Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Λευτέρη πριν λίγους μήνες μιλαγα με ένα παιδι που έχει μεγαλη εμπειρία στα αεροβολα κ είναι κ σκοπευτής με πιστόλι κλπ...και εκανε κ πολλες προσπαθειες ώστε να ανοίξει σκοπευτήριο εδώ στο νησί.....
Όταν του είπα για το diana 350 Magnum που έχω κ ότι δεν είναι ευθυβολο, μου είπε (εκτός του ότι θέλει να βρεις τις κατάλληλες βολίδες ) και ότι λόγω λακτισματος απευθυνεται σε έμπειρους χρήστες..
Και ότι αν έρθει απο τα μέρη μου κ βρεθουμε θα μου πει κάποια πραγματα...
Τότε θυμήθηκα κ την φράση του κυπριδημου "είναι ένα όπλο για έμπειρους αεροβολαδες"....

ΥΓ Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ηρακλης δεν έχει εμπειρια(έχει δίκιο σε ότι λέει) απλά καταθέτω κ μια άλλη άποψη που ταιριάζει με την δική σου....
 
Καθόλου πλάκα.
Μπορεί να μην έχω εμπειρία με τα όπλα, πιστεύω όμως αυτά που βλέπουν τα μάτια μου.
Και κάποιοι άλλοι, πολλά χρόνια πριν, με απέτρεπαν από αυτό το όπλο, μεταξύ αυτών και ένας οπλουργός αεροβόλων στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, όταν όμως το δοκίμασε στο μαγαζί του (παραβάλοντάς το με ένα Diana 48 ή 52, δεν θυμάμαι ακριβώς) άλλαξε γνώμη, αποφαινόμενος ότι μάλλον πρόκειται για εξαίρεση...

Τέλος πάντων, δεν θα μείνουμε σ' αυτά. Κάποια γνώμη για τα κιτ βελτίωσης της vortek (έστω και για οποιοδήποτε άλλο όπλο) υπάρχει;
Οταν λοιπον μπορεσουν και δουν τα ματια σου τι κανει ενα καλο αεροβολο και πολυ φτηνοτερο απο αυτο που εχεις τοτε θα καταλαβεις τι ενοω........περασαν απο τα χερια μου 4 αεροβολα 350 και μαλιστα τιουναρισμενα οσο δεν φανταζεσαι......το αποτελεσμα ηταν να κλαιω τα λεφτα αλλα και τον χρονο που ασχωληθηκα.......ολα αυτα πριν αρκετα χρονια οταν ακομα δεν ξεραμε οπως εσυ τωρα.............οποτε δεν μιλαω χωρις να ξερω.
Αν το θελεις να σπας τουβλα και να κτυπας τενεκεδες στα 50 μ ειναι οτι πρεπει........για σκοποβολη με αξιωσεις ειναι οτι χειροτερο.......
Δεν ειναι τυχαιο οποιον ρωτησεις να εχει γνωσεις πανω στα αεροβολα να σου πει καλη κουβεντα για αυτο το οπλο.......οταν μαλιστα ειναι και σε 4.5 τοτε τα πραγματα χειροτερευουν.
Πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι αυτος ο ΄΄οπλουργος αεροβολων'' πως αλαξε γνωμη μολις το δοκιμασε.........πολυ θα ηθελα να το ελεγε σε μενα αυτο το πραγμα!!!!!!! φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα οποιος διαβαζει αυτα που γραφεις και ειναι γνωστης των αεροβολων ελατηριου αυτο που καταλαβαινει ειναι πως κανεις πλακα.......αλλα αφου ανεφερες πως μιλας σοβαρα τοτε και παλι συγνωμη αλλα εχεις πολλα να μαθεις ακομα........
Οσο για το κιτ που ρωτας θα σου απαντησω υπευθηνα πως θα δωσεις ακομα επιπλεον χρηματα σε κατι που δεν αξιζει(και ενοω το αεροβολο και οχι το κιτ)απο κει και περα δικο σου προβλημα και αποφαση τι θα κανεις......εγω οφειλα να σε προειδοποιησω μιας και τα περασα.....καλη συνεχεια.
 
