Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Συνήθως χρησιμοποιώ αυτά.. :
Ορτύκι -ν 10 - Gm3 32 gr
Τρυγόνι ν 8- express 32 gr , jordan 32 gr
Πέρδικα ν 6-7- condor 36 gr ( φέτος δυσαρεστήθηκα πάρα πολύ και μετά από χρόνια θα ψάχνω φυσέκια ), 3A semi 40 gr
Τσίχλα ν 8-9 διάφορες εταιρείες αλλά συνήθως express 32 kai jordan 32
Μπεκάτσα ν 9 jordan 34 διασποράς ( μακράν το καλύτερο για εμένα ) και R12 dorkas 34 διασποράς
Λαγός ( αν είμαι τυχερός εκείνη την ημέρα, συνήθως σε περδικοκυνηγι θα φάει στον ποπό του ή 6αρια ή 7αρια της Πέρδικας .big smile. )
Πάπιες ν 4-5 (σπάνια έχουμε στο νησί μου ή μάλλον δεν τις πετυχαινω εγώ συχνά ) federal και semi jordan 40 gr!

Τώρα,κάτι μπεκατσινια,κάτι φάσες κάτι ψαρονια και κάτι επιβλαβή τους αλλάζω τον αδοξαστο με ότι βρίσκεται εκείνη την στιγμή στο τουφέκι ( τις περισσότερες φορές μου γλιτώνουν .yel. )
Έχω πάρει όλα τα θηράματα που έγραψα εκτός από πάπιες με το jordan 32 gr το κόκκινο. Έτυχε, κανεψα την σωστή στιγμή; Πείτε μου ότι θέλετε. Πάντως έγινε . Έτυχε να περάσουν φάσες σε 20 μέτρα από το κεφάλι μου να τραβήξω τουφέκια και να πέσει όπως και λαγός όπως και πέρδικα. Έχω όμως το μυαλό να μην βάζω μόνο αυτό το φυσέκι και τον αριθμό σκαγιων σε όλα τα θηράματα. Με ήθελε λογικά η τύχη εκείνες τις στιγμές και μου έκατσαν. Ναι καλά καταλάβατε ,έχω έρωτα με τα φυσέκια Jordan. Μόνο το 33 γρ δεν με ικανοποίησε ποτέ.
 
Last edited:
Αν σας πω ότι έχω φίλο μπεκάτσα που το πρώτο είναι 12νουμ διασποράς το φυσίγγι
Δεν μου κάνει εντυπωση Γιάννη...
Και μαλλον θα ρίχνει τα prince 33γρ....
Που ότι διαβάζω κ ακουω κάνουν θραύση στην μπεκάτσα σε αυτό το νουμερο...
και για εμενα.
Αρκετά χρόνια πισω ο Ιορδανογλου είχε πει ότι το φυσιγγι αυτό είναι πρωτο σε πωλήσεις ανάμεσα στα υπόλοιπα Jordan......
 
Είναι κάποια αποσπασματα από το άρθρο του Αιγινητη που δημοσιεύτηκε στην κ+κ το '05
(και που υπάρχει ολο στην 1η σελίδα του θέματος αυτου)...

Και οκ το άρθρο μπορεί να έμεινε στην κ+κ και να το επανέφερε ο Κοσκινας.....
Αλλά δεν είναι δικό του......
 
Last edited:
διάβασα το θέμα από την αρχή κυρίως λόγω του άρθρου του Μπάμπη το οποίο όταν το πρωτοδιάβασα στα 90;s (το 05 ίσως αναδημοσιεύτηκε) με προβλημάτισε και με παρακίνησε...
Μετά από δοκιμές και χρήση στο κυνήγι, κατάλαβα ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΦΕΥΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ!

τι εννοώ;
εδώ και πάνω από έναν αιώνα και μετά από τις έρευνες των Journee, Burrard e.t.c. υπάρχει ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ όσον αφορά την επιλογή μεγέθους σκαγίων:

Επιλέγουμε πάντα το χοντρότερο σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή!

