Πότε και που επιτρέπεται η εκπαίδευση

Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα να μάθω, τώρα την νεκρή κυνηγετικά περίοδο, που και πότε μπορεί κάποιος να βγάλει στην εξοχή το σκύλο του, είτε λαγόσκυλο είτε φέρμας.
Ευχαριστώ
 
Φίλε Παναγιώτη θα σου δώσω απάντηση όσο αναφορά τα λαγόσκυλα με τα οποία και ασχολούμαι...δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για τους σκύλους φερμάς...
Όσο για την εκπαίδευση του λαγόσκυλου λοιπόν τα πράγματα είναι απλά,όλη την νεκρή περίοδο δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο να βγεις και να εκπαίδευση τον σκύλο σου ούτε χρειάζεσαι κάποιου ειδους αδεια...
Είναι αυτονόητο πως δεν πας εκπαίδευση με το όπλο σου και δεν εκπαιδεύεις τον σκύλο σου στης απαγορευμένες περιοχές του εκάστοτε νομού...Τέλος στην περίπτωση που ο σκύλος σου πιάσει ζωντανό κάποιο λαγό δεν χρειάζεται να αναφέρω πως απαγορεύεται να τον κρατήσεις,εάν δεν προλάβεις και σκοτωθεί το ζώο τότε είσαι υποχρεωμένος να ειδοποιήσεις την θηροφυλακη που ίσως σου κάνουν έναν τυπικό ελεγχο και κατάσχεση του νεκρού ζώου...
Δεν πιστευω να ισχύει κάτι διαφορετικό στους σκύλους φέρμας αλλά δεν έχω άποψη.
 
Φίλε Παναγιώτη θα σου δώσω απάντηση όσο αναφορά τα λαγόσκυλα με τα οποία και ασχολούμαι...δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για τους σκύλους φερμάς...
Όσο για την εκπαίδευση του λαγόσκυλου λοιπόν τα πράγματα είναι απλά,όλη την νεκρή περίοδο δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο να βγεις και να εκπαίδευση τον σκύλο σου ούτε χρειάζεσαι κάποιου ειδους αδεια...
Είναι αυτονόητο πως δεν πας εκπαίδευση με το όπλο σου και δεν εκπαιδεύεις τον σκύλο σου στης απαγορευμένες περιοχές του εκάστοτε νομού...Τέλος στην περίπτωση που ο σκύλος σου πιάσει ζωντανό κάποιο λαγό δεν χρειάζεται να αναφέρω πως απαγορεύεται να τον κρατήσεις,εάν δεν προλάβεις και σκοτωθεί το ζώο τότε είσαι υποχρεωμένος να ειδοποιήσεις την θηροφυλακη που ίσως σου κάνουν έναν τυπικό ελεγχο και κατάσχεση του νεκρού ζώου...
Δεν πιστευω να ισχύει κάτι διαφορετικό στους σκύλους φέρμας αλλά δεν έχω άποψη.
 
Εμας μας εχουν κλειδωσει στο σπιτι.
απαγορεύεται η έξοδος κ η εκπαίδευση των σκυλων εκτος ελαχιστων μικρων περιοχων.
αυτες δεν μπορουν να δουλευτουν λογο της πολυκοσμίας κ των φολων που τις γεμίζουν υπουλοι για να πουλανε σκυλια η να μας κρατανε μακρια.
εαν πας εκπαιδευτικο πριν την 1 ιουλιου τοτε εχεις 300 ευρω εξωδικο.
μας κυνηγάνε ανελέητα λογω λεφτων αφου εαν δεν πληρωθει σε δυο βδομαδες αυτο διπλασιαζετε.
πολλα λεφτα για να ρισκάρεις.
Απο την 15 ιουλιου κ μετα για να βγεις χρειαζεσε κ παλι ανανεωμενη αδεια κυνηγιου αλλιως εχεις 85 ευρω προστιμο.
ουσιαστικα κλειδωσαν το απλο κυνηγο σπιτι κ τα βουνα είναι ελευθερα για τους λαθροθηρες....
 
