Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Ωχ ωχ βεντέτα άνοιξες χαχα. Δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Κι αυτό γιατί μπορείς να βρεις με ίδιο όπλο δυσαρεστημένους κι ευχαριστημένους. Από αυτά που είχα εγώ: beretta a303, benelli Centro, benelli elite, browning maxus, fabarm xlr5 κάθε ένα είχε και κάτι εξαιρετικό αλλά όπως πολλές φορές έχω πει έχω ξεχωρίσει την xlr5, γιατί βγάζει καλές τουφεκιές, έχει ωραίο κοντακι σε σωστό μέγεθος, ωραία σκανδάλη, χαμηλό λάκτισμα και εμένα δε μου έκανε ποτέ εμπλοκές. Επίσης ποιοτικά είναι πολύ προσεγμένη και γι αυτό και είναι η μόνη που την έχω κρατήσει 12 χρόνια, εκτός απ την 303 που την κράτησα για άλλους λόγους. Από τις υπόλοιπες δεν είχα κανένα παράπονο, αλλά δεν ήταν και αυτό που ήθελα 100%. Ίσως η maxus να ήταν αν δεν είχε τόσο μικρό κοντακι, για τη σκανδάλη ήταν βαρύτερη αλλά συνηθίζεται.
 
Ωχ ωχ βεντέτα άνοιξες χαχα. Δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Κι αυτό γιατί μπορείς να βρεις με ίδιο όπλο δυσαρεστημένους κι ευχαριστημένους. Από αυτά που είχα εγώ: beretta a303, benelli Centro, benelli elite, browning maxus, fabarm xlr5 κάθε ένα είχε και κάτι εξαιρετικό αλλά όπως πολλές φορές έχω πει έχω ξεχωρίσει την xlr5, γιατί βγάζει καλές τουφεκιές, έχει ωραίο κοντακι σε σωστό μέγεθος, ωραία σκανδάλη, χαμηλό λάκτισμα και εμένα δε μου έκανε ποτέ εμπλοκές. Επίσης ποιοτικά είναι πολύ προσεγμένη και γι αυτό και είναι η μόνη που την έχω κρατήσει 12 χρόνια, εκτός απ την 303 που την κράτησα για άλλους λόγους. Από τις υπόλοιπες δεν είχα κανένα παράπονο, αλλά δεν ήταν και αυτό που ήθελα 100%. Ίσως η maxus να ήταν αν δεν είχε τόσο μικρό κοντακι, για τη σκανδάλη ήταν βαρύτερη αλλά συνηθίζεται.
Γι'αυτό στο τέλος έγραψα ανεξάρτητως προσωπικών προτιμήσεων, για τους αλλεργικους .sarcastic. .
Αμα υπηρχε τετοιο αυτογεμες δεν θα ειχαμε τους οπλοβαστους γεματους:cool:
Μάλλον ψάχνεσαι ακόμα .yel.
Είναι τα όπλα που έχουμε δοκιμάσει οι περισσότεροι, διάφορες εταιρείες, συστήματα λειτουργίας όλο και κάποιο έχουμε ξεχωρίσει.
 
Μάλλον ψάχνεσαι ακόμα .yel.
Είναι τα όπλα που έχουμε δοκιμάσει οι περισσότεροι, διάφορες εταιρείες, συστήματα λειτουργίας όλο και κάποιο έχουμε εκχωρήσει.
Με 8 δικανα στον οπλοβαστο και μια γκλιτσα αδρανειας λες να ψαχνομαι για αυτογεμη πασαλους?
Ουτε καν αδελφε.....Απο την κατασταση που επικρατει και μονο το λεω.
 
Last edited:
Με 8 δικανα στον οπλοβαστο και μια γκλιτσα αδρανειας λες να ψανομαι για αυτογεμη πασαλους?
Ουτε καν αδελφε.....Απο την κατασταση που επικρατει και μονο το λεω.
Καταλαβαίνω , η πλειοψηφία όμως κυνήγησε και κυνηγάει με αυτογεμη και κάποια από αυτά έγιναν θρύλοι (και αυτό ψάχνουν μερικοί ακόμα), στα ποζε και στα πλαγιοκανα ακόμα λιγότερο τα πράγματα είναι γνωστά και και η επιλογή ποιο εύκολη.
 
Κορυφαιο ως προς τι????? ποιοτητα κατασκευης???βλητικη αποδοση???αξιοπιστια???αν τα βαλουμε ολα μαζι παλι δεν βγαινει κανενα.......καμια καραμπινα δεν εχει την αξιοπιστια ενος δισκανδαλου δικανου......αν παμε σε ποιοτητα κατασκευης και βλητικης αποδοσης τοτε θα πρεπει να μιλησουμε για COSMI!!!.......αν παλι παμε σε οπλα κοινων θνητων και μαζικης παραγωγης τοτε ολα τα οπλα αδρανειας ειναι τα ποιο αξιοπιστα σε λειτουργια και ευκολια καθαρισμου και οπλα με τα λιγωτερα κινητα μερη....ως γνωστο στην οπλοκατασκευη ισχυει το ρητο ''οσο ποιο απλο τοσο ποιο καλο''
 
Αυτό που σε ικανοποίησε στα γούστα και δεν σε πρόδοσε ποτέ (ή τουλάχιστον πάνω από 1-2 φορες). 1100-304-391 από μπενελια δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά έχω την 302 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 
Στα λεφτα που πωλειται στην Αμερικη η Cordoba ειναι μακραν το καλυτερο αυτογεμες σε ολους τους τομεις , σε εργονομια ,αξιοπιστια , βλητικη αποδοση , μεταπωληση κ φυσικα value for money , μακραν το ν 1
 
Στα λεφτα που πωλειται στην Αμερικη η Cordoba ειναι μακραν το καλυτερο αυτογεμες σε ολους τους τομεις , σε εργονομια ,αξιοπιστια , βλητικη αποδοση , μεταπωληση κ φυσικα value for money , μακραν το ν 1
Δημήτρης καλό είναι καλύτερο από τα άλλα μοντέλα της μπενελι αλά σε τουφέκιες δεν το πιάνει το v3 το έχω δει με τα μάτια μου
 
Απο προσωπικη εμπειρια και οπλο που εδω και 30 χρονια δειχνει την αξια του η franchi 48al που εχω και η benellara μου η supersport με αυτα που εχω δει στο κυνηγι..απο αλλα οπλα που ετυχε να ριξω σε θεμα λεπτομερειας στο μηχανισμο και αψογο φινιρισμα οπως και τουφεκια μια cosmi με 66 εκ σταθερο 3* απλα τουφεκος
 
Το perfomance shop χανει απο το v3 ?αυτο φιλε ηθελα να το δω
Δεν ξέρω αν ήταν η performance θα σε γελάσω η η απλή γιατί το Cordoba βγενει και σε απλή έκδοση η performance shop βελτιώνει Πόλα μοντέλα της μπενελι έχω κάνει την ίδια βελτίωση σε supper 90 με τη μοναδική διαφορά ότι ήταν με σταθερά τσοκ φουλ όλα τα αλά ακριβώς ίδια κονο αποχρωμιοση 18,6 αυλό με θαλάμη 70 Χιλ μέρα με νύχτα
 
Back
Top