Χοντρότερο σκάγι σημαίνει μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας σε μεγαλύτερες αποστάσεις! το ζήτημα είναι να γνωρίζουμε αυτήν την έρμη την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή, η οποία επηρεάζεται και αλλάζει από το τσοκ, την απόσταση και το βάρος της γόμωσης, αλλιώς θα αφήνει τρυπάρες που θα περνάνε αλώβητα τα θηράματα.....

Ακραίο παράδειγμα:
τσίχλες στα 100 μ, με φουλ τσοκ σούπερ μαγκνουμ 64 γρ , τα 0,43 J που απαιτούνται μας τα δίνει ΈΝΑ μόνο σκάγι #6 Φ2,75 το ζήτημα είναι εαν μας δίνει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή σε αυτά τα μέτρα! η απάντηση είναι ΝΑΙ με αλχημείες στις βυσματώσεις (π.χ. τύπου νολιμιτς) και αντιτριβικές σκόνες ακόμα και 5αρι Φ3,00 μας τη δίνει!
Κι έλα μου τώρα κυνηγαρά μου, να βαράς τις τσίχλες στα 100 μ με 5αρια σουπερ μαγκνουμ! και άντε καλά να βρίσκεις προσκοπεύσεις αφού είσαι κυνηγαράς, τα πουλιά που βαράς πως θα τα βρίσκεις ο,ε,ο;

κι επειδή μπορεί να παρεννοηθώ σας λέω προσωπικές μου επιλογές βάση του ανωτέρω κανόνα

στα περάσματα του Οκτωβρίου (όταν πάω) βασικό μου Νο είναι το #7 1/2 Φ 2,41 σε 32 και 36 γρ, το οποίο με καλύπτει στις τσαρτσάρες που είναι το βασικό θήραμα (αλλά και τις γκριζοκέφαλες τσίχλες) και αποδίδει και στα μικρά τσιχλοκότσυφα αλλά και σε φάσσα σε αποστάσεις μέχρι 35 μ ανάλογα το τσοκ, αν δω ότι μπαίνουν φάσσες αλλάζω σε 6αρι Φ2,75 (34 -36 γρ) και 5αρι Φ3,00 (36 40 γρ) Και δεν ρίχνω σε άλλα.

Παπιά και φάσσες από 7μισάρι 32 γρ έως #4 Φ 3,25 40+ γρ αναλόγως τις συνθήκες

περπατητό τσιχλοκότσυφα #9 1/2 Φ1,90 (10αρακι ιταλιάνικο) 24, 28 ,το πολύ 30 γρ (στα 30 γρ φτάνω μέχρι 8 1/2)

κ.λ.π. κ.λ.π.

το δεκαράκι στην μπεκάτσα μην το βάζετε!!!! ούτε καν 9 αρι! είναι υπερβολή (εκτός αν κυνηγάτε με μικρά διαμετρήματα cal20 και κάτω)
#7 Φ2,5 έως # 8 1/2 Φ 2,15 είναι υπεραρκετά ...

έχω μια προτίμηση στο # 7 1/2 Φ 2,41 είναι ένα πολύ καλό "πασπαρτού" νουμεράκι που καλύπτει μεγάλο εύρος συνθηκών

Υ.Γ. Για να σας προλάβω: κάποιος φίλος, μΕ είπε πριν έναν αιώνα ισχύανε άλλα! άρα ο κανόνας άλλαξε.
Του απάντησα (και απαντώ σε όσους πιθανών να σκεφτούν έτσι), πράγματι! άλλαξαν πολλά! προοδεύσαμε πολύ!
πλην όμως αυτό που δεν άλλαξε και ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ, είναι ότι ζούμε στον ίδιο πλανήτη! με τις ίδιες ΄φυσικοχημικές συνθήκες, την ίδια επιτάχυνση της βαρύτητας, το ίδιο ειδικό βάρος μολύβδου και την ίδια δερματική αντίσταση των θηραμάτων εκτός εκείνων που φοράνε πούπουλα και τρίχες από κέβλαρ! ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ!
 
