Πλαγιόκαννο

View attachment 45105

ΕΝΑ “ΧΡΥΣΟ” ΤΕΣΤ ΒΟΛΗΣ​

23/08/2020

Βλητική

View attachment 45106

Ο πίνακας είναι φωτοαντίγραφο από το επίσημο βιβλίο πρωτοκλασάτης αγγλικής φίρμας και δείχνει την δοκιμή δίκαννου πριν παραδοθεί στον πελάτη. Σήμερα παράγεται το ίδιο δίκαννο με κόστος γύρω στις 80 000 Ευρώ και αναμονή τριών ετών. Η δοκιμή έγινε το 1893, στην εποχή που χαρακτηρίζεται χρυσή εποχή της αγγλικής οπλοκατασκευής.

Η γόμωση ήταν 40 κόκκοι πυρίτιδας και μια ουγγιά σκάγια Νο 6. Η αριστερή στήλη δείχνει τις συγκεντρώσεις στον κύκλο 75 εκατοστών από την αριστερή κάννη και η δεξιά στήλη την δεξιά κάννη. Υποθέτω το τεστ έγινε στην παραδοσιακή απόσταση των 40 υαρδών, δηλαδή γύρω στα 35 μέτρα.

Η αριστερή, η πιο σφιχτή κάννη δίνει ελάχιστη συγκέντρωση 159 σκάγια και μέγιστη 230, η δεξιά, η πιο ανοιχτή δίνει ελάχιστη 143 και μέγιστη 164. Αυτά είναι αποτελέσματα με ύψιστης ποιότητας δίκαννο της “χρυσής” εποχής χειροποίητης κατασκευής και με χειροποίητα φυσίγγια της ίδιας εταιρείας.

Θα ήθελα να κάνω το ίδιο τεστ με το μονόκαννο 2άρι ΙΖ18, με φυσίγγια Remington 28 γραμμαρίων και να δω πως συγκρίνεται η ομοιομορφία συγκεντρώσεων με αυτό το αριστούργημα της χρυσής εποχής.

=================================================================

Δυο σχόλια από μένα...:)

Το άρθρο δεν μας λέει τα τσόκ του δίκαννου.

Μια ουγγιά(28,3 γρ.) με Νο 6 αγγλικό (2,59 χιλ.) περιέχει 276 σκάγια.

Ο μέσος Όρος των έξι βολών είναι 67% συγκέντρωση στην αριστερή κάννη (την κλειστή) που ισοδυναμεί σε απόδοση μεταξύ ½ (64%) και ¾ choke(70%),(δηλ 64+70/2=67% ακριβώς!) και 56% συγκέντρωση η δεξιά (ανοιχτή) ισοδυναμεί σε απόδοση μεταξύ Imp.cyl. (53%) και ¼ choke(58%),(δηλ 53+58/2=55,5% ακριβώς!)

Μήπως αν κάναμε (όπως αναρωτιέται και ο Κυπριδήμος) και εμείς ένα παρόμοιο τεστ με τα ταπεινά μας δικαννάκια, θα διαπιστώναμε με έκπληξη ότι το τουφεκάκι μας τελικά δεν έχει τόσα πολλά να ζηλέψει από ένα όπλο υπέρ-πολλαπλάσιας αξίας?

Τουλάχιστον σε απόδοση που είναι και το ζητούμενο στον κυνηγότοπο…;)
εδω βλεπουμε την αποδειξη , οτι δεν ειχαν σταθερα φυσιγγια. Αυτη ηταν η κατασταση με τα καψουλια , τις πυριτιδες, τους καλυκες και τα βυσματα , το 1893
 
Καλημέρα Βασίλη!:)

Είδες οι οπισθόβολοι!...πο@στιες!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Λοιπόν , για μένα χωρίς πλάκα , αν είχα τα μαρούλια, μια πολύ καλή (highly recomended) επιλογή αγγλικού δίκαννου (πλαγιόκαννου η ποζέ) είναι τα E.J Churchill guns....ρίξε μια ματιά, από περιέργεια....

https://www.ejchurchill.com/gun-room/e-j-churchill-guns/

Υ.Γ...έχει και την επιλογή custom σε ορισμένα μοντέλα, οπότε το παραγγέλνεις όπως θες, αν ξέρεις σίγουρα τι θες...(εγώ λέω οτι....δεν ξέρω!;))
Και γιατί δεν πάτε στην Ιταλία ή ακόμα και εδώ στην χώρα μας να αγοράσεται το αντίστοιχο ιταλικό? Οι καλοί γείτονές μας τα κατασκευάζουν πλέον! Όπως και πριν λίγες μέρες που είμουνα εκεί και είδα και πιος φτιάχνει και τα άλλα Σκοτσέζικα που αναφέρθηκαν! Ξεχάστε πλέον τους βρετανούς, εκτός του Λόνγκθορν δεν κατασκευάζει άλλος τουφέκια εκεί...
 

