Πληγές και κομμένα πέλματα

Καλησπέρα στην παρέα
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες που δεν διάβασα κάτι ανάλογο σε άλλο post (αν δεν έκανα σωστά που ξεκίνησα νέο θέμα συγγνώμη, παρακαλώ να μεταφερθεί απο τη διαχείριση το μύνημα)
Το θηλυκό μου ποιντερ ύστερα από 3 ημέρες σε βραχώδες και δύσκολο ανήφορικο τερρεν έκοψε τα πέλματα της και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να κουνηθεί καν! Σίγουρα θα έχει συμβεί αυτό σε κάποιο συνάδελφο.Τι μπορώ να κάνω στο σκυλί έτσι ώστε να σταματήσει να πονάει και να αναρρώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα?
 
Καλησπέρα στην παρέα
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες που δεν διάβασα κάτι ανάλογο σε άλλο post (αν δεν έκανα σωστά που ξεκίνησα νέο θέμα συγγνώμη, παρακαλώ να μεταφερθεί απο τη διαχείριση το μύνημα)
Το θηλυκό μου ποιντερ ύστερα από 3 ημέρες σε βραχώδες και δύσκολο ανήφορικο τερρεν έκοψε τα πέλματα της και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να κουνηθεί καν! Σίγουρα θα έχει συμβεί αυτό σε κάποιο συνάδελφο.Τι μπορώ να κάνω στο σκυλί έτσι ώστε να σταματήσει να πονάει και να αναρρώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα?
Φιλαράκι μου το είχα κ εγώ το θέμα αυτό με μια νευρική ποιντερ! Αμέσως κ γρήγορα ένα σακουλάκι νάιλον μέσα μπεταντιν κ νερό κ δώσε ενα ένα τα ποδαράκια της μέσα! Μετα πάρε κ ένα παυσίπονο για σκυλιά που θα σου πει ο γιατρός σου! Αυτό έκανα εγώ με συμβουλή του γιατρού μου! Περαστικά κ σιδερένια!
 
Καλησπέρα στην παρέα
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες που δεν διάβασα κάτι ανάλογο σε άλλο post (αν δεν έκανα σωστά που ξεκίνησα νέο θέμα συγγνώμη, παρακαλώ να μεταφερθεί απο τη διαχείριση το μύνημα)
Το θηλυκό μου ποιντερ ύστερα από 3 ημέρες σε βραχώδες και δύσκολο ανήφορικο τερρεν έκοψε τα πέλματα της και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να κουνηθεί καν! Σίγουρα θα έχει συμβεί αυτό σε κάποιο συνάδελφο.Τι μπορώ να κάνω στο σκυλί έτσι ώστε να σταματήσει να πονάει και να αναρρώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα?
Και το μπεταντίν θα κάνει καλό για να μην μολυνθεί όπως έγραψε ο Γιάννης και καμιά κρέμα που θα σου πει ο κτηνίατρος
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί χρόνος για να γίνουν καλά και μετά θέλει με το μαλακό στην αρχή
Πιστεύεις ότι στα έκοψε επειδή ήταν άβγαλτη ή είναι στο πάτημα της;
 
Καλησπέρα στην παρέα
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες που δεν διάβασα κάτι ανάλογο σε άλλο post (αν δεν έκανα σωστά που ξεκίνησα νέο θέμα συγγνώμη, παρακαλώ να μεταφερθεί απο τη διαχείριση το μύνημα)
Το θηλυκό μου ποιντερ ύστερα από 3 ημέρες σε βραχώδες και δύσκολο ανήφορικο τερρεν έκοψε τα πέλματα της και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να κουνηθεί καν! Σίγουρα θα έχει συμβεί αυτό σε κάποιο συνάδελφο.Τι μπορώ να κάνω στο σκυλί έτσι ώστε να σταματήσει να πονάει και να αναρρώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα?
Υπάρχει σε σπρέι ένα υγρό χρώματος μπλε με αντισηπτικές ιδιότητες το οποίο βοηθάει πολύ στο κλείσιμο των πληγών. Δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά έκανε πολύ καλή δουλειά στα πέλματα. Θα το ζητήσεις σε κτηνίατρο.
 
Εγώ θα έλεγα καθόλου έξοδο πάνω στην πέτρα φέτος. Εξαρτάται και πόσο άσχημα είναι τα κοψίματα. Προσωπικά το μπλε spray δεν μου άρεσε. Αυτό που μου έκανε δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το πέλμα Ντοκ. Εγώ το βάζω και προληπτικά και στο ορτύκι και στην Πέρδικα.IMG_20210927_195456.jpgIMG_20210927_195828.jpg
 
Καλησπέρα στην παρέα
Αντιμετωπίζω ένα θέμα τις τελευταίες ημέρες που δεν διάβασα κάτι ανάλογο σε άλλο post (αν δεν έκανα σωστά που ξεκίνησα νέο θέμα συγγνώμη, παρακαλώ να μεταφερθεί απο τη διαχείριση το μύνημα)
Το θηλυκό μου ποιντερ ύστερα από 3 ημέρες σε βραχώδες και δύσκολο ανήφορικο τερρεν έκοψε τα πέλματα της και όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να κουνηθεί καν! Σίγουρα θα έχει συμβεί αυτό σε κάποιο συνάδελφο.Τι μπορώ να κάνω στο σκυλί έτσι ώστε να σταματήσει να πονάει και να αναρρώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα?
Καλησπερα,οι παλιοι κυνηγοι εβαζαν στα ανοιγμενα πελματα καμμενο λαδι μηχανης,βουτουσαν τα ποδια του σκυλιου μεσα σε ταπερ με καμμενο λαδι.
Εκαναν 2-3 επαναληψεις καθε μερα για μια εβδομαδα,μεχρι που εκλειναν οι πληγες.
 