Επιλέγουμε πάντα το χοντρότερο σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή!
Απλό, λιτό, κατανοητό, σύντομο, περιεκτικό, άρα όμορφο το παραπάνω.
Θα συμπλήρωνα μόνο στο τέλος "στην μέγιστη απόσταση στην οποία σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε, δοκιμασμένο στην ίδια τουλάχιστον θερμοκρασία"
Δεν ξέρω αν συμφωνείς ...

Περιφραστικά
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ-ΚΑΤΑΝΟΜΗ-ΚΑΙ-ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ.3642/#post-623049

Καλό είναι να φτιάχνουμε τέτοια σύντομα και περιεκτικά κείμενα.
 
Last edited:
διάβασα το θέμα από την αρχή κυρίως λόγω του άρθρου του Μπάμπη το οποίο όταν το πρωτοδιάβασα στα 90;s (το 05 ίσως αναδημοσιεύτηκε)
Αυγουστος 2000 και Μάιος 2005 δημοσιεύτηκαν στην κ+κ δυο άρθρα του Αιγινητη με διαφορετικούς τιτλους που το δευτερο περιειχε κάποια κομμάτια από το πρωτο συν κάποια συμπληρωματικα στοιχεια, κ που στην ουσία είναι ότι ακριβώς διάβασες κ εδώ..

Και επειδή σε έχω κόψει για"περιοδικοφιλο"(και χαιρομαι για αυτό) σου βάζω κ μία φωτο...

IMG_20211201_143015.jpg


επειδή μπορεί να παρεννοηθώ σας λέω προσωπικές μου επιλογές βάση του ανωτέρω κανόνα

στα περάσματα του Οκτωβρίου (όταν πάω) βασικό μου Νο είναι το #7 1/2 Φ 2,41 σε 32 και 36 γρ, το οποίο με καλύπτει στις τσαρτσάρες που είναι το βασικό θήραμα (αλλά και τις γκριζοκέφαλες τσίχλες) και αποδίδει και στα μικρά τσιχλοκότσυφα αλλά και σε φάσσα σε αποστάσεις μέχρι 35 μ ανάλογα το τσοκ, αν δω ότι μπαίνουν φάσσες αλλάζω σε 6αρι Φ2,75 (34 -36 γρ) και 5αρι Φ3,00 (36 40 γρ) Και δεν ρίχνω σε άλλα.

Παπιά και φάσσες από 7μισάρι 32 γρ έως #4 Φ 3,25 40+ γρ αναλόγως τις συνθήκες

περπατητό τσιχλοκότσυφα #9 1/2 Φ1,90 (10αρακι ιταλιάνικο) 24, 28 ,το πολύ 30 γρ (στα 30 γρ φτάνω μέχρι 8 1/2)

κ.λ.π. κ.λ.π.

το δεκαράκι στην μπεκάτσα μην το βάζετε!!!! ούτε καν 9 αρι! είναι υπερβολή (εκτός αν κυνηγάτε με μικρά διαμετρήματα cal20 και κάτω)
#7 Φ2,5 έως # 8 1/2 Φ 2,15 είναι υπεραρκετά ...