Εγώ έχω ένα Webley FX2000 και ένα Weihrauch HW100 σε 5.5 και τα δύο.
Η ευθυβολία είναι συνάρτηση κάνης, ταχύτητας και σφαιριδίου.
Βρήκες αεροβόλο με καλή κάνη ... άρπαξέ το.
Κανόνας (για εμένα).
Με ελατήρια δεν έχω σχέση.

Αυτά τα ολίγα ...
 
Diana 350 Magnum .177.
JSB Diabolo Exact 8.44grain (4.51mm). Ταχύτητα: 1050π/δ.
Απόσταση στόχου 10μ.
Όλοι οι στόχοι περιέχουν 5 βολές εκτός από τον πρώτο που περιέχει 3.
Οι πρώτοι 3 στόχοι βλήθηκαν πριν το τσίπουρο. Οι άλλοι 3 μετά.
Είναι εμφανής η προτίμηση του συγκεκριμένου όπλου στο συγκεκριμένο ποτό αν και με το ουίσκι τα πάει ακόμη καλύτερα (όλα στην ίδια τρύπα).Target #1.jpgTarget #2.jpgΤarget #3.jpgTarget #4.jpgTarget #5.jpg
 
3 βολές με το 350 και τις JSB από τα 10μ. με χρήση δίποδου, προσαρμοσμένου στην κάνη. Αν και λένε ότι δεν ενδείκνυται ο συγκεκριμένος τρόπος ανάρτησης, η δοκιμή δείχνει άλλα.

Diana 350 Magnum with bipod.jpgBipod.jpg
 
3 βολές με το 350 και τις JSB από τα 10μ. με χρήση δίποδου, προσαρμοσμένου στην κάνη. Αν και λένε ότι δεν ενδείκνυται ο συγκεκριμένος τρόπος ανάρτησης, η δοκιμή δείχνει άλλα.

View attachment 28321View attachment 28322
Ότι μικραίνει τα γκρουπ ... ενδείκνυται.
Κανόνας. ;)
 
Δυστυχως λογω μειωμενου χρονου δεν εχω καθησει να ασχοληθω σοβαρα μαζι του....

View attachment 28298
HW 77 !!! ο προκατοχος του HW 97 ...τι να πεις για αυτο το ΑΕΡΟΒΟΛΟ!!!!.....ολα οσα χαρακτηριζουν την ποιοτητα ενος αεροβολου τα εχει......
Σιγουρα Παναγιωτη το οπλο μπορει να κανει απιστευτα γκρουπ ακομα και σε αυτην την αποσταση....αν το μαθεις καλα και βρεις το σφαιρακι που ταιριαζει στην κανη θα εκπλαγεις ευχαριστα με τις δυνατοτητες του!!!!!
 
HW 77 !!! ο προκατοχος του HW 97 ...τι να πεις για αυτο το ΑΕΡΟΒΟΛΟ!!!!.....
Κ. Ηρακλη πες μου την γνωμη σου για την θεση (μπρος-πισω) της διοπτρας.
Αν την εχω βαλει σωστα...μου εχει μπει η ιδεα οτι θελει και αλλο μπροστα, προς την κανη.
 
Κ. Ηρακλη πες μου την γνωμη σου για την θεση (μπρος-πισω) της διοπτρας.
Αν την εχω βαλει σωστα...μου εχει μπει η ιδεα οτι θελει και αλλο μπροστα, προς την κανη.
Η διόπτρα μπαίνει σε σημείο που έχεις σωστή οπτική όταν επωμίζεις ... Δεν είναι συγκεκριμένο το σημείο αυτό.
Αν πλησιάσεις πολύ το μάτι ή αν το απομακρύνεις θα δεις την ΛΑΘΟΣ εικόνα και θα καταλάβεις ποιά είναι η σωστή.
 
