Προβλήματα Επαναφοράς ( απόρτ )

Τα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι όποτε προσπάθησα να βάλω το μεζεδάκι σε οποιαδήποτε εκπαίδευση, το σκυλί παρατούσε οτιδήποτε έκανε και είχε το μυαλό του μόνο στο μεζέ! (Είναι υπερβολικά λαίμαργη)

Με τα παιχνίδια της μπορεί να μου σπάσει τα νεύρα στο σπίτι. Τα φέρνει και τα ξαναφέρνει να της τα πετάξω άπειρες φορές. Επίσης όποτε μπαίνει στο σπίτι μέλος της οικογένειας ή φίλος, θα πάρει πάντα μία παντόφλα στο στόμα για να τον υποδεχτεί.
Τα παιγνιδια δηλαδη τα φερνει στο χερι σου για να τα ξαναριξεις;
 
Λεωνιδα
Πιστευω οτι Το σκυλακι λογο τως ισχυρων δεσμων που εχετε μεσα στο σπιτι και του παιγνιδιου θεωρει ανωτερης ευχαριστησης το παιγνιδι μεσα στο σπιτι σε σχεση με την επαναφορα του θηραματος

Στο παιγνιδι υπαρχει αμεση επαναληψη και εχει την σημασια
Στο κυνηγι οχι

Κρατα μερικες τσιχλες ακαθαριστες
Και αντικατεστησε το παιγνιδι με μια τσιχλα στο χωρο του σπιτιου
Φυσικα κανε το σε εναν διαδρομο η στην βεραντα και οχι στο σαλονι αλλιως εαν εισαι παντρεμενος η συζυγος θα βγαλει εξω και τους δυο σας .sarcastic.

Παιξετε μαζι το παιχνιδι της επαναφορας με την τσιχλα
Ασε το σκυλι να την χαρει κιολας εαν το επιθυμει δηλαδη εαν στο φερνει στο χερι βαλτο στο κατσε χαιδεψε το και ασε το να κρατησει λιγο το θηραμα πριν σου το δωσει(και οχι να το παρεις)

Εννοειται οτι ολα τα υπολοιπα στο καθημερινο σας παιγνιδι ειτε επαναφορας ειτε αλλο παραμενουν οπως ηταν πριν(σημασια λογια πυ χρησιμοποιειται παραγγελματα κλπ)
Νομιζω οτι συντομα θα εχεις λυσει το προβλημα
 
Λεωνιδα
Πιστευω οτι Το σκυλακι λογο τως ισχυρων δεσμων που εχετε μεσα στο σπιτι και του παιγνιδιου θεωρει ανωτερης ευχαριστησης το παιγνιδι μεσα στο σπιτι σε σχεση με την επαναφορα του θηραματος

Στο παιγνιδι υπαρχει αμεση επαναληψη και εχει την σημασια
Στο κυνηγι οχι

Κρατα μερικες τσιχλες ακαθαριστες
Και αντικατεστησε το παιγνιδι με μια τσιχλα στο χωρο του σπιτιου
Φυσικα κανε το σε εναν διαδρομο η στην βεραντα και οχι στο σαλονι αλλιως εαν εισαι παντρεμενος η συζυγος θα βγαλει εξω και τους δυο σας .sarcastic.

Παιξετε μαζι το παιχνιδι της επαναφορας με την τσιχλα
Ασε το σκυλι να την χαρει κιολας εαν το επιθυμει δηλαδη εαν στο φερνει στο χερι βαλτο στο κατσε χαιδεψε το και ασε το να κρατησει λιγο το θηραμα πριν σου το δωσει(και οχι να το παρεις)

Εννοειται οτι ολα τα υπολοιπα στο καθημερινο σας παιγνιδι ειτε επαναφορας ειτε αλλο παραμενουν οπως ηταν πριν(σημασια λογια πυ χρησιμοποιειται παραγγελματα κλπ)
Νομιζω οτι συντομα θα εχεις λυσει το προβλημα
Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά φίλε. Όσα αναφέρεις είναι στη σφαίρα του προφανούς, επομένως τα έχω κάνει.