έχω μια προτίμηση στο # 7 1/2 Φ 2,41 είναι ένα πολύ καλό "πασπαρτού" νουμεράκι που καλύπτει μεγάλο εύρος συνθηκών

Υ.Γ. Για να σας προλάβω: κάποιος φίλος, μΕ είπε πριν έναν αιώνα ισχύανε άλλα! άρα ο κανόνας άλλαξε.
Του απάντησα (και απαντώ σε όσους πιθανών να σκεφτούν έτσι), πράγματι! άλλαξαν πολλά! προοδεύσαμε πολύ!
πλην όμως αυτό που δεν άλλαξε και ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ, είναι ότι ζούμε στον ίδιο πλανήτη! με τις ίδιες ΄φυσικοχημικές συνθήκες, την ίδια επιτάχυνση της βαρύτητας, το ίδιο ειδικό βάρος μολύβδου και την ίδια δερματική αντίσταση των θηραμάτων εκτός εκείνων που φοράνε πούπουλα και τρίχες από κέβλαρ! ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ!
Πάνω σε αυτά που είπες θέλω να προσθέσω κάτι...

Ως προς την επιλογή φυσιγγιου ειλικρινά σιχαίνομαι δυο λέξεις, το "ιδανικό" και την "υπερβολη"...

Και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω αυτο κ συμφωνα παντα με το πως το βλέπω εγω....

Ας πουμε χοντρικα οτι η τσίχλα στο cal.12 κυνηγιεται με σκάγια από 24-34γρ κ νουμερα απο 8-10....

Και έρχομαι εγώ κ ρωτάω να μου πει κάποιος το "ιδανικό" βάρος γομωσης, και νο σκαγιων για να παω να τις κυνηγήσω με επιτυχία...

Μα δεν υπάρχει αυτό!!
Γιατί πολυ απλά θα παρω ενα σωρό.."ιδανικές" απαντήσεις που θα πηγαζουν μεσα απο τις προσωπικες επιλογές του καθενός...

Επισης ειναι γνωστό ότι για το κάθε θήραμα συνηθως έχουμε παραπανω απο τρία διαφορετικά νουμερα σκαγιων να επιλέξουμε..

Και γιατί δεν έχουμε "ενα" νουμερο και "ιδανικό"???

Πολυ απλά γιατί ποικιλουν οι αποστάσεις βολής κ οι καιρικές συνθήκες δεν είναι ίδιες συν ότι έτσι δίνεται κ η δυνατότητα να επιλέξουμε αυτό που εμείς θεωρούμε "ιδανικό"......


Ομοιως "βαριά λέξη" κ η " υπερβολή "...

Πιστευω οτι δεν υπάρχει καμία "υπερβολή" όταν υπάρχει επιτυχία κ εμεις είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι αρκεί να φροντιζουμε παντα να μην αφήνουμε τραυματισμένα θηράματα πισω μας....

Έρχεται ο τσιχλοκυνηγος των ""30 γραμμαριων" και λέει στον συνάδελφο του αντε ρε που μου ρίχνεις 34γρ είναι υπερβολή αυτα για την τσίχλα..
Για να του απαντήσει ο άλλος εγώ ρε φίλε κάνω δουλειά με αυτά σε κάθε καιρό εσυ εισαι υπερβολικός που έχεις απαίτηση να σου δουλέψει παντου ένα φυσίγγι 30γρ..

Τους ακουει κ ο φανατικος "20αρακιας" κ λεει ρε είστε υπερβολικοι κ οι δυο σας, ακους εκεί cal.12 στην τσιχλα............

Εδωσα μια υποτυπώδη συζήτηση περι.. υπερβολής κ πιστευω να καταλάβατε...

Σαφώς κ δεν λεω να παμε για τσίχλες με 36γρ ν6 κ για φάσσες με 32γρ ν10....


Νομίζω ότι καταλαβατε το σκεπτικό μου......
 
Last edited:
Αυγουστος 2000 και Μάιος 2005 δημοσιεύτηκαν στην κ+κ δυο άρθρα του Αιγινητη με διαφορετικούς τιτλους που το δευτερο περιειχε κάποια κομμάτια από το πρωτο συν κάποια συμπληρωματικα στοιχεια, κ που στην ουσία είναι ότι ακριβώς διάβασες κ εδώ..

Και επειδή σε έχω κόψει για"περιοδικοφιλο"(και χαιρομαι για αυτό) σου βάζω κ μία φωτο...

