Πράσινη λαίλαπα-Ανεμογεννήτριες-Φωτοβολταϊκά-Υδροηλεκτρικά

Να πουν οχι ανεμογγενητριες στο ξεροβουνι, αλλα εναν αης στη βρωμονερα..
Γιάννη κατά καιρούς έχω διαβάσει ανακοινώσεις απο τοπικούς συλλόγους και από ομοσπονδίες νομίζω (δεν θυμάμαι) και στις δηλώσεις του κόμματος κυνηγών ήταν. Δεν νομίζω ότι μπορούν να κανουν κατι περισσότερο. Οι μόνοι που μπορούν πραγματικά να κάνουν είναι οι κάτοικοι αυτών των περιοχών, αλλά αυτοί είναι λίγοι, οπότε... Είναι θέμα αποφάσεων της κεντρικής διοίκησης και δεν μπορούν να κάνει τίποτα ούτε ο εκάστοτε δήμος νομίζω, ακόμα και αρνητική γνωμοδότηση να έχει. Ακόμα οι οργανώσεις για την προστασία των αγριων πτηνων υπο εξαφάνιση που κατακρεουργούνται πάνω στις πτέρυγες δεν έχουν καταφέρει κάτι ακόμα. οπότε δύσκολα τα πραγματα.

όποιος θέλει μπορεί να δει αυτο το χάρτη για το τι θα γίνει και θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται
https://geo.rae.gr/?lon=24.39380982798462&lat=38.97566450716303&zoom=7
 
Περίμενες κάτι άλλο; το 80% του πληθυσμού της Ελλάδας ζει σε 3-4 μεγαλουπόλεις - επαρχία / φύση για αυτούς είναι τα ξενοδοχεία και τα ταβερνεία της κάθε Αράχωβας / Βιτύνας / Μυτιλήνης και πάει λέγοντας. Και ασφαλώς είναι (είμαστε) όλοι οικολόγοι και φυσιολάτρες του καναπέ, ο οποίος καναπές θα πρέπει να μας ζεσταίνει τα οπίσθια με ΑΠΕ - αλλοιώς, τί διάλο προοδευτικοί είμαστε;;
 
Είχα πεί σε κάποιον φίλο,πώς θα το έψαχνα.Το βρήκα λοιπόν.
Μιλάει για την επίδραση των φωτοβολταϊκών,στη γή , στο υπέδαφος της και όχι μόνο.
Ενδιαφέρουσα κουβέντα, χωρίς υστερίες.
Διαβάστε και τα σχόλια.
 
Back
Top