Ποιο PCC να πάρω; (Pistol Caliber Carbine)

Αν, στο σενάριο που περιγράφηκε, μπει κάποιος στο σπίτι σου με σαφή πρόθεση κλοπής ή ληστείας, ακόμη και κρατώντας πυροβόλο*, και τον κόψεις στα δύο με δράμια χωρίς να έχεις δεχθεί πυρά, έχεις στην τσέπη υπέρβαση της άμυνας και αυτό το εγγυώμαι ως δικηγόρος.
Ευτυχώς δεν έχουν όλοι οι νομικοί την ίδια άποψη.




«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Με αυτά τα λόγια - σύμφωνα με πληροφορίες - απάντησε ο Εισαγγελέας Εφετών Αιγαίου Οδυσσέας Τσορμπατζόγλου, στην πρόταση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Προστασίας Υψηλών Προσώπων, να του παρέχει 24ωρη αστυνομική φύλαξη, με δύο αστυνομικούς.

Κατά τις ίδιες πηγές, όταν ο Εισαγγελέας, ο οποίος επέβαλλε τη νομιμότητα στη Μύκονο, προχωρώντας σε κατεδαφίσεις αυθαιρέτων σε εμβληματικά καταστήματα, δέχτηκε πρόταση, για διαρκή φύλαξη, την αρνήθηκε κατηγορηματικά λέγοντας:

«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Ο Εισαγγελέας, που άνοιξε πανελληνίως το δρόμο και για το κίνημα της πετσέτας, απελευθερώνοντας παραλίες στις Κυκλάδες, απαντώντας στην πρόταση, που του έγινε για 24ωρη φύλαξη, πρόσθεσε και τα εξής:
«Εξαλλου είμαι Εισαγγελέας και Εθνοφύλακας. Και αποστολή μου είναι να προστατεύω. Οχι να με προστατεύουν. Λυπάμαι, που το λέω, αλλά η φύλαξη από αστυνομικούς έχει καταντήσει να είναι στοιχείο πρεστίζ και κοινωνικής καταξίωσης, για πολλούς και πολλές στον κλάδο μας»!

https://www.ieidiseis.gr/ellada/210...ntisi-tou-eisaggelea-tsormpatzoglou-stin-elas
 
Ευτυχώς δεν έχουν όλοι οι νομικοί την ίδια άποψη.




«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Με αυτά τα λόγια - σύμφωνα με πληροφορίες - απάντησε ο Εισαγγελέας Εφετών Αιγαίου Οδυσσέας Τσορμπατζόγλου, στην πρόταση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Προστασίας Υψηλών Προσώπων, να του παρέχει 24ωρη αστυνομική φύλαξη, με δύο αστυνομικούς.

Κατά τις ίδιες πηγές, όταν ο Εισαγγελέας, ο οποίος επέβαλλε τη νομιμότητα στη Μύκονο, προχωρώντας σε κατεδαφίσεις αυθαιρέτων σε εμβληματικά καταστήματα, δέχτηκε πρόταση, για διαρκή φύλαξη, την αρνήθηκε κατηγορηματικά λέγοντας:

«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Ο Εισαγγελέας, που άνοιξε πανελληνίως το δρόμο και για το κίνημα της πετσέτας, απελευθερώνοντας παραλίες στις Κυκλάδες, απαντώντας στην πρόταση, που του έγινε για 24ωρη φύλαξη, πρόσθεσε και τα εξής:
«Εξαλλου είμαι Εισαγγελέας και Εθνοφύλακας. Και αποστολή μου είναι να προστατεύω. Οχι να με προστατεύουν. Λυπάμαι, που το λέω, αλλά η φύλαξη από αστυνομικούς έχει καταντήσει να είναι στοιχείο πρεστίζ και κοινωνικής καταξίωσης, για πολλούς και πολλές στον κλάδο μας»!

https://www.ieidiseis.gr/ellada/210...ntisi-tou-eisaggelea-tsormpatzoglou-stin-elas
Ο τι ποσταρες δεν έχει παραμικρή σχέση με ο τι τόνισα, αλλά ούτε και την οποιαδήποτε σημασία περί του θέματος που εμβόλιμα ανοίχτηκε.
Ο πολίτης δεν είναι αστυνομικό όργανο, ούτε εισαγγελικός λειτουργός. Δεν έχει νομιμη εξουσία άσκησης βίας, παρά μόνο ο νόμος του δικαιολογεί την αναλογική άσκηση βίας στις προβλεπόμενες από τον ΠΚ περιπτώσεις άμυνας, κατάστασης ανάγκης, προσταγής, νόμιμου καθήκοντος.
 