Όσο για το ότι χάνει το ενδιαφέρον της, δεν συμφωνώ. Έχει τρομερό πάθος να βρει το θήραμα. Είναι ικανή να ξηλώσει το πουρνάρι για να βρει το πουλί και επιμένει μέχρι να το βρει ή να την ανακαλέσω με το ζόρι.
 
Ισως αν ειμασταν κοντα και ειχα εικονα να μπορουσα να δω κατι που σαφως δεν μπορει να διακρινει καποιος μεσα απο φορουμ φιλε

Υπαρχουν μελη με γνωσεις και ως προς το απορτ και ως προς την φυλη , ισως καποιος ειναι κοντα σου και θελει να σε βοηθησει

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο
 
Ισως αν ειμασταν κοντα και ειχα εικονα να μπορουσα να δω κατι που σαφως δεν μπορει να διακρινει καποιος μεσα απο φορουμ φιλε

Υπαρχουν μελη με γνωσεις και ως προς το απορτ και ως προς την φυλη , ισως καποιος ειναι κοντα σου και θελει να σε βοηθησει

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε με το θέμα! Σε όσους έχω απευθυνθεί, ακόμα και σε πασίγνωστο επαγγελματία, δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Το παράπονό μου είναι ότι το σκυλί κάνει αυτό που θεωρώ το δύσκολο της υπόθεσης: Εντοπίζει οπτικά το θήραμα, ψάχνει παθιασμένα, δείχνει τεράστια επιμονή και τελικά σχεδόν πάντα βρίσκει το θήραμα. Αποτυγχάνει σε αυτό που απλοϊκά θεωρώ την εύκολη φάση της επαναφοράς.

Εγώ ως επαγγελματίας ΠΑΝΤΑ βρίσκω λύση σε σκοπευτικά προβλήματα των πελατών μου! Ειλικρινά απορώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το ζήτημα που αναφέρω εδώ για έναν επαγγελματία που κανονικά τα παίζει στα δάχτυλα τέτοια θέματα.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε με το θέμα! Σε όσους έχω απευθυνθεί, ακόμα και σε πασίγνωστο επαγγελματία, δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Το παράπονό μου είναι ότι το σκυλί κάνει αυτό που θεωρώ το δύσκολο της υπόθεσης: Εντοπίζει οπτικά το θήραμα, ψάχνει παθιασμένα, δείχνει τεράστια επιμονή και τελικά σχεδόν πάντα βρίσκει το θήραμα. Αποτυγχάνει σε αυτό που απλοϊκά θεωρώ την εύκολη φάση της επαναφοράς.

Εγώ ως επαγγελματίας ΠΑΝΤΑ βρίσκω λύση σε σκοπευτικά προβλήματα των πελατών μου! Ειλικρινά απορώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το ζήτημα που αναφέρω εδώ για έναν επαγγελματία που κανονικά τα παίζει στα δάχτυλα τέτοια θέματα.
Το θεμα σκυλι περιεχει μεσα τεραστιο ογκο ψυχολογιας φιλε και οπως και με την σκοποβολη χρειαζεται τρομερη παρατηρηση , εκ βαθους γνωση και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Το καθε σκυλι ´´μιλαεί´´ μεσα απο τις αντιδρασεις του

Ευχομαι να βρεις την λυση

Κατι τελευταιο να ρωτησω
Εφοσον το αφησει καπου στην διαδρομη ακολουθως τι κανει;
Φευγει για ερευνα;
Καθετε στο καρτερι σας οπως πριν την βολη;
Εαν δωσεις εντολη να το ξαναπιασει το εκτελει και το αφηνει καπου αλλου;
 
Λεωνιδα να πω οτι δεν ειμαι καποιος επαγγεματιας
Κυνηγος ειμαι με μερακκι και κλιση στα σκυλια
Τιποτε αλλο περαν αυτου