Υπάρχουν σκυλιά που κυνηγάνε σε πετρώδη εδάφη και δεν κόβουν καθόλου τα πόδια τους και υπάρχουν άλλα τα οποία κόβονται κάθε φορά.... είχα ακούσει παλιότερα για βαζελίνη στα πέλματα.... αλλά και αυτό το σπρέι που αναφέρθηκε πιο πάνω κάνει θαύματα στις πληγές... μπορείς να το βρεις σε κτηνιατρικά....το χρησιμοποιούν πολύ για τα πρόβατα οι βοσκοί.... ακόμη και στον άνθρωπο δουλεύει πολύ καλά. Καλό είναι να βγαίνει το σκυλί σε παρόμοια τερέν αρκετές φορές..... εγώ τα δουλεύω σε πουρνάρια και βραχώδη εδάφη και το καλοκαίρι ώστε να ψήνονται τα πέλματα και να μην κόβονται. Συνήθως αυτά που κόβονται είναι τα νεαρά ή νευρικά ζώα.... όταν μάθουν να πατάνε με σταθερό ρυθμό και να κάνουν οικονομία δυνάμεων για να αντέχουν όλη μέρα .... στρώνουν και τα πέλματα
 
Το μπλε σπρέι λέγεται οξιβειτ
κατραμη για τα πέλματα, γιατί υποτιμάμε την γνώση τον παλαιών.
κατραμη πίσα αραιωμένη με πετρέλαιο. Βουτά μέσα το πέλμα και μια βολτούλα ίσα να στεγνώσει το πελμα
Πιθανόν.... αλλά εγώ αυτό που λέω το χρησιμοποιούν οι κτηνίατροι....σαν αντισηπτικό.... μελάνι το ξέρω εγώ.... δεν είναι μόνο για τα πέλματα....το βάζουν σε πληγές, ράμματα κτλ...
 
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες-εμπειριες παλαιών και νέων!Είμαι σίγουρος ότι όλα έχουν εφαρμοστεί και ο καθένας έχει το δικό λιθαράκι επιτυχίας!Το σκυλάκι είναι νεαρό ενός έτους και έχει βγει σε κάμπο με χορτάρι μαλακό τερρεν εεεε μόλις την έβγαλα στον άγριο βράχο και αγκάθι με ανηφόρα κλπ σαφώς και κόπηκε!Ισχύει ότι σαν άπειρο σκυλί σαφώς και δεν γνωρίζει ακόμα που και πως πρέπει να πατάει τέτοιο τερρεν.Στο δια ταύτα ύστερα από μια σύντομη συνομιλία με το γιατρό (αύριο θα πάμε για εξέταση επίσκεψη)μου είπε καλό πλύσιμο με οξυζενέ και μετά κρέμα kenacomb ή fusicort και αύριο αντιβίωση δια στόματος μετά την εξέταση!
 
Το μελανι για καποιο διαστημα ειχε χαθει απο την αγορα
Εδω τουλαχιστον
Εγω χρησιμοποιω αυτο σε πληγες και κοψιματα και το εχω βρει αμεσα αποτελεσματικο

Στην περιπτωση του συναδελφου εαν τα κοψιματα ειναι πολλα και βαθια σιγουρα θα τον κατατοπισει ο κτηνιατρος

Τα σκυλια μας χρειαζονται προσαρμογη στον κυνηγοτοπο πριν την πληρη χρηση του
Εαν ειναι αμαθητα στην πετρα ειναι πολυ συχνο το φαινομενο του κοψιματος των πελματων
Μεγαλο ρολο στην αντοχη των πελματων πεζει η συχνοτητα εξοδων , το ειδος του τεραιν και το πατωμα του κουμασιου

Ευχομαι γρηγορα περαςτικα συναδελφε στην σκυλιτσα σου
 

Attachments

  • 0EC55FF0-FDE8-4C85-98E0-37FB35D5C936.jpeg
    0EC55FF0-FDE8-4C85-98E0-37FB35D5C936.jpeg
    21,5 KB · Προβολές: 19
Το μελανι για καποιο διαστημα ειχε χαθει απο την αγορα
Εδω τουλαχιστον
Εγω χρησιμοποιω αυτο σε πληγες και κοψιματα και το εχω βρει αμεσα αποτελεσματικο

Στην περιπτωση του συναδελφου εαν τα κοψιματα ειναι πολλα και βαθια σιγουρα θα τον κατατοπισει ο κτηνιατρος

Τα σκυλια μας χρειαζονται προσαρμογη στον κυνηγοτοπο πριν την πληρη χρηση του
Εαν ειναι αμαθητα στην πετρα ειναι πολυ συχνο το φαινομενο του κοψιματος των πελματων
Μεγαλο ρολο στην αντοχη των πελματων πεζει η συχνοτητα εξοδων , το ειδος του τεραιν και το πατωμα του κουμασιου

Ευχομαι γρηγορα περαςτικα συναδελφε στην σκυλιτσα σου
Ευχαριστώ φίλε μου καταλαβαίνω απόλυτα και είναι 100% δικό μου το φταίξιμο γτ πήρα το σκυλάκι προ 10 ημερών χωρίς να ξέρω επ ακριβώς πώς ήταν το κουμασι της πριν ξέρω ότι το σκυλάκι βγήκε σε κάμπο με γρασίδι και μαλακό τερρεν ευελπιστουσα όμως ότι δεν θα κοβόταν.Ευτυχως ήδη πάει καλύτερα και τα κοψίματα δεν είναι βαθιά ένα στην ουσία είναι αρκετά μεγάλο στο πίσω δεξί της πόδι τώρα έχει ξεκούραση και θεραπεία το απόγευμα θα την πάω στο κτηνίατρο.
 
Back
Top