Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Το κλασικό όπλο πασπαρτού τη κεντρικής Ευρώπης. Θυμάμαι παλιά στην ερώτηση διαλέξτε ένα όπλο για όλα τα θηράματα σε όλη την υφήλιο, ( ρωτηθηκαν μία δεκάδα Αμερικανών αρθρογράφων), ένας απάντησε ποζε με την πάνω κάννη 12αρα και την κάτω 9,3x74 , και ένας άλλος τρικαννο 12. , 22 hornet, 7x65 r.
Είναι βολικο αν και δεν θα το προτιμούσα . Όταν βγεις στον κυνηγότοπο , την συγκεκριμένη εποχή του χρόνου , το συγκεκριμένο θήραμα για το οποίο έχεις βγει να καρπωθείς και αυτό μεταφράζεται βάσει της ρυθμιστικής στο αντίστοιχο διαμέτρημα .
 
Σε μικρή απόσταση ( ενάμισι περίπου χιλιόμετρο μακριά ) απο τον χώρο που βρίσκεται το ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Καλλιθέα , υπήρξε το πρώτο σκοπευτήριο της Αττικής το οποίο κατασκευάστηκε το 1895 για να φιλοξενήσει το άθλημα της σκοποβολής κατα τους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες (καλοκαιρινούς) .
 
Last edited:
Με ενημέρωσε ένας παλαιός σκοπευτής πως τα μαρτίνι που χρησιμοποιούσαν την δεκαετία του 1920 στη σκοποβολή ήταν 22αρια χωρίς κλεισιοσκοπιο αλλά με διόπτρα και μάλλον ήταν BSA martini...
https://www.rifleman.org.uk/BSA_Martini_International_Mks.I_and_II.html
 
Last edited:
Η εκδοχή Martini που μου αρέσει περισσότερο είναι το Greener GP , πολύ θα ήθελα ένα σε 12/51 με λεπτή πάπια και κάννη στα 60 εκατοστά κύλινδρο, με το συνολικό μήκος να είναι το ελάχιστο νόμιμο του ενός μέτρου. Ξεχωριστή αισθητική και λειτουργικότητα, ένα τέλειο ορτυκοντουφεκο με φυσίγγια 21γρ ν10. Ο μηχανισμός βολεύει για τοποθέτηση σωλήνα πχ αλουμινίου με μορφή σιγαστήρα και σε όλο το μήκος της κάννης, κάτι που θα μειώνει αρκετά τον θόρυβο ώστε να μην καταστρέφει την ακοή.
 
Η εκδοχή Martini που μου αρέσει περισσότερο είναι το Greener GP , πολύ θα ήθελα ένα σε 12/51 με λεπτή πάπια και κάννη στα 60 εκατοστά κύλινδρο, με το συνολικό μήκος να είναι το ελάχιστο νόμιμο του ενός μέτρου. Ξεχωριστή αισθητική και λειτουργικότητα, ένα τέλειο ορτυκοντουφεκο με φυσίγγια 21γρ ν10. Ο μηχανισμός βολεύει για τοποθέτηση σωλήνα πχ αλουμινίου με μορφή σιγαστήρα και σε όλο το μήκος της κάννης, κάτι που θα μειώνει αρκετά τον θόρυβο ώστε να μην καταστρέφει την ακοή.
Το Greener GP σε 12 cal που πέρασε κάποτε από τα χέρια μου είχε ΑΘΛΙΑ σκανδάλη.
Θεόβαρη μέχρις αηδίας - τόσο που "τραβούσε" τις ντουφεκιές πρός τα κάτω σε στόχο.
Και το άσχημο είναι ότι δεν επιδέχονταν καμίας βελτίωσης (όπως είχε αποφανθεί οπλουργός).
 
Δεν είναι και θεσφατο
Δεν αντιλέγω - ήταν και είναι σχεδόν ο κορυφαίος που βρίσκεται στην χώρα μας και το όπλο είχε περάσει από τα χέρια του ήδη και το ήξερε.
Δεν ασχολήθηκα να πάρω δεύτερη γνώμη από άλλον εδώ και το όπλο πουλήθηκε.
 
