Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Δεν ξέρω αν ήταν η performance θα σε γελάσω η η απλή γιατί το Cordoba βγενει και σε απλή έκδοση η performance shop βελτιώνει Πόλα μοντέλα της μπενελι έχω κάνει την ίδια βελτίωση σε supper 90 με τη μοναδική διαφορά ότι ήταν με σταθερά τσοκ φουλ όλα τα αλά ακριβώς ίδια κονο αποχρωμιοση 18,6 αυλό με θαλάμη 70 Χιλ μέρα με νύχτα
Ναι τεο δεν είναι όλες οι Córdoba φουλ έξτρα,φιλοσοφία μπενελας βγαίνουν κανονικά!
 
Καλύτερο αυτογεμεμες για μένα είναι αυτό που έχει και ευχαριστιέται ο καθένας μας.
Άλλος για τις τουφεκιές άλλος για την στιβαρότητα άλλος για την αξιοπιστία άλλος για το εύκολο καθαρισμα χωρίς ποτηράκια και μπιχλιπμιδια.

Ωωωωχχχ
Έχω ένα τέτοιο και είναι μια
Benelli M2.
Μάλλον αυτό είναι το καλύτερο για μένα.

Μέχρι να βρω κάποιο άλλο και να το κάνω δικό μου. Οπότε θα είναι το νέο.

Να πω επίσης πως το καλύτερο για μένα μπορεί να είναι το Μ2 αλλά
αγαπημένο μου είναι η franghi prestige γιατί μ αυτήν κυνηγούσε ο παππούς μου έμαθα με αυτήν και μου την άφησε να τον θυμάμαι.
 
Καλύτερο αυτογεμεμες για μένα είναι αυτό που έχει και ευχαριστιέται ο καθένας μας.
Άλλος για τις τουφεκιές άλλος για την στιβαρότητα άλλος για την αξιοπιστία άλλος για το εύκολο καθαρισμα χωρίς ποτηράκια και μπιχλιπμιδια.

Συμφωνώ απόλυτα...κρίμα που δεν έχω τέτοιο όπλο στην κατοχή μου πλέον.
 
Ένα δεν μπορώ να πω.....οπότε....Αγαπημένη μου είναι η Α302 λόγω όπως είπε και άλλος φίλος, ήταν του πατέρα μου και μου έμεινε...αν και ιστορικά έχει και αυτή γράψει σελίδες...η Α304 που ήταν το πρώτο μου όπλο για το ...ζύγισμα...της ως αυτογεμούς, το βάρος της στα ατελείωτα περπατητά και τέλος αυτή που επέλεξα αργότερα και είναι και αυτή στον οπλοβαστό...η Franchi Fast Black....για το βάρος της στα περπατητά της πέρδικας....και για την ευκολία της συντήρησης - καθαρισμού λόγω μηχανισμού αδρανείας...
 
Κορυφαιο ως προς τι????? ποιοτητα κατασκευης???βλητικη αποδοση???αξιοπιστια???αν τα βαλουμε ολα μαζι παλι δεν βγαινει κανενα.......καμια καραμπινα δεν εχει την αξιοπιστια ενος δισκανδαλου δικανου......αν παμε σε ποιοτητα κατασκευης και βλητικης αποδοσης τοτε θα πρεπει να μιλησουμε για COSMI!!!.......αν παλι παμε σε οπλα κοινων θνητων και μαζικης παραγωγης τοτε ολα τα οπλα αδρανειας ειναι τα ποιο αξιοπιστα σε λειτουργια και ευκολια καθαρισμου και οπλα με τα λιγωτερα κινητα μερη....ως γνωστο στην οπλοκατασκευη ισχυει το ρητο ''οσο ποιο απλο τοσο ποιο καλο''
Σε όλα όσα κάνουν ένα όπλο κορυφαίο κύριε Ηρακλή και φυσικά για κοινούς θνητούς για να μπορούμε να το χαιρόμαστε στον κυνηγοτοπο εκεί άλλωστε θα δείξει και την πραγματική του αξία.
 
Αν ο τίτλος έγραφε ποιο θεωρείται το καλύτερο αυτογεμές, νομίζω συμφωνούμε ότι είναι το cosmic. Επειδή όμως γράφει ποιο θεωρείτε (εσείς) αυτό που όπως σωστά γραφτηκε αυτό που μας έχει ικανοποιήσει περισσότερο!
 
