Πλαγιόκαννο

Στην άδεια γράφει sarmas Αμερικης
Δεν είναι η μάρκα του αυτή..
Σαρμάς είναι τουρκική λέξη που θα πει τυλιγμένες και έχει επικρατησει μέχρι σήμερα υπονοώντας τα όπλα με δαμασκηνες καννες όπως αυτό.....

Το οπλο πρεπει οπωσδήποτε να το δει οπλουργος(αν υπάρχει σκοπός για χρηση),
και γιατί δείχνει αρκετά παλιο με δαμασκηνες καννες κ γιατί δεν έχει σφραγίδες....
 
Last edited:
Αντιγράφω από το "Oplognosia".
Εάν είναι αυτό το μοντέλο.

"Το όνομα Helicobloc αναφέρεται στο τρίτο κλειδί που υιοθέτησε η Verney Carron σε αυτό το μοντέλο και κλειδώνει την προέκταση της κάννης με ένα περιστρεφόμενο κλειδί ενσωματωμένο στο μοχλό ανοίγματος. Είναι από τα πιο διάσημα γαλλικά όπλα και όπως παρατηρείτε και εσείς έχει εξαιρετικό ζύγισμα.

Η μόνη σοβαρή πηγή πληροφοριών για την χρονολογία κατασκευής είναι η ίδια η Verney Carron που θα βρει την χρονολογία από τα αρχεία της. Η πατέντα του Helicobloc κατοχυρώθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα και εφαρμοζόταν σε όπλα της Verney Carron μέχρι και την δεκαετία του 1960 ίσως και 70."
Ένα απόσπασμα από το catalogue-1939-FR-Verney-Carron, σχετικό...

Ολόκληρος ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος σε χωρητικότητα, και ατυχώς δεν μπορώ να τον ανεβάσω...
 

Attachments

  • catalogue-1939-FR-Verney-Carron-απόσπασμα.pdf
    1,2 MB · Προβολές: 10
Ένα απόσπασμα από το catalogue-1939-FR-Verney-Carron, σχετικό...

Ολόκληρος ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος σε χωρητικότητα, και ατυχώς δεν μπορώ να τον ανεβάσω...
Πολύ χρήσιμα!!!Και τα υπόλοιπα τμηματικά αν γίνεται ωραίο θα ήταν να τα βλέπαμε.Κάπου είχα στείλει για το γαλλικό που πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου και έχουν χάσει τις πληροφορίες πριν το 1980 παρά μόνο ελάχιστες...Αυτό που ανέβασες Ιωάννη δείχνει το σύστημα helicoblock που έχει το γαλλικό!
 
Πολύ χρήσιμα!!!Και τα υπόλοιπα τμηματικά αν γίνεται ωραίο θα ήταν να τα βλέπαμε.Κάπου είχα στείλει για το γαλλικό που πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου και έχουν χάσει τις πληροφορίες πριν το 1980 παρά μόνο ελάχιστες...Αυτό που ανέβασες Ιωάννη δείχνει το σύστημα helicoblock που έχει το γαλλικό!
Σήμερα είναι αργά!

Από αύριο θα αγγάρεψω κανένα Φιλιππινέζο τρίτο να την κάνει τη δουλεία ...είναι 60 τόσες σελίδες!(δε σπάνε έχουν κωδικό , θέλει πριντάρισμα , σκανάρισμα "στο χέρι"!!!!.sarcastic.)

Υ.Γ1: ολόκληρο βαπόρι δουλεύει για το H.L, τι άλλο θέλετε???.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ2:
για μάθε, μέχρι ποσά χωρητικότητα χωράει το Η.L, μη βγάζω πολλά...ένα-ένα ανά μήνυμα...Γιάννη να με λέτε , ποιος είμαι ο Καντακουζινός???.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Καλημέρα σας!:)

Όπως είχα υποσχεθεί χθες, σας στέλνω το φυλλάδιο - catalogue-1939-FR-Verney-Carron- σε πέντε (5) ξεχωριστά μηνύματα λόγο όγκου.