View attachment 36899



Πάνω σε αυτά που είπες θέλω να προσθέσω κάτι...

Ως προς την επιλογή φυσιγγιου ειλικρινά σιχαίνομαι δυο λέξεις, το "ιδανικό" και την "υπερβολη"...

Και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω αυτο κ συμφωνα παντα με το πως το βλέπω εγω....

Ας πουμε χοντρικα οτι η τσίχλα στο cal.12 κυνηγιεται με σκάγια από 24-34γρ κ νουμερα απο 8-10....

Και έρχομαι εγώ κ ρωτάω να μου πει κάποιος το "ιδανικό" βάρος γομωσης, και νο σκαγιων για να παω να τις κυνηγήσω με επιτυχία...

Μα δεν υπάρχει αυτό!!
Γιατί πολυ απλά θα παρω ενα σωρό.."ιδανικές" απαντήσεις που θα πηγαζουν μεσα απο τις προσωπικες επιλογές του καθενός...

Επισης ειναι γνωστό ότι για το κάθε θήραμα συνηθως έχουμε παραπανω απο τρία διαφορετικά νουμερα σκαγιων να επιλέξουμε..

Και γιατί δεν έχουμε "ενα" νουμερο και "ιδανικό"???

Πολυ απλά γιατί ποικιλουν οι αποστάσεις βολής κ οι καιρικές συνθήκες δεν είναι ίδιες συν ότι έτσι δίνεται κ η δυνατότητα να επιλέξουμε αυτό που εμείς θεωρούμε "ιδανικό"......


Ομοιως "βαριά λέξη" κ η " υπερβολή "...

Πιστευω οτι δεν υπάρχει καμία "υπερβολή" όταν υπάρχει επιτυχία κ εμεις είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι αρκεί να φροντιζουμε παντα να μην αφήνουμε τραυματισμένα θηράματα πισω μας....

Έρχεται ο τσιχλοκυνηγος των ""30 γραμμαριων" και λέει στον συνάδελφο του αντε ρε που μου ρίχνεις 34γρ είναι υπερβολή αυτα για την τσίχλα..
Για να του απαντήσει ο άλλος εγώ ρε φίλε κάνω δουλειά με αυτά σε κάθε καιρό εσυ εισαι υπερβολικός που έχεις απαίτηση να σου δουλέψει παντου ένα φυσίγγι 30γρ..

Τους ακουει κ ο φανατικος "20αρακιας" κ λεει ρε είστε υπερβολικοι κ οι δυο σας, ακους εκεί cal.12 στην τσιχλα............

Εδωσα μια υποτυπώδη συζήτηση περι.. υπερβολής κ πιστευω να καταλάβατε...

Σαφώς κ δεν λεω να παμε για τσίχλες με 36γρ ν6 κ για φάσσες με 32γρ ν10....


Νομίζω ότι καταλαβατε το σκεπτικό μου......
Χαρα στο κουραγιο σου και την υπομονη σου να γραφεις μακροσκελη κειμενο και για τον λογο αυτο θα σε τιμησω για τα οσα εχεις αποψη με το Συμφωνω και Επαυξανω.Τοσο απλα και αληθινα ειναι τα θεματα που μας απασχολουν. Δεν υπαρχει με λιγα λογια σταθερη συνισταμενη. Επικρατεί και στα θεματα μας η θεωρεια της σχετικότητας .
 
Επικρατεί και στα θεματα μας η θεωρια της σχετικότητας .
Η θεωρία της σχετικότητας είναι απολύτως ντετερμινιστική.
Η κβαντική παίζει με τις πιθανότητες.
Η βλητική είναι θεωρία πιθανοτήτων.
Και στις πιθανότητες όμως υπάρχουν κανόνες.

Το πρόβλημά μας είναι ότι προσπαθούμε να υπολογίσουμε πιθανότητες και να καθορίσουμε βλητικούς κανόνες από ασαφή ή ανεπαρκή δεδομένα.
 