Ξερεις εκεινοι που σε βασανιζουν επειδη πιανουν το τουφεκι τους παραμονες της εμαρξης ενω το χουν φυλαξει στην ληξη και σου λενε δασκαλε γιατι ξεχασα να ντουφεκαω :)
 
Το θεμα σκυλι περιεχει μεσα τεραστιο ογκο ψυχολογιας φιλε και οπως και με την σκοποβολη χρειαζεται τρομερη παρατηρηση , εκ βαθους γνωση και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Το καθε σκυλι ´´μιλαεί´´ μεσα απο τις αντιδρασεις του

Ευχομαι να βρεις την λυση

Κατι τελευταιο να ρωτησω
Εφοσον το αφησει καπου στην διαδρομη ακολουθως τι κανει;
Φευγει για ερευνα;
Καθετε στο καρτερι σας οπως πριν την βολη;
Κάθεται στο καρτέρι περιμένοντας το επόμενο.
Εαν δωσεις εντολη να το ξαναπιασει το εκτελει και το αφηνει καπου αλλου;
Όχι, δεν ξαναασχολειται. Όση τρέλα έχει για να το βρει αρχικά, τόσο το περιφρονεί από εκεί και πέρα.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε με το θέμα! Σε όσους έχω απευθυνθεί, ακόμα και σε πασίγνωστο επαγγελματία, δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Το παράπονό μου είναι ότι το σκυλί κάνει αυτό που θεωρώ το δύσκολο της υπόθεσης: Εντοπίζει οπτικά το θήραμα, ψάχνει παθιασμένα, δείχνει τεράστια επιμονή και τελικά σχεδόν πάντα βρίσκει το θήραμα. Αποτυγχάνει σε αυτό που απλοϊκά θεωρώ την εύκολη φάση της επαναφοράς.

Εγώ ως επαγγελματίας ΠΑΝΤΑ βρίσκω λύση σε σκοπευτικά προβλήματα των πελατών μου! Ειλικρινά απορώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το ζήτημα που αναφέρω εδώ για έναν επαγγελματία που κανονικά τα παίζει στα δάχτυλα τέτοια θέματα.
Κάνε μια ερώτηση και στον Πετρόχειλο,για κατευθυνόμενο απόρτ.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε με το θέμα! Σε όσους έχω απευθυνθεί, ακόμα και σε πασίγνωστο επαγγελματία, δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Το παράπονό μου είναι ότι το σκυλί κάνει αυτό που θεωρώ το δύσκολο της υπόθεσης: Εντοπίζει οπτικά το θήραμα, ψάχνει παθιασμένα, δείχνει τεράστια επιμονή και τελικά σχεδόν πάντα βρίσκει το θήραμα. Αποτυγχάνει σε αυτό που απλοϊκά θεωρώ την εύκολη φάση της επαναφοράς.

Εγώ ως επαγγελματίας ΠΑΝΤΑ βρίσκω λύση σε σκοπευτικά προβλήματα των πελατών μου! Ειλικρινά απορώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το ζήτημα που αναφέρω εδώ για έναν επαγγελματία που κανονικά τα παίζει στα δάχτυλα τέτοια θέματα.
Δεν ξερω που απευθυνθηκατε κυριε Λεωνιδα,αλλα σας προτεινω και γω,οπως ο συναδελφος παραπανω στον κυριο Πετροχειλο.
Θεωρω εγγυημενη την δουλεια του και με τιμια συμπεριφορα.
Επαγγελματιες πολυ λιγοι....
"Επαγγελματιες" παρα πολλοι....
 