Ευτυχώς δεν έχουν όλοι οι νομικοί την ίδια άποψη.




«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Με αυτά τα λόγια - σύμφωνα με πληροφορίες - απάντησε ο Εισαγγελέας Εφετών Αιγαίου Οδυσσέας Τσορμπατζόγλου, στην πρόταση της Αστυνομικής Διεύθυνσης Προστασίας Υψηλών Προσώπων, να του παρέχει 24ωρη αστυνομική φύλαξη, με δύο αστυνομικούς.

Κατά τις ίδιες πηγές, όταν ο Εισαγγελέας, ο οποίος επέβαλλε τη νομιμότητα στη Μύκονο, προχωρώντας σε κατεδαφίσεις αυθαιρέτων σε εμβληματικά καταστήματα, δέχτηκε πρόταση, για διαρκή φύλαξη, την αρνήθηκε κατηγορηματικά λέγοντας:

«Να πάτε να φυλάξετε κάποια γειτονιά. Εγώ βασίζομαι στο νόμο και στο πιστόλι μου».

Ο Εισαγγελέας, που άνοιξε πανελληνίως το δρόμο και για το κίνημα της πετσέτας, απελευθερώνοντας παραλίες στις Κυκλάδες, απαντώντας στην πρόταση, που του έγινε για 24ωρη φύλαξη, πρόσθεσε και τα εξής:
«Εξαλλου είμαι Εισαγγελέας και Εθνοφύλακας. Και αποστολή μου είναι να προστατεύω. Οχι να με προστατεύουν. Λυπάμαι, που το λέω, αλλά η φύλαξη από αστυνομικούς έχει καταντήσει να είναι στοιχείο πρεστίζ και κοινωνικής καταξίωσης, για πολλούς και πολλές στον κλάδο μας»!

https://www.ieidiseis.gr/ellada/210...ntisi-tou-eisaggelea-tsormpatzoglou-stin-elas
Ωραίος! Σπανίζουν τέτοιοι άνθρωποι,ειδικά σε τόσο υψηλές θέσεις. Αλλά πρακτικά μιλώντας, αν αποτελεί στόχο, δεν θα τον φυλάξει το πιστόλι του. Το πιστόλι πιθανόν να φανεί χρήσιμο σε έναν πολίτη που δεν αποτελεί στόχο επαγγελματιών δολοφόνων. Από μόνο του ένα όπλο δεν εξασφαλίζει τίποτα. Για εμένα κακός δεν δέχτηκε.
 
Αναγνωρίζω πως το να υπερβείς την βία, η οποία θα σου ασκηθεί, υπερβαίνει και την αυτοάμυνα.
Αν βέβαια μεσολαβήσει, η ταυτοποίηση του ένοπλου στόχου και η προειδοποίησή του, να πετάξει/ κατεβάσει το όπλου του και αρνηθεί, τότε έχουμε μια περίπτωση άρνησης του παραβάτη, να μην προκαλέσει θανατηφόρα βία, η οποία δύναται να μεταφραστεί, σε πρόθεση άσκησης θανατηφόρας βίας. Εκεί λοιπόν, παίζοντας με τα δευτερόλεπτα, αν δεν πυροδοτήσεις, κινδυνεύεις ο ίδιος, άρα είναι ζήτημα επιβίωσης και αποτελεί αυτοάμυνα, καθώς ο στόχος, δηλώνει πλέον πρόθεση πυροδότησης.