Η διόπτρα μπαίνει σε σημείο που έχεις σωστή οπτική όταν επωμίζεις ... Δεν είναι συγκεκριμένο το σημείο αυτό.
Αν πλησιάσεις πολύ το μάτι ή αν το απομακρύνεις θα δεις την ΛΑΘΟΣ εικόνα και θα καταλάβεις ποιά είναι η σωστή.
Αν το καταλαβεις λεει.αν ειναι πιλη κοντα στο ματι θολονη αν μακρια δεν βλεπεις τηποτα
 
Κ. Ηρακλη πες μου την γνωμη σου για την θεση (μπρος-πισω) της διοπτρας.
Αν την εχω βαλει σωστα...μου εχει μπει η ιδεα οτι θελει και αλλο μπροστα, προς την κανη.
Οπως αναφερθηκε και πιο πανω δεν υπαρχει σταθερο σημειο για οπτικο........αυτο θα το καταλαβεις μονο σου σε πια θεση σε βολευει.
Επισεις να τοποθετησεις πρωτα την βαση σωστα ...δηλ να μπει το pin stop(πιρακι) στην αντιστιχη εσωχη(τρυπα) που εχει ο κορμος του οπλο ετσι ωστε να μην μετακοινηται το οπτικο.
 
Οταν λοιπον μπορεσουν και δουν τα ματια σου τι κανει ενα καλο αεροβολο και πολυ φτηνοτερο απο αυτο που εχεις τοτε θα καταλαβεις τι ενοω........περασαν απο τα χερια μου 4 αεροβολα 350 και μαλιστα τιουναρισμενα οσο δεν φανταζεσαι......το αποτελεσμα ηταν να κλαιω τα λεφτα αλλα και τον χρονο που ασχωληθηκα.......ολα αυτα πριν αρκετα χρονια οταν ακομα δεν ξεραμε οπως εσυ τωρα.............οποτε δεν μιλαω χωρις να ξερω.
Αν το θελεις να σπας τουβλα και να κτυπας τενεκεδες στα 50 μ ειναι οτι πρεπει........για σκοποβολη με αξιωσεις ειναι οτι χειροτερο.......
Δεν ειναι τυχαιο οποιον ρωτησεις να εχει γνωσεις πανω στα αεροβολα να σου πει καλη κουβεντα για αυτο το οπλο.......οταν μαλιστα ειναι και σε 4.5 τοτε τα πραγματα χειροτερευουν.
Πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι αυτος ο ΄΄οπλουργος αεροβολων'' πως αλαξε γνωμη μολις το δοκιμασε.........πολυ θα ηθελα να το ελεγε σε μενα αυτο το πραγμα!!!!!!! φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα οποιος διαβαζει αυτα που γραφεις και ειναι γνωστης των αεροβολων ελατηριου αυτο που καταλαβαινει ειναι πως κανεις πλακα.......αλλα αφου ανεφερες πως μιλας σοβαρα τοτε και παλι συγνωμη αλλα εχεις πολλα να μαθεις ακομα........
Οσο για το κιτ που ρωτας θα σου απαντησω υπευθηνα πως θα δωσεις ακομα επιπλεον χρηματα σε κατι που δεν αξιζει(και ενοω το αεροβολο και οχι το κιτ)απο κει και περα δικο σου προβλημα και αποφαση τι θα κανεις......εγω οφειλα να σε προειδοποιησω μιας και τα περασα.....καλη συνεχεια.
Και δικια μου γνώμη και γνώση , ειναι πως ο Ηρακλης εχει δίκιο σε οτι εχει διατύπωση.
Απο εκει και περα ο καθενας πρατει οπως θελει . . . . . .
 