Πιστεύω ένα superpose δισκανδαλο 71 cm με αυτόματους εξολκεις,τσοκ και κοντάκι στα μέτρα του κυνηγού είναι το απόλυτο κυνηγετικό όπλο.Εξαιρεση σε αυτό μπορώ να σκεφτώ μόνο τους γουρουνοκυνηγους που κάνουν παγανα.....
 
Οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν όμως όσο παλαιότερο τόσο καλύτερο. Συγκεκριμένα sl80 123 με Γαλλική κάννη 66cm 3αστρα μοντελο 1975 υπάρχει ακομα λειτουργικοτατη βάζει ανετα δίπλα της τωρινά μοντέλα πολλαπλάσιας αξίας.Μια 610 franki που αν δεν έσπαγε δύο φορές ο σιδηρόδρομος η μια μες την εγγύηση θα ήταν το όπλο μου μέχρι και σήμερα, ασύλληπτη ποιότητα ντουφεκιας θυμάμαι ούτε μια φορά δεν έψαξα τι φυσιγγια πήγαινε,δεν υπήρχε θήραμα εάν το έπαιρνε η τουφεκιά να μην πέσει έστω και ζωντανό. Οι καλυτερες αναμνήσεις έρχονται στον καθένα μας από την εμπιστοσύνη που είχαν στο όπλο τους στον κυνηγοτοπο και η σιγουριά ότι μόνο από δικό τους λάθος θα χανόταν το θήραμα. Οι παλιότεροι κυνηγοί το έχουν βιώσει αυτό με τουλάχιστον ένα όπλο που πέρασε από την κατοχή τους
 
Καλύτερο για μένα είναι αυτό με το οποίο κάνεις το περισσότερο κυνήγι όλο το χρόνο ανάλογα με τα θηράματα που κυνηγάς , εγώ πχ που κυνηγώ περπατητο τσίχλα, κοτσύφι, και μπεκάτσα, αν και κάτοχος 3 αυτογενών Benelli Becacia ,Benelli s90 ,και Maxus, αυτό που κυνηγώ περισσότερο είναι η Becacia, μου ταιριάζει καλύτερα.
 
Last edited:
Αν ο τίτλος έγραφε ποιο θεωρείται το καλύτερο αυτογεμές, νομίζω συμφωνούμε ότι είναι το cosmic. Επειδή όμως γράφει ποιο θεωρείτε (εσείς) αυτό που όπως σωστά γραφτηκε αυτό που μας έχει ικανοποιήσει περισσότερο!
Α γειά σου κανείς δεν διαφωνεί αν και μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που δεν τους αρέσει γούστα είναι αυτά. Και εγώ έχω επωμισει , επεξεργαστεί cosmi δεν έχω ρίξει τουφεκιά όμως ούτε κυνηγησα με αυτό. Είναι βέβαια και αυτό στο παιχνίδι αλλά πόσες απόψεις να διαβάσουμε πόσοι το κατέχουν? Μιλάμε γι'αυτά που ικανοποιούν εμάς σε διάφορα θέματα είτε βλητικα, είτε εργονομικα και βασικά να ειναι αξιόπιστα.
 
Έχω ρίξει με αρκετά αυτογεμή αλλά στην κατοχή μου έχω 3.
Beretta A303
Remington 1187
Benelli M2

Πάμε
Κανένα από τα 3 δεν έχει πάθει εμπλοκές χωρίς λόγο .
Beretta, δύσκολα βρίσκεις φυσιγγι που να της ταιριάζει. Σκυλί στα υπόλοιπα. Μηδέν προβλήματα.
Remington, πολλά σπασμένα εξαρτήματα μέχρι και σπασμένη βάση (receiver). Απογοήτευση από άποψη αξιοπιστίας και φιλοσοφίας σχεδίασης.
Benelli, θα δείξει μιας και την αγόρασα πρόσφατα. Το μοναδικό της πρόβλημα ότι δεν σκοτώνει θηράματα. .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;
Είναι αυτό που
1. Δεν παθαίνει εμπλοκές για κανέναν λόγο που έχει σχέση με το ίδιο το όπλο.
2. Δεν χαλάει, δεν σπάζουν, δεν στραβώνουν, δεν ξεβιδώνουν εξαρτήματα για κανέναν λόγο με την πρέπουσα συντήρηση και με αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής.
3. Όλα τα βασικά εξαρτήματα είναι εύκολα εναλλάξιμα και προσβάσιμα.
4. Η κάνη του τα πάει καλά με τα περισσότερα φυσίγγια μεγάλων κατασκευαστών.
5. Ο αντιπρόσωπος δεν είναι @@ας (δυστυχώς πρέπει να γράψω και αυτό)

όποιος έχει τέτοιο όπλο οποιουδήποτε κατασκευαστή και το χρησιμοποιεί για 20++ χρόνια ή έχει ρίξει 20k++ φυσίγγια με αυτό τότε αυτό είναι το κορυφαίο αυτογεμές !!!

