Πυρκαγιές

Ψάχνοντας να βρω το σημείο που τραβήχτηκε η φωτογραφία και την αρχική εστία δείτε τι βρήκα λίγο πιο πάνω ...
Κοιτάξτε στο κέντρο της φωτογραφίας.
Εμένα μου μοιάζει με καπνός ...
Δεν είναι η ίδια φωτιά, μιας και δεν ξέρω την ημερομηνία που τραβήχτηκε η φωτό των χαρτών google αλλά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΝΟΣ μάλλον κάποιοι στην περιοχή είχαν κακές συνήθειες ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει ...
Τέλος πάντων δεν θα γίνω Νικολούλη ... είναι ενδιαφέρον πάντως να βρεθεί η αρχική εστία ...

https://www.google.gr/maps/place/Δάφνη+340+09/@38.8104169,23.3265636,277m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x14a15f34939fe7e3:0x7e486d0c3c42536!8m2!3d38.4664104!4d24.11624?hl=el
 
Last edited:
Ψάχνοντας να βρω το σημείο που τραβήχτηκε η φωτογραφία και την αρχική εστία δείτε τι βρήκα ...
Κοιτάξτε στο κέντρο της φωτογραφίας.
Εμένα μου μοιάζει με καπνός ...
Δεν είναι η ίδια φωτιά, μιας και δεν ξέρω την ημερομηνία που τραβήχτηκε η φωτό των χαρτών google αλλά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΝΟΣ μάλλον κάποιοι στην περιοχή είχαν κακές συνήθειες ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει ...
Τέλος πάντων δεν θα γίνω Νικολούλη ... είναι ενδιαφέρον πάντως να βρεθεί η αρχική εστία ...

https://www.google.gr/maps/place/Δάφνη+340+09/@38.8104169,23.3265636,277m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x14a15f34939fe7e3:0x7e486d0c3c42536!8m2!3d38.4664104!4d24.11624?hl=el
Μπορει.Αν και λιγο μακρια απο το βενζιναδικο.
Ελαφρως αριστεροτερα,αν κοιταξεις καλα,υππαρχει παλι κατι που μοιαζει με καπμνο.Πιο αμυδρα ομως
 
Μπορει.Αν και λιγο μακρια απο το βενζιναδικο.
Ελαφρως αριστεροτερα,αν κοιταξεις καλα,υππαρχει παλι κατι που μοιαζει με καπμνο.Πιο αμυδρα ομως
Θα τα βρούνε οι ειδικοί ...
Καλό βράδυ μάγκες ...
 
Πως το σκεφτηκες Βασιλη;Επειδη ειναι το νοτιοτερο ακρο που φαιμεται καμμενο;
Οντως καπου εκει ξεκινησε..
Λιγο δεξιοτερα απο τον κυκλο που εβαλες,ειναι το βενζιναδικο...
Η πρωτη εστια ηταν εκει κοντά στην Δαφνη...μιλαμε για εστια 5 λεπτα απο πυροφυλακιο, και 15 λεπτα απο δευτερο πυροφυλακιο διπλα στην Στροφυλιά....Τα λεω τα ξαναλεω και εκνευριζομαι με τα μουνοπανα που αφησανε να καει το μερος ενεκα διαταγων....
 
Η πρωτη εστια ηταν εκει κοντά στην Δαφνη...μιλαμε για εστια 5 λεπτα απο πυροφυλακιο, και 15 λεπτα απο δευτερο πυροφυλακιο διπλα στην Στροφυλιά....Τα λεω τα ξαναλεω και εκνευριζομαι με τα μουνοπανα που αφησανε να καει το μερος ενεκα διαταγων....
Σύμφωνα με τον ανέμελο που μιλάει τώρα: όλα τα κάναμε καλά και για όλα φταίει ο καυσωνας.
 
Ακουστε τον κουλι η ανεμογενητριες προστατευουν τα δαση μπορουν να μπουν σε οπιοδηποτε δασος βαση νομου....αυτο για αυτους που ελπηζουν στην αναδασοση
Ηλια εχει ηδη περασει νομος και μπορουν να τις βάλουν και σε δασος και σε αναδασωτέα και σε αναδασωμενη περιοχη.
Εδώ μας έλεγε ένας ότι ο Μυτιληναιος θα αγοράσει την Λαρκο. Εάν ισχύει κάτι τετοιο έχουμε νέες παραμέτρους στην υποθεση.
Να σας πω εδώ την κουβέντα που μου είχε πει πρωην Δήμαρχος Μεσσαπίων και μεταλλειολογος: αν μπορούσαμε θα είχαμε γκρεμίσει ολόκληρη την οροσειρα......