Το κενό λοιπόν που βλέπω με την Ελληνική νομοθεσία, είναι ότι αυτό θα εξαρτηθεί από την κρίση του Νομικού, δίχως να υφίσταται νόμος, που να ορίζει κάποιο πλαίσιο κανόνων εμπλοκής, ως πως το πότε θεωρείται απαραίτητη η πυροδότηση, για λόγους ασφαλείας.
Παρόμοιο κενό υπάρχει και στους κανόνες εμπλοκής της Αστυνομίας, π.χ. σε παραβάτη με όχημα, ο οποίος επιχειρεί εμβολισμό μοτοσυκλέτας, πράγμα το οποίο δύναται να προκαλέσει σωματική βλάβη η και θάνατο κατά του Αστυνομικού με την μοτοσυκλέτα, όπου στην προκειμένη περίπτωση, η ''εξουδετέρωση της δυνατότητας εμβολισμού, του χειριστή του οχήματος'' είναι απαραίτητη, ειδάλλως δεν θα σταματήσει το όχημα. Η μόνη αποτελεσματική εξουδετέρωση στην προκειμένη περίπτωση, είναι πυροδότηση κατά του χειριστή.

Συνεπώς πιστεύω ότι τα κενά που υπάρχουν στην Ελληνική νομοθεσία, οφείλονται σε έλλειψη ''τακτικής'' και ''επιχειρησιακής'' εμπειρίας, που προκύπτει φυσικά από πραγματικά συμβάντα, διότι εφόσον προκύψουν και γίνει το λάθος, τότε θα φανεί η ανάγκη και τότε η Αστυνομία θα θέσει το ζήτημα αυτής της ανάγκης, οπότε και η διαβούλευση σε πολιτικό και νομικό επίπεδο, θα μπορέσει να δημιουργήσει αυτό το νομικό πλαίσιο που θα καλύψει αυτό το κενό.

Από κει και έπειτα, δεν θεωρώ τον πολίτη, έρμαιο του εγκληματία και εξαρτώμενο από τα όργανα ασφαλείας.
Αυτό σημαίνει πως σε περίπτωση απουσίας, οργάνου της δημόσιας ασφάλειας, προέχει η δημόσια ασφάλεια και ναι μεν δεν είναι υποχρεωτικό καθήκον του πολίτη αλλά σε καμία περίπτωση, η πρόθεση υπεράσπισης του νόμου, σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν πρέπει να τιμωρείται αλλά να επιβραβεύεται, διότι το σύνταγμα το ίδιο ορίζει πως η υπεράσπιση του πολιτεύματος και του νόμου αποτελεί ''δικαίωμα'' του πολίτη και ως εκ τούτω, εν απουσία των σωμάτων ασφαλείας, αποτελεί τόσο δικαίωμα, όσο και ανάγκη.

Όπως και να χει ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, εγώ σε ζητήματα, ασφαλείας/ δημόσιας ασφάλειας/ εθνικής ασφάλειας, όπου κινδυνεύει κάποια ζωή και μεσολαβούν ένοπλοι παράγοντες, βασίζομαι αποκλειστικά σε κανόνες εμπλοκής, η οποίοι επιχειρούν και να συμμορφώνονται με τον κανόνα, ''μη υπέρβασης της βίας που πρόκειται να σου ασκηθεί'' και αυτό περιλαμβάνει, αναγνώριση, ταυτοποίηση, προειδοποίηση του στόχου και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από την πρόθεση του στόχου.

Εν τέλει, εμπιστεύομαι την κρίση νομικών και αστυνομικών υπαλλήλων στο ζήτημα, πως επικρατεί η λογική και ελπίζουμε όλοι και οι προαναφερόμενοι, σε περεταίρω εξέλιξη και εκσυγχρονισμό του νομικού πλαισίου που θα ενισχύσει την Δημοκρατία και θα ισχυροποιήσει τον δεσμό πολίτη και πολιτείας, αφήνοντας όλα τα σοσιαλιστικά κατάλοιπα που έχουν επηρεάσει την Ελλάδα μέχρι στιγμής, πίσω μας.
Εν τέλη, μάλλον είναι περισσότερο πολιτικό ζήτημα παρά νομικό.
 
Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία. Σε πολιτισμένη και σύγχρονη Δημοκρατική χώρα. Έχω ελάχιστα χρόνια στην Ελλάδα.
Κι εκεί διδάχτηκα τα πάντα που δίνουν και χαρακτηριστική πινελιά στα όσα προανέφερα.
Τα υπόλοιπα, κυρίως από τον ιδιωτικό αμυντικό τομέα και όση μελέτη έχω ρίξει τα τελευταία 11 χρόνια, αν και η θητεία στις Ε.Δ προσέφερε πολλά.