δεν το γνώριζα αυτό και ευτυχώς σε εμάς δεν ισχύει κάτι τέτοιο...από ποια περιοχή είσαι φίλε ?

Απο Κυπρο ειμαι Θυμιο.

Η Απαγορευση σωστα τεθηκε, αλλα χειριζεται λαθος.

Μπηκε για να προστατευθει η αναπαραγωγη των θηραματων αλλα χρησιμοποιειτε ως τροπος χρηματοδοτησης και κανενας δεν ασχολεειτε με τους λαθραιους που εχουν υσηχο το κεφαλι τους.

Αντε και πιασαν καποιο απο αυτους........ θα τα πληρωσει το θηραμα τα χρηματα.
Ασε που συνηθως ειναι ατομα μπλεγμενα και με αλλες καταστασεις και ετσι δεν υπολογιζουν τιποτα.

Θα επρεπε να υπαρχει τροπος να διααχειριστει καλυτερα το θεμα και οχι να τιμωρουμαστε οι πολλοι για τους λιγους.

Στην Κυπρο για να εισαι νομιμος και να φτιαξεις λαγοσκυλο, πρεπει να περασουν 3-4 χρονια και να ελπιζεις οτι δεν θα φας φολα...

Το κυνηγι εαν παραμεινει τελικωςετσι φετος ειναι γυρω στις 18 εξορμησεις.
Απο αυτες οι μισες ειναι τεταρτες, και ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να μην παει στην δουλεια για να παει κυνηγι.

Οποταν εχεις 9 εξορμησεις να δουλεψεις ενα ανερχομενο σκυλι με ολο το σωστο σκηνικο που περιλαμβανει βγαρσιμο ντουφεκισμα και καταδιωξη αναλογως σκυλου.........
 
η ερωτηση αφορα ολες της φυλες σκυλων
Ποτε μπορειτε να εκπαιδευεται τα σκυλια ατηξ ελλαδα
Μπορειτε οποια μερα θελετε οπου θελετε ολο τον χρονο;
Υπαρχουν χρονικοι η τοπικοι περιορισμοι;
Ευχαριστω
 
Στις ζώνες εκπαίδευσης και μόνο επιτρέπεται η εκπαίδευση των κυνηγετικών σκύλων και όλον τον χρόνο σε κάποιες και όχι Απρίλη και Μάη σε κάποιες άλλες. Οπουδήποτε αλλού κανονικά απαγορεύεται η εκπαίδευση καθ΄όλο τον χρόνο.

Ακόμα και εντός κυνηγετικής περιόδου, σε περιοχή που επιτρέπεται το κυνήγι, αν είσαι χωρίς όπλο μπορεί να σε γράψουν.
 
Σύμφωνα με τις εξαγγελίες της Κυβέρνησης, δια του Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας κ. Χαρδαλιά, απαγορεύεται η μετακίνηση σκύλου με το αυτοκίνητο για λόγους αναψυχής του σκύλου. Επιτρέπεται μόνο η ημερήσια έξοδος του σκύλου για βόλτα με τα πόδια και γύρω απ' την οικία του ιδιοκτήτη του. Ως εκ τούτου σας συνιστούμε αφενός να προσέχετε τις εξόδους με τους αγαπημένους σας συντρόφους, αφετέρου παρακαλούμε και για την προσοχή στις αναφορές σας σε εκγύμναση των κυνηγετικών σας σκύλων, καθώς πρακτικά είναι παράνομες. Όσες δημοσιεύονται δε θα παραμένουν σε δημόσια θέα.
Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας!
 