Παρά την αδυναμία μας να υπολογίσουμε τις αμέτρητες, σχεδόν χαοτικές αλληλοεπιδρασεις των σκαγιων εντός και εκτός κάνης, μπορούμε με ικανοποιητική προσέγγιση να γνωρίζουμε την συμπεριφορά μιας γόμωσης με βάση τα μετρήσιμα δεδομένα της. Νομίζω πως αρκεί αυτό για να έχουμε άποψη για την επάρκεια ή όχι μιας γόμωσης,άρα και να επιλέγουμε με υποκειμενικά κριτήρια.
 
Ομοιως "βαριά λέξη" κ η " υπερβολή "...

Πιστευω οτι δεν υπάρχει καμία "υπερβολή" όταν υπάρχει επιτυχία κ εμεις είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι αρκεί να φροντιζουμε παντα να μην αφήνουμε τραυματισμένα θηράματα πισω μας....
Τάσο συμφωνώ σε όλα μαζί σου - ειδικά για το "ιδανικό" - εκτός από την "υπερβολή"!
Την οποία "υπερβολή" την συναντούμε συνεχώς μπροστά μας στο κυνήγι......

το Ακραίο παράδειγμα που έδωσα: (τσίχλες στα 100 μ, με φουλ τσοκ σούπερ μάγκνουμ 64 γρ με 5αρι) είναι υπερβολή κι ας μην αφήνει τραυματισμένα θηράματα
ο ιταλός που γυρνάει ταινίες και μοστράρει το 36αρακι με #9 για μπεκατσοκυνήγι και το διαφημίζει κιόλας ως "αθλητικό" - τρομάρα του - είναι υπερβολή γιατί "αφήνει τραυματισμένα θηράματα" κι ας λέει το αντίθετο

το 10αρι και το9αρακι στην μπεκάτσα είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου γιατί εκτός που παραβαίνει τον κανόνα που έγραψα, δεν αρκεί να "φροντίζουμε πάντα να μην αφήνουμε τραυματισμένα θηράματα πισω μας" πρέπει να φροντίζουμε το θήραμα που καρπωνόμαστε να είναι σε καλή βρώσιμη κατάσταση, χώρια που αν βγει λίγο μακριά η μπεκάτσα θα την τραυματίσουμε χωρίς να την καρπωθούμε......
γενικότερα τα πολύ ψιλά σκάγια στην μπεκάτσα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ έχουν πολλές αντενδείξεις
 
Και στις πιθανότητες όμως υπάρχουν κανόνες.
ακριβώς αυτό!
Το πρόβλημά μας είναι ότι προσπαθούμε να υπολογίσουμε πιθανότητες και να καθορίσουμε βλητικούς κανόνες από ασαφή ή ανεπαρκή δεδομένα.
.shake hands.
 
Παρά την αδυναμία μας να υπολογίσουμε τις αμέτρητες, σχεδόν χαοτικές αλληλοεπιδρασεις των σκαγιων εντός και εκτός κάνης, μπορούμε με ικανοποιητική προσέγγιση να γνωρίζουμε την συμπεριφορά μιας γόμωσης με βάση τα μετρήσιμα δεδομένα της. Νομίζω πως αρκεί αυτό για να έχουμε άποψη για την επάρκεια ή όχι μιας γόμωσης, άρα και να επιλέγουμε με υποκειμενικά αντικειμενικά κριτήρια.
Εύγε συμφωνώ απόλυτα, αν και ο δαίμων του πληκτρολογίου έβαλε το χεράκι του και τα αντικειμενικά κριτήρια - που προφανέστατα ήθελε να γράψει ο φίλος μας ο Λευτέρης - τα έκαμε υποκειμενικά .shake hands.
 