Δεν αποτελεί παράνομη αυτοδικία, η οπλοχρησία κατά ενόπλου εντός ιδιωτικού χώρου, στον οποίον επιτρέπεται να έχεις όπλο, εφόσον έχεις ταυτοποιήσει τον ένοπλο που απειλεί την ζωή σου. Άσχετα με το τι λένε οι οπλοφοβικοί παράγοντες στην τηλεόραση, αυτό ισχύει στο δικαστήριο και έτσι κρίνεται η τελική απόφαση.
Το μόνο που μπορεί να επηρεάσει την τελική απόφαση, είναι πολιτικοί παράγοντες, που έχουν ''οπλοφοβική'' πολιτική και φυσικά ο δικηγόρος του εγκληματία, εφόσον ο εγκληματίας επιζήσει.

Και φυσικά έτσι ακριβώς συμβαίνει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες. Το τι κάνουν στα κομμουνιστικά και αυταρχικά καθεστώτα, δεν το ξέρω και δεν μ' απασχολεί. Μ' ενδιαφέρει πως έχει η κατάσταση, σε Δυτικές, Δημοκρατικές χώρες, όπου ο ισχυρός δεσμός, πολίτη - πολιτείας, εφέδρου και ενόπλων δυνάμεων, δημιουργεί μια ισχυρή Δημοκρατία, με ασφάλεια και σταθερότητα, τόσο πολιτικά, όσο και γεωπολιτικά, είτε αφορά τα εσωτερικά, είτε αφορά το να μπορεί ν' αντεπεξέλθει στις εξωτερικές αμυντικές συμμαχικές υποχρεώσεις της η χώρα, πράγμα που περιλαμβάνει και την ''συντήρηση μαχητή'' του εφέδρου, ως προς την σκοπευτική ικανότητά του και την υπόλοιπη εκπαίδευση, που κάνει με άλλους τρόπους, όπως είναι η συμμετοχή σε πανελλαδικές ασκήσεις, βλ. Μακεδονομάχος, Παρμενίων κλπ. κλπ. γι' αυτό και αναφέρθηκα στην ανάγκη, διαχωρισμού, της καθαρά αθλητικής σκοποβολής, με τα προαναφερόμενα.
Εννοείται, πως η εκπαίδευση/ παιδεία και υπευθυνότητα/ αυτοπειθαρχία του κατόχου όπλου είναι το παν.

Για την ώρα, δείχνει πως οδεύουμε σε ορθό δρόμο, τουλάχιστον σ' αυτό το κομμάτι, μιας και η ένοπλη εγκληματικότητα τείνει ν' αυξηθεί και χρειάζονται αντίμετρα, επομένως, είμαστε στην σωστή κατεύθυνση.
Μήπως βρίσκεσαι σε λάθος σελίδα ;….
 
Μήπως βρίσκεσαι σε λάθος σελίδα ;….
Σωστος, το θεμα μας ειναι η σκοποβολη.Ισως πρεπει να διαγραφουν καποια ασχετα.Για αυτοαμυνα ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει και να το κρατησει για παρτυ του.Διαβαζουν διαφοροι, δε χρειαζεται να δινουμε δικαιωματα.
 
Σωστος, το θεμα μας ειναι η σκοποβολη.Ισως πρεπει να διαγραφουν καποια ασχετα.Για αυτοαμυνα ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει και να το κρατησει για παρτυ του.Διαβαζουν διαφοροι, δε χρειαζεται να δινουμε δικαιωματα.
Από το κυνήγι και την σκοποβολή φτάσαμε στους διαρρήκτες μετά στην εφεδρεία , σε πολεμικές επιχειρήσεις κτλ κτλ … πολύ μπερδεμένα μου φαίνονται όλα αυτά …
 