Καλησπέρα, αρχικά να πούμε το force fetch είναι η αναγκαστική επαναφορά και όχι η κατευθυνόμενη επαναφορά. Η κατευθυνόμενη επαναφορά είναι άλλο πράγμα,δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ. Γιατί δεν αναφέρουμε ονόματα δεν καταλαβαίνω. Αντιλαμβάνομαι το να μην προτείνουμε κάποιον, εγώ το αποφεύγω, πχ τον Πετρόχειλο τον Αλέξανδρο τον ξέρω καλά και έχουμε σχέσεις αλλά δεν θα έλεγα ποτέ πήγαινε στον Αλέξανδρο και τον κάθε Αλέξανδρο,γιατί εμένα μπορεί να μου κάνει ενώ στον άλλον όχι. Αλλά να μην αναφέρουμε κάποιον που δεν έκανε καλή δουλειά το θεωρώ λάθος.
Όσο για το συγκεκριμένο θέμα που περιγράφεται πιο πάνω, δεδομενων όσων πληροφοριών αναφέρθηκαν, ότι το σκυλί δηλαδή έχει όρεξη και διάθεση για εργασία και δεδομένων ότι πάντα εμεις (οι ιδιοκτήτες) δεν βλέπουμε αντικειμενικά όσα συμβαίνουν,θεωρώ-υποθέτω ότι είναι καθαρά θέμα μη καθορισμένων ρόλων στην σχέση σας. Υποθέτω πως δεν έχει διδαχθεί σωστά τι ΑΚΡΙΒΏΣ πρέπει να κάνει.
 
Καλησπέρα, αρχικά να πούμε το force fetch είναι η αναγκαστική επαναφορά και όχι η κατευθυνόμενη επαναφορά. Η κατευθυνόμενη επαναφορά είναι άλλο πράγμα,δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ. Γιατί δεν αναφέρουμε ονόματα δεν καταλαβαίνω. Αντιλαμβάνομαι το να μην προτείνουμε κάποιον, εγώ το αποφεύγω, πχ τον Πετρόχειλο τον Αλέξανδρο τον ξέρω καλά και έχουμε σχέσεις αλλά δεν θα έλεγα ποτέ πήγαινε στον Αλέξανδρο και τον κάθε Αλέξανδρο,γιατί εμένα μπορεί να μου κάνει ενώ στον άλλον όχι. Αλλά να μην αναφέρουμε κάποιον που δεν έκανε καλή δουλειά το θεωρώ λάθος.
Όσο για το συγκεκριμένο θέμα που περιγράφεται πιο πάνω, δεδομενων όσων πληροφοριών αναφέρθηκαν, ότι το σκυλί δηλαδή έχει όρεξη και διάθεση για εργασία και δεδομένων ότι πάντα εμεις (οι ιδιοκτήτες) δεν βλέπουμε αντικειμενικά όσα συμβαίνουν,θεωρώ-υποθέτω ότι είναι καθαρά θέμα μη καθορισμένων ρόλων στην σχέση σας. Υποθέτω πως δεν έχει διδαχθεί σωστά τι ΑΚΡΙΒΏΣ πρέπει να κάνει.
Προφανώς! Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.

Ο επαγγελματίας που πήγα το σκυλί είναι φίλος παλαιόθεν. Το είδε, μου πρότεινε να το πάω στον Αυγερινό, αλλά αφού με προειδοποίησε ότι είναι κάπως σκληρός, επέλεξα εγώ να μην το πάω, λόγω του υπερβολικά ευαίσθητου χαρακτήρα του.
 
Τα αφήνει στα πόδια μου
Φίλε εγω το είχα τρελάνει με το μπαλακι εως που το σιχάθηκε... έπιανε και το έκρυβε..
Του βαράω μια μπεκάτσα την πιάνει την παει στον φίλο μου στα πόδια.. του βαράω μια παλι την πιάνει και την έκρυψε στο πυκνό και δεν την ξανά βρήκα..
Του βαράω μπεκάτσα του την βάζω στο στόμα να την κρατήσει και με λουράκι έλα την έφερνε και την άφηνε στα πόδια. Κάθε φορά στο κυνήγι αυτό.. το έκανα παραπολες φορές.. μετά μου ζουλαγε τα πουλια και έβγαιναν τα αντερα..
Μετά από μια καλή σεζόν έστρωσε.
 
Προφανώς! Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.

