Πρόβλημα σε δισκανδαλο

Έχω ένα saint etiene πλάγιο, από τον πατέρα μου. Είναι δισκανδαλο.
Παρουσιαζει το εξής πρόβλημα, όταν πατάω την δεύτερη σκανδάλη, με την εκπυσοκροτηση η πρώτη σκανδάλη μου χτυπάει το δάχτυλο, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες τουφεκιες να ματώνει.. Έχετε αντιμετωπίσει ίδιο πρόβλημα και πως το λύσατε?
Έχω ακούσει για λαστιχάκι που βάζουν ανάμεσα στις σκανδάλες, αλλά δεν θέλω καποια παρέμβαση που θα χαλάσει την αισθητική του
 
Έχω ένα saint etiene πλάγιο, από τον πατέρα μου. Είναι δισκανδαλο.
Παρουσιαζει το εξής πρόβλημα, όταν πατάω την δεύτερη σκανδάλη, με την εκπυσοκροτηση η πρώτη σκανδάλη μου χτυπάει το δάχτυλο, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες τουφεκιες να ματώνει.. Έχετε αντιμετωπίσει ίδιο πρόβλημα και πως το λύσατε?
Έχω ακούσει για λαστιχάκι που βάζουν ανάμεσα στις σκανδάλες, αλλά δεν θέλω καποια παρέμβαση που θα χαλάσει την αισθητική του
Ποτέ δεν χουντωνουμε με το δάχτυλο την πίσω σκανδάλη.Παντα με την άκρη του δαχτύλου και λίγο πλάγια.Ειμαι θέμα εξάσκησης.4 δισκανδαλα εδώ...
 
Last edited:
Πότε δεν χουντωνουμε με το δάχτυλο την πίσω σκανδάλη.Παντα με την άκρη του δαχτύλου και λίγο πλάγια.Ειμαι θέμα εξάσκησης.4 δισκανδαλα εδώ...
Η αλήθεια είναι, ότι το κάνω αυτό που λες... Αν είναι αυτό, τότε όντος θέλει εξάσκηση... Είναι και σκληρές οι άτιμες οι σκανδάλες του
 
Και αυτό παίζει, έχω καιρό να το επωμισω, αλλά είναι πολύ πιθανό αυτό που λες. Θα το τσεκαρω
Αν δεν το λυπάσαι δώστο για μετατροπή σε αγγλε κοντάκι.Πιο ήπια κίνηση στην πίσω σκανδάλη μιας και μπορείς να σύρεις.
 
Αν δεν το λυπάσαι δώστο για μετατροπή σε αγγλε κοντάκι.Πιο ήπια κίνηση στην πίσω σκανδάλη μιας και μπορείς να σύρεις.



Η αλήθεια είναι ότι θέλει μια συντήρηση το κοντάκι... Δεν ξέρω, εσύ θα το άλλαζες?
 


Η αλήθεια είναι ότι θέλει μια συντήρηση το κοντάκι... Δεν ξέρω, εσύ θα το άλλαζες?
Όχι και για κανένα λόγο.Δεν είναι πιστολε με απότομη κλίση.Φοβερο κοντάκι!Αν σου πέφτει κοντό με ένα ωραίο τακούνι πίσω θα έρθει στα μέτρα σου.Οσο για την πίσω σκανδάλη... εξάσκηση -εξασκηση -εξασκηση.
 
Last edited:
Η αλήθεια είναι, ότι το κάνω αυτό που λες... Αν είναι αυτό, τότε όντος θέλει εξάσκηση... Είναι και σκληρές οι άτιμες οι σκανδάλες του
Μην πειραξεις το κοντακι, οι σκανδαλες θελουν ελεγχο σε οπλουργο και ισως να μακρινεις το κοντακι με κανενα πιο χοντρο πελμα.
 
Όχι και για κανένα λόγο.Δεν είναι πιστολε με απότομη κλίση.Φοβερο κοντάκι!Αν σου πέφτει κοντό με ένα ωραίο τακούνι πίσω θα έρθει στα μέτρα σου.Οσο για την πίσω σκανδάλη... εξάσκηση -εξασκηση -εξασηση.
Ναι τώρα που το έδεσα και το επωμισα, ένα τακουνάκι ίσως το χρειάζεται, και αν δεν... Εξάσκηση.. Εξάσκηση.. Εξασκηση
 
Αυτή η προέκταση σαν λεβιές που έχει στην πίσω πλευρά της η σκανδαλοθήκη είναι ο μοχλός ανοίγματος ;

Καλό θα ήταν επίσης να ανανεώσεις και τις ψάθες στη λαβή - άν έχουν λειανθεί από την χρήση ή έχουν "στομώσει" από σκόνη, βρωμιές κλπ ένα φρεσκάρισμα θα τις έκανε πάλι αιχμηρές ώστε να κρατούν καλύτερα το χέρι και να μην γλυστράει το κοντάκι μέσα από την παλάμη σου κατά τις βολές (και καταλήγει εν τέλει να χτυπάει και το δάκτυλο).
 
Λαυρεντη το παθαίνεις επειδή δεν αλλάζεις το πιάσιμο της λαβής όταν θέλεις να πατήσεις την δεύτερη σκανδάλη.
Κανονικά πρέπει να "γλυστρας"την παλάμη σου προς τα πίσω έτσι που να πατάς με το μέσο της τελευταίας φάλαγγας του δείκτη.
Αν το δουλέψεις,όπως λένε κι οι συνάδελφοι,είναι εύκολο να το συνηθίσεις!
Είναι πολύ πιθανό να έχεις κοντύτερο κοντάκι από αυτό που χρειάζεσαι....
Για μένα, μην πειράξεις το κοντάκι.
Έχει πάρα πολύ βολική λαβή!
Κάνε ένα φρεσκαρισμα (φινίρισμα, ψάθες) και θα γίνει κούκλα!
Όμορφο τουφέκι,φινετσατο,φτιαξτο να το χαρείς!
 