16246351623219068494123226516912.jpgHW 77 !!! ο προκατοχος του HW 97 ...τι να πεις για αυτο το ΑΕΡΟΒΟΛΟ!!!!.....ολα οσα χαρακτηριζουν την ποιοτητα ενος αεροβολου τα εχει......
Σιγουρα Παναγιωτη το οπλο μπορει να κανει απιστευτα γκρουπ ακομα και σε αυτην την αποσταση....αν το μαθεις καλα και βρεις το σφαιρακι που ταιριαζει στην κανη θα εκπλαγεις ευχαριστα με τις δυνατοτητες του!!!!!
Έχω στην κατοχή μου ένα 77...5.5--22 χρόνια περίπου,τι να πεις; κραδασμό; τι είναι αυτό; θόρυβο; πιος είναι ο κύριος; σκανδάλη; άγγιγμα πεταλούδας... όπως το έγραψες, αν του βρεις τι ταιριάζει στην κάννη του είναι απίστευτο... Με η χωρίς διόπτρα πάει εκεί που σημαδεύεις....
Οι βολές είναι στα 50 μέτρα μέχρι να ρυθμίσω όσο μπορούσα την fx την οποία μου χάρισαν, από σταθερό τραπέζι με 2 τσουβαλακια σκάγια, δεν έχω διποδα ακόμα...
Η ζημιά που κάνει είναι το κάτι άλλο, προσωπικά χρησιμοποιώ τα h&n ftt-5.54, αλλά και 5.53...ο στόχος γυψοσανιδα 12 χιλιοστά... 16246350356448038487476534625394.jpg16246350712069189467780642587337.jpg
 
Έχω στην κατοχή μου ένα 77...5.5--22 χρόνια περίπου,τι να πεις; κραδασμό; τι είναι αυτό; θόρυβο; πιος είναι ο κύριος; σκανδάλη; άγγιγμα πεταλούδας... όπως το έγραψες, αν του βρεις τι ταιριάζει στην κάννη του είναι απίστευτο... Με η χωρίς διόπτρα πάει εκεί που σημαδεύεις....
Οι βολές είναι στα 50 μέτρα μέχρι να ρυθμίσω όσο μπορούσα την fx την οποία μου χάρισαν, από σταθερό τραπέζι με 2 τσουβαλακια σκάγια, δεν έχω διποδα ακόμα...
Η ζημιά που κάνει είναι το κάτι άλλο, προσωπικά χρησιμοποιώ τα h&n ftt-5.54, αλλά και 5.53...ο στόχος γυψοσανιδα 12 χιλιοστά... View attachment 28574View attachment 28575
Πολυ καλες διοπτρες
Σωστη βαση
Πολυ σωστο υψος απο την καννη
Και οπλα ομορφα συντηρημενα
S55 η s 56 το δικαννο;
Με υγεια φιλε να τα χαιρεσε

τα οπλα για αυτο ειναι .shake hands.

στοκαρε την γυψοσανιδα πισω
Μονταρε την σε ενα ξυλο ελιας βερνικωμενο
Και εχεις ενα διακοσμητικο φωτιστικο δωρο ατην γυναικα ;)
 
Πολυ καλες διοπτρες
Σωστη βαση
Πολυ σωστο υψος απο την καννη
Και οπλα ομορφα συντηρημενα
S55 η s 56 το δικαννο;
Με υγεια φιλε να τα χαιρεσε

τα οπλα για αυτο ειναι .shake hands.

στοκαρε την γυψοσανιδα πισω
Μονταρε την σε ενα ξυλο ελιας βερνικωμενο
Και εχεις ενα διακοσμητικο φωτιστικο δωρο ατην γυναικα ;)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια....
Το berreta 686 special... 71- 2&4*Και έχω και άλλο ένα s687L.....67-2&4* και τα δύο κληρονομιά από τον πατέρα μου!!
 
Back
Top