Τάσο συμφωνώ σε όλα μαζί σου - ειδικά για το "ιδανικό" - εκτός από την "υπερβολή"!
Την οποία "υπερβολή" την συναντούμε συνεχώς μπροστά μας στο κυνήγι......

το Ακραίο παράδειγμα που έδωσα: (τσίχλες στα 100 μ, με φουλ τσοκ σούπερ μάγκνουμ 64 γρ με 5αρι) είναι υπερβολή κι ας μην αφήνει τραυματισμένα θηράματα
ο ιταλός που γυρνάει ταινίες και μοστράρει το 36αρακι με #9 για μπεκατσοκυνήγι και το διαφημίζει κιόλας ως "αθλητικό" - τρομάρα του - είναι υπερβολή γιατί "αφήνει τραυματισμένα θηράματα" κι ας λέει το αντίθετο

το 10αρι και το9αρακι στην μπεκάτσα είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου γιατί εκτός που παραβαίνει τον κανόνα που έγραψα, δεν αρκεί να "φροντίζουμε πάντα να μην αφήνουμε τραυματισμένα θηράματα πισω μας" πρέπει να φροντίζουμε το θήραμα που καρπωνόμαστε να είναι σε καλή βρώσιμη κατάσταση, χώρια που αν βγει λίγο μακριά η μπεκάτσα θα την τραυματίσουμε χωρίς να την καρπωθούμε......
γενικότερα τα πολύ ψιλά σκάγια στην μπεκάτσα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ έχουν πολλές αντενδείξεις
Για εμενα Μαριε κ το 9 αλλα κ το 10 είναι κατάλληλα μπεκάτσα, όταν κάποιος κυνηγάει σε έναν κατεξοχήν μπεκατσοτοπο κ οι αποστάσεις είναι κοντινές με το πυκνο καποτε να δυσκολευει ακόμα κ για μια δευτερη βολή..
Εκεί είναι κ δύσκολο να "χαλαστει" το θήραμα(έτσι κ αλλιώς στην μπεκατσα κ λόγω πυκνου αλλά κ λόγω της ανοιχτής τουφεκιας, είναι δυσκολο να υπάρξουν "διαμελισμοι"......

Σε πιο ανοιχτό μέρος μπορουν να χρησιμοποιηθουν κ χοντροτερα σκάγια...


Τελευταία (οπως έγραψα κ σε προηγουμενο μυνημα)βλεπω οτι υπάρχει κ η μόδα σε κάποιους να χρησιμοποιουν ένα συγκεκριμένο διασποράς 33γρ σε ν12..
και γιατί να μην το κάνουν αφου βλέπουν αποτελέσματα στο πυκνό κ λογικό είναι αυτό βέβαια. ...

και στην τελική..Έχει σημασία για αυτους τι πιστευω εγώ κ τι πιστευει ο καθένας?
Άκουσαν, δοκίμασαν, τους βόλεψε για το κυνήγι που κάνουν κ γιατί να το αλλάξουν?

Αν θα εριχνα κ εγώ ν12 στην μπεκάτσα?
Οχι...
Αλλα αυτό είναι καθαρά δική μου επιλογή κ αφορά εμένα κ μόνο εμένα...
 
συμφωνώ μαζί σου περί προσωπικών επιλογών
δεν εννοούσα διαμελισμούς αλλά γέμισμα του θηράματος με σκάγια, άλλωστε διαμελισμοί είναι πιο εύκολο να προκύψουν με χοντρότερα σκάγια σε πολύ κοντινές αποστάσεις, ίσως να είναι και λόγος που χρησιμοποιούν ψιλότερα...... θα μπορούσα να καταλάβω την χρήση σκητοφύσιγγου #9 1/2 24γρ αλλά το να αγοράζει κάποιος ντεμι μάγκνουμ 10αρακια διασποράς ε, αυτό το θεωρώ υπερβολή.....
τώρα βέβαια, όπως είπες θέμα καθαρά προσωπικών επιλογών
 
Back
Top