Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Οι πληροφορίες λένε ότι η ρυθμιστική θα είναι ίδια με πέρυσι και το μόνο που θα μειωθεί είναι το τρυγόνι που θα πέσει στα 6.
Αυτό ακούω και εγώ με προοπτική να κοπεί.
Όχι όμως φέτος γιατί έμμεσος κόβουν και τον Αύγουστο.
Μπορεί και μόνο αριθμό τρυγονιω φέτος.
Μόνο οι ορτυκαδες θα βγαίνουν Αύγουστο.
 
Λιγο λιγο μας το τρωνε το τρυγονι...
Συμφωνω, αλλα ιδου πεδιον δοξης λαμπρον για να βγει μια πανευρωπαικη μελετη οσον αφορα το συγκεκριμενο θηραμα, αλλα και το ορτυκι, απο τους τοπους φωλεοποιησης εως τους τοπους που ξεχειμωνιαζει, και πισω. Να αναλυει τους κινδυνους με ποσοστα, να εντοπιζει τα προβληματα, και να προτεινει λυσεις. Παρομοιες μελετες για μη θηρευσιμα θα ηταν οπλο εναντια σε οσους φωναζουν για την μειωση των ειδων σε σχεση με το κυνηγι.

Ονειρα και φαντασιωσεις θα μου πεις, ρομαντικα, αλλα και παλι απο καπου πρεπει να αρχισει το πραμα, και να δουμε τα οποια προβληματα, και τις οποιες λυσεις.
 
Σε λίγο θα το πάνε στο ένα τρυγόνι ανά μέρα και θα λέμε και ευχαριστώ που δεν το απαγόρευσαν τελείως.:mad:
Κάθε χρόνο τα ίδια με το τρυγόνι. Και στο τέλος αυτή η μείωση παρουσιάζεται ως νίκη της κυνηγετικής οικογένειας που έδωσε αγώνες να διατηρηθεί το τρυγόνι στα θηρευσιμα.
 
Οι πληροφορίες λένε ότι η ρυθμιστική θα είναι ίδια με πέρυσι και το μόνο που θα μειωθεί είναι το τρυγόνι που θα πέσει στα 6.
Αν υπαρξει μειωση .. Η κ.σ.ε ..θα πρεπει να παραδοση σημαια και να παει στο διαολο και ποιο περα....:mad::mad:
 
Αν υπαρξει μειωση .. Η κ.σ.ε ..θα πρεπει να παραδοση σημαια και να παει στο διαολο και ποιο περα....:mad::mad:
οι πληροφορίες λένε ότι η ΚΣΕ συμφωνεί και ότι θα το δεχτεί αδιαμαρτύρητα αν το κράτος δεν χαρίσει τα τέλη άδειας όπως είχε υποσχεθεί
γνώμη μου είναι ότι και το όριο θα γίνει 6 και τα τέλη άδειας θα χαριστούν
 
οι πληροφορίες λένε ότι η ΚΣΕ συμφωνεί και ότι θα το δεχτεί αδιαμαρτύρητα αν το κράτος δεν χαρίσει τα τέλη άδειας όπως είχε υποσχεθεί
γνώμη μου είναι ότι και το όριο θα γίνει 6 και τα τέλη άδειας θα χαριστούν
Δηλαδη την γραφουν κανονικα στα @@@@@ ...πως θα κατσουν στην θεση τους μετα
 
Δηλαδη την γραφουν κανονικα στα @@@@@ ...πως θα κατσουν στην θεση τους μετα
όπως καθόταν τόσα χρόνια
αν καταφέρουν να επιβιώσουν φέτος με την αναμενόμενη πτώση των αδειών θα κάθονται ακόμα για χρόνια
δεν τους κουνάει τίποτα
προσωπικά πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουν
θα διώξουν πολλούς θηροφύλακες για να μειώσουν τα κόστη τους
 
