Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Είτε 0 είτε 1.000.000.000 να δηλωθούν την πρώτη ημέρα ή όλη την περίοδο, του χρόνου η ΕΕ θα απαιτήσει διακοπή και το τρυγόνι θα απαγορευθεί ...
Οπότε κάντε το όπως ο πρόεδρος ... τραβάτε Καραούλι και πράξτε τα δέοντα για τελευταία χρονιά.
Δεύτε τελευταίον ασπασμόν.
1) H Κομισιόν θέλει να δείξει προς τα έξω ένα διαλλακτικό πρόσωπο και δεν το απαγορεύει με τη μία ή έχει το καταστροφικό προηγούμενο χωρών που για χρόνια έχει απαγορευτεί το κυνήγι του και οι πληθυσμοί δεν ανακάμπτουν και εξ' ανάγκης δέχεται ένα πείραμα ( προσβλέπει πολύ στους κυνηγούς για τη βελτίωση του habitat), σε χώρες μάλιστα (πλην Ιταλίας) που δεν διακρίνονται για την εντατικοποιημένη γεωργία τους; 2) Δικαιλογημένη η αγανάκτηση, όμως ζυγίζουμε και τις συνέπειες. Οι αρχεραισίες δεν είναι μακριά!
 
Last edited:
1) H Κομισιόν θέλει να δείξει προς τα έξω ένα διαλλακτικό πρόσωπο και δεν το απαγορεύει με τη μία ή έχει το καταστροφικό προηγούμενο χωρών που για χρόνια έχει απαγορευτεί το κυνήγι του και οι πληθυσμοί δεν ανακάμπτουν και εξ' ανάγκης δέχεται ένα πείραμα ( προσβλέπει πολύ στους κυνηγούς για τη βελτίωση του habitat), σε χώρες μάλιστα (πλην Ιταλίας) που δεν διακρίνονται για την εντατικοποιημένη γεωργία τους;
Δε πα να γ@@θεί αυτή η κ@ριόλα η Κομισιόν και ο Καράφλας μαζί ... :)

ps
Μήπως έχεις την επιστολή της 15/7/2021 για την οποία μιλούσε ο Καράφλας να δούμε τι λέει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η Κομισιόν ...
«Ares rn 4578530-20210712 letter T. Dove EL» επιστολή της EUROPEAN COMMISSION/DIRECTORATE GENERAL ENVIRONMENT/Direction D -Natural Capital ENV.D.3 - Nature Protection (Α.Π. Εισερχ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/67701/207615/7/2021)
Άμα δεν την έχεις μην βγάζεις συμπεράσματα γιατί μπορεί να απογοητευτείς ..
Μήπως έχεις καμία μελέτη εκτίμησης πληθυσμού να διαβάσω ?

2) Δικαιλογημένη η αγανάκτηση, όμως ζυγίζουμε και τις συνέπειες.
Στάχτη και μπούρμπερη ... χωρίς καμία αγανάκτηση.
Ποτέ δεν ανήκα στους αγανακτισμένους.

3) Οι αρχεραισίες δεν είναι μακριά!
Σωθήκαμε (ακόμα μια φορά)

- - - - - -
Μόνο το ps ήταν για σένα ... τα άλλα μην τους δίνεις σημασία ...
 
Δε πα να γ@@θεί αυτή η κ@ριόλα η Κομισιόν και ο Καράφλας μαζί ... :)

ps
Μήπως έχεις την επιστολή της 15/7/2021 για την οποία μιλούσε ο Καράφλας να δούμε τι λέει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η Κομισιόν ...
«Ares rn 4578530-20210712 letter T. Dove EL» επιστολή της EUROPEAN COMMISSION/DIRECTORATE GENERAL ENVIRONMENT/Direction D -Natural Capital ENV.D.3 - Nature Protection
Δε πα να γ@@θεί αυτή η κ@ριόλα η Κομισιόν και ο Καράφλας μαζί ... :)

ps
Μήπως έχεις την επιστολή της 15/7/2021 για την οποία μιλούσε ο Καράφλας να δούμε τι λέει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η Κομισιόν ...
«Ares rn 4578530-20210712 letter T. Dove EL» επιστολή της EUROPEAN COMMISSION/DIRECTORATE GENERAL ENVIRONMENT/Direction D -Natural Capital ENV.D.3 - Nature Protection (Α.Π. Εισερχ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/67701/207615/7/2021)
Άμα δεν την έχεις μην βγάζεις συμπεράσματα γιατί μπορεί να απογοητευτείς ..
Μήπως έχεις καμία μελέτη εκτίμησης πληθυσμού να διαβάσω ?


