Πυρκαγιές

Χαμενα τα εχεις ΔΗΜΗΤΡΗΣΣΣΣ.
Δεν ξερεις τις ΛΕΣΣΣΣ
Χαμενα μπορεί να τα έχω αλλά επειδή έχει καεί ο κωλος μας από το 15 και μετά έχουν δει πολλά τα γκαβα μου εδώ γύρω. Επισης έχω πολύ κοντινό συγγενικο μου πρόσωπο αξιωματικό στην ΕΜΑΚ. Στις κουβέντες μας λέει αυτά ακριβώς που λέμε εδώ, μακάρι να είχαμε 100 Ερικσον. Αλλα τι να ξέρει αυτός μωρέ??? Εδω μέσα έχουμε παντογνωστες....
 
Το 15 αν δεν ήταν τα Ερικσον θα είχαν καεί 2 χωριά εδώ. Μπορούν να πάρουν νερο ακόμη και από βαρέλι και μπορούν να το ρίξουν παντού. Τοτε γεμιζαν απο την λιμνη απο το ορυχειο της Λαρκο και σε 3 λεπτα το ειχαν ριξει στη φωτια και αντε παλι τα ιδια. Μακαρι να είχαμε 100 τέτοια....
Τα καλύτερα εργαλεία Δημήτρη, παίρνουν νερό από οπουδήποτε, με επαναλαμβανόμενες στοχευμένες βολές, χωρίς να αδειάζει με τη μια η δεξαμενή!!!!
Μετά τα αγαπημένα canadair που βουτάνε σχεδόν παντού να πλησιάσουν όσο μπορουν στη φωτιά!
Καλο και το ρωσικό αλλά είναι αυτό που λέτε, δε μπορεί να κάνει ελιγμούς και ρίχνει το νερό από ψηλά με αποτέλεσμα να εξατμίζεται το πιο πολυ ή να μην είναι τόσο εύστοχο!
 
Τα καλύτερα εργαλεία Δημήτρη, παίρνουν νερό από οπουδήποτε, με επαναλαμβανόμενες στοχευμένες βολές, χωρίς να αδειάζει με τη μια η δεξαμενή!!!!
Μετά τα αγαπημένα canadair που βουτάνε σχεδόν παντού να πλησιάσουν όσο μπορουν στη φωτιά!
Καλο και το ρωσικό αλλά αν είναι αυτό που λέτε, δε μπορεί να κάνει ελιγμούς και ρίχνει το νερό από ψηλά με αποτέλεσμα να εξατμίζεται το πιο πολυ ή να μην είναι τόσο εύστοχο!
ARISTOSSSS σταματα,λες ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣΣΣΣ
 
Το '07, εφτασε η φωτια στη Σετα. Μας ειχαν διωξει, απο το χωριο, αλλα εγω σιχα παρει το τρακτερ και εκανα αντιπυρικη γυρω σπο το σπιτι στη κατω Σετα. Καποια στιγμη σκαει μυτη το ρωσικο, δεν ξερω τυπο αλλα πεταγε λιγα μετρα πανω απο το κεφαλι μου κυριολεκτικα. Ερχοταν κατω απο το μακρυχωρι ισα πανω τη χαραδρα, εριξε το νερο στις Βρυσες σηκωθηκε εκανε αναστροφη εριξε αλλο λιγο προς τον αη'λια ξαναγυρναει περνει ρωτα για πανω Σετα. Αλλο να το λεω, αλλο να το ζεις. Τη χρονια εκεινη απο τη φωτια το χωριο το γλυτωσαν το ρωσσικο και τα ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ απο τη Κυπρο.
 
Το '07, εφτασε η φωτια στη Σετα. Μας ειχαν διωξει, απο το χωριο, αλλα εγω σιχα παρει το τρακτερ και εκανα αντιπυρικη γυρω σπο το σπιτι στη κατω Σετα. Καποια στιγμη σκαει μυτη το ρωσικο, δεν ξερω τυπο αλλα πεταγε λιγα μετρα πανω απο το κεφαλι μου κυριολεκτικα. Ερχοταν κατω απο το μακρυχωρι ισα πανω τη χαραδρα, εριξε το νερο στις Βρυσες σηκωθηκε εκανε αναστροφη εριξε αλλο λιγο προς τον αη'λια ξαναγυρναει περνει ρωτα για πανω Σετα. Αλλο να το λεω, αλλο να το ζεις. Τη χρονια εκεινη απο τη φωτια το χωριο το γλυτωσαν το ρωσσικο και τα ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ απο τη Κυπρο.
Δεν διαφωνουμε.
Ουτε βγαλαμε αχρηστα τετοια μεγαλα αεροσκαφη.
Αλλα δεν εχουν ευρεια επιχειρησιακη καταλληλοτητα για τη χωρα μας.
Το ειχαν πει και οι ιδιοι οι ρωσοι πιλοτοι σε μια συναντευξη στην τηλεοραση πριν καποια χρονια.
Εδω,θες κατι να κινειται γρηγορα και ευελικτα.
Για παραδειγμα να μπαινει ανετα αναμεσα σε χαραδρες,ή να μπορει να ριξει ευκολα νερο σε μια βουνοπλαγια η οποια απεναντι της εχει και αλλο υψωμα και να μπορει να απογειωθει ευκολα,σχεδον καθετα κλπ...
 
