Πράσινη λαίλαπα-Ανεμογεννήτριες-Φωτοβολταϊκά-Υδροηλεκτρικά

Και στο Πήλιο.Ξεφτιλισμένοι.
View attachment 49883
Όλα αυτά είναι αποτελέσματα της Ελληνικής ηλιθιότητας.
Θυμάσαι τι είχα πει παλιότερα ;
Δεν θα ξεμπερδέψουμε ποτέ με την πράσινη ανάπτυξη.

Εφόσον οι συνδικαλιστές μας φρόντισαν να κλείσουν όλα τα εργοστάσια, να μηδενίσουν την παραγωγή, να μην φτιάχνουμε ούτε καρφίτσα και κανένας σχεδόν να μην έχει όρεξη για δουλειά (βλέπε νέοι), σε ένα πτωχευμένο και υποθηκευμένο κράτος ... εεε λογικό είναι να μας πασάρουν το "τέλειο" μέσο παραγωγής.
Ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά ... δεν φτιάχνεται ούτε μπουλόνι στην Ελλάδα, δεν χρειάζονται προσωπικό και παράγουν συνεχώς.
Ας μουτζώσουμε τους εαυτούς μας.
 
Μεγάλη ευθύνη έχουν και οι συνδικαλισταράδες, μετέπειτα βουλευτές και υπουργοί.Συμφωνώ.
Ωστόσο,αν μου έλεγες ότι όλα τα εξαρτήματα των ανεμογεννητριών φτιάχνονταν εδώ,πάλι κατά θα ήμουν.
Δεν μπαίνουν στο ζύγι η ανεπανόρθωτη καταστροφή που επιφέρουν,με το αμφισβητούμενο όφελος τους ή τις όποιες θέσεις εργασίας θα προσέφεραν.
 
Μεγάλη ευθύνη έχουν και οι συνδικαλισταράδες, μετέπειτα βουλευτές και υπουργοί.Συμφωνώ.
Ωστόσο,αν μου έλεγες ότι όλα τα εξαρτήματα των ανεμογεννητριών φτιάχνονταν εδώ,πάλι κατά θα ήμουν.
Δεν μπαίνουν στο ζύγι η ανεπανόρθωτη καταστροφή που επιφέρουν,με το αμφισβητούμενο όφελος τους ή τις όποιες θέσεις εργασίας θα προσέφεραν.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες ...

Ξέρεις που διαφωνώ ... όχι με εσένα ... γενικά με την νοοτροπία.

- θέλω λεφτά και να μην δουλεύω
- δεν θέλω εργοστάσιο δίπλα μου γιατί μολύνει, να πάνε στο διπλανό χωριό

και πολλά άλλα σχετικά ...
 
Η χώρα, έρμαιο των αρπακτικών.
Θα σας φτύνω,μέχρι την τελευταία μου πνοή,για το κακό που κάνετε.
https://energymag.gr/news/energeia/...etisi-neon-aiolikon-kai-fotovoltaikon-parkon/
Από την πλευρά του ο Πρόεδρος του ΣΕΒ Δημήτρης Παπαλεξόπουλος τόνισε ότι “ ακόμα και στην καλύτερη περίπτωση, που καταφέρνουμε να κόψουμε το γόρδιο δεσμό της γραφειοκρατίας, των τοπικών αντιδράσεων, που είναι εύλογες καμιά φορά

Δεν μάς λέει να μάθουμε και εμείς ποίες είναι οι περιπτώσεις έστω αυτές οι λίγες που είναι εύλογες οι τοπικές αντιδράσεις;
Και αφού είναι εύλογες πράγμα που σημαίνει ότι αυτοί έχουν άδικο να μάς πούνε
Πρώτον πώς δόθηκε άδεια αφού υποτίθεται ότι όλα γίνονται βάσει μελετών και σχεδίου γιατί δεν είδαν το λάθος εκ των προτέρων
Και δεύτερον αφού είναι εύλογες γιατί σε καμία περίπτωση δεν κάνουν πίσω και πρέπει να φτάσει το όλο σκηνικό στα άκρα;
 
Back
Top