Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Στο 7:23 στο βάθος ( αλλα πριν τους στόχους) φαίνεται ενα πανελ απο σανιδες ξύλινο σκουρο καφε , ποιος ο λογος υπαρξης του εκει ? ( μην το γκουγκλαρετε , οσοι ξερουν ) .
Γιώργο έχεις γνώμη για τα POF;
...γιατί μετά την ΚΥΑ, τα έφεραν πρώτα στην Ελλάδα και γίνεται μεγάλος ντόρος...
 
...άσε Γιώργο, το έβαλαν στην νέα ΚΥΑ (17/1/2023)... :(

View attachment 66644
Φαντάσου ότι αντί να γράψουν οπλοκιβωτιο έγραψαν ότι χρειάζεται χρηματοκιβώτιο.

Πάμε απ την αρχή γαμω τα υπουργεία σας αυτό το ειδικο σιδερενιο κουτι που κλειδώνει και βάζουμε χρήματα για φύλαξη λέγετε χρηματοκιβώτιο.

Το άλλο το γαμημένο που μοιάζει με χρηματοκιβώτιο αλλά φυλαζουμε οπλα λεγεται οπλοκιβωτιο.

Λ και Ο ΛΟ
Λ και Α ΛΑ

ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ.

Εγώ είμαι αγράμματος αλλά δεν είμαι και στο υπουργείο όμως.
 
Φαντάσου ότι αντί να γράψουν οπλοκιβωτιο έγραψαν ότι χρειάζεται χρηματοκιβώτιο.

Πάμε απ την αρχή γαμω τα υπουργεία σας αυτό το ειδικο σιδερενιο κουτι που κλειδώνει και βάζουμε χρήματα για φύλαξη λέγετε χρηματοκιβώτιο.

Το άλλο το γαμημένο που μοιάζει με χρηματοκιβώτιο αλλά φυλαζουμε οπλα λεγεται οπλοκιβωτιο.

Λ και Ο ΛΟ
Λ και Α ΛΑ

ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ.

Εγώ είμαι αγράμματος αλλά δεν είμαι και στο υπουργείο όμως.
...σου λέει, άμα γράψουμε "οπλοκιβωτιο", μπορεί κανένα ζούδι ή κανένας αητός να μας φέρει κανένα τέτοιο,

maxresdefault2.jpeg

...και να 'χουμε ντράβαρα....
 
Last edited:
Φαντάσου ότι αντί να γράψουν οπλοκιβωτιο έγραψαν ότι χρειάζεται χρηματοκιβώτιο.

Πάμε απ την αρχή γαμω τα υπουργεία σας αυτό το ειδικο σιδερενιο κουτι που κλειδώνει και βάζουμε χρήματα για φύλαξη λέγετε χρηματοκιβώτιο.

Το άλλο το γαμημένο που μοιάζει με χρηματοκιβώτιο αλλά φυλαζουμε οπλα λεγεται οπλοκιβωτιο.

Λ και Ο ΛΟ
Λ και Α ΛΑ

ΛΟΛΑ ΝΑ ΕΝΑ ΜΗΛΟ.

Εγώ είμαι αγράμματος αλλά δεν είμαι και στο υπουργείο όμως.
Υπάρχουν δυο είδη όπλοκιβωτιων , η απλή λαμαρίνα και αυτά που μοιάζουν με τα χρηματοκιβώτια … τα πρώτα ανοίγουν με σπαθοσεγα σαν κονσέρβα σε λίγα λεπτά … τα Δευτέρα θέλουν μισή ώρα τροχό και αν τα καταφέρουν .
 
Στο 7:23 στο βάθος ( αλλα πριν τους στόχους) φαίνεται ενα πανελ απο σανιδες ξύλινο σκουρο καφε , ποιος ο λογος υπαρξης του εκει ? ( μην το γκουγκλαρετε , οσοι ξερουν ) .
Για να μην φύγει καμιά σφαίρα σαπάν ?

1676158142912.png
 
Και άργησαν ! Από το πρώτο πυροβόλο όπλο θα πρέπει κανονικά να επιβάλει ( ναι να επιβάλει ) το κράτος αυστηρη φύλαξη . Ναι στην οπλοκατοχή αλλά μην ξεχνάμε τις υποχρεώσεις μας ! ( για τυχόν συναδέλφους που θα πουν ότι είναι ακριβά πράγματα αυτά κτλ , δεν με απασχολεί αν είναι ακριβά , οποίος δεν είναι διατεθημένος ας μην εχει απαιτήσεις )
Κανονικα, το σωστο και το λογικο (θα ηταν), προϋποθεση για αδεια αγορας πυροβολου οπλου, να προσκομει ο ενδιαφερομενος αποδεικτικο κατοχης ερμαριου ασφαλειας!!!!!
Μη βαρεσετε ολοι μαζι...
 