αυτο το λεη ο χαρδιαλαςςςς,,,εγραφα δεν ειρθανε σε Κ.Σ.Ε να ξερουμε και εμης η ερμηηηη τι θα κανουμεεεεεε .hair. κατεβαστε ενα αρχειω εστωωωω να ξερουμε τι να κανουμεεε,ουτε θελουμε να παρανωμισουμεεεε εισα εισα να βωηθησουμεεεεεε;).shake hands.
 
εως στιγμης χαρειτε τα εκπευδετηκα και απλα εαν εισται τυχαιρη να μην πεσαιτε σε μπλοκο αστυνομιας,,θα σας.sex hard. για ενα ορτυκιιιιι,,και εας μπαινουνε τσουναμιιι τα αλα ορτυκια απο νοτιααααα ο νωον νωητονννν .think..my man.
 
Καλησπέρα σας. Επειδή θέλω να βγάλω ένα κουταβάκι που έχω αποκτήσει πρόσφατα έξω για εκπαίδευση, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τις ζώνες που επιτρέπεται να την παώ για να μη μπλέξουμε πουθενά ; Στο Σχιστό για παράδειγμα θα μπορούσα να την πάω μια βόλτα ; Μαραθώνα ; Αν γνωρίζει κάποιος περιοχές έστω και με προσωπικό μήνυμα, θα με βοηθούσε πολύ καθώς είναι το πρώτο σκυλάκι και θα ήθελα να το παλέψω όσο μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
 
Καλησπέρα σας. Επειδή θέλω να βγάλω ένα κουταβάκι που έχω αποκτήσει πρόσφατα έξω για εκπαίδευση, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τις ζώνες που επιτρέπεται να την παώ για να μη μπλέξουμε πουθενά ; Στο Σχιστό για παράδειγμα θα μπορούσα να την πάω μια βόλτα ; Μαραθώνα ; Αν γνωρίζει κάποιος περιοχές έστω και με προσωπικό μήνυμα, θα με βοηθούσε πολύ καθώς είναι το πρώτο σκυλάκι και θα ήθελα να το παλέψω όσο μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Σχιστο τετοια εποχη πας πας σιγουρα.
Εκει απαγορευεται τους μηνες Απριλιο-Μαϊο,εχει και ταμπελες πανω στο βουνο...
Απλα προσοχη...
Εχει ακουστει οτι σπανε αυτοκινητα,κλεβουν σκυλια και βαζουν φολες...
Δηλαδη ολα τα καλα μαζι...
Για τα αλλα μερη δεν ξερω,αλλα αν ρωτησεις τον τοπικο θηροφυλακα,πιστευω οτι θα ξερει να σε κατατοπισει...
 
Σχιστο τετοια εποχη πας πας σιγουρα.
Εκει απαγορευεται τους μηνες Απριλιο-Μαϊο,εχει και ταμπελες πανω στο βουνο...
Απλα προσοχη...
Εχει ακουστει οτι σπανε αυτοκινητα,κλεβουν σκυλια και βαζουν φολες...
Δηλαδη ολα τα καλα μαζι...
Για τα αλλα μερη δεν ξερω,αλλα αν ρωτησεις τον τοπικο θηροφυλακα,πιστευω οτι θα ξερει να σε κατατοπισει...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα γίνει λοιπόν μια απόπειρα να δούμε σε τι στάδιο είμαστε με την μικρή μου και ελπίζω να μην πάθουμε κανένα κακό γιατί δεν ήξερα για φόλες, σπασμένα αυτοκίνητα κτλ. Θα έχω το νου μου...
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα γίνει λοιπόν μια απόπειρα να δούμε σε τι στάδιο είμαστε με την μικρή μου και ελπίζω να μην πάθουμε κανένα κακό γιατί δεν ήξερα για φόλες, σπασμένα αυτοκίνητα κτλ. Θα έχω το νου μου...
Αν πας στο Σχιστό, να προσέχεις και τα φίδια.
Πάντα φαρμακείο μαζί,με τα απαραίτητα.
 
Back
Top