Τα καλύτερα εργαλεία Δημήτρη, παίρνουν νερό από οπουδήποτε, με επαναλαμβανόμενες στοχευμένες βολές, χωρίς να αδειάζει με τη μια η δεξαμενή!!!!
Μετά τα αγαπημένα canadair που βουτάνε σχεδόν παντού να πλησιάσουν όσο μπορουν στη φωτιά!
Καλο και το ρωσικό αλλά είναι αυτό που λέτε, δε μπορεί να κάνει ελιγμούς και ρίχνει το νερό από ψηλά με αποτέλεσμα να εξατμίζεται το πιο πολυ ή να μην είναι τόσο εύστοχο!
το κυριότερο ειναι Ο χρόνος ανεφοδιασμού που εχει, το μηχάνημα απλα δεν παίζεται ,τα υπόλοιπα σε αυτο το κοματι ειδικά τα αεροπλάνα υστερουν
 
το κυριότερο ειναι Ο χρόνος ανεφοδιασμού που εχει, το μηχάνημα απλα δεν παίζεται ,τα υπόλοιπα σε αυτο το κοματι ειδικά τα αεροπλάνα υστερουν
Σωστά τά λές και επίσης οι στοχευμένες βολές (π.χ. μέσα σε αυλές σπιτιών ή σε κεραμοσκεπες) και ο ανεφοδιασμός από οπουδήποτε!
Απλά δεν παίζεται όπως είπες!!!
IMG_20230402_220059.jpg
 
Το '07, εφτασε η φωτια στη Σετα. Μας ειχαν διωξει, απο το χωριο, αλλα εγω σιχα παρει το τρακτερ και εκανα αντιπυρικη γυρω σπο το σπιτι στη κατω Σετα. Καποια στιγμη σκαει μυτη το ρωσικο, δεν ξερω τυπο αλλα πεταγε λιγα μετρα πανω απο το κεφαλι μου κυριολεκτικα. Ερχοταν κατω απο το μακρυχωρι ισα πανω τη χαραδρα, εριξε το νερο στις Βρυσες σηκωθηκε εκανε αναστροφη εριξε αλλο λιγο προς τον αη'λια ξαναγυρναει περνει ρωτα για πανω Σετα. Αλλο να το λεω, αλλο να το ζεις. Τη χρονια εκεινη απο τη φωτια το χωριο το γλυτωσαν το ρωσσικο και τα ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ απο τη Κυπρο.
Πες τα μεγάλε γιατι κάποιοι πάνε να τα παρουσιάσουν τα πράγματα όπως θέλουν η γιατι δεν ξέρουν η σκόπιμα..........
 
Πες τα μεγάλε γιατι κάποιοι πάνε να τα παρουσιάσουν τα πράγματα όπως θέλουν η γιατι δεν ξέρουν η σκόπιμα..........
Το θεμα ειναι να παρουν καμια 10αρια καινουργια καναντερ και να αναβαθμισουν τα υπαρχοντα.
Γιατι, οπως λεν και στο χωριο μου, με τις πορδες αυγα δε βαφονται...
 
Σκοπιμα????
Ρε @Θοδωρής-Εύβοια, πουλας ελικοπτερα?????
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Εμ τι να κανουμε?
Αν δεν στηριξουμε το σπιτι μας και την επιχειρηση μας,πως θα γινει???
Αντε,επειδη εισαι πατριωτης,σου δινω το 10% της εταρειας.

prafit-milame-gia-prafit.gif
 
Δεν ειναι σκόπιμο μόνο αν πουλάς ελικόπτερα σκοπιμότητα ειναι και να υποστηρίζεις τις λάθος επιλογές των αποτυχημένων κυβερνήσεων
Εδω κοψανε συνταξεις, παιρνουν σπιτια, πετανε κοσμο στο δρομο, ωθουν ανθρωπους στην αυτοχειρια, και συνεχιζουμε να τους στηριζουμε. Στα καναντερ και στα εριξον θα κολοσουμε. Μια ζωη ραγιαδες, μια ζωη καπιστρι και ακομα να ξυπνησουμε.
 
Back
Top