Ας καταλήξουμε λοιπόν.
Ο μέσος πολίτης το Pistol Caliber Carbine το θέλει γι' αυτοάμυνα, δίχως την ανάγκη να δίνει παρόν σε αγώνες φυσικά αλλά με έναν μηχανισμό, ο οποίος και θα θεωρεί την κατάσταση του κατόχου ανά εξάμηνο. Αν και δεν μ' ενοχλεί προσωπικά αλλά ο μέσος πολίτης δεν έχει τον χρόνο και το χρήμα γι' αυτό και η ΣΚΟΕ δεν θέλει να βοηθήσει προφανώς.
Το αντίστοιχο ισχύει για τον έφεδρο, το αντίστοιχο ισχύει και για τον αθλητή σκοπευτή, άσχετα αν θα πάει σε αγώνες η όχι, πράγμα για το οποίο οφείλει να μην εξαναγκάζει τον αθλητή, όπως δεν εξαναγκάζεται ο μποξέρ να κατέβει σε αγώνα.
Από κει και πέρα, πράγματι η συζήτηση ξέφυγε αλλά ν' απολογηθώ για το γεγονός που αναφέρθηκα στους λόγους επιλογής του ''Χ'' όπλου και για ποιον λόγο το ''Ψ'' όπλο προτιμάται, δεν θα το κάνω.

Καταλαβαίνω βέβαια την ανησυχία να συζητάμε ανοιχτά και ν' αναπτύσσουμε θέματα τέτοια, σε μια οπλοφοβική χώρα, γιατί ανησυχούμε, μην δώσουμε κάποιο δικαίωμα... Δικαίωμα για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τ' αυτονόητα που οφείλει να υφίσταται σοβαρός σύγχρονος μηχανισμός του κράτους, στον οποίον και προβλέπει τα προαναφερόμενα, με τις όποιες νομικές ρυθμίσεις;
Δηλαδή θα φοβηθούμε ν' αναφερθούμε στους λόγους επιλογής του Pistol Caliber Carbine με επαρκή χωρητικότητα και μέγεθος, ώστε να είναι κατάλληλο για συμπλοκή σε περιπτώσεις αυτοάμυνας εντός ιδιωτικού χώρου;
Μην τυχόν και τρομάξουμε τους οπλοφοβικούς παράγοντες της χώρας; Μα δεν θα τρομάξουν, φτάνει να έχουμε μια φωτογραφία μας, με αθλητικό μπλουζάκι και καπέλο, ώστε να δείχνουμε αθλητές. Θα δείχνει ποιο προσιτό, όποτε δεν θα φανεί κάπως στον όποιον το διαβάσει.
Προσοχή όμως, μην φορέσετε κάτι σε απόχρωση λαδί, θα σας παρεξηγήσουν για παραστρατιωτικούς.

Εμ, έτσι θα πάρει άλλα 30 χρόνια, μέχρι να αναβαθμιστεί η ΚΥΑ περεταίρω...

Λήγω την συζήτηση εδώ, λόγω ενεργού κυνηγιού μαγισσών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:
Ο μέσος πολίτης το Pistol Caliber Carbine το θέλει γι' αυτοάμυνα.
Από κει και πέρα, πράγματι η συζήτηση ξέφυγε.
Στην χωρα μας φετος επετραπει ο συγκεκριμενος τυπος οπλου για μια και μοναδικη χρηση που ειναι το σκοπευτηριο και ακομα δεν τα ειδαμε καν, για αυτοαμυνα δεν εξυπηρετει καπου, αυτοι που δικαιουνται απο το νομο να εχουν οπλο για ποιο λογο να στραφουν σ'αυτη την κατηγορια?
Εν'πασει περιπτωση, ειμαστε εκτος θεματος.
 
Οι κάτοχοι πυροβόλων και άλλων όπλων (πχ. αεροβόλων ) στην Ελλάδα κάνουν χρήση των όπλων αυτών για την άσκηση της θήρας και για σκοποβολή ως αθλητές σκοπευτές . Τα περί εφεδρείας , λάδι αποχρώσεως , αυτοδικίας σε τυχών διαρρήκτες κτλ είναι παραμύθια της χαλιμάς … δυστυχώς κάποιοι φίλοι της λάδι αποχρώσεως προσπαθούν να βάλουν ταμπέλα στους φιλήσυχους νομοταγείς κυνηγούς και αθλητες… έχετε μπερδευτεί … άλλο η πλάκα σας άλλο η πραγματική ζωή …
 
Αν μπουν σπίτι σου θα το μάθεις αφού ήδη έχουν μπει. Οι στατιστικές από την αστυνομία λένε ότι δεν προλαβαίνεις να κανεις τιποτα.
Αν αντιδράσεις με ένοπλα μεσα, το πιθανότερο είναι να μπλέξεις άσχημα.
 
