Πρώτη χρήση καινούργιου όπλου

Καλησπέρα! Είμαι εντελώς αρχάριος στο χώρο κι έχω παραλάβει εδώ και μία εβδομάδα τα πρώτα μου όπλα, μια επαναληπτική (Benelli SuperNova) και μία αυτογεμή (Derya Practical).
Πριν την πρώτη χρήση τους, χρειάζεται να κάνω κάτι; Χρειάζεται κάποια προετοιμασία (πέραν της δικής μου γνωσιακής, σωματικής, κλπ) ;
Έχω ακούσει, δει διάφορα και συνεχίζω να βλέπω αναρτήσεις, βίντεος και προτάσεις, αλλά δεν ξεμπερδεύομαι!
Οι περισσότεροι γράφουν ότι χρειάζονται ξεγρασάρισμα (δεν βλέπω κάποια ποσότητα γράσου σε κανένα απ' τα δύο όπλα) και προετοιμασία πριν την πρώτη τουφεκιά ...
Ο πωλητής απ' την άλλη, μου είπε "ότι δεν χρειάζεται τίποτα στα συγκεκριμένα μοντέλα" και "ό,τι γράφουν τα εγχειρίδια οδηγιών τους..." (ΔΕΝ γράφουν για κάποια προετοιμασία πριν την πρώτη χρήση) ...

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε!
Ευχαριστώ πολύ!!
 
Καλησπέρα! Είμαι εντελώς αρχάριος στο χώρο κι έχω παραλάβει εδώ και μία εβδομάδα τα πρώτα μου όπλα, μια επαναληπτική (Benelli SuperNova) και μία αυτογεμή (Derya Practical).
Πριν την πρώτη χρήση τους, χρειάζεται να κάνω κάτι; Χρειάζεται κάποια προετοιμασία (πέραν της δικής μου γνωσιακής, σωματικής, κλπ) ;
Έχω ακούσει, δει διάφορα και συνεχίζω να βλέπω αναρτήσεις, βίντεος και προτάσεις, αλλά δεν ξεμπερδεύομαι!
Οι περισσότεροι γράφουν ότι χρειάζονται ξεγρασάρισμα (δεν βλέπω κάποια ποσότητα γράσου σε κανένα απ' τα δύο όπλα) και προετοιμασία πριν την πρώτη τουφεκιά ...
Ο πωλητής απ' την άλλη, μου είπε "ότι δεν χρειάζεται τίποτα στα συγκεκριμένα μοντέλα" και "ό,τι γράφουν τα εγχειρίδια οδηγιών τους..." (ΔΕΝ γράφουν για κάποια προετοιμασία πριν την πρώτη χρήση) ...

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε!
Ευχαριστώ πολύ!!
Καλησπερα και καλωσορισες. Δεν εχω τα συγκεκριμενα οπλα αλλα νομιζω οτι ενας καθαρισμος και επαναλιπανση θα ηταν καλο να γινει. Πολλα οπλα ερχονται με μια βαρια επικαλυψη ενος τυπου γρασσου που λεγεται COSMOLINE ( το οποιο καλο ειναι να αφαιρεθει, ειδικα απο τη θαλαμη) Σε καθε περιπτωση το εγχειριδιο οδηγιων ειναι ο καλυτερος συμβουλος
 
Καλησπέρα! Είμαι εντελώς αρχάριος στο χώρο κι έχω παραλάβει εδώ και μία εβδομάδα τα πρώτα μου όπλα, μια επαναληπτική (Benelli SuperNova) και μία αυτογεμή (Derya Practical).
Πριν την πρώτη χρήση τους, χρειάζεται να κάνω κάτι; Χρειάζεται κάποια προετοιμασία (πέραν της δικής μου γνωσιακής, σωματικής, κλπ) ;
Έχω ακούσει, δει διάφορα και συνεχίζω να βλέπω αναρτήσεις, βίντεος και προτάσεις, αλλά δεν ξεμπερδεύομαι!
Οι περισσότεροι γράφουν ότι χρειάζονται ξεγρασάρισμα (δεν βλέπω κάποια ποσότητα γράσου σε κανένα απ' τα δύο όπλα) και προετοιμασία πριν την πρώτη τουφεκιά ...
Ο πωλητής απ' την άλλη, μου είπε "ότι δεν χρειάζεται τίποτα στα συγκεκριμένα μοντέλα" και "ό,τι γράφουν τα εγχειρίδια οδηγιών τους..." (ΔΕΝ γράφουν για κάποια προετοιμασία πριν την πρώτη χρήση) ...

Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε!
Ευχαριστώ πολύ!!
Χρειάζεται να απευθυνθείς και να πας για τις πρώτες σου βολές με κάποιον σχετικό. Για αρχή.
 
Καλησπερα και καλωσορισες. Δεν εχω τα συγκεκριμενα οπλα αλλα νομιζω οτι ενας καθαρισμος και επαναλιπανση θα ηταν καλο να γινει. Πολλα οπλα ερχονται με μια βαρια επικαλυψη ενος τυπου γρασσου που λεγεται COSMOLINE ( το οποιο καλο ειναι να αφαιρεθει, ειδικα απο τη θαλαμη) Σε καθε περιπτωση το εγχειριδιο οδηγιων ειναι ο καλυτερος συμβουλος
Ευχαριστώ πολύ!!

Χρειάζεται να απευθυνθείς και να πας για τις πρώτες σου βολές με κάποιον σχετικό. Για αρχή.
Έχω απευθυνθεί σε δυο παλιούς κυνηγούς, αλλά κι αυτοί λεν διαφορετικά πράγματα (ο ένας να το καθαρίσω πρώτα, ο άλλος να ψεκάσω λίγο με λιπαντικό σπρέυ τα κινούμενα μέρη και να τουφεκίσω).

(edited: Εννοείται πως οι πρώτες μου βολές θα γίνουν με έμπειρη παρέα -είμαι αρκετά μεγάλος για να ρισκάρω με τέτοια "παιχνίδια" :) )
 
Last edited:
Έχω απευθυνθεί σε δυο παλιούς κυνηγούς, αλλά κι αυτοί λεν διαφορετικά πράγματα (ο ένας να το καθαρίσω πρώτα, ο άλλος να ψεκάσω λίγο με λιπαντικό σπρέυ τα κινούμενα μέρη και να τουφεκίσω).
Πρέπει σίγουρα να μάθεις να το λύνεις και να το δένεις.
Θα σου χρειαστεί αμέσως μετά τις βολές.

Προσοχή η κάνη να μην εχει το παραμικρό εμπόδιο μέσα της ... να ειναι ΑΔΕΙΑ.
Προσοχή στο τι φυσίγγια θα βάλεις μέσα.
Μην βάλεις super magnum σε κάνη magnum.
Μιλάμε για βασικά πράγματα τώρα.

Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω, το καθάρισμα και το ψέκασμα ειναι το μικρότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις.
Μιλάμε για σοβαρούς τραυματισμούς.

Βρες κάποιον έμπειρο με τα όπλα ή απευθύνσου στο μαγαζί που τα αγόρασες.
 
Συνάδελφε ένα λύσιμο του όπλου και σκούπισμα σε όλα τα μέρη και λελογισμενη επαναλιπανση στα κινούμενα μέρη μόνο καλό θα κάνει.

Δες το και αλλιώς. Αν δεν χρειάζεται τελικά όλο αυτό, θα χάσεις απλά λίγο χρόνο να μάθεις να δένεις και να λύνεις να όπλα σου και να βεβαιωθείς ότι όλα είναι καλά.

Αν είναι απαραίτητο να γίνει και το κάνεις, θα γλιτώσεις το οπλο σου απο αχρείαστη φθορά και ζόρι ακόμα δεν το πήρες.
 
Πρέπει σίγουρα να μάθεις να το λύνεις και να το δένεις.
Θα σου χρειαστεί αμέσως μετά τις βολές.

Προσοχή η κάνη να μην εχει το παραμικρό εμπόδιο μέσα της ... να ειναι ΑΔΕΙΑ.
Προσοχή στο τι φυσίγγια θα βάλεις μέσα.
Μην βάλεις super magnum σε κάνη magnum.
Μιλάμε για βασικά πράγματα τώρα.

Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω, το καθάρισμα και το ψέκασμα ειναι το μικρότερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις.
Μιλάμε για σοβαρούς τραυματισμούς.