Κανονικα, το σωστο και το λογικο (θα ηταν), προϋποθεση για αδεια αγορας πυροβολου οπλου, να προσκομει ο ενδιαφερομενος αποδεικτικο κατοχης ερμαριου ασφαλειας!!!!!
Μη βαρεσετε ολοι μαζι...
Γιατί να βαρεσουμε Γιάννη μου; Άδικο έχεις; Εγώ για να παραλάβω το σκοπευτικό μου όπλο, προϋπόθεση ήταν να προσκομίσω αποδεικτικό αγοράς ερμαριου ασφαλείας, φωτογραφίες με την τοποθέτηση του και ήρθε και η αστυνομία ( τρία άτομα παρακαλώ) για να κάνουν έλεγχο. Έτσι πρέπει να είναι.
 
Γιατί να βαρεσουμε Γιάννη μου; Άδικο έχεις; Εγώ για να παραλάβω το σκοπευτικό μου όπλο, προϋπόθεση ήταν να προσκομίσω αποδεικτικό αγοράς ερμαριου ασφαλείας, φωτογραφίες με την τοποθέτηση του και ήρθε και η αστυνομία ( τρία άτομα παρακαλώ) για να κάνουν έλεγχο. Έτσι πρέπει να είναι.
Σου ήρθε 3μελής; ω μι τζι! ...καλά έκαναν δηλαδή, αλλά είναι η 1η φορά που το ακούω! Συνήθως σκάνε 3μελείς αν έχεις πάνω από 10 όπλα συνολικά ή στην αποθήκη των συλλόγων, των οπλουργών και των καταστημάτων.

... μάλλον δεν θα είχαν άλλη δουλειά εκείνη τη μέρα και ήρθαν για κέρασμα :D:p
 
Κανονικα, το σωστο και το λογικο (θα ηταν), προϋποθεση για αδεια αγορας πυροβολου οπλου, να προσκομει ο ενδιαφερομενος αποδεικτικο κατοχης ερμαριου ασφαλειας!!!!!
Μη βαρεσετε ολοι μαζι...
Το τίμιο είναι να έρχεται η υπηρεσία στο σπίτι μετά απο προκαθοριμενο ραντεβού να βλεπει οτι το έχεις και ειναι πακτωμενο .
 
Σου ήρθε 3μελής; ω μι τζι! ...καλά έκαναν δηλαδή, αλλά είναι η 1η φορά που το ακούω! Συνήθως σκάνε 3μελείς αν έχεις πάνω από 10 όπλα συνολικά ή στην αποθήκη των συλλόγων, των οπλουργών και των καταστημάτων.

... μάλλον δεν θα είχαν άλλη δουλειά εκείνη τη μέρα και ήρθαν για κέρασμα :D:p
Όποιος έχει κατι να κρύψει φοβάται τον έλεγχο, εγω αυτο ξέρω.
 
Σου ήρθε 3μελής; ω μι τζι! ...καλά έκαναν δηλαδή, αλλά είναι η 1η φορά που το ακούω! Συνήθως σκάνε 3μελείς αν έχεις πάνω από 10 όπλα συνολικά ή στην αποθήκη των συλλόγων, των οπλουργών και των καταστημάτων.

... μάλλον δεν θα είχαν άλλη δουλειά εκείνη τη μέρα και ήρθαν για κέρασμα :D:p
Έχω 9 συνολικά μαζί με τα κυνηγετικά, ίσως για αυτό. Είναι μια αστεία ιστορία αυτή. Εγώ μένω σε χωριό με ότι αυτό συνεπάγεται. Μόλις είδαν στα καφενεία να μπαίνει περιπολικό σπίτι μου ,μαζεύτηκε κόσμος στο δρόμο έξω από το σπίτι να δει τι συμβαίνει. Εγώ μιλούσα με τους αστυνομικούς και οι άλλοι μου έκαναν νοήματα " τι συμβαίνει;":p Μόλις έφυγαν οι αστυνομικοί μπήκαν μέσα. "Τι έγινε ρε;" -"Μπλεξίματα μάγκες μου..." Αχαχαχαχαχα εννοείται ποτέ δεν είπα. Για ένα μήνα ρωτούσαν τη γυναίκα μου στα μαγαζιά τι ήθελε η αστυνομία σπίτι και τι έκανα. Ρωτήστε τον ίδιο απαντούσε αχαχαχαχαχα Κολοκοτρωνίτσι ρε φίλε🤣🤣🤣
 