Αν μπουν σπίτι σου θα το μάθεις αφού ήδη έχουν μπει. Οι στατιστικές από την αστυνομία λένε ότι δεν προλαβαίνεις να κανεις τιποτα.
Αν αντιδράσεις με ένοπλα μεσα, το πιθανότερο είναι να μπλέξεις άσχημα.
Δεν είναι δουλειά μας ως αθλητές σκοπευτές ή κυνηγοί να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας . Υπάρχει η αστυνομία να επιληφθεί .
 
Ας καταλήξουμε λοιπόν.
Ο μέσος πολίτης το Pistol Caliber Carbine το θέλει γι' αυτοάμυνα, δίχως την ανάγκη να δίνει παρόν σε αγώνες φυσικά αλλά με έναν μηχανισμό, ο οποίος και θα θεωρεί την κατάσταση του κατόχου ανά εξάμηνο. Αν και δεν μ' ενοχλεί προσωπικά αλλά ο μέσος πολίτης δεν έχει τον χρόνο και το χρήμα γι' αυτό και η ΣΚΟΕ δεν θέλει να βοηθήσει προφανώς.
Το αντίστοιχο ισχύει για τον έφεδρο, το αντίστοιχο ισχύει και για τον αθλητή σκοπευτή, άσχετα αν θα πάει σε αγώνες η όχι, πράγμα για το οποίο οφείλει να μην εξαναγκάζει τον αθλητή, όπως δεν εξαναγκάζεται ο μποξέρ να κατέβει σε αγώνα.
Από κει και πέρα, πράγματι η συζήτηση ξέφυγε αλλά ν' απολογηθώ για το γεγονός που αναφέρθηκα στους λόγους επιλογής του ''Χ'' όπλου και για ποιον λόγο το ''Ψ'' όπλο προτιμάται, δεν θα το κάνω.

Καταλαβαίνω βέβαια την ανησυχία να συζητάμε ανοιχτά και ν' αναπτύσσουμε θέματα τέτοια, σε μια οπλοφοβική χώρα, γιατί ανησυχούμε, μην δώσουμε κάποιο δικαίωμα... Δικαίωμα για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τ' αυτονόητα που οφείλει να υφίσταται σοβαρός σύγχρονος μηχανισμός του κράτους, στον οποίον και προβλέπει τα προαναφερόμενα, με τις όποιες νομικές ρυθμίσεις;
Δηλαδή θα φοβηθούμε ν' αναφερθούμε στους λόγους επιλογής του Pistol Caliber Carbine με επαρκή χωρητικότητα και μέγεθος, ώστε να είναι κατάλληλο για συμπλοκή σε περιπτώσεις αυτοάμυνας εντός ιδιωτικού χώρου;
Μην τυχόν και τρομάξουμε τους οπλοφοβικούς παράγοντες της χώρας; Μα δεν θα τρομάξουν, φτάνει να έχουμε μια φωτογραφία μας, με αθλητικό μπλουζάκι και καπέλο, ώστε να δείχνουμε αθλητές. Θα δείχνει ποιο προσιτό, όποτε δεν θα φανεί κάπως στον όποιον το διαβάσει.
Προσοχή όμως, μην φορέσετε κάτι σε απόχρωση λαδί, θα σας παρεξηγήσουν για παραστρατιωτικούς.

Εμ, έτσι θα πάρει άλλα 30 χρόνια, μέχρι να αναβαθμιστεί η ΚΥΑ περεταίρω...