Βρες κάποιον έμπειρο με τα όπλα ή απευθύνσου στο μαγαζί που τα αγόρασες.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Έχω ξεκινήσει τα λύνω-δένω για να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και εξοικείωση. Σε θεωρητικό επίπεδο είμαι σε καλό δρόμο και κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη κι ανεκτίμητη!!
 
Ευχαριστώ πολύ!!


Έχω απευθυνθεί σε δυο παλιούς κυνηγούς, αλλά κι αυτοί λεν διαφορετικά πράγματα (ο ένας να το καθαρίσω πρώτα, ο άλλος να ψεκάσω λίγο με λιπαντικό σπρέυ τα κινούμενα μέρη και να τουφεκίσω).

(edited: Εννοείται πως οι πρώτες μου βολές θα γίνουν με έμπειρη παρέα -είμαι αρκετά μεγάλος για να ρισκάρω με τέτοια "παιχνίδια" :) )
Καλό είναι να καθαρίσεις τη κάννη εσωτερικά και καθαρισμό και ελαφριά λίπανση στις ράγες του κλείστρου.Οι καραμπίνες
το πρωτο καιρό θέλουν καθάρισμα λίπανση κάθε φορά που πηγαίνεις κυνήγι η σκοπευτήριο στις ράγες του κλείστρου.Για να φεύγουν τα πρώτα υπολείμματα τριβής ,που μαζί με το λάδι γίνονται σμηριδι και επιταχύνουν τη φθορά.
 
Καλό είναι να καθαρίσεις τη κάννη εσωτερικά και καθαρισμό και ελαφριά λίπανση στις ράγες του κλείστρου.Οι καραμπίνες
το πρωτο καιρό θέλουν καθάρισμα λίπανση κάθε φορά που πηγαίνεις κυνήγι η σκοπευτήριο στις ράγες του κλείστρου.Για να φεύγουν τα πρώτα υπολείμματα τριβής ,που μαζί με το λάδι γίνονται σμηριδι και επιταχύνουν τη φθορά.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Παναγιώτη. Φαντάζομαι πως για 1η χρήση, δεν θα θέλει λύσιμο/λίπανση και ο μηχανισμός της σκανδάλης ή κάνω λάθος;

Συνάδελφε ένα λύσιμο του όπλου και σκούπισμα σε όλα τα μέρη και λελογισμενη επαναλιπανση στα κινούμενα μέρη μόνο καλό θα κάνει.

Δες το και αλλιώς. Αν δεν χρειάζεται θα χάσεις απλά λίγο χρόνο να μάθεις να δένεις και να λύνεις να όπλα σου και να βεβαιωθείς ότι όλα είναι καλά.

Αν είναι απαραίτητο θα γλιτώσεις το οπλο σου απο αχρείαστη φθορά και ζόρι ακόμα δεν το πήρες.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!
 
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Παναγιώτη. Φαντάζομαι πως για 1η χρήση, δεν θα θέλει λύσιμο/λίπανση και ο μηχανισμός της σκανδάλης ή κάνω λάθος;


Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!
Ο μηχανισμός σκανδάλης δεν θέλει πολύ λάδι σκούπισμα με ένα τρίχινο πινέλο και πανί τα υπόλοιπα καύσης και από μια σταγόνα λάδι σε πείρους ελατήρια σε ότι κινηται και πάλι σκούπισμα το επιπλέον λάδι.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Παναγιώτη. Φαντάζομαι πως για 1η χρήση, δεν θα θέλει λύσιμο/λίπανση και ο μηχανισμός της σκανδάλης ή κάνω λάθος;


Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!
Για τις ράγες θα πάρεις ένα μπουκαλάκι καθαρή βενζίνη και μπατονετες,αφού έχεις βγάλει κλείστρο ,σκανδάλη και με πανί ή χαρτί κουζίνας σκουπίσεις εσωτερικά τη βάση ,βάλε σε ένα καπάκι λίγο βενζίνη και βουτα μια μπατονετα αφού την έχεις κάνει (Γ) γάμα και περνάς τις ράγες .Μετά περνάς με στεγνές μπατονετες μέχρι να βγαινουν καθαρές, ελαφριά λίπανση ραγών -κλείστρου και αποθήκευση όπλου με τη κάννη προς τα κάτω.
 
