για να θειξω το ελλατωμα -απαιτηση της κατασκευης αυτης και οχι το επιπλεον βαρος που εχουμε οι ανθρωποι :)
 
Αυτό είναι καλό, δεν γλυστράει γιατί έχει ιμάντες ώμου που είναι λεπτοί και δεν εμποδίζουν στην επώμιση. Αν θες τους βγάζεις. Το μείον του είναι ότι δεν έχεις άμεση πρόσβαση και για τα φυσίγγια ή θα χρησιμοποιήσεις την παγουροθήκη ή θα βάλεις έξτρα θήκη molle στο πλαι.
https://www.helikon-tex.com/en_eur/tb-fx2-cd-foxtrot-mk2-belt-rig-cordura.html?r=1
 
Πάντως τα φυσίγγια όπως και να χει έχουν βάρος και είναι πρόβλημα. Εγώ είχα πάρει απο ένα αγγλικό site ενα παραδοσιακό σακιδιο bisley με διχτυ και πολυ γερά ραψίματα στους ιμάντες αθάνατο. Το χρησιμοποιω μονο σε καρτέρι παιρνω λιγα λιγα φυσιγγια απο κει στην τσεπη του τζακετ γιατι γινεται μολυβι το τζακετ και με πιανει η ραχη μου. Παντα εχω κι ενα γιλεκο στο αμαξι οταν κανω περπατητο βγαζω το τζακετ και φοραω αυτο.
 
View attachment 85810Καλησπερα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο τσάντα χιαστί για κυνήγι πέρδικας να μου πείτε αν αξίζει και αν υπάρχει πιάσιμο η πόνος στον αυχένα??
Για περδικα δεν βολευει με τιποτα .Κουβαλας νερο ,και διαφορα αλλα που χρειαζωντε .
 
View attachment 85810Καλησπερα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο τσάντα χιαστί για κυνήγι πέρδικας να μου πείτε αν αξίζει και αν υπάρχει πιάσιμο η πόνος στον αυχένα??
Μόνο σακίδιο πλάτης ή γιλέκο.
 
View attachment 85810Καλησπερα παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο τσάντα χιαστί για κυνήγι πέρδικας να μου πείτε αν αξίζει και αν υπάρχει πιάσιμο η πόνος στον αυχένα??
Κάτι τέτοιες πλαστικές και σχεδόν ψεύτικες έχει φτιάξει ο Λαναράς και τις πουλάει μέσω του Φάντομ.
Τις έχω δει. Είναι πολύ φτηνές, γύρω στο 20άρικο αν θυμάμαι καλά.
Ο Λαναράς είναι πολύ τίμιος στις τιμές του.
 
Back
Top