Στάχτη και μπούρμπερη ... χωρίς καμία αγανάκτηση.
Ποτέ δεν ανήκα στους αγανακτισμένους.


Σωθήκαμε (ακόμα μια φορά)

- - - - - -
Μόνο το ps ήταν για σένα ... τα άλλα μην τους δίνεις σημασία ...
(Α.Π. Εισερχ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/67701/207615/7/2021)
Άμα δεν την έχεις μην βγάζεις συμπεράσματα γιατί μπορεί να απογοητευτείς ..
Μήπως έχεις καμία μελέτη εκτίμησης πληθυσμού να διαβάσω ?


Στάχτη και μπούρμπερη ... χωρίς καμία αγανάκτηση.
Ποτέ δεν ανήκα στους αγανακτισμένους.


Σωθήκαμε (ακόμα μια φορά)

- - - - - -
Μόνο το ps ήταν για σένα ... τα άλλα μην τους δίνεις σημασία ...

Λοιπον προειδοποιω μη γελασετε με αυτο που θα διαβασετε.
Εστειλα αιτημα στο επισημο site της Commission να μου κοινοποιησουν το εγγραφο.Αν δε συντρεχει καποιος λογος (πχ απορρητου) λογικα θα μου το στειλουν σε mail.Αν και οταν το εχω θα δουμε τι στα διαλα ακριβως γραφει.
 
Και ομως ελαβα mail οτι θα μου απαντησουν σε 15 εργασιμες...Γενικα παιδια πολλα δεν καθονται σωστα στην υποθεση.Ενα παραδειγμα θα σας πω.Ψαξτε να βρειτε πληροφοριες για την εταιρεια "ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ". Αν καποιος βρει κατι παραπανω απο μια ιστοσελιδα,μια διευθυνση,ενα ονομα, 2 τηλεφωνα, μια διευθυνση mail και 1 προτζεκτ που να εχει τρεξει και να μην εχει σχεση με το κυνηγι να το μοιραστει μαζι μας.Επισης αν βρει καποιος ισολογισμο της εταιρειας για τα 2 τελευταια χρονια τουλαχιστον παλι ας το μοιραστει μαζι μας.Οτιδηποτε θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον.
 
"Ταυτόχρονα μειώθηκε η ανώτατη ατομική ημερήσια κάρπωση του είδους σε έξι (6) Τρυγόνια ανά κυνηγό ανά ημέρα, επιτυγχάνοντας 50% συνολική μείωση κατά τα τελευταία τρία έτη"

Ζήτω, τα καταφέραμε, είμαστε επιτυχημένοι!!! :mad::mad::mad:
Μία ευγενική χορηγία της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος σε αγαστή συνεργασία με το ΥΠΕΝ...
Κερδίσαμε τουλάχιστον την 15€ αύξηση για τη συνέχιση λειτουργίας της θηροφυλακης. Λες και δεν την πληρώναμε τόσα χρόνια. Που πήγαν τα λεφτά μάγκες??????? Σε αποτυχημένες εμφυτεύσεις μαλλιών?????
 
Είδα το βίντεο που ο πρόεδρος μοίραζε φυλλάδια στο κέντρο της Αθήνας και ομιλούσε το γαλλικό στους τουρίστες που χέστηκαν για τα @@ των ελληνικών σκύλων.

Πόση ξεφτίλα θεέ μου ...
Όχι τόσο για την ίδια την πράξη (που είναι ψιλομούφα) όσο για το γαλλικό !!!!
Έντάξει ρε φίλε ... Ξέρεις γαλλικά :) :) :)
Στα @@ μας.
 
Και γω ξερω γαλλικα

Τζεμαπελ
Και βουλ αβου κουσε αβε μουα( σπαστα τα λεω δεν ειμαι προεδρος)

αν τα ελεγα σε τουριστες με καμερα παρον για να τους ενημερωσω στις διακοπες τους για το ξομοσχεδιο στειρωσης των ζωων ατην χωρα μου αντι να υποστηριζω τα καθε μορφης οργανα που αντίροσωπευω, που προσπαθησαν εμπρακτα να εναντιωθουν, λες να μου εδινε καποιος σημασια περαν ισως απο κανενα που ηταν ψυχιατρος;
 
"Ταυτόχρονα η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδας (Κ.Σ.Ε.) δεσμεύθηκε ότι οι Κυνηγετικές Ομοσπονδίες δεν θα αιτηθούν την έγκριση έκτακτης εισφοράςκατά την τρέχουσα περίοδο". Αρα την επομενη περιοδο θα εχουμε την απο φετος παγια αυξηση των 15 € και ο απο του χρονου ο καραφλας και το πεφωτισμενο επιτελειο θα επιβαλει εκ νεου και εκτακτη εισφορα; Δηλαδη μιλαμε για κοστος αδειας στον θεο μεσα σε μια διετια;Λοιπον οι της ΚΣΕ η ειναι αδαεις η βαλτοι οπως και να εχει ειναι επικινδυνοι, για να τους επιστρεψουμε με αγαπη και το στολισμα που μας εκαναν.
 