Γιωργη καλοριζικα τα οπλα σου.
αυτο με το καθαρισμα θα το λυσεις , εγω θα σου επιστίσω την προσοχη στο κομματι τις ασφαλειας. θα πρεπει να είσαι σιγουρος πριν τη καθε βολη οτι η καννη σου ειναι εντελως ελευθερη.
τι σε εκανε να διαλέξει τα 2 αυτά οπλα?
καλες βολες
 
Και τιποτα να μην κανει δεν εγινε και τπτ! Βεβαια επειδη πιθανολογω οτι τις πρωτες τουφεκιες θα τις ριξεις σε σκοπευτηριο, αρα τα γραμμαρια θα ειναι 28, καθαρισε και ξαναλιπανε οπως σου λενε και οι παραπάνω...
Μπηκες δυναμικα παντως! Χωρις επαφή με οπλο και πηγες φορτωσες χραπα-χρουπα και ημιαυτοματη!
 
Derya Practical

τι σε εκανε να διαλέξει τα 2 αυτά οπλα?
Μοντεκαρλο μαντευω: Ο Καλκαντζάκος και η θέληση για ενασχόληση με την πρακτικη σκοποβολη νομιζω...Δεν είναι κλασσικη επιλογη για κυνηγι αυτα τα οπλα, οποτε εκανα καλη μαντεψια?
 
Για τις ράγες θα πάρεις ένα μπουκαλάκι καθαρή βενζίνη και μπατονετες,αφού έχεις βγάλει κλείστρο ,σκανδάλη και με πανί ή χαρτί κουζίνας σκουπίσεις εσωτερικά τη βάση ,βάλε σε ένα καπάκι λίγο βενζίνη και βουτα μια μπατονετα αφού την έχεις κάνει (Γ) γάμα και περνάς τις ράγες .Μετά περνάς με στεγνές μπατονετες μέχρι να βγαινουν καθαρές, ελαφριά λίπανση ραγών -κλείστρου και αποθήκευση όπλου με τη κάννη προς τα κάτω.
Πω πω τι υπέροχα τιπς! Σ' ευχαριστώ πραγματικά Παναγιώτη!
Κάπου έπιασε το μάτι μου κάποιον να συμβουλεύει ελαφριά λίπανση με συνθετικό λάδι αυτοκινήτου (λόγω του ότι αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ' τα σπρέυ λίπανσης όπλων λέει). Ισχύει ή είναι κομπογιαννίτικο;

Επίσης, αν δεν σου γίνομαι φορτικός, θα ήθελα να μάθω τον τρόπο σκέψης πίσω απ΄ τη συμβουλή σου σχετικά με την "ανάποδη" αποθήκευση του όπλου. Ευχαριστώ προκαταβολικώς!!
 
ελαφριά λίπανση με συνθετικό λάδι αυτοκινήτου
Θα ακουσεις πολλα φιλε...δεν θα ειναι ντε και καλα λαθος, αλλα ουτε και σωστο...
Λαδι ραπτομηχανης στα κινουμενα μερη, συνθετικο μηχανης σε "λεπτη" στρωση ωστε να προσφερει αδιάβροχοποιηση στην κανη, wd40 για καθαρισμο, αλλοι να κραζουν ασυστολα οποιον δεν χρησιμοποιει μονο λαδι οπλων κτλ...
 
Πω πω τι υπέροχα τιπς! Σ' ευχαριστώ πραγματικά Παναγιώτη!
Κάπου έπιασε το μάτι μου κάποιον να συμβουλεύει ελαφριά λίπανση με συνθετικό λάδι αυτοκινήτου (λόγω του ότι αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ' τα σπρέυ λίπανσης όπλων λέει). Ισχύει ή είναι κομπογιαννίτικο;

Επίσης, αν δεν σου γίνομαι φορτικός, θα ήθελα να μάθω τον τρόπο σκέψης πίσω απ΄ τη συμβουλή σου σχετικά με την "ανάποδη" αποθήκευση του όπλου. Ευχαριστώ προκαταβολικώς!!
Το λάδι της benelli είναι από τα καλύτερα όπως και το g96 ,λίγο λάδι και στις βόλτες των τσοκ αν υπάρχουν και πάντα σφίξιμο το πρωί πριν το κυνήγι και ξεσφιξιμο πάντα στον γυρισμό , έτσι δεν θα κολλήσουν ποτέ.Αποθηκευση με τη κάννη προς τα κάτω γιατί αν πέσει λίγο περισσότερο λάδι δεν θα λιμνάσει στο κοντάκι αλλά θα φύγει προς τη κάννη ,πρόβλημα ιδίως στα όπλα με ξύλινα μέρη.
 