Ο επαγγελματίας που πήγα το σκυλί είναι φίλος παλαιόθεν. Το είδε, μου πρότεινε να το πάω στον Αυγερινό, αλλά αφού με προειδοποίησε ότι είναι κάπως σκληρός, επέλεξα εγώ να μην το πάω, λόγω του υπερβολικά ευαίσθητου χαρακτήρα του.
Όταν δεν είσαι σε καρτέρι αλλά εσύ περπατάς απομακρυνόμενος από το σκυλάκι, ενώ αυτό έχει βρει το πουλί και το έχει πάρει στο στόμα, τι θα κάνει;
 
Προφανώς! Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.

Ο επαγγελματίας που πήγα το σκυλί είναι φίλος παλαιόθεν. Το είδε, μου πρότεινε να το πάω στον Αυγερινό, αλλά αφού με προειδοποίησε ότι είναι κάπως σκληρός, επέλεξα εγώ να μην το πάω, λόγω του υπερβολικά ευαίσθητου χαρακτήρα του.
Μπερδεύτηκα,ο ένας επαγγελματίας σύστησε άλλον; Γιατί ;

Τώρα αυτό που γίνεται είναι η σύσταση πάλι των ρόλων του καθενός από την αρχή. Ότι άλλο η δουλειά -εργασία άλλο το παιχνίδι. Και ξεκαθάρισμα ρόλων. Ο καθένας το χώρο του και τα όρια του. Υπάρχουν και περιπτώσεις σκύλων που δεν τα επηρεάζει τίποτα στην συμπεριφορά τους, ακόμα και να τρώει από το πιάτο μας ακόμα και να μας καβαλαει στο κεφάλι. Αυτά όμως είναι οι εξαιρέσεις, δεν πορευόμαστε με τις εξαιρέσεις αλλά με τον κανόνα . Και ο κανόνας θέτει όρια και ρόλους. Η ηλικία δεν είναι αποτρεπτική ούτε απαγορευτική, σίγουρα όμως κάνει την κατάσταση πιο δυσκολη.
 
Έχω ένα αγγλικό Κόκερ 4 ετών το οποίο έχει ένα κουσουρι στην επαναφορά που δεν κατάφερα ποτέ να διορθώσω. Βλέπει τα περισσότερα σκοτωμένα πουλιά στο καρτέρι, τρέχει στο σημείο που πέφτουν, ψάχνει, τα βρίσκει, τα φέρνει μέχρι μία απόσταση από μένα και τα αφήνει. Μου έχει φέρει ελάχιστα πουλιά στο χέρι, για τα οποία εννοείται ότι την έχω ανταμείψει με πολλά μπράβο και χάδια. Είναι πολύ μαλακό και ευαίσθητο σκυλί, επομένως δεν την έχω μαλώσει ποτέ πέρα από τα όρια που μπορεί να γίνει ζημιά στη συμπεριφορά της. Η σχέση μας είναι άριστη. Με λατρεύει και την λατρεύω, κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι, είναι πρακτικά ισότιμο μέλος της οικογένειας, οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης.