View attachment 45105

ΕΝΑ “ΧΡΥΣΟ” ΤΕΣΤ ΒΟΛΗΣ​

23/08/2020

Βλητική

View attachment 45106

Ο πίνακας είναι φωτοαντίγραφο από το επίσημο βιβλίο πρωτοκλασάτης αγγλικής φίρμας και δείχνει την δοκιμή δίκαννου πριν παραδοθεί στον πελάτη. Σήμερα παράγεται το ίδιο δίκαννο με κόστος γύρω στις 80 000 Ευρώ και αναμονή τριών ετών. Η δοκιμή έγινε το 1893, στην εποχή που χαρακτηρίζεται χρυσή εποχή της αγγλικής οπλοκατασκευής.

Η γόμωση ήταν 40 κόκκοι πυρίτιδας και μια ουγγιά σκάγια Νο 6. Η αριστερή στήλη δείχνει τις συγκεντρώσεις στον κύκλο 75 εκατοστών από την αριστερή κάννη και η δεξιά στήλη την δεξιά κάννη. Υποθέτω το τεστ έγινε στην παραδοσιακή απόσταση των 40 υαρδών, δηλαδή γύρω στα 35 μέτρα.

Η αριστερή, η πιο σφιχτή κάννη δίνει ελάχιστη συγκέντρωση 159 σκάγια και μέγιστη 230, η δεξιά, η πιο ανοιχτή δίνει ελάχιστη 143 και μέγιστη 164. Αυτά είναι αποτελέσματα με ύψιστης ποιότητας δίκαννο της “χρυσής” εποχής χειροποίητης κατασκευής και με χειροποίητα φυσίγγια της ίδιας εταιρείας.

Θα ήθελα να κάνω το ίδιο τεστ με το μονόκαννο 2άρι ΙΖ18, με φυσίγγια Remington 28 γραμμαρίων και να δω πως συγκρίνεται η ομοιομορφία συγκεντρώσεων με αυτό το αριστούργημα της χρυσής εποχής.

=================================================================

Δυο σχόλια από μένα...:)

Το άρθρο δεν μας λέει τα τσόκ του δίκαννου.

Μια ουγγιά(28,3 γρ.) με Νο 6 αγγλικό (2,59 χιλ.) περιέχει 276 σκάγια.

Ο μέσος Όρος των έξι βολών είναι 67% συγκέντρωση στην αριστερή κάννη (την κλειστή) που ισοδυναμεί σε απόδοση μεταξύ ½ (64%) και ¾ choke(70%),(δηλ 64+70/2=67% ακριβώς!) και 56% συγκέντρωση η δεξιά (ανοιχτή) ισοδυναμεί σε απόδοση μεταξύ Imp.cyl. (53%) και ¼ choke(58%),(δηλ 53+58/2=55,5% ακριβώς!)

Μήπως αν κάναμε (όπως αναρωτιέται και ο Κυπριδήμος) και εμείς ένα παρόμοιο τεστ με τα ταπεινά μας δικαννάκια, θα διαπιστώναμε με έκπληξη ότι το τουφεκάκι μας τελικά δεν έχει τόσα πολλά να ζηλέψει από ένα όπλο υπέρ-πολλαπλάσιας αξίας?

Τουλάχιστον σε απόδοση που είναι και το ζητούμενο στον κυνηγότοπο…;)
Εκτός από ποιότητα κατασκευής καλύτερες ντουφεκιες θα βγάλουν πολλά σημερινά γιατί έχουν βελτιωθεί και τα υλικά γόμωσης αλλά και τα τσοκ των όπλων
 
εδω βλεπουμε την αποδειξη , οτι δεν ειχαν σταθερα φυσιγγια. Αυτη ηταν η κατασταση με τα καψουλια , τις πυριτιδες, τους καλυκες και τα βυσματα , το 1893
Εκτός από ποιότητα κατασκευής καλύτερες ντουφεκιες θα βγάλουν πολλά σημερινά γιατί έχουν βελτιωθεί και τα υλικά γόμωσης αλλά και τα τσοκ των όπλων
Καλημέρα στους φίλους!:)

Καλά τα λέτε!

