Ποιά κατανομή είναι καλύτερη από μια άλλη ?

Ποιά κατανομή είναι καλύτερη από μια άλλη ?

  • Αυτή που βάζει περισ. σκάγια στον κύκλο από μια άλλη στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.

    Votes: 6 9,4%
  • Αυτή που βάζει τα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.

    Votes: 19 29,7%
  • Αυτή που βάζει τα περισσότερα σκάγια στα 36,5m.

    Votes: 5 7,8%
  • Αυτή που δεν αφήνει μεγάλα κενά σε σχέση με το θήραμα.

    Votes: 18 28,1%
  • Αυτή που δεν αφήνει πολλά κενά σε σχέση με το θήραμα.

    Votes: 8 12,5%
  • Έχει ισοκατανομή (γεμίζει σχεδόν ομοιόμορφα τον κύκλο).

    Votes: 32 50,0%
  • Είμαι έμπειρος και μπορώ να τις διακρίνω με το μάτι.

    Votes: 2 3,1%
  • Αυτή που γεμίζει την περιφέρεια.

    Votes: 4 6,3%
  • Αυτή που έχει σφιχτό κέντρο.

    Votes: 3 4,7%
  • Αυτή με την οποία έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι.

    Votes: 26 40,6%

  • Total voters
    64
  • Poll closed .

gvp9000

Banned
Θηράματα παπί και φάσσα.
Τα πιο απαιτητικά σύμφωνα με τους περισσότερους.
Την διάτρηση δεν την λαμβάνουμε υπόψη στην παρούσα φάση, υποθέτουμε ικανοποιητική διάτρηση.

Βλέπετε 2 αποτυπώσεις ... πως κρίνεται ποιά είναι η καλύτερη ?
Για να δούμε τι θα πει η πλειοψηφία.

Μέχρι 3 επιλογές τις οποίες δεν μπορείτε να τις αλλάξετε αν αλλάξετε γνώμη.
 
Είναι λίγο πονηρή η ερώτηση... Γνωρίζουμε το μέγεθος του στόχου και τίποτα άλλο! Απόσταση κατά μέσο όρο??? Είναι βολές παπιου στο ξημέρωμα? Είναι βολές σε σπασμένες φάσες στο κάμπο??? Παπί στο "Θεό"???
 
Συμπληρώνω σε κάποιες το "στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε."
Δεν μπορούσα να γράψω μεγαλύτερο κείμενο στο poll

Άρα οι ερωτήσεις είναι αυτές

Αυτή που βάζει περισσότερα σκάγια στον κύκλο από μια άλλη στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.
Αυτή που βάζει τα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.
Αυτή που βάζει τα περισσότερα σκάγια στα 36,5m.
Αυτή που δεν αφήνει μεγάλα κενά σε σχέση με το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή που δεν αφήνει πολλά κενά σε σχέση με το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Έχει ισοκατανομή (γεμίζει σχεδόν ομοιόμορφα τον κύκλο) στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Είμαι έμπειρος και μπορώ να τις διακρίνω με το μάτι.
Αυτή που γεμίζει την περιφέρεια στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή που έχει σφιχτό κέντρο στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή με την οποία έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι.

Δεν υπάρχει πονηριά ... θες να πας για παπί ή για φάσσα και σκοπεύεις να τουφεκίσεις πχ στα 45μ.
Στήνεις τα χαρτιά στα 45m .... (υπάρχει και μια επιλογή για τα 36,5m)
Δοκιμάζεις 2 τσοκ ή 2 φυσίγγια και βλέπεις την αποτύπωση.
Ποιό θα διαλέξεις.
 
Ισοκατανομη....με οσο το δυνατον περισσοτερα σκαγια για ακαριαια καταβολη...
Στα οσα μετρα και τσοκ !!

ΥΓ. Η ισικατανομη....θελει ''βαριά ούμπαλα''....Εγω δυσκολα την βγαζω...και σε ελαχιστα φυσιγγια !!!
 
Συμπληρώνω σε κάποιες το "στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε."
Δεν μπορούσα να γράψω μεγαλύτερο κείμενο στο poll

Άρα οι ερωτήσεις είναι αυτές

Αυτή που βάζει περισσότερα σκάγια στον κύκλο από μια άλλη στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.
Αυτή που βάζει τα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε.
Αυτή που βάζει τα περισσότερα σκάγια στα 36,5m.
Αυτή που δεν αφήνει μεγάλα κενά σε σχέση με το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή που δεν αφήνει πολλά κενά σε σχέση με το θήραμα στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Έχει ισοκατανομή (γεμίζει σχεδόν ομοιόμορφα τον κύκλο) στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Είμαι έμπειρος και μπορώ να τις διακρίνω με το μάτι.
Αυτή που γεμίζει την περιφέρεια στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή που έχει σφιχτό κέντρο στην απόσταση που σκοπεύουμε να τουφεκίσουμε..
Αυτή με την οποία έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στο κυνήγι.