Έχουμε κάποια γνώμη αν έστω και σε αυτή την ηλικία μπορεί κάτι να αλλάξει;
Λεωνίδα με έχεις βοηθήσει αρκετές φορές μέσα από τις απαντήσεις σου στις ερωτήσεις μου όπως και οι άλλοι συνάδελφοι γι αυτό και εγώ θα χαρώ πολύ να προσπαθήσω να σε βοηθήσω με βάση την δική μου γνώση και εμπειρία αυτά τα χρόνια.Αυτο που εγώ κάνω στα δικά μου σκυλιά είναι το εξής τα εκπαιδεύω από πολύ μικρά,ενός μηνών στην βαδικη υπακοη και μετα οταν γινουν στρατιωτάκια,στο απορτ.Αυτο που εχω καταλάβει είναι να το έχει ο σκύλος αλλά και να μην το έχει μπορείς να κάνεις force fetch,αλλά απαιτεί πολύ ώρα και υπομονή.Τωρα όπως το περιγράφεις εσύ για εμένα έχεις κάνει ένα λάθος και αυτό είναι ότι εχεις επιτρέψει στον σκυλο σου να μην σου φέρει το πουλί μέχρι το τέρμα αλλά όσο θέλει αυτος.Τη εννοώ όπως πχ με την εντολή έλα αν ο σκύλος σου καταλάβει ότι τον παίρνει να μην έρθει εστω και μια φορά και εσυ το αφησεις θα σου το κανει σιγα σιγα και πιο πολυ.Τωρα τη θα έκανα εγώ στην δική σου θέση όταν θα μου έφερνε το πουλί θα καθόμουν κάτω στα γόνατα η πολύ χαμηλωμένα και θα τον καλούσα να έρθει με την εντολή που του δείνεις πχ φερτο αν το αφήσει κάτω και προσπαθήσει να έρθει προς το μέρος σου τότε σήκω απότομα όρθιος και πες του φερτο θα δεις ότι θα καταλάβει και θα γυρίσει πίσω αν δεν πηγαινει πήγαινε το πάλι προς το πουλί και επανέλαβε την εντολη.Μολις το πάρει στο στόμα μην του το πάρεις και τον επαινεσεις αλλα άρχισε να οπισθοδρομεις δίνοντας του την εντολή μέχρι να φτάσεις πάλι στο σημείο που ήσουν στην αρχή και τον περιμενες.Αυτο πρέπει να το επαναλαμβάνεις κάθε φορά μέχρι να το τελειοποιήσει.Επαναλαμβανω μην τον αφήσεις να σου το παρατάει ούτε στο ένα μέτρο αλλά μόνο στο χέρι.Καλη συνέχεια και εύχομαι να σε βοήθησα.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι όποτε προσπάθησα να βάλω το μεζεδάκι σε οποιαδήποτε εκπαίδευση, το σκυλί παρατούσε οτιδήποτε έκανε και είχε το μυαλό του μόνο στο μεζέ! (Είναι υπερβολικά λαίμαργη)

Με τα παιχνίδια της μπορεί να μου σπάσει τα νεύρα στο σπίτι. Τα φέρνει και τα ξαναφέρνει να της τα πετάξω άπειρες φορές. Επίσης όποτε μπαίνει στο σπίτι μέλος της οικογένειας ή φίλος, θα πάρει πάντα μία παντόφλα στο στόμα για να τον υποδεχτεί.
Σα να βλέπω τον δικό μου ακριβώς ίδια συμπεριφορά με τη διαφορά ότι ο δικός μου εκτός σπιτιού δεν ενδιαφέρεται για καμία λιχουδιά...σε όλα τα άλλα κάνει το ίδιο!!!
Πιθανόν δεν έπρεπε να του πετάμε παιχνίδια στο σπίτι για επαναφορά γιατί όταν βγαίνει έξω ότι και να του πετάξω το παίρνει πάει πιο πέρα και μου γαβγίζει να πάω εκεί!!!
Τα ίδιο έκανε και πέρυσι που ήταν η πρώτη κυνηγετική του χρονιά στα πουλιά... φέτος τα βρίσκει και μου τα αφήνει εκεί που τα βρήκε!!! Δύο χρόνων είναι ο δικός μου!!!
 
Σα να βλέπω τον δικό μου ακριβώς ίδια συμπεριφορά με τη διαφορά ότι ο δικός μου εκτός σπιτιού δεν ενδιαφέρεται για καμία λιχουδιά...σε όλα τα άλλα κάνει το ίδιο!!!
Πιθανόν δεν έπρεπε να του πετάμε παιχνίδια στο σπίτι για επαναφορά γιατί όταν βγαίνει έξω ότι και να του πετάξω το παίρνει πάει πιο πέρα και μου γαβγίζει να πάω εκεί!!!
Τα ίδιο έκανε και πέρυσι που ήταν η πρώτη κυνηγετική του χρονιά στα πουλιά... φέτος τα βρίσκει και μου τα αφήνει εκεί που τα βρήκε!!! Δύο χρόνων είναι ο δικός μου!!!
Κρίμα. Αν βρεις άκρη κάποια στιγμή πες μου καμιά ιδέα.
 
Back
Top