Για όλους τους φίλους, του λάτρεις των πλαγιόκαννων (και όχι μόνο!), για το Verney Carron Team του H.L ( εκεί θα έπρεπε να το είχα βάλει! ), τους λάτρεις των παλαιών όπλων, και τον φίλο μου τον Χρήστο που το ζήτησε!

Θα ακολουθήσει ένα έκτο μήνυμα , με ένα σύντομο γραπτό μου όπου αναφέρομαι στην Ιστορία της Verney Carron(αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι από άρθρο του Σ.Κοσκινά, δεν είμαι «λογοκλόπος»!), στο φυλλάδιο catalogue-1939-FR-Verney-Carron και τέλος στο δικό μου όπλο της εταιρίας…

Υ.Γ: τελικά , η εργασία έγινε από μένα τον ίδιο, ντράπηκα να αγγαρέψω κάποιον άλλον…

Πάμε λοιπόν, καλή συνέχεια!:)

…catalogue-1939-FR-Verney-Carron-1 of 5
 

Attachments

  • catalogue-1939-FR-Verney-Carron-1 of 5.pdf
    4,3 MB · Προβολές: 28
Ωρέ παιδιά, γνωρίζει κανείς σας για τα όπλα της "Armitalia di Lucchini"...?
Ο Στέφανο Λουκίνι ήτανε ο ιδρυτής και το αφεντικό της Armitalia.
Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητά τους σαν όπλα...!
Και σε μερικά μοντέλα της, μάλιστα, οι κάννες είναι από το κορυφαίο ατσάλι "Boehler"...!!!
Αλήθεια, να φέρουν άραγε και εσωτερική επιχρωμίωση...?
Η λογική λέει ναι. Οι Ιταλοί συνήθιζαν να το κάνουν αυτό (εσωτερική επιχρωμίωση καννών) από παλιά...
 
Ωρέ παιδιά, γνωρίζει κανείς σας για τα όπλα της "Armitalia di Lucchini"...?
Ο Στέφανο Λουκίνι ήτανε ο ιδρυτής και το αφεντικό της Armitalia.
Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την ποιότητά τους σαν όπλα...!
Και σε μερικά μοντέλα της, μάλιστα, οι κάννες είναι από το κορυφαίο ατσάλι "Boehler"...!!!
Αλήθεια, να φέρουν άραγε και εσωτερική επιχρωμίωση...?
Η λογική λέει ναι. Οι Ιταλοί συνήθιζαν να το κάνουν αυτό (εσωτερική επιχρωμίωση καννών) από παλιά...

Η Armitalia του Sandro Lucchini βγάζει από καλά έως πολύ καλά όπλα. Παλαιότερα, στην δεκαετία του 1960-70 έβγαζε κοκοροτούφεκα μέτριας ποιότητας. Ομως με την ανάληψη της διαχείρισης από τον Σάντρο ανέβηκε και η ποιότητα. Η τιμή τους είναι δύσκολο πράγμα να βρεθεί διότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Επιπλέον από τα στοιχεία που μας στέλνετε δεν βγαίνει πιο μοντέλο είναι ούτε και αν είναι μάγκνουμ. Το μάγκνουμ θα έχει την ένδειξη 12-76 στο κάτω μέρος των καννών και σφραγίδα με δύο στεφάνια πάνω από τη λέξη Finito. Μήπως μπορείτε να στείλετε τα πλήρη στοιχεία που αναγράφονται στο όπλο, κάννες και βάση, και ίσως καμιά φωτογραφία;
http://oplognosia.com/?p=95
http://www.oplognosia.com/ea/ea212.php
http://www.oplognosia.com/opla/opla219.php

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ
 
http://www.oplognosia.com/opla/opla219.php

Το ίδιο και το αυτό, το συγκεκριμένο δικαννάκι της φωτό του ανωτέρου άρθρου του προσφιλούς μου, Νικήτα Κυπρίδημου, το έχω ήδη κλείσει/δεσμεύσει από το "gun and knife classics" του κυρίου Χρήστου Χατζιώτη!!! Γι' αυτόν τον λόγο, ο αγαπητός μου, κύριος Χρήστος, το έχει ήδη αποσύρει από τα προς πώλησιν οπλάκια του.