"Σήμερα παράγεται το ίδιο δίκαννο με κόστος γύρω στις 80 000 Ευρώ και αναμονή τριών ετών."Η ερώτηση είναι : υπάρχει βλητική ανωτερότητα σε σύγκριση με τα ταπεινά δικά μας δικαννάκια υποπολλαπλάσιου κόστους?

Y.Γ1:...εννοώ για μας τους κοινούς θνητούς?....γιατί π.χ. αν εγώ προσωπικά είχα την 80αρα...θα έβγαινα στη σύνταξη!
Y.Γ2:...γιατί στην Αγγλία ας πούμε οι κοινοί θνητοί αγοράζουν Τούρκικα, που ζοριζόμαστε να αγοράσουμε εμείς.

...νομίζω οτι έγινα σαφής , τι θέλω να καταδείξω, και σε τι θέλω την σύμφωνη η οχι γνώμη σας!
 
Καλημέρα στους φίλους!:)

Καλά τα λέτε!

"Σήμερα παράγεται το ίδιο δίκαννο με κόστος γύρω στις 80 000 Ευρώ και αναμονή τριών ετών."Η ερώτηση είναι : υπάρχει βλητική ανωτερότητα σε σύγκριση με τα ταπεινά δικά μας δικαννάκια υποπολλαπλάσιου κόστους?

Y.Γ1:...εννοώ για μας τους κοινούς θνητούς?....γιατί π.χ. αν εγώ προσωπικά είχα την 80αρα...θα έβγαινα στη σύνταξη!
Y.Γ2:...γιατί στην Αγγλία ας πούμε οι κοινοί θνητοί αγοράζουν Τούρκικα, που ζοριζόμαστε να αγοράσουμε εμείς.

...νομίζω οτι έγινα σαφής , τι θέλω να καταδείξω, και σε τι θέλω την σύμφωνη η οχι γνώμη σας!
Οι 80αρες και 150ρες είναι για ολιγαρχες και μαχαραγιαδες και πολύ καλά κάνουν και υπάρχουν .Οι Άγγλοι δεν έχουν τα δικά μας κόμπλεξ άσε που Αγγλία -Τουρκια είναι μεγάλα κολληταρια.
 
Y.Γ2:...γιατί στην Αγγλία ας πούμε οι κοινοί θνητοί αγοράζουν Τούρκικα, που ζοριζόμαστε να αγοράσουμε εμείς.
Έχεις δει κυνήγι σε φάρμα με τούρκικο ;;;
Εγώ όχι ...

Τα παίρνουν γιατί είναι φθηνά, αν χαλάσουν δεν πειράζει, έχουν σφραγίδες και για να μην φορτώνουν τουφεκιές στα ακριβά τουφέκια τους.
Όπως εγώ ... Μόλις αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο πήρα και ένα fiatάκι για να μην φορτώνω χιλιόμετρα το καινούργιο και να το έχω για τα κατσάβραχα.
 
Έχεις δει κυνήγι σε φάρμα με τούρκικο ;;;
Εγώ όχι ...

Τα παίρνουν γιατί είναι φθηνά, αν χαλάσουν δεν πειράζει, έχουν σφραγίδες και για να μην φορτώνουν τουφεκιές στα ακριβά τουφέκια τους.
Όπως εγώ ... Μόλις αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο πήρα και ένα fiatάκι για να μην φορτώνω χιλιόμετρα το καινούργιο και να το έχω για τα κατσάβραχα.
Άλλο η δουλειά του ναύτη κι άλλο του καντηλαναυτη.
 
Το όπλο πέρα από εργαλείο, είναι και κόσμημα και τα κοσμήματα ξεκινούν απο χαμηλής αξίας έως και... Ανυπολόγιστης. Αν βγάζουν καλή τουφεκιά τα δικαννα των 80+ χιλιάδων; Δεν έχει σημασία. Κάποιοι τα αγοράζουν σαν επένδυση. Σα να αγοράζεις ένα ακριβό ρολόι ας πούμε.
 
Δεν νομίζω ότι θα δινα παραπάνω από ένα 10.000€ όσα λεφτά και να είχα για όπλο .Άσε θα προτιμούσα να αγοράσω οικόπεδα και κτήματα σε ευκαιρία όχι σπίτια με τίποτα και αν ήθελα επένδυση καλύτερη θα πήγαινα να τα μετατρέψω σε πλάκες χρυσού που όταν έχει κρίση αυξάνεται η αξία όλα τα υπόλοιπα είναι σαγιονάρες .
 
