Πρόβλημα με Α400 extreme unico

Δυο χρονια ειχα στην κατοχη μου το ιδιο οπλο (Beretta A400 Xtreme Unico),δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος, βλητικα καθως επισης και απο την ποιοτητα κατασκευης!
Ηθελα να ηξερα,τετοιος κολοσσος η Beretta,δεν εχει τμημα ποιοτικου ελεγχου?
Τα πρωτα τουφεκια Α400 ειναι επιεικως απαραδεκτα,οι βασεις ξεφλουδιζουν,φευγουν κομματια απο το χτυπημα του κλειστρου στο εσωτερικο της βασης και η καννη εχει καποια κενα,περιστρεφεται καποια χιλιοστα οταν ειναι κουμπωμενη στη βαση.
Βεβαια,στο shotgunworld.com εχουν γινει αναφορες για τα προαναφερομενα,αλλα δυστυχως η μαμα Beretta δεν παραδεχεται τα ελλατωματικα προιοντα της.

Επιβεβαιώνω τα γραπτά σου φίλε μου. Μάλιστα στο όπλο το οποίο είχα στη διάθεσή μου α400 (από τις πρώτες) έιχε σχηματίσει η βάςη ένα αυλάκι 3χ4χιλ περίπου, στο σημείο που χτυπάγανε οι άδειοι κάλυκες στη έξοδό τους. Επίσης παρατηρήθηκε πρόβλημα στο πλαστικό σωλήνα που στηρίζει το σιδηρόδρομο είχε αρχίσει να ´σπυριάζεί και αποκτούσε σε εκείνο το σημείο πιο ανοικτό χρώμα. Το όπλο βέβαια έιχε συνεχόμενη χρήση σε κυνήγι κ σκοπευτήριο.
Η ντουφεκιά του σε κατανομή ήταν καλή, σε σχέση με 391 κ rafaello πιο ομοιόμορφα κατανεμημένη με το που έβγαινε από το στόμιο (μη ρωτήσεις πως το συμπέρανα αυτό ) η διάτρηση είναι άλλο κεφάλαιο...
 
Last edited:
Αν καποιος εχει την Beretta και τα διαβασει αυτα.... .hit.
Αντώνη δεν μπορεί σε όλους να αρέσει ένα οπλο πιστεύω αν ψάξουμε και για άλλα μοντέλα και σε άλλες εταιρείες θα δούμε και αρνητικά και θετικά σχόλια, όπως υπάρχουν και κακόβουλα χωρίς βάση από Αμερικάνο αρθρογράφο βλέπε Randy Wakeman.
Και εδώ κάποιος άλλος εκθειαζει το όπλο.
http://www.americanrifleman.org/articles/2012/7/31/the-beretta-a400-xtreme-shotgun/

Και εδώ κριτικές από πελάτες του cabelas

http://reviews.cabelas.com/8815/291...k-off-reviews/reviews.htm?sort=rating&dir=asc
 
Τα προβλήματα που αναφέρονται αφορούν τις πρώτες παρτίδες των α400 και όχι το όπλο του φίλου Αντώνη. ´Ολα τα καινούργια έχουν ´παιδικές ασθένειες´ ακόμα και στα νέα μοντέλα των αυτοκινήτων το ίδιο δε γίνεται? και στο 391 οι πρώτες παρτίδες είχαν επίσης παρόμοια θέματα που οφείλονται σε αστοχίες υλικών ή κακή συναρμολόγηση των Ιταλών, είναι μικρής σημασίας (κ αξίας) κ λύνονται εύκολα & οριστικά.
Το σημαντικό είναι πως μετά δεν ξασχολείσαι μαζί τους, δεν τα αποχωρίζεσαι εύκολα κ γερνάς πριν από αυτά.
Αυτός άλλωςτε είναι και ο λόγος που η εταιρεία έκανε ένα τόσο ισχυρό όνομα όλα αυτά τα χρόνια.
Αυτά από εμένα μετά από 16 χρόνια συνύπαρξης με ένα beretta.
Ο Αντώνης έχει κάνει καλή επιλογή και θα το συνειδητοποιήσει με το πέρασμα του χρόνου.
 
Αντωνάκο γι'αυτό σου λέω βρε αγόρι μου, δεν έχει καλή διάτρηση η extreme, ξεφλουδίζει και το aqua, κάνε μου μια τιμή καλή και συζητήσιμη, να πας να πάρεις μια m2, να πάρω και γω το "τρένο" να είμαστε όλοι χαρούμενοι... :D
 
Αν καποιος εχει την Beretta και τα διαβασει αυτα.... .hit.
Αντωνάκο τι ακριβώς διάβασες στα παραπάνω links και χτυπάς το κεφάλι σου με το σφυρί; .yel.
Σε προβλημάτισε που σε κάποιους δεν πετάει τα 24άρια μόλις την βγάλαν από το κουτί ή που σε κάποιους οι πρώτες extreme είχαν πρόβλημα με super magnum φυσίγγια; .sarcastic.

Με πανικοβαλεται με ολα συτα ...πηρα την a400 γιατι η beretta εινσι TOP σαν εταιρια..!!!!!!!!! Και τι δεν της βρηκατε???
Εγω που την εχω σπο τον σεπτεμβριο του 15 δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα τουλαχιστον...asking.