Λήγω την συζήτηση εδώ, λόγω ενεργού κυνηγιού μαγισσών.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο μέσος πολίτης δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για τα όπλα, το κυνήγι, το σκοπευτήριο, την εφεδρεία ή ότι άλλο. Περνάει το χρόνο του μετά τη δουλειά, μεταξύ καναπέ, γυραδικου και καφετέριας. Η νέα ΚΥΑ που τόσο μα τόσο πολύ άργησε να βγει, δεν βγήκε για να αποκτήσει ο κάθε πικραμένος ένα ημιαυτόματο οποιουδήποτε διαμετρήματος για να φυλάει το σπιτικό του, το χωράφι του ή ότι άλλο. Και ο λόγος που κάποτε επιτρεπόταν, μετά απαγορεύτηκε και έπειτα έκανε τόσα πολλά χρόνια να δοθεί το ημιαυτόματο ραβδωτό στους ΑΘΛΗΤΈΣ της σκοποβολής δεν είναι άλλος από το ότι δεν έδινε το ΟΚ η αστυνομία, φοβούμενη ίσως μήπως ξεφυτρώσουν " καουμπόηδες" , αυτοαποκαλούμενοι " επαναστάτες του λαού" ή " φύλακες της πατρίδας " έχοντας στην κατοχή τους τέτοιου τύπου όπλα με τις " ευλογίες" του κράτους. Οπότε αν δεν θέλουμε να χάσουμε ΠΆΛΙ το προνόμιο - δικαιωμα ως αθλητές, να μπορούμε να συμμετέχουμε σε διεθνής αγώνες και να προπονούμαστε,όπως οι υπόλοιποι αθλητές από αλλά πολιτισμένα κράτη, καλό θα ήταν να προσέχουμε τι λέμε, τι γράφουμε και τι κάνουμε. Όποιος έχει κάψα με τα CQB, τους φορτους μάχης, τα περίπολα κλπ έχει πόλεμο εδώ παραπάνω στην Ουκρανία, να διαλέξει στρατόπεδο και να κάνει το κέφι του. Εδώ η συζήτηση είναι μεταξύ σκοπευτών. Και μην το πάρεις ως προσωπικό μπιφ, δεν υπάρχει τέτοια διάθεση. Απλά πρέπει κάποια πράγματα να είναι ξεκάθαρα για το καλό όλων.
 
Τα όπλα έχουν προοριζόμενη χρήση. Η σκοποβολή έχει και αυτή προοριζόμενη χρήση.

Σκοποβολή με πυροβόλα όπλα πολιτικής έκδοσης: Ατομική βελτίωση για, θήρα, αυτοάμυνα.
Πυροβόλα όπλα πολιτικής έκδοσης: Θήρα, αυτοάμυνα.

Ο καθένας έχει το ελεύθερο να τα χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν, εντός του πλαισίου νόμου που επιτρέπεται, για την ατομική του βελτίωση, ως προς την σκοπευτική του ικανότητα.
Στο ζήτημα της αυτοάμυνας, ο Ελληνικός νόμος είναι σχετικά ''κλειστός'' και όλα κρίνονται στο δικαστήριο.

Το να δέχομαι επίθεση, επειδή αναφέρθηκα στους λόγους που π.χ. το Πιστόλι/ Λειόκανο/ PCC προτιμάται για την Χ, νόμιμη χρήση, διότι οτιδήποτε ''νομίμως κατεχόμενο δύναται να χρησιμοποιηθεί γι' αυτό'' και από κει και πέρα τον τελευταίο λόγο έχει το δικαστήριο να κρίνει αν η οπλοχρησία ήταν απαραίτητη, η το Ραβδωτό ημιαυτόματο για την αυτοβελτίωση στον τύπο/ πλατφόρμα του όπλου, που συνδέεται με την υποχρέωση του στρατεύσιμου είναι απλά τρελό.