"Ταυτόχρονα η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδας (Κ.Σ.Ε.) δεσμεύθηκε ότι οι Κυνηγετικές Ομοσπονδίες δεν θα αιτηθούν την έγκριση έκτακτης εισφοράςκατά την τρέχουσα περίοδο". Αρα την επομενη περιοδο θα εχουμε την απο φετος παγια αυξηση των 15 € και ο απο του χρονου ο καραφλας και το πεφωτισμενο επιτελειο θα επιβαλει εκ νεου και εκτακτη εισφορα; Δηλαδη μιλαμε για κοστος αδειας στον θεο μεσα σε μια διετια;Λοιπον οι της ΚΣΕ η ειναι αδαεις η βαλτοι οπως και να εχει ειναι επικινδυνοι, για να τους επιστρεψουμε με αγαπη και το στολισμα που μας εκαναν.
η Δ ΚΟΣΕ βέβαια έβαλε έκτακτη 6 ευρώ
 
η Δ ΚΟΣΕ βέβαια έβαλε έκτακτη 6 ευρώ
Εδω πλεον παιζουμε με τα λογια.Ο ενας κρυβεται πισω απο τον αλλον και στν Ελληνικη Δημοκρατια του 2021 αποκρυπτονται επιμελως εγγραφα της Comission να μη τα δει ο ραγιας.Δε μας εχουν αξιους να διαβασουμε ενα εγγραφο να ενημερωθουμε και να βγαλουμε συμπερασματα.Το χειροτερο ειναι οτι μπορει το εγγραφο της εγγραφο της Comission να πειθει πραγματατικα για την αναγκη διακοπης του κυνηγιου του τρυγονιου αλλα οχι, ο αμορφωτος Ελληνας κυνηγος να αποκτησει γνωση και αποψη? Να φυγει απο το κοπαδι? Τς,τς,τς,απαπαααα.....
 
Εδω πλεον παιζουμε με τα λογια.Ο ενας κρυβεται πισω απο τον αλλον και στν Ελληνικη Δημοκρατια του 2021 αποκρυπτονται επιμελως εγγραφα της Comission να μη τα δει ο ραγιας.Δε μας εχουν αξιους να διαβασουμε ενα εγγραφο να ενημερωθουμε και να βγαλουμε συμπερασματα.Το χειροτερο ειναι οτι μπορει το εγγραφο της εγγραφο της Comission να πειθει πραγματατικα για την αναγκη διακοπης του κυνηγιου του τρυγονιου αλλα οχι, ο αμορφωτος Ελληνας κυνηγος να αποκτησει γνωση και αποψη? Να φυγει απο το κοπαδι? Τς,τς,τς,απαπαααα.....
έγγραφα, ισολογισμοί, έξοδα, έσοδα κτλ είναι φτου κακά πράγματα
τυφλή εμπιστοσύνη ζητάει ο καραούλης
 
Φέτος είχα σκοπό να βγάλω τοπική λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων. Μόλις μίλησα με το σύλλογό μου και με πληροφόρησαν ότι η έκπτωση στις άδειες ισχύει μόνο αν βγάλεις ίδιου τύπου άδεια. Αποτέλεσμα, η γενική είναι πιο φτηνή από τις άλλες δύο. Ελλάς το μεγαλείο σου.....
 
Και γω ξερω γαλλικα

Τζεμαπελ
Και βουλ αβου κουσε αβε μουα( σπαστα τα λεω δεν ειμαι προεδρος)

αν τα ελεγα σε τουριστες με καμερα παρον για να τους ενημερωσω στις διακοπες τους για το ξομοσχεδιο στειρωσης των ζωων ατην χωρα μου αντι να υποστηριζω τα καθε μορφης οργανα που αντίροσωπευω, που προσπαθησαν εμπρακτα να εναντιωθουν, λες να μου εδινε καποιος σημασια περαν ισως απο κανενα που ηταν ψυχιατρος;
 