Τίποτα δεν τις βρήκανε, μια χαρά τούφεκος είναι. Πολύ ντόρος για το τίποτα, ένα θεματάκι με τον εξολκέα έχουν κάποιες το οποίο λύνεται σε 5 λεπτά από κάποιον που ξέρει τι κάνει.
 
Αντωνάκο τι ακριβώς διάβασες στα παραπάνω links και χτυπάς το κεφάλι σου με το σφυρί; .yel.
Σε προβλημάτισε που σε κάποιους δεν πετάει τα 24άρια μόλις την βγάλαν από το κουτί ή που σε κάποιους οι πρώτες extreme είχαν πρόβλημα με super magnum φυσίγγια; .sarcastic.



Τίποτα δεν τις βρήκανε, μια χαρά τούφεκος είναι. Πολύ ντόρος για το τίποτα, ένα θεματάκι με τον εξολκέα έχουν κάποιες το οποίο λύνεται σε 5 λεπτά από κάποιον που ξέρει τι κάνει.
.shake hands.
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!Ψάχνω να μάθω τι μήκος κώνου εργοστασιακό έχει η beretta es 100,αν γνωρίζει κάποιος φίλος.αυλος 18,4
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!Ψάχνω να μάθω τι μήκος κώνου εργοστασιακό έχει η beretta es 100,αν γνωρίζει κάποιος φίλος.αυλος 18,4
στο beretta club μαλλον πρεπει να κανεις αυτην την ερωτηση.
 
Δύσκολο μου φαίνεται για 3,5, αλλά όπως και να έχει μετρήστε τους κώνους (αν δεν είναι χρωμιωμενοι και φαίνονται ) με το πίσω μέρος ενός παχυμετρου. Αυτό το αξονακι που μπαινοβγαινει, αφαιρέστε το μήκος της θαλάμης και .....:)
 
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα εμπλοκής που αντιμετωπίζω: έχω την A400 Xtreme unico, αγορά Σεπτέμβριος 2020. Πρόλαβα να ρίξω λίγα φυσίγγια ως τώρα ελέω χαρδαλιά. Παρατήρησα όμως ότι μετά την τουφεκιά κάποιες φορές ενώ το φυσίγγι βγαίνει από την αποθήκη η γλώσσα δεν το φέρνει επάνω και μένει εκεί, ανάμεσα στη γλώσσα και το κλείστρο. Το περίεργο είναι ότι αυτό το κάνει σε φυσίγγια με κοντό μέταλλο 8mm ενώ σε μέταλλο των 10mm όχι. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έχω ρίξει λίγα φυσίγγια. Είχε κανείς παρόμοια θέματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα εμπλοκής που αντιμετωπίζω: έχω την A400 Xtreme unico, αγορά Σεπτέμβριος 2020. Πρόλαβα να ρίξω λίγα φυσίγγια ως τώρα ελέω χαρδαλιά. Παρατήρησα όμως ότι μετά την τουφεκιά κάποιες φορές ενώ το φυσίγγι βγαίνει από την αποθήκη η γλώσσα δεν το φέρνει επάνω και μένει εκεί, ανάμεσα στη γλώσσα και το κλείστρο. Το περίεργο είναι ότι αυτό το κάνει σε φυσίγγια με κοντό μέταλλο 8mm ενώ σε μέταλλο των 10mm όχι. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έχω ρίξει λίγα φυσίγγια. Είχε κανείς παρόμοια θέματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για να μην χαλάμε το θέμα του φίλου arispanau ας μεταφέρουν τα γραφόμενα οι διαχειριστές όπου κρίνουν. Λοιπόν είχα του ίδιου είδους εμπλοκές, ανεξαρτήτου ύψους μετάλλου στη Remington 1187. Το όπλο το αγόρασα από φίλο συνφορμίτη αλλά ήταν σχετικά αδούλευτο. Το πήγα σε συγκεκριμένο οπλουργό στην Άρτα, έπειτα από σύσταση φίλου, και με δική του επέμβαση τώρα δουλεύει ρολόι. Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν άλλαξε κάτι απλά το "γαργάλισε"
 
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα εμπλοκής που αντιμετωπίζω: έχω την A400 Xtreme unico, αγορά Σεπτέμβριος 2020. Πρόλαβα να ρίξω λίγα φυσίγγια ως τώρα ελέω χαρδαλιά. Παρατήρησα όμως ότι μετά την τουφεκιά κάποιες φορές ενώ το φυσίγγι βγαίνει από την αποθήκη η γλώσσα δεν το φέρνει επάνω και μένει εκεί, ανάμεσα στη γλώσσα και το κλείστρο. Το περίεργο είναι ότι αυτό το κάνει σε φυσίγγια με κοντό μέταλλο 8mm ενώ σε μέταλλο των 10mm όχι. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έχω ρίξει λίγα φυσίγγια. Είχε κανείς παρόμοια θέματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
και γω το ιδιο όπλο έχω αλλά ποτέ δεν παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα. δηλαδή δεν ανεβάζει το δεύτερο φυσίγγι στην θαλάμη αυτό θες να πεις?
 
Back
Top