Last edited:
Γιατί να βαρεσουμε Γιάννη μου; Άδικο έχεις; Εγώ για να παραλάβω το σκοπευτικό μου όπλο, προϋπόθεση ήταν να προσκομίσω αποδεικτικό αγοράς ερμαριου ασφαλείας, φωτογραφίες με την τοποθέτηση του και ήρθε και η αστυνομία ( τρία άτομα παρακαλώ) για να κάνουν έλεγχο. Έτσι πρέπει να είναι.
Έτσι είναι όντως αλλά ας σταματήσουν πρώτα τις κλοπές των δικών τους όπλων μέσα από τα αστυνομικά τμήματα, τα λιμεναρχεία και τα στρατόπεδα και ύστερα να εξαντλήσουν την αυστηρότητα στους πολίτες.
 
Έτσι είναι όντως αλλά ας σταματήσουν πρώτα τις κλοπές των δικών τους όπλων μέσα από τα αστυνομικά τμήματα, τα λιμεναρχεία και τα στρατόπεδα και ύστερα να εξαντλήσουν την αυστηρότητα στους πολίτες.
Σωστό και αυτό :)
 
Δεν θα ξεχάσω σκηνικό πριν 30 χρόνια περίπου, έχω πάει σε αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου για κάποια δουλειά σχετική με κυνηγετικό όπλο. Τότε δεν υπήρχαν τα κουβούκλια των φρουρών απέξω αλλά μία καρέκλα δίπλα στην πόρτα. Πάνω στην καρέκλα λοιπόν ένα Η&Κ ΜΡ5 με τον γεμιστήρα επάνω και άνθρωπος πουθενά! Αρχίζω τις φωνές προς τα μέσα "Συγγνώμηηη..." "Είναι κάποιος εδώ;" Κλπ.

Βγαίνει ύστερα από λίγο αστυνόμος με μουστάκα και ύφος "τι θες ΡΕ και φωνάζεις;" Του δείχνω το όπλο στην καρέκλα και αλλάζει δέκα χρώματα. Να μην τα πολυλογω, αποδείχτηκε ότι τον φρουρό τον είχε πιάσει κόψιμο και έφυγε σπινιαροντας για την τουαλέτα και άφησε το όπλο να φυλάει μόνο του!😂😂
 
Δεν θα ξεχάσω σκηνικό πριν 30 χρόνια περίπου, έχω πάει σε αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου για κάποια δουλειά σχετική με κυνηγετικό όπλο. Τότε δεν υπήρχαν τα κουβούκλια των φρουρών απέξω αλλά μία καρέκλα δίπλα στην πόρτα. Πάνω στην καρέκλα λοιπόν ένα Η&Κ ΜΡ5 με τον γεμιστήρα επάνω και άνθρωπος πουθενά! Αρχίζω τις φωνές προς τα μέσα "Συγγνώμηηη..." "Είναι κάποιος εδώ;" Κλπ.

Βγαίνει ύστερα από λίγο αστυνόμος με μουστάκα και ύφος "τι θες ΡΕ και φωνάζεις;" Του δείχνω το όπλο στην καρέκλα και αλλάζει δέκα χρώματα. Να μην τα πολυλογω, αποδείχτηκε ότι τον φρουρό τον είχε πιάσει κόψιμο και έφυγε σπινιαροντας για την τουαλέτα και άφησε το όπλο να φυλάει μόνο του!😂😂
Όχι ρε φίλε...τι λες τώρα;

Έπρεπε να το είχες τσακώσει ....fishing.
 
Δεν θα ξεχάσω σκηνικό πριν 30 χρόνια περίπου, έχω πάει σε αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου για κάποια δουλειά σχετική με κυνηγετικό όπλο. Τότε δεν υπήρχαν τα κουβούκλια των φρουρών απέξω αλλά μία καρέκλα δίπλα στην πόρτα. Πάνω στην καρέκλα λοιπόν ένα Η&Κ ΜΡ5 με τον γεμιστήρα επάνω και άνθρωπος πουθενά! Αρχίζω τις φωνές προς τα μέσα "Συγγνώμηηη..." "Είναι κάποιος εδώ;" Κλπ.

Βγαίνει ύστερα από λίγο αστυνόμος με μουστάκα και ύφος "τι θες ΡΕ και φωνάζεις;" Του δείχνω το όπλο στην καρέκλα και αλλάζει δέκα χρώματα. Να μην τα πολυλογω, αποδείχτηκε ότι τον φρουρό τον είχε πιάσει κόψιμο και έφυγε σπινιαροντας για την τουαλέτα και άφησε το όπλο να φυλάει μόνο του!😂😂
Κατάντια .
 
Back
Top