Αν εχετε κεφι βαζω συνημμενα το τελικο εγγραφο της ΕΕ για το σχεδιο για το τρυγονι το οποιο εκδοθηκε το 2018.Το σχεδιο αφορα κατα βαση δρασεις μεχρι το 2028(με συνεχη επανεξεταση και επικαιροποιηση) και για την ανακαμψη των πληθυσμων στον δυτικο διαδρομο.Σας δινω καποια σημεια sos τροφη για σκεψη:
1.Η Ελλαδα ειναι στους συμμετεχοντες με τα εξης προσωπα:Δημητριο Μπακαλουδη (Αριστοτελειο Πανεπιστημιο), Χρηστο Μπαρμπουτη και Δαναη Πορτολου (Birdlife Ελλαδας), Κυριακο Σκορδα (ΚΟΜΑΘ)
Πως προεκυψαν οι παραπανω;
2.Στο παραρτημα για τις εθνικες πολιτικες και νομοθεσια των μελων κρατων οσο αφορα την καταξη των ειδων στην Red List, το τρυγονι αναφερεται ως "μη εκτιμηθεν" συμφωνα με μελετη των "Λεγακη και Μαραγκου 2009".
Το 2009 η ΚΣΕ απο το ΑΡΤΕΜΙΣ ειχε στοιχεια για το τρυγονι, γιατι περασε ως μη εκτιμηθεν με μια αλλη μελετη?
Θα μας λυσει κανεις τις αποριες;Εμενα αρχιζουν να μου μαζευονται παρα πολλες παντως.
 

Attachments

  • 20181002 Final_draft_European Turtle-Dove.pdf
    3,2 MB · Προβολές: 9
Αν εχετε κεφι βαζω συνημμενα το τελικο εγγραφο της ΕΕ για το σχεδιο για το τρυγονι το οποιο εκδοθηκε το 2018.Το σχεδιο αφορα κατα βαση δρασεις μεχρι το 2028(με συνεχη επανεξεταση και επικαιροποιηση) και για την ανακαμψη των πληθυσμων στον δυτικο διαδρομο.Σας δινω καποια σημεια sos τροφη για σκεψη:
1.Η Ελλαδα ειναι στους συμμετεχοντες με τα εξης προσωπα:Δημητριο Μπακαλουδη (Αριστοτελειο Πανεπιστημιο), Χρηστο Μπαρμπουτη και Δαναη Πορτολου (Birdlife Ελλαδας), Κυριακο Σκορδα (ΚΟΜΑΘ)
Πως προεκυψαν οι παραπανω;
2.Στο παραρτημα για τις εθνικες πολιτικες και νομοθεσια των μελων κρατων οσο αφορα την καταξη των ειδων στην Red List, το τρυγονι αναφερεται ως "μη εκτιμηθεν" συμφωνα με μελετη των "Λεγακη και Μαραγκου 2009".
Το 2009 η ΚΣΕ απο το ΑΡΤΕΜΙΣ ειχε στοιχεια για το τρυγονι, γιατι περασε ως μη εκτιμηθεν με μια αλλη μελετη?
Θα μας λυσει κανεις τις αποριες;Εμενα αρχιζουν να μου μαζευονται παρα πολλες παντως.
Παναγιώτη πως κάνουμε την μετάφραση?
 
Φέτος είχα σκοπό να βγάλω τοπική λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων. Μόλις μίλησα με το σύλλογό μου και με πληροφόρησαν ότι η έκπτωση στις άδειες ισχύει μόνο αν βγάλεις ίδιου τύπου άδεια. Αποτέλεσμα, η γενική είναι πιο φτηνή από τις άλλες δύο. Ελλάς το μεγαλείο σου.....
οι άδειες κοστίζουν όλες το ίδιο αν είχες βγάλει πέρυσι άδεια
 
οι άδειες κοστίζουν όλες το ίδιο αν είχες βγάλει πέρυσι άδεια
Κ.Σ. Λαυρίου συγκεκριμένα. Μου το είπαν τηλεφωνικά αν βγάλω περιφερειακή (δηλαδή διαφορετική από πέρυσι που έβγαλα γενική, τρομάρα μου) το κόστος είναι 143 ή 133+κάτι ψιλά. Εκτός αν έπεσα σε βαθιά νυχτωμένη υπάλληλο. Παρασκευή απόγευμα θα το διαπιστώσω και από κοντά τι συμβαίνει.
 
Παναγιώτη πως κάνουμε την μετάφραση?
Φιλε Alex το κειμενο ειναι 140κατι σελιδες οποτε μεταφραση με google η bing translate θα σου φαει κατι μερες.Η μονη λυση βρισκεις συναδελφο που ξερει αγγλικα και του ριχνεται μια ματια μαζι.Σκεψου και το εγγραφο που ζητησα απο την Commission θα ειναι επισης στα αγγλικα.Δεν διατιθεται στα ελληνικα.Μονο στα αγγλικα και στα γαλλικα.Δυστυχως.
 
Back
Top