Ευχαριστούμε πολύ Στέλιο για τις πληροφορίες!!! Δεν γνώριζα την ιστορία αυτού του όπλου...
Τυφέκια MARTINI-HENRY είχαν κατασκευαστεί επίσης από την γνωστή Αυστριακή εταιρεία STEYR, κυρίως για τη Ρουμανία - https://www.militaryrifles.com/m1879peabodymartini - και προφανώς κάποια μικρή ποσότητα για την Ελλάδα. Είχα βρει πριν πολλά χρόνια ένα μισοκατεστραμμένο τέτοιο, μισοθαμμένο σε μια παλιά αποθήκη μας στο χωριό. Είχε μετατραπεί σε λειόκαννο 16άρι. Από όσο γνωρίζω, το είχε χρησιμοποιήσει για λίγο ο πατέρας μου στο κυνήγι τη δεκαετία του '50. Του είχε φτιάξει ο ίδιος κοντάκι και πάπια (από ξύλο μουριάς), μάλιστα την πάπια δεν την είχε ολοκληρώσει εντελώς ... Γύρω στο '60 του έστειλαν τα αδέρφια του από τον Καναδά το 16άρι μονόκαννο COOEY κι έτσι εγκατέλειψε το MARTINI ... Όταν το βρήκα εγώ ήταν γεμάτο σκουριές !!! Η βάση όχι πολύ, και ο μηχανισμός δουλεύει κανονικά, αλλά η κάννη δυστυχώς ήταν πολύ διαβρωμένη, εσωτερικά και εξωτερικά, στην ουσία κατεστραμμένη εντελώς !!! Πριν μερικά χρόνια ξεκίνησα να το συμμαζέψω λιγάκι, όχι βέβαια για χρήση, αλλά για "διακοσμητικό" για τον τοίχο ... Αλλά είχα χάσει 2 βασικούς πίρους, τον πίρο του κλείστρου και τον πίρο που συγκρατεί μπροστά τον μηχανισμό της σκανδάλης και τον εξολκέα. Για τον πρώτο έφτιαξα πρόχειρα ένα από μια βίδα, και για το δεύτερο έβαλα προσωρινά ένα ξυλάκι. Κανονικά μόνο σε τόρνο μπορούν να φτιαχτούν σωστά, αλλά πού ??? ... Επίσης το κοντάκι το είχε κάνει ο πατέρας μου με ημι-πιστολοειδή λαβή, που δεν μου άρεσε και την έκοψα για να το κάνω ίσιο (αγγλέ) όπως το ορίτζιναλ, αλλά κι αυτό δεν βγήκε όπως το ήθελα ... Και αφού και η κάννη δεν συμμαζεύεται με τίποτα (συν τις άλλοις έχουν μισοφαγωθεί και οι βόλτες που βιδώνει στη βάση), εγκατέλειψα την προσπάθεια ... Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον. άμα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο, να ασχοληθώ ξανά μαζί του ...
IMG_20230410_183118.jpgIMG_20230410_182222.jpgIMG_20230410_182728.jpgIMG_20230410_182809.jpgIMG_20230410_182954.jpg
Στην τελευταία φωτογραφία διακρίνεται στην αριστερή πλευρά της βάσης το έμβλημα με την επιγραφή STEYR 1883 - το ίδιο όπως και στα ρουμανικά MARTINI ...
Φαίνεται ακόμη ότι ο "οπλουργός", που το είχε μετατρέψει σε λειόκαννο, είχε επίσης "χαμηλώσει" αρκετά και τα πλαϊνά τοιχώματα της βάσης. Δεν ξέρω για ποιο λόγο ... ίσως για περισσότερη ευκολία στο γέμισμα ??? Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο επηρέαζε την αντοχή της βάσης, αλλά πιστεύω ότι, τουλάχιστον σαν λειόκαννο, δεν θα είχε θέμα ...
 
Κανονικά μόνο σε τόρνο μπορούν να φτιαχτούν σωστά, αλλά πού ???
Ωραία η ιστορία του οπλου. Μακάρι να βρεις ότι χρειάζεται για να το φτιάξεις όπως θες.
Αν είναι να πεταχτείς ποτέ από Ρέθυμνο, στείλε μου μήνυμα για να σου πω που θα βρεις έναν σπουδαίο οπλουργό ο οποίος με τις γνώσεις και τους 2 τόρνους του, κάνει "παπάδες"... αρκεί να μη βιάζεσαι ;)
 
Φαίνεται ακόμη ότι ο "οπλουργός", που το είχε μετατρέψει σε λειόκαννο, είχε επίσης "χαμηλώσει" αρκετά και τα πλαϊνά τοιχώματα της βάσης. Δεν ξέρω για ποιο λόγο ... ίσως για περισσότερη ευκολία στο γέμισμα ??? Δεν ξέρω αυτό κατά πόσο επηρέαζε την αντοχή της βάσης, αλλά πιστεύω ότι, τουλάχιστον σαν λειόκαννο, δεν θα είχε θέμα ...
Αυτό παρατήρησα και νομίζω ότι είναι ακατάλληλο για χρήση ακόμα και σε 16αρι, ειδικά το σκάψιμο μπροστά είναι υπερβολικά χαμηλά.
 
Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφήμιση ενός προιόντος μπορεί να περιέχει και κάποια στοιχεία "δημιουργικής υπερβολής" αλλά όχι και έτσι.

"PICATINNY RAIL​

Made in a single piece, it has a 30 M.O.A. inclination that compensates for the earth curvature angle and increases the field of view of the scope, for maximum precision even at a very long distance."

https://benelli.it/en/lupo-hpr-best
 
Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφήμιση ενός προιόντος μπορεί να περιέχει και κάποια στοιχεία "δημιουργικής υπερβολής" αλλά όχι και έτσι.

"PICATINNY RAIL​

Made in a single piece, it has a 30 M.O.A. inclination that compensates for the earth curvature angle and increases the field of view of the scope, for maximum precision even at a very long distance."

https://benelli.it/en/lupo-hpr-best
Τι τα θέλει τα δήθεν chassis και τις φιοριτούρες ???
 
Back
Top