Last edited:
Γιωργη καλοριζικα τα οπλα σου.
αυτο με το καθαρισμα θα το λυσεις , εγω θα σου επιστίσω την προσοχη στο κομματι τις ασφαλειας. θα πρεπει να είσαι σιγουρος πριν τη καθε βολη οτι η καννη σου ειναι εντελως ελευθερη.
τι σε εκανε να διαλέξει τα 2 αυτά οπλα?
καλες βολες
Καλησπέρα Κωνσταντίνε! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Ο Στέφανος έκανε καλή μαντεψιά.

Μοντεκαρλο μαντευω: Ο Καλκαντζάκος και η θέληση για ενασχόληση με την πρακτικη σκοποβολη νομιζω...Δεν είναι κλασσικη επιλογη για κυνηγι αυτα τα οπλα, οποτε εκανα καλη μαντεψια?
Είναι η 1η μου φορά που ασχολούμαι με όπλα. Ίσως φανεί αστείο στους περισσότερους εδώ μέσα αλλά το μικρόβιο μου το έβαλε η γυναίκα μου η οποία έκανε προ 15ετίας+ πρωταθλητισμό στη σκοποβολή αλλά απομακρύνθηκε με τα χρόνια (οικογένεια/κλπ). Από πέρυσι το πάλεψε να με βάλει με πιστόλι στο σκοπευτήριο αλλά εμένα μου αρέσουν τα λειόκαννα κι έτσι είπα να μπω στο χώρο με κάποια πιο φθηνά απ' αυτά του πρωταθλητισμού, να δούμε ότι μου πάει η φάση και μ' αρέσει και να πάω αργότερα σε κάποια σαν την Beretta 1301 (που μου τρέχουν τα σάλια, αλλά έχει τα λεφτά της) ή ακόμα και δίκαννα/SP.
Εξ αρχής πήγα για την Baikal 155 αλλά δυστυχώς δεν την ένιωθα "όμορφα¨ στα χέρια μου, κοίταξα την τουρκάλα που πήρα και μου ερχόταν κουτί καθώς και την Franchi Affinity που δεν ήταν πολύ πιο πάνω σε χρήματα απ΄ την τούρκικη και μου άρεσε πολύ, αλλά εντέλει μ΄ έψησε ο πωλητής (ψήθηκε και η γυναίκα μου απ΄τα χρώματά της τουρκάλας μιας και ήθελε κι αυτή να κάνει χρήση) κι έτσι κατέληξα με αυτές τις δύο.
Ελπίζω να μη με προδώσει η τουρκάλα...
 
Καλορίζικο το ζευγαράκι!

Εγώ θα εκανα λίγα κ πολυ απλά πραγματα..

Θα αφαιρουσα την πάπια κ θα ελεγχα με προσοχη το εσωτερικό τους...και τα διάφορα εξαρτήματα, πιστονια, σιδηρόδρομοι κλπ...
Αυτό πρεπει να γίνεται παντοτε διότι μπορεί να δουμε κ καμια κατασκευαστική ατέλεια..
Κάποιο μικρό χτυπημα, κλπ.....

Αν έβλεπα πολλά λάδια η γρασσα θα τα αφαιρουσα λεπτομερώς κ θα λιπαινα παααρα πολυ ελαφρά το όπλο στα σημεία που χρειαζεται.......

Τέλος ενας καλος έλεγχος κ ενα καθαρισμα στο εσωτερικό των καννων....
 
Κάπου έπιασε το μάτι μου κάποιον να συμβουλεύει ελαφριά λίπανση με συνθετικό λάδι αυτοκινήτου (λόγω του ότι αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ' τα σπρέυ λίπανσης όπλων λέει). Ισχύει ή είναι κομπογιαννίτικο
σπαθολαδο φτιαγμένο απο παρθενα και αγιασμό από των Θεοφάνια.

Στα οπλα βαζουμε προιοντα που εχουν την ενδειξη οτι ειναι για οπλα. οτιδοιποτε αλλο χρησιμοποιήσεις ειναι ευθυνη δική σου.
 
Back
Top