Ο ανεμελος μολις έπιασε στο στόμα του την Κεντρική Εύβοια και τον ορεινό όγκο της Διρφης και είπε ότι θα προστατευτεί πάση θυσια. Πρωτον: τον ήπιαμε , μας γκαντεμιασε ηδη.
Δευτερον: θα την προστατεύσει πως? Αποστειρωνοντας τη????
 
Ακουστε λιγο.....
Τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα...
Δεν εχει να κανει με την Ευβοια η με την Ηλεια, πχ...
Τωρα αρχιζει το παζλ να συμπληρωνεται και πλεον αρχιζει και καθαριζει η εικονα!
Μνημονια μεχρι να υπογραψουν και να περασουν τους νομους για την ΠΛΗΡΗ εκμεταλευση της Ελλαδας!
Λιμανια, τρενα, βουνα, θαλασσα...
Δικαιωματα μηδεν πλεον οι ιθαγενεις, και απο πισω ερχετε νεο εξαθλιωμενο εργατικο δυναμικο (μεταναστες) .
Λεμε εμεις για κυνηγι....ποιο κυνηγι????
Στα ονειρα μας????
Δεν θα μεινει τιποτα ελευθερο!

Χτες ειχε ο Χαρδαβελας τον γεωλογο Αβρααμ Ζελιλιδη.
Τον ρωτα δηθεν , τι ζημια μπορει να κανει μωρε μια ανεμογεννητρια στο δασος???
Και ο γεολογος με λιγες λεξεις τον εκανε να καταπιει την γλωσσα του!
Λεει, η καταστροφη που γινετε με 15 μετρα πλατους δρομους (χωρις γεωλογικη μελετη) και τα βαθρα που φτιαχνονται για να στηθουν οι γεννητριες ειναι ανυπολογιστη και οχι μονο αυτο, αλλα δεν λεει ο νομος τι θα γινουν ολα αυτα μετα που οι γεννητριες θα ειναι αχρηστες!

Και συμπληρωσε οτι, θα γινει μια τεραστια καταστροφη στο περιβαλλον, χωρις ουσιαστικο κερδος,τα βουνα θα γινουν νεκροταφεια γεννητριων και μετα θα στραφουμε σε εξορυξεις ορυκτου πλουτου!
Να αγιασει το στομα του ανθρωπου!!
Με δυο λογια εκανε τον χαρδαβελα να κοιτα σαν χανος!
 
Ηλια εχει ηδη περασει νομος και μπορουν να τις βάλουν και σε δασος και σε αναδασωτέα και σε αναδασωμενη περιοχη.
Εδώ μας έλεγε ένας ότι ο Μυτιληναιος θα αγοράσει την Λαρκο. Εάν ισχύει κάτι τετοιο έχουμε νέες παραμέτρους στην υποθεση.
Να σας πω εδώ την κουβέντα που μου είχε πει πρωην Δήμαρχος Μεσσαπίων και μεταλλειολογος: αν μπορούσαμε θα είχαμε γκρεμίσει ολόκληρη την οροσειρα......

Ο ανεμελος μολις έπιασε στο στόμα του την Κεντρική Εύβοια και τον ορεινό όγκο της Διρφης και είπε ότι θα προστατευτεί πάση θυσια. Πρωτον: τον ήπιαμε , μας γκαντεμιασε ηδη.
Δευτερον: θα την προστατεύσει πως? Αποστειρωνοντας τη????
Σε καμμενη εκταση ομως,ειναι λιγοτερο κοστοβορο,λιγοτερο χρονοβορο και με λιγοτερες γραφειοκρατικες διαδικασιες να μπουν τα παλουκια...
Ο νομος της Κατερινας,το κανει πολυ πιο ευκολο να τις τοποθετησουν στα καμμενα...
 
Αν ηταν ¨καθαροι¨ μεσα στον νομο για τις ανεμογεννητριες μπορουσαν να πουν :
Κυριε εργολαβε θες να επενδυσεις?
Οι επιστημονες θα σου πουν πως θα γινει το εργο και αναλαμβανεις την προστασια και τον καθαρισμο του δασους για πχ 30 χρονια!
Αν δεν το κανεις, η επενδυση σου περνα στο κρατος!
Ενα παραδειγμα λεω...
Δεν θα ανακαλυψουν τον τροχο!!!!
Αλλα επειδη ειναι βρωμιαρηδες το αφηνουν ετσι....
 
Back
Top