Πυρκαγιές

Ευχαριστω!!

Δεντρακια made in Germany....

Περιμενω να δω αν θα επαληθευτει αυτος που μου το ειπε.
Και το μελακι πευκου...θα το ψαχνουμε με το κυαλι!
Το μελακι του πεύκου πάει φιλε μου και δεν ξαναγυρναει δυστυχώς. Όσο για τα δέντρα ότι και να βάλουν μόνο για να φάνε χρήμα θα το κάνουν. Άμα είναι και από Γερμανία τοτε θα το παρουσιασουν και ως ευγενικη χορηγια...Όπου ομως υπήρχε πεύκο παλι το πεύκο θα κυριαρχήσει ότι και να κανουν.
 
Το μελακι του πεύκου πάει φιλε μου και δεν ξαναγυρναει δυστυχώς. Όσο για τα δέντρα ότι και να βάλουν μόνο για να φάνε χρήμα θα το κάνουν. Άμα είναι και από Γερμανία τοτε θα το παρουσιασουν και ως ευγενικη χορηγια...Όπου ομως υπήρχε πεύκο παλι το πεύκο θα κυριαρχήσει ότι και να κανουν.
Αλλά αυτό με το έντομο και τα πεύκα που έλεγες πατρίδα γιατί ο θείος ασχολείται και τα είχαμε πει παλαιότερα είναι μεγάλο θέμα...
 
Αλλά αυτό με το έντομο και τα πεύκα που έλεγες πατρίδα γιατί ο θείος ασχολείται και τα είχαμε πει παλαιότερα είναι μεγάλο θέμα...
Οντως Χρήστο , ο εργάτης του πεύκου υπήρχε παντου. Με τις συνεχείς και συχνές φωτιές τα νέα δάση δεν έχουν το εντομο. Σε όσα υπάρχει είναι δάση που δεν είχαν καεί ποτε. Τώρα η καταστροφή αυτή ήταν τεράστιο και ανεπανόρθωτο πληγμα. Αν την προσθέσεις σε αυτή που έκαναν σε εμάς εδώ το 18-19 στο Κοντοδεσποτι ουσιαστικά το πεύκο που δίνει μέλι στην Εύβοια έχει εξαφανιστεί στο 80% του συνόλου του. Οι χρόνιες ηταν δύσκολες για τους μελισσαδες. Από εδώ και πέρα φοβάμαι ότι θα είναι απελπιστικες.
 
Δεν ξέρω το άθλημα αλλά βλέπω πολλές ελληνοποιήσεις σε μέλι από Βουλγαρία, Αλβανία μέχρι και Κίνα.

https://oreinomeli.wordpress.com/tag/κινέζικο-μέλι/

Αν δεν βαριέστε διαβαστε το όλο. Επίσης όταν ψωνίζετε "ελληνικο" μέλι από σούπερ μάρκετ να διαβάζετε τα ψιλά γράμματα.
 
Δημοσιογράφος - παπαγαλάκι - σήμερα το πρωι:
"Θα πρέπει να γίνει αναδάσωση με αλλού είδους δέντρα, που ίσως να μην υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά"

Αλλος δημοσιογράφος παπαγαλάκι :
"Να γίνει υποχρεωτική η ασφάλιση των κτιρίων από φυσικές καταστροφές"
 
Δημοσιογράφος - παπαγαλάκι - σήμερα το πρωι:
"Θα πρέπει να γίνει αναδάσωση με αλλού είδους δέντρα, που ίσως να μην υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά"

Αλλος δημοσιογράφος παπαγαλάκι :
"Να γίνει υποχρεωτική η ασφάλιση των κτιρίων από φυσικές καταστροφές"
Ελα πατριδα,πες μας και ονοματα,δεν τρεχει τιποτα..
Να πονταρω στο Σκαϊ?????
 
Δημοσιογράφος - παπαγαλάκι - σήμερα το πρωι:
"Θα πρέπει να γίνει αναδάσωση με αλλού είδους δέντρα, που ίσως να μην υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά"

Αλλος δημοσιογράφος παπαγαλάκι :
"Να γίνει υποχρεωτική η ασφάλιση των κτιρίων από φυσικές καταστροφές"
Όλοι οι δασολόγοι λένε ακριβώς το αντίθετο για το πρώτο κομμάτι. Ότι δηλαδή είναι λάθος να προσπαθείς να αλλάξεις ένα δάσος πεύκου σε δάσος άλλου είδους δέντρου.