Δεν νομίζω ότι θα δινα παραπάνω από ένα 10.000€ όσα λεφτά και να είχα για όπλο... .Άσε θα προτιμούσα να αγοράσω οικόπεδα και κτήματα σε ευκαιρία όχι σπίτια με τίποτα και αν ήθελα επένδυση καλύτερη θα πήγαινα να τα μετατρέψω σε πλάκες χρυσού που όταν έχει κρίση αυξάνεται η αξία όλα τα υπόλοιπα είναι σαγιονάρες ....
.shake hands.;)...και πολλά λες.... για την παραλία!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Είμαστε λαός των άκρων, βλέπουμε το φτηνό τουρκικό αντίγραφο και μετά κοιτάμε το ζευγάρι purdey των 150 000 ευρώ με σκάλισμα από κορυφαίο χαράκτη, η ουσία βρίσκεται κάπου ανάμεσα. Αν έχεις την οικονομική άνεση και σημαντικοτερο, αν έχεις ΔΙΚΉ ΣΟΥ άποψη για το τι σημαίνει καλό όπλο, παραγγέλνεις όπλο-α, με συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές, μηχανισμούς, φινίρισμα, αφήνοντας το σκάλισμα, ακόμη και τα ξύλα εκτός. Ένα ωραίο σκάλισμα δεν με αφήνει αδιάφορο, αλλά μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν έχω όλα τα άλλα, εκτός αυτό.
 
Είμαστε λαός των άκρων, βλέπουμε το φτηνό τουρκικό αντίγραφο και μετά κοιτάμε το ζευγάρι purdey των 150 000 ευρώ με σκάλισμα από κορυφαίο χαράκτη, η ουσία βρίσκεται κάπου ανάμεσα. Αν έχεις την οικονομική άνεση και σημαντικοτερο, αν έχεις ΔΙΚΉ ΣΟΥ άποψη για το τι σημαίνει καλό όπλο, παραγγέλνεις όπλο-α, με συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές, μηχανισμούς, φινίρισμα, αφήνοντας το σκάλισμα, ακόμη και τα ξύλα εκτός. Ένα ωραίο σκάλισμα δεν με αφήνει αδιάφορο, αλλά μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν έχω όλα τα άλλα, εκτός αυτό.
....νομίζω Λευτέρη οτι στην ουσία γενικά πάσχουμε εκεί (οχι όλοι αλλά πάρα πολλοί!);)
 
Last edited:
Bλητικώς, το μόνο σίγουρο, είναι πως το "ταπεινό" και πάμφθηνο Baikal-άκι δεν έχει να ζηλέψει τίποτις απολύτως σε σύγκριση και με το πιο ακριβό χειροποίητο δίκαννο του πλανήτη (είτε τωρινό, είτε παλαιό)...!!!
Αλλά πέραν τούτου, εγώ προσωπικά, ως οπλόφιλος, βλέπω τα όπλα (δίκαννα κυρίως) πέρα από τον καθαρά χρηστικό τους ρόλο... Δεν τα βλέπω, δηλαδή, σαν απλά "εργαλεία" για το κυνήγι ή το σκοπευτήριο... Τα βλέπω κυρίως απ' την αισθητική τους σκοπιά... Εάν δηλαδή ικανοποιούν την δική μου αισθητική... Το δικό μου γούστο... Εάν και κατά πόσο με "γοητεύουν" ως προς την εμφάνισή τους... Έτσι λοιπόν, ένα κομψό και φινετσάτο δίκαννο με λεπτή σιλουέτα κι όμορφα ξύλα, ας είναι κι εντελώς ασκάλιστο, είναι αυτομάτως αρεστό ή/και ποθητό στα δικά μου μάτια... Άλλωστε, περί ορέξεως...
Α! Να μην ξεχάσω να αναφέρω και το έτερο ποιοτικό χαρακτηριστικό που είναι το καλό/ευχάριστο ζύγισμα του καλού όπλου, δηλαδή η ευχάριστη αίσθηση που σού δίνει βαστώντας το στα χέρια και επωμίζοντάς το... Αυτό σίγουρα δεν θα το βρεις στο φθηνό Baikal και σε άλλα παρόμοια, αλλά μόνον στα ακριβότερα, προσεγμένα στην λεπτομέρεια κομμάτια... Και σημειωτέον, πως το καλό ζύγισμα ενός όπλου, στην πράξη/χρήση, αυτομάτως μετατρέπεται σε καλή εργονομία και σε ευχρηστία... Πράγματα ιδιαιτέρως σημαντικά - καταλυτικά θα έλεγα - κατά τη σκόπευση...
 
Last edited:
Back
Top