Δεν υπάρχει πονηριά ... θες να πας για παπί ή για φάσσα και σκοπεύεις να τουφεκίσεις πχ στα 45μ.
Στήνεις τα χαρτιά στα 45m .... (υπάρχει και μια επιλογή για τα 36,5m)
Δοκιμάζεις 2 τσοκ ή 2 φυσίγγια και βλέπεις την αποτύπωση.
Ποιό θα διαλέξεις.
και τι ειναι ρε Βασιλη το παπι και η φασα !! τα εχουμε δεμενα με σχοινακι στο ποδι και πετανε μεχρι εκει που θελουμε ?? τα πιο κοντινα τι γινεται !!! τα κραταμε με σιδερο να ειναι εκει ακριβως που θελουμε ??? δουλεια με φαινεται δεν ειχε ο διαολος γα@@@@σε τα παιδια του !!! .yel. .yel..yel.
 
και τι ειναι ρε Βασιλη το παπι και η φασα !! τα εχουμε δεμενα με σχοινακι στο ποδι και πετανε μεχρι εκει που θελουμε ?? τα πιο κοντινα τι γινεται !!! τα κραταμε με σιδερο να ειναι εκει ακριβως που θελουμε ??? δουλεια με φαινεται δεν ειχε ο διαολος γα@@@@σε τα παιδια του !!! .yel. .yel..yel.
Σταμάτα βρε γκρινιάρη και συμπλήρωσε. 🤣
Απολύτως σωστά αυτά που λες, αλλά αν τα πιστεύεις πραγματικά γιατί βαράς χαρτιά και εσύ.
Θα τα πούμε όλα.
Τίποτα δεν θα είναι απόλυτα σωστό, η ανταλλαγή ιδεών μας κάνει καλύτερους.
 
Ισοκατανομη....με οσο το δυνατον περισσοτερα σκαγια για ακαριαια καταβολη...
Στα οσα μετρα και τσοκ !!

ΥΓ. Η ισικατανομη....θελει ''βαριά ούμπαλα''....Εγω δυσκολα την βγαζω...και σε ελαχιστα φυσιγγια !!!
Είναι σημαντική αλλά δύσκολη στην υλοποίηση και στην μέτρηση.
Αυτά όμως δεν την κάνουν λιγότερο σημαντική.
Αυτό που λέγεται ότι οι ομαδούλες σκαγιών σκοτώνουν καλύτερα είναι προφανώς σωστό (αν χτυπήσουν το θήραμα), αλλά τελείως λάθος να το ισχυριζόμαστε έτσι γενικά και να πιστεύουμε ότι θα συμβαίνει πάντα ή ακόμα και συχνά βλέποντας μια τουφεκιά.
Είναι απλά τυχαίο φαινόμενο !!!!!!!!!!! (όταν δεν έχουν να κάνουν με συσσωματώματα).
 
Last edited:
3 φραπέδες σκετους έχω κοπανισει,έτσι και με στραβοκοιταξουν την γαμσαν.
Ειχαμ'εναν στο χωριό,πήγαινε στη βρύση της πλατείας,άνοιγε ένα φακελάκι νες,έριχνε τη σκόνη στο στόμα,έσκυβε ,έβαζε μια γουλια νερό,κουναγε το κεφάλι δεξια-αριστερα στα όρια της ζαλάδας και κατάπινε.Οχι ότι κι αυτός ήταν καλά....
 
Σταμάτα βρε γκρινιάρη και συμπλήρωσε. 🤣
Απολύτως σωστά αυτά που λες, αλλά αν τα πιστεύεις πραγματικά γιατί βαράς χαρτιά και εσύ.
Θα τα πούμε όλα.
Τίποτα δεν θα είναι απόλυτα σωστό, η ανταλλαγή ιδεών μας κάνει καλύτερους.
Εγω βαραω λαμαρινες και τενεκεδες !!! Αν μου αρεσει η τουφεκια οπτικα χρησιμοποιηται και στο κυνηγι δυσκολα ωραια "οπτικα" τουφεκια θα με απογοητευσει στο κυνηγι τα ποσοστα δεν με ενδιεφεραν ουτε με ενδιαφερουν !!! Αν δω οτι εχω καλη αποτηπωση και νομιζω οτι σκοτωνει αυτο που θελω μου φτανει!
 
και τι ειναι ρε Βασιλη το παπι και η φασα !! τα εχουμε δεμενα με σχοινακι στο ποδι και πετανε μεχρι εκει που θελουμε ?? τα πιο κοντινα τι γινεται !!! τα κραταμε με σιδερο να ειναι εκει ακριβως που θελουμε ??? δουλεια με φαινεται δεν ειχε ο διαολος γα@@@@σε τα παιδια του !!! .yel. .yel..yel.
Ε κάνε κ ένα τσιγάρο μέχρι να πάει στα 45‼️
 
Ειχαμ'εναν στο χωριό,πήγαινε στη βρύση της πλατείας,άνοιγε ένα φακελάκι νες,έριχνε τη σκόνη στο στόμα,έσκυβε ,έβαζε μια γουλια νερό,κουναγε το κεφάλι δεξια-αριστερα στα όρια της ζαλάδας και κατάπινε.Οχι ότι κι αυτός ήταν καλά....
Να του πεις να καταπιεί κ 3 φυσίγγια κ να πάει κλανοντας για κυνήγι😆😆😆😆😆
 
Back
Top