Αυτή η προέκταση σαν λεβιές που έχει στην πίσω πλευρά της η σκανδαλοθήκη είναι ο μοχλός ανοίγματος ;

Καλό θα ήταν επίσης να ανανεώσεις και τις ψάθες στη λαβή - άν έχουν λειανθεί από την χρήση ή έχουν "στομώσει" από σκόνη, βρωμιές κλπ ένα φρεσκάρισμα θα τις έκανε πάλι αιχμηρές ώστε να κρατούν καλύτερα το χέρι και να μην γλυστράει το κοντάκι μέσα από την παλάμη σου κατά τις βολές (και καταλήγει εν τέλει να χτυπάει και το δάκτυλο).

Ναι στο τέλος της σκασνδαλοθήκης είναι ο μοχλός ανοιγματος.

Μην φανταστείς αν και αγορασμένο το 1970, το όπλο δεν έχει ρίξει ούτε 200 φυσιγγια. Θέλω να πω η ψάθα είναι σε καλή κατάσταση, βέβαια, σίγουρα, και σκόνες και βρωμιές θα έχει μαζέψει...και το σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω ένα φρεσκάρισμα.
Ευχαριστω
 
Λαυρεντη το παθαίνεις επειδή δεν αλλάζεις το πιάσιμο της λαβής όταν θέλεις να πατήσεις την δεύτερη σκανδάλη.
Κανονικά πρέπει να "γλυστρας"την παλάμη σου προς τα πίσω έτσι που να πατάς με το μέσο της τελευταίας φάλαγγας του δείκτη.
Αν το δουλέψεις,όπως λένε κι οι συνάδελφοι,είναι εύκολο να το συνηθίσεις!
Είναι πολύ πιθανό να έχεις κοντύτερο κοντάκι από αυτό που χρειάζεσαι....
Για μένα, μην πειράξεις το κοντάκι.
Έχει πάρα πολύ βολική λαβή!
Κάνε ένα φρεσκαρισμα (φινίρισμα, ψάθες) και θα γίνει κούκλα!
Όμορφο τουφέκι,φινετσατο,φτιαξτο να το χαρείς!
Ναι δεν έχεις άδικο, αν και δεν το έχω κυνηγήσει πολύ, θυμάμαι ότι στην δεύτερη δεν έκανα κίνηση με το χέρι προς τα πίσω, οπωτε είναι το πιο πιθανό, συν το κοντάκι που όντως μου έρχεται λίγο στενό, οπωτε και ένα πέλμα το θέλει....
Ναι του αξίζει ένα φινίρισμα, είναι ιστορία αυτό το τουφέκι για μένα.
Ευχαριστω
 
Πολύ χοντρικά.Στηριξε το κοντακι στο εσωτερικό του αγκώνα,έχοντας το χέρι ορθή γωνία.Με αυτό το πιάσιμο,η πρώτη σκανδάλη πρέπει να βρίσκεται στη μέση της πρώτης φάλαγγας του δείκτη.Καποιος άλλος μπορεί να το περιγράψει καλύτερα.Επειδη συνήθως αυτά τα όπλα έχουν μικρό βάρος και κοντούς κώνους, μέχρι να το συνηθίσεις,ριχνε λίγα γραμμάρια,αφενός να αποφύγεις το δυνατό λάκτισμα , αφετέρου,να μην είναι τόσο επώδυνο το χτύπημα. Λέω εγώ τώρα...
 
Πολύ χοντρικά.Στηριξε το κοντακι στο εσωτερικό του αγκώνα,έχοντας το χέρι ορθή γωνία.Με αυτό το πιάσιμο,η πρώτη σκανδάλη πρέπει να βρίσκεται στη μέση της πρώτης φάλαγγας του δείκτη.Καποιος άλλος μπορεί να το περιγράψει καλύτερα.Επειδη συνήθως αυτά τα όπλα έχουν μικρό βάρος και κοντούς κώνους, μέχρι να το συνηθίσεις,ριχνε λίγα γραμμάρια,αφενός να αποφύγεις το δυνατό λάκτισμα , αφετέρου,να μην είναι τόσο επώδυνο το χτύπημα. Λέω εγώ τώρα...

Πολύ χοντρικά, όπως είπες, η μέση της πρώτης φάλαγγας του δείκτη, πιάνει την δεύτερη σκανδάλη.
Επίσης όταν επωμισα, πάλι την δεύτερη σκανδάλη έπιανα, όταν χουφτωνα την ψάθα, για να πάει το δάκτυλο στην πρώτη, η χούφτα έφευγε μπροστά από την ψάθα, άρα μάλλον θέλει κόψιμο.. Ευχαριστώ για το τιπ.
Το όπλο είναι ελαφρύ, δοκιμασμένο στα 900 bars, με αυλό 18,2, τσοκ σταθερά 3 η αριστερή και 1 η δεξιά. Ναι το έχει το κλωτσιματακι του. Έχω ρίξει μέχρι 32 γρ και δεν πρόκειται να ρίξω παραπάνω, άλλωστε δεν χρειάζεται.
 
Back
Top