όπως καθόταν τόσα χρόνια
αν καταφέρουν να επιβιώσουν φέτος με την αναμενόμενη πτώση των αδειών θα κάθονται ακόμα για χρόνια
δεν τους κουνάει τίποτα
προσωπικά πιστεύω ότι δε θα τα καταφέρουν
θα διώξουν πολλούς θηροφύλακες για να μειώσουν τα κόστη τους
Μακαρη να πανε σπητι τους
 
Last edited:
οι πληροφορίες λένε ότι η ΚΣΕ συμφωνεί και ότι θα το δεχτεί αδιαμαρτύρητα αν το κράτος δεν χαρίσει τα τέλη άδειας όπως είχε υποσχεθεί
γνώμη μου είναι ότι και το όριο θα γίνει 6 και τα τέλη άδειας θα χαριστούν
αυτες της πληροφοριες απο που της αντλεις ρε κωστη?
 
Μακαρη να πανε σπητι του
η διάρκεια του τωρινού ΔΣ της ΚΣΕ είναι για ένα χρόνο ακόμα
έχετε ακούσει τίποτα για τις έκτακτες εισφορές που αποφασίζουν αυτές τις μέρες τα δσ των κσ και των ομοσπονδιών?
και λέω αυτές τις μέρες γιατί πρέπει να τις αποφασίσουν, να τις στείλουν στο δασαρχείο, ώστε να εγκριθούν και να αναρτηθούν μετά στη Διαύγεια ώστε να μπουν στα κόστη της έκδοσης αδειών
 
αυτες της πληροφοριες απο που της αντλεις ρε κωστη?
υπάρχουν αυτή τη στιγμή δυο αντικρουόμενες τάσεις
η μία είναι να χαριστούν τα τέλη των αδειών όπως χαρίστηκαν τα παράβολα των 18 ευρώ, κάτι με το οποίο αντιδρά η ΚΣΕ γιατί θα ανανεώνει κάποιος την άδεια του σε συνεργαζόμενο κσ με 80-100 ευρώ ενώ σε ανεξάρτητο με 10
η άλλη τάση είναι αυτή που θέλει την ΚΣΕ να δέχεται τη μείωση του τρυγονιού, το νομοσχέδιο ΑΡΓΟΣ κτλ, αρκεί να μη χαριστούν οι άδειες, ώστε να μην είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τιμής για ανανέωση άδειας μεταξύ συνεργαζόμενων και ανεξάρτητων ΚΣ
τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει το θέμα
άποψη μου είναι ότι ο όριο του τρυγονιού θα πέσει στα 6, οι άδειες θα χαριστούν και το ΑΡΓΟΣ θα πάει στα αζήτητα
 
υπάρχουν αυτή τη στιγμή δυο αντικρουόμενες τάσεις
η μία είναι να χαριστούν τα τέλη των αδειών όπως χαρίστηκαν τα παράβολα των 18 ευρώ, κάτι με το οποίο αντιδρά η ΚΣΕ γιατί θα ανανεώνει κάποιος την άδεια του σε συνεργαζόμενο κσ με 80-100 ευρώ ενώ σε ανεξάρτητο με 10
η άλλη τάση είναι αυτή που θέλει την ΚΣΕ να δέχεται τη μείωση του τρυγονιού, το νομοσχέδιο ΑΡΓΟΣ κτλ, αρκεί να μη χαριστούν οι άδειες, ώστε να μην είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τιμής για ανανέωση άδειας μεταξύ συνεργαζόμενων και ανεξάρτητων ΚΣ
τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει το θέμα
άποψη μου είναι ότι ο όριο του τρυγονιού θα πέσει στα 6, οι άδειες θα χαριστούν και το ΑΡΓΟΣ θα πάει στα αζήτητα
Αν κατάλαβα καλά από όσα διαβάζω η ΚΣΕ μόνο υπέρ των κυνηγών δεν πράττει.
Το να είσαι διατεθειμένος να δεχτείς αποφάσεις κατά του κυνηγιού μόνο και μόνο για να μπούνε λεφτά στα ταμεία το θεωρώ αστείο.
Ας έκανε σωστά τη δουλειά της όλα αυτά τα χρόνια για να έχει και τη στήριξη των κυνηγών.
 
Back
Top