Λυπάμαι αλλά δεν ανέπτυξα εγώ το θέμα. Αναφέρθηκα καθαρά στους λόγους προτίμησης ''τύπου όπλου'' για αυτοβελτίωση, όποια και να ναι η προβλεπόμενη χρήση της εκπαίδευσης αυτής. Είναι δυνατόν να δέχομαι επίθεση γι' αυτό; Γιατί, λόγω φοβιών μην εκτεθούμε σε τι; Πως μπορεί να εκτεθεί ο νόμιμος και σε ποιον;

Κι επειδή σ' αυτήν την χώρα έχουμε μαύρα μεσάνυχτα γι' αυτά τα ζητήματα, πόσο μάλλον απόλυτη έλλειψη εκπαίδευσης/ παιδείας, προτείνω τις συχνές συζητήσεις με αστυνομικούς υπαλλήλους, μπορούν να δώσουν τα φώτα τους σε πολλά και θα το σημειώσω πως και αυτοί, για χρήση εκτός υπηρεσίας, Πιστόλι/ PCC/ Λειόκανο προτιμούν, ακριβώς για τους λόγους που προανέφερα και αυτό συμπεριλαμβάνει την ''άσκηση στην πρακτική σκοποβολή για την ατομική αυτοβελτίωση''
Τώρα που ακριβώς είναι το μεμπτό, ένας θεός το ξέρει...

Αποχωρώ απογοητευμένος.
 
Τα όπλα έχουν προοριζόμενη χρήση. Η σκοποβολή έχει και αυτή προοριζόμενη χρήση.

Σκοποβολή με πυροβόλα όπλα πολιτικής έκδοσης: Ατομική βελτίωση για, θήρα, αυτοάμυνα.
Πυροβόλα όπλα πολιτικής έκδοσης: Θήρα, αυτοάμυνα.

Ο καθένας έχει το ελεύθερο να τα χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν, εντός του πλαισίου νόμου που επιτρέπεται, για την ατομική του βελτίωση, ως προς την σκοπευτική του ικανότητα.
Στο ζήτημα της αυτοάμυνας, ο Ελληνικός νόμος είναι σχετικά ''κλειστός'' και όλα κρίνονται στο δικαστήριο.

Το να δέχομαι επίθεση, επειδή αναφέρθηκα στους λόγους που π.χ. το Πιστόλι/ Λειόκανο/ PCC προτιμάται για την Χ, νόμιμη χρήση, διότι οτιδήποτε ''νομίμως κατεχόμενο δύναται να χρησιμοποιηθεί γι' αυτό'' και από κει και πέρα τον τελευταίο λόγο έχει το δικαστήριο να κρίνει αν η οπλοχρησία ήταν απαραίτητη, η το Ραβδωτό ημιαυτόματο για την αυτοβελτίωση στον τύπο/ πλατφόρμα του όπλου, που συνδέεται με την υποχρέωση του στρατεύσιμου είναι απλά τρελό.

Λυπάμαι αλλά δεν ανέπτυξα εγώ το θέμα. Αναφέρθηκα καθαρά στους λόγους προτίμησης ''τύπου όπλου'' για αυτοβελτίωση, όποια και να ναι η προβλεπόμενη χρήση της εκπαίδευσης αυτής. Είναι δυνατόν να δέχομαι επίθεση γι' αυτό; Γιατί, λόγω φοβιών μην εκτεθούμε σε τι; Πως μπορεί να εκτεθεί ο νόμιμος και σε ποιον;

Κι επειδή σ' αυτήν την χώρα έχουμε μαύρα μεσάνυχτα γι' αυτά τα ζητήματα, πόσο μάλλον απόλυτη έλλειψη εκπαίδευσης/ παιδείας, προτείνω τις συχνές συζητήσεις με αστυνομικούς υπαλλήλους, μπορούν να δώσουν τα φώτα τους σε πολλά και θα το σημειώσω πως και αυτοί, για χρήση εκτός υπηρεσίας, Πιστόλι/ PCC/ Λειόκανο προτιμούν, ακριβώς για τους λόγους που προανέφερα και αυτό συμπεριλαμβάνει την ''άσκηση στην πρακτική σκοποβολή για την ατομική αυτοβελτίωση''
Τώρα που ακριβώς είναι το μεμπτό, ένας θεός το ξέρει...

Αποχωρώ απογοητευμένος.
Εκεί που το ξεκινάς καλά για ακόμα μια φορά μπλέκεις τον στρατεύσιμο και τον αστυνομικό … δεν είναι εφεδρική σελίδα αυτή .. δεν θελουμε να πολεμήσουμε ούτε να πυροβολήσουνε τον διαρρήκτη … πως να στο πω πιο απλά ; …αυτό δεν καταλαβαίνεις .
 
Last edited:
Back
Top