Προαιρετικά
Ελάχιστα κινούμενα μέρη
Ελάχιστη συντήρηση
Αντοχή στην οξείδωση
 
Καλησπέρα η ερώτηση κορυφαίο όπλο σηκώνει μεγάλη κουβέντα τι εννοούμε σε μέταλλο σε ξύλο σε κανη και πολλά άλλα. Γνώμη μου το όπλο ρίχνει,αυτός πού είναι από πίσω "σκοτώνει".
 
Κυνηγάω με μια 302 από το '90, 15 χρονών τότε. Το όπλο το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο αλλά σε άριστη κατάσταση ο πατέρας μου μερικά χρόνια πριν. Το '92 με έπιασε το δασαρχείο πρώτη μέρα κυνηγιού στην Περαχώρα και το όπλο κατασχέθηκε εν αναμονή του δικαστηρίου.
Το δικαστήριο έγινε μετά από 2-3 χρόνια, αθωώθηκα και πήραμε την καραμπίνα πίσω. Από τότε δεν έχω κυνηγήσει με άλλο όπλο, το 90% των κυνηγιών μου είναι στην τσίχλα και τα φυσίγγια δεν τα λυπάμαι καθόλου. Αν κάνω μια εκτίμηση για αριθμό, θα έλεγα ότι όλα αυτά τα χρόνια έχω ρίξει πάνω κάτω 60000 τουφεκιές.
Προβλήματα; Κάποια στιγμή με είχε ταράξει στις εμπλοκές, δεν ήξερα τι συμβαίνει, πήγα στον Χριστάκο και με ένα μακρύ τρυπάνι άνοιξε τις τρύπες της κάνης :oops:........ Αυτό μόνο.
Πριν καναδυό χρόνια βρήκα μια σε άριστη κατάσταση και φυσικά την πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη. Οπότε αν ρωτάτε εμένα ποιο είναι το καλύτερο αυτογεμές, καταλαβαίνετε ποια είναι η απάντηση....
 
Κ η 930 Κωστα για την ελληνικη αγορα παντα ειναι ενα κορυφαιο αυτογεμες ,τα δινει ολα κ σε πολυ καλη τιμη , κ πανεμορφο οπλο
Όταν το πρωτοείδα Δημήτρη από φώτο το μυαλό μου πήγε στην ss performance. Σίγουρα έχει καλά στοιχεία, αυλό, κωνο,εσω έξω τσοκ.
 
Κυνηγάω με μια 302 από το '90, 15 χρονών τότε. Το όπλο το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο αλλά σε άριστη κατάσταση ο πατέρας μου μερικά χρόνια πριν. Το '92 με έπιασε το δασαρχείο πρώτη μέρα κυνηγιού στην Περαχώρα και το όπλο κατασχέθηκε εν αναμονή του δικαστηρίου.
Το δικαστήριο έγινε μετά από 2-3 χρόνια, αθωώθηκα και πήραμε την καραμπίνα πίσω. Από τότε δεν έχω κυνηγήσει με άλλο όπλο, το 90% των κυνηγιών μου είναι στην τσίχλα και τα φυσίγγια δεν τα λυπάμαι καθόλου. Αν κάνω μια εκτίμηση για αριθμό, θα έλεγα ότι όλα αυτά τα χρόνια έχω ρίξει πάνω κάτω 60000 τουφεκιές.
Προβλήματα; Κάποια στιγμή με είχε ταράξει στις εμπλοκές, δεν ήξερα τι συμβαίνει, πήγα στον Χριστάκο και με ένα μακρύ τρυπάνι άνοιξε τις τρύπες της κάνης :oops:........ Αυτό μόνο.
Πριν καναδυό χρόνια βρήκα μια σε άριστη κατάσταση και φυσικά την πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη. Οπότε αν ρωτάτε εμένα ποιο είναι το καλύτερο αυτογεμές, καταλαβαίνετε ποια είναι η απάντηση....
Μπενελι; .sarcastic.
 
Back
Top