Αναφορικά με την ασφαλιση κατοικία εγώ είμαι υπέρ αυτής της πρότασης. Επειδή δουλεύω σε ασφαλιστική εταιρεία γνωρίζω κάποια πράγματα. Το κόστος ειναι πολύ μικρό να ξέρετε. Τόσο για το κτίριο όσο και για το περιεχόμενο.
 
Όλοι οι δασολόγοι λένε ακριβώς το αντίθετο για το πρώτο κομμάτι. Ότι δηλαδή είναι λάθος να προσπαθείς να αλλάξεις ένα δάσος πεύκου σε δάσος άλλου είδους δέντρου.

Αναφορικά με την ασφαλιση κατοικία εγώ είμαι υπέρ αυτής της πρότασης. Επειδή δουλεύω σε ασφαλιστική εταιρεία γνωρίζω κάποια πράγματα. Το κόστος ειναι πολύ μικρό να ξέρετε. Τόσο για το κτίριο όσο και για το περιεχόμενο.
Ότι και να κάνουν εκεί που ήταν πεύκα θα ξαναγίνουν πευκα. Ακόμη και να φυτέψουν αλλά ειδη το πεύκο θα τα πνιξει. Όλοι ξέρουμε πόσο φροντίζει το κρατος το δασος. Οπότε θα φυτέψει , θα τα παρατήσει , το πεύκο θα επικρατησει. Εδώ έβαλαν ακακίες στα νταμάρια της ΛΑΡΚΟ πριν χρόνια. Τώρα είναι 1 ακακια για 15 πευκα. Έτσι απλα.
 
Ασχέτως κομμάτων, που δεν με ενδιαφέρουν κιόλας....
εξαιρετικός ο Φαμελος πριν λίγο στο ραδιοφωνο...
Τρία χαρακτηριστικα που συγκρατησα :
1) πρώτο μέλημα τα αντιπλυμμηρικα και όχι η αναδάσωση.
2) Σε όλες τις εργασίες να απασχοληθουν οι ντόπιοι και όχι εργολαβοι για να πάρουν κάποια έσοδα από τα χαμένα.
3) Όχι αναδάσωση με άλλα δέντρα αλλά να βοηθηθει το δάσος να ξαναγίνει με τα ίδια δέντρα τα ίδια φυτά και την ίδια πανίδα.
 
Ασχέτως κομμάτων, που δεν με ενδιαφέρουν κιόλας....
εξαιρετικός ο Φαμελος πριν λίγο στο ραδιοφωνο...
Τρία χαρακτηριστικα που συγκρατησα :
1) πρώτο μέλημα τα αντιπλυμμηρικα και όχι η αναδάσωση.
2) Σε όλες τις εργασίες να απασχοληθουν οι ντόπιοι και όχι εργολαβοι για να πάρουν κάποια έσοδα από τα χαμένα.
3) Όχι αναδάσωση με άλλα δέντρα αλλά να βοηθηθει το δάσος να ξαναγίνει με τα ίδια δέντρα τα ίδια φυτά και την ίδια πανίδα.
Τα αυτονόητα δηλαδή.
 
Το σωστό θα ήταν ίδιο δέντρο με αντιπυρικές ζώνες που θα πρότεινα να είναι καλλιεργήσιμες εκτάσεις. αν είναι να καεί κάποιο δάσος να καίγεται ένα μικρό κομμάτι και όχι ολόκληρο μέχρι να φτάσει στη θάλασσα. Πάντως οι κινήσεις για αναδασώσεις από την κυβέρνηση είναι εξαιρετικά άμεσες. δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά έτσι είναι. να δούμε τι θα γίνει στην πραγματικότητα.
 
Πήγαινα για τρυγόνια στα μεγάλα πεύκα, τέρμα οδού κυκλαμινων στο δρόμο για λεγρενα. Απέναντι είχε πεύκα και ξεκολαγε κανένα τρυγονι. Πριν μερικά χρόνια κάηκε το μέρος. Μπήκα στο google earth και είδα το μέρος. Από την πίσω πλευρά της κορυφής γέμισε σπίτια με πισίνες.
Αλλά ολοι λενε ευτυχώς το κυνήγι απαγορεύτηκε.
Ότι καεί ,ειδικά στην Αττική γίνεται επί σκοπού .
Όποιος έχει κυνηγήσει αυτά τα μέρη το ξέρει!!!
 
Back
Top