Πυρκαγιές

Πάντως κύριοι η καταστροφή πάνω είναι πολύπλευρή. Δάσος , καλλιέργειες, σπίτια και επιχειρήσεις έχουν γινει σταχτη. Δύο κατηγορίες επαγγελματικές κατασταφηκαν οριστικά και αμετακλητα. Πρώτον οι ρητινοσυλλεκτες , αυτοι τελειωσαν κανονικα. Πεύκα για να πελεκηθουν δεν υπάρχουν πια και δεν θα υπάρξουν τα επόμενα 35-40 χρονια. Δεύτερον οι μελισσοκομοι , δεν ειναι υπερβολή ότι οι μισοί επαγγελματίες της Ελλαδας μικροί και μεγάλοι έβγαζαν ένα μεγάλο μέρος της ετήσιας παραγωγής απο αυτό το δασος. Το πευκομελο και το αναμεικτο μέλι δάσους μας τελείωσε οριστικά και αμετακλητα. Και λέει ο μαλακας ο Πρωθυπουργός ότι θα βοηθησει στην ανάκαμψη του τοπου. Πως ρε καραγκιόζη? Πως?
Θα βαλει παλουκια και θα τα ανομαση αναπτηξη
 
Κυνηγαει ο παυερας σου?
Ναι έτσι γνώρισε κάτι παλικάρια στους Ωραίους κ Ιστιαία,στα καμάρια κ τώρα κάνω εγώ παρέα με τους γιους τους! Κ κυνηγάγαμε σε αυτά τα μέρη! Από αυτούς μαθαίνω τα νέα! Δυστυχώς! Ο πατέρας μου δεν αντέχει ούτε την τηλεόραση να ανοίξει! Δεν θέλει να μιλήσει με κανένα φίλο του,δεν το αντέχει! Ότι του λέω εγώ από αυτά που μου λένε τα παιδιά κ όχι όλα, έχει κ την καρδιά του ο γέρος μου!
 
Παντωs το δικο μαs Πυροσβεστικο Σωμα στην Ελλαδα απ' οτι ξερω εχει καμμια 60αρια νεκρουs μεχρι σημερα.
Και πριν καμμια εικοσαρια χρονια επανω στον Καρεα ειχε καει και ενα παιδι απο το Γαρδικι Φθιωτιδοs μαζι με αλλουs τρειs πυροσβεστεs.
Θυμαμαι αυτεs τιs εικονεs με τουs συναδελφουs τουs που εκλαιγαν και αμα βρεθω εκει κοντα με στοιχειωνει το μεροs.
 
Η επόμενη μέρα έρχετε....
Τι κάνουμε τώρα παλικάρια;
Το μονο που μπορουμε ειναι να βγουμε στους δρομους και να τους παρουμε ολλους με της πετρες .....ξερεις κανεναν να εχει ορεξη για αυτο..κουραγιο παλικαρια ακομα δεν μας εχει μπει βαθια για να ξυπνησουμε
 
Τώρα με ενημέρωσε ένας συνάδελφος ότι σκέφτονται να απαγορευτεί το κυνήγι σε όλη τη β.Ευβοια δλδ και εκεί που δεν έχει καεί ειδωμεν.
Αγαπαγε η Μάρω τον χορό και βρήκε άντρα τραγουδιστή.Άλλο που δεν ηθελαν
 
Τώρα με ενημέρωσε ένας συνάδελφος ότι σκέφτονται να απαγορευτεί το κυνήγι σε όλη τη β.Ευβοια δλδ και εκεί που δεν έχει καεί ειδωμεν.
Μην δεις απαγορευση απο το βορειότερο άκρο μέχρι το νοτιοτερο. Αυτό φοβάμαι εγω.
 
