Προσφορές-Τιμές

Τι να το κανο αν θέλεις ένα νεφρό για να τα πάρεις!!!!!
Με ένα ρωσικό μονοκαννο, με κοντάκι στα μέτρα σου, όλα τα φυσίγγια είναι φθηνά, το έχεις σκεφτεί; ;) Αν ένα ποιοτικό φυσίγγι σου δίνει τα θηράματα που πρέπει να πάρεις ενώ ένα φθηνό φυσίγγι πούπουλα και τραυματισμένα, τελικά ποιο βγαίνει πιο οικονομικό;
 
Με ένα ρωσικό μονοκαννο, με κοντάκι στα μέτρα σου, όλα τα φυσίγγια είναι φθηνά, το έχεις σκεφτεί; ;) Αν ένα ποιοτικό φυσίγγι σου δίνει τα θηράματα που πρέπει να πάρεις ενώ ένα φθηνό φυσίγγι πούπουλα και τραυματισμένα, τελικά ποιο βγαίνει πιο οικονομικό;
Ακριβώς έτσι. Κατά τη γνώμη μου βέβαια.....
Φυσικά όχι ακρότητες. Μία διαφορά 1-1,5 € στο κουτί, ναι.
 
Με ένα ρωσικό μονοκαννο, με κοντάκι στα μέτρα σου, όλα τα φυσίγγια είναι φθηνά, το έχεις σκεφτεί; ;) Αν ένα ποιοτικό φυσίγγι σου δίνει τα θηράματα που πρέπει να πάρεις ενώ ένα φθηνό φυσίγγι πούπουλα και τραυματισμένα, τελικά ποιο βγαίνει πιο οικονομικό;
Μεγάλη κουβέντα αυτή φίλε...μιλάμε για πολλές ώρες συζητήσης...
 
Με ένα ρωσικό μονοκαννο, με κοντάκι στα μέτρα σου, όλα τα φυσίγγια είναι φθηνά, το έχεις σκεφτεί; ;) Αν ένα ποιοτικό φυσίγγι σου δίνει τα θηράματα που πρέπει να πάρεις ενώ ένα φθηνό φυσίγγι πούπουλα και τραυματισμένα, τελικά ποιο βγαίνει πιο οικονομικό;
Δεν είναι όλα τα οικονομικα μάπα …
 
Με ένα ρωσικό μονοκαννο, με κοντάκι στα μέτρα σου, όλα τα φυσίγγια είναι φθηνά, το έχεις σκεφτεί; ;) Αν ένα ποιοτικό φυσίγγι σου δίνει τα θηράματα που πρέπει να πάρεις ενώ ένα φθηνό φυσίγγι πούπουλα και τραυματισμένα, τελικά ποιο βγαίνει πιο οικονομικό;
Εγώ το πιστεύω ότι αν τα 0.36cal ήταν τραγικά οικονομικά θα είχε γυρίσει πολύς κόσμος στα flober...ειδικά οι τσιχλαδες
 
Εγώ το πιστεύω ότι αν τα 0.36cal ήταν τραγικά οικονομικά θα είχε γυρίσει πολύς κόσμος στα flober...ειδικά οι τσιχλαδες
Αλέξανδρε σε διαβεβαιώ, πως για πολλά χρόνια κυνήγαγα τα τσιχλοκότσυφα, με baikal μονόκαννο, 36άρι και με φυσίγγια ιδιογόμωσης 17 γραμμαρίων 10άρια. Αν ήταν δίκαννο, δεν θα είχε να ζηλέψει τίποτα από πλευράς καρπώσεως, από τα μεγαλύτερα διαμετρήματα, μόνο όμως για τσίχλες και ορτύκια. Το να κουβαλάς δε, 50 φυσίγγια στην μέση, με ελάχιστο βάρος, έκανε το περπατητό, πολύ πιο εύκολο.
 
Σκέψου Δημήτρη να είχε το κουτί 4€-4,5€ τι θα είχε γίνει...κρίμα που τα 36ρια φυσιγγια ειναι ακριβότερα από του 12ριου...
Για όλα τα διαμετρήματα, εκτός από το 12άρι, η ιδιογόμωση, είναι μονόδρομος, λόγω κόστους και λόγω ποιότητας.
Κάθισα τώρα και κοστολόγησα, πόσο θα στοίχιζε με τις σημερινές τιμές, ένα κουτί με 25 36άρια magnum, όπως τα έφτιαχνα.
1,02 SP3, με guallandi Η40, 17grm 10άρια και ρέλι με χαρτάκι, (παρόλο που έφτιαχνα δικό μου κλείσιμο με σγρόμπια και φύλλα φελλού 😉).
9 ευρώ το κουτί με τιμές Ελλάδος και 7,9 αν έφερνα κάλυκες και συγκεντρωτήρες από Ιταλία. Προσωπικά, αναγόμωνα τους ριγμένους κάλυκες 3 φορές. Έτσι το κόστος θα έπεφτε σε 7 ευρώ το κουτί με τιμές Ελλάδος και 6,2 με κάλυκες και συγκεντρωτήρες από Ιταλία. Τώρα που κοίταξα, τα πιο φθηνά magnum 36άρια, ξεκινούν από 14 ευρώ το κουτί. Τελευταία χρονιά, πριν 4 χρόνια, που σταμάτησα να φτιάχνω, το κόστος δεν ξεπερνούσε τα 4 ευρώ το κουτί, για μία χρήση και τα 3 ευρώ με τριπλή αναγόμωση.
 
Last edited:
Έστειλα τον γιο να παρει δύο κουτιά από τα πιο φθηνά με τα πιο ψιλά σκάγια για σήμερα το βράδυ..
Μου έφερε αυτά:

View attachment 84186
Δεν είπες βρε φίλε ότι θέλεις να ρίξεις μπαλωθιές. Θα σου έστελνα απ' τα αγαπημένα του @Alex37 έχω μπόλικα για τέτοιες περιστάσεις .sarcastic.
 
Back
Top