Ο επικεφαλής των Ρουμάνων πυροσβεστών καταγγέλει στην Ρουμανική tv:1. Η φωτιά θα έσβηνε την πρώτη κιόλας μέρα, 2. Φαινόταν ότι δεν ήθελαν να την σβήσουν.
Θα καταθέσουν το πόρισμα τους στην ευρωπαϊκή επιτροπή Natura. Σε νεότερη ενημέρωση η καταγγελία δεν διαψεύδεται αλλά αποσύρεται γιατί δεν θέλουν να εμπλακούν σε πολιτικά παιχνίδια. Μας πήραν χαμπάρι και μας κράζουν.
 
Ο επικεφαλής των Ρουμάνων πυροσβεστών καταγγέλει στην Ρουμανική tv:1. Η φωτιά θα έσβηνε την πρώτη κιόλας μέρα, 2. Φαινόταν ότι δεν ήθελαν να την σβήσουν.
Θα καταθέσουν το πόρισμα τους στην ευρωπαϊκή επιτροπή Natura. Σε νεότερη ενημέρωση η καταγγελία δεν διαψεύδεται αλλά αποσύρεται γιατί δεν θέλουν να εμπλακούν σε πολιτικά παιχνίδια. Μας πήραν χαμπάρι και μας κράζουν.
Ε με τέτοιες γουρλοματαρες δεν θα τον έπαιρναν χαμπάρι?
Τις είδαν οι Ρουμάνοι σου λέει εδώ ειμαστε.Υποπτος.
 
Έχει διαφορετική ουσία αυτό που κάνω εγώ με αυτό που κάνεις εσύ ο άλλος.

Συμφωνώ. ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Σε καμία περίπτωση οτιδήποτε αλλο. Και κανένα επάγγελμα δεν ειναι άμοιρο κακώς κειμένων που πρέπει να αναφέρονται και να στηλιτευονται. Όπως και αξιοτατων ατόμων που ξεπερνάνε τα όρια του καθήκοντος. Ισοπεδωτισμος για άχρηστους αλλά και αγιογραφίες είναι εξίσου εκτός πραγματικότητας.

Έλα λίγο μέτρο και σεβασμό.

Ούτε αυτή η έκφραση δηλώνει μέτρο και σεβασμό... Προστακτικη χρησιμοποιώ μόνο στο σκύλο μου...
 
Απο που ειχε την ενημερωση ο συναδελφος?
Με την πιεση που θα εχουν τα γρουνια τωρα, αφου ο χωρος "δασους" για ευρεση τροφης εχει περιοριστεί αρκετα, αν δεν κυνηγηθουν εναν ολοκληρο χειμωνα, θα καβαλανε τις Σερβες το καλοκαίρι στην παραλια!
Η καθολικη απαγόρευση θα είναι μοιραίο λαθος..και παντα φυσικα μιλω για να απείραχτα απο την φωτια (το τονιζω γιατι μπορει να τα λεω μπερδεμενα, και να παρεξηγηθουμε)...η "μερικη" απαγορευση οπως πχ τον περιορισμό αριθμου ανα εξοδο κτλ οκ να συζητήσουμε ας πουμε...
Τα υπολοιπα ειναι μοιραία λαθη...Βεβαια βολευει την Τερνα να μην πολυκυκλοφοραει και άνθρωπος οσο φυτεύει παλουκια ..
 
Ο επικεφαλής των Ρουμάνων πυροσβεστών καταγγέλει στην Ρουμανική tv:1. Η φωτιά θα έσβηνε την πρώτη κιόλας μέρα, 2. Φαινόταν ότι δεν ήθελαν να την σβήσουν.
Θα καταθέσουν το πόρισμα τους στην ευρωπαϊκή επιτροπή Natura. Σε νεότερη ενημέρωση η καταγγελία δεν διαψεύδεται αλλά αποσύρεται γιατί δεν θέλουν να εμπλακούν σε πολιτικά παιχνίδια. Μας πήραν χαμπάρι και μας κράζουν.
Μπράβο τους
Το είπαν και εδώ ανεπίσημα σε κατ' ιδίαν συζητήσεις.
Μας ξεμπροστιάζουν και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε.
 
Back
Top