Έχει ήδη δρομολογηθεί να γίνει δικό μου, αφού πρώτα τελειώσουν δύο, κατά παραγγελίαν μου, αισθητικές παρεμβάσεις: (α) επαναβαφή των ξύλινων μερών του (με συνδυασμό λινελαίου και γομαλάκας) και (β) ολική αφαίρεση της ταρταρούγας από τη βάση, ώστε να έχει ένα ματ φινίρισμα στο φυσικό χρώμα του ατσαλιού...

Μέγαλο ατού του συγκεκριμένου δίκαννου, πέραν από το εκπληκτικό του ζύγισμα και την υψηλή εργονομία του, είναι το ότι οι κάννες του είναι από το κορυφαίο ατσάλι "Boehler" (εξαιρετική αντοχή και αντίσταση στην οξείδωση)!!!

Θα αποτελέσει το μοναδικό (μέχρι στιγμής τουλάχιστο) πλαγιόκαννο δίκαννο της συλλογής μου (η οποία αποτελείται αποκλειστικώς από αλληλεπίθετα). Για την ιστορία, αξιοσημείωτο, πως ξεκίνησα την κυνηγητική μου πορεία με ένα Baikal πλαγιόκαννο, το οποίο ωστόσο, πούλησα στα μέσα του '16. Το πλαγιόκαννο, δηλαδή, απετέλεσε την 1η μου προτίμηση ως όπλο για τα κυνήγια μου. Μετά από λίγα χρόνια όμως, έκανα στροφή στα αλληλεπίθετα αποκλειστικώς...

Να και μερικές φωτό του εν λόγω πλαγιόκαννου: Lucchini 2.jpgLucchini 4.jpgLucchini 5.jpgLucchini 9.jpgLucchini 1.jpg
 
http://www.oplognosia.com/opla/opla219.php

Το ίδιο και το αυτό, το συγκεκριμένο δικαννάκι της φωτό του ανωτέρου άρθρου του προσφιλούς μου, Νικήτα Κυπρίδημου, το έχω ήδη κλείσει/δεσμεύσει από το "gun and knife classics" του κυρίου Χρήστου Χατζιώτη!!! Γι' αυτόν τον λόγο, ο αγαπητός μου, κύριος Χρήστος, το έχει ήδη αποσύρει από τα προς πώλησιν οπλάκια του.

Έχει ήδη δρομολογηθεί να γίνει δικό μου, αφού πρώτα τελειώσουν δύο, κατά παραγγελίαν μου, αισθητικές παρεμβάσεις: (α) επαναβαφή των ξύλινων μερών του (με συνδυασμό λινελαίου και γομαλάκας) και (β) ολική αφαίρεση της ταρταρούγας από τη βάση, ώστε να έχει ένα ματ φινίρισμα στο φυσικό χρώμα του ατσαλιού...

Μέγαλο ατού του συγκεκριμένου δίκαννου, πέραν από το εκπληκτικό του ζύγισμα και την υψηλή εργονομία του, είναι το ότι οι κάννες του είναι από το κορυφαίο ατσάλι "Boehler" (εξαιρετική αντοχή και αντίσταση στην οξείδωση)!!!

Θα αποτελέσει το μοναδικό (μέχρι στιγμής τουλάχιστο) πλαγιόκαννο δίκαννο της συλλογής μου (η οποία αποτελείται αποκλειστικώς από αλληλεπίθετα). Για την ιστορία, αξιοσημείωτο, πως ξεκίνησα την κυνηγητική μου πορεία με ένα Baikal πλαγιόκαννο, το οποίο ωστόσο, πούλησα στα μέσα του '16. Το πλαγιόκαννο, δηλαδή, απετέλεσε την 1η μου προτίμηση ως όπλο για τα κυνήγια μου. Μετά από λίγα χρόνια όμως, έκανα στροφή στα αλληλεπίθετα αποκλειστικώς...

Να και μερικές φωτό του εν λόγω πλαγιόκαννου: View attachment 42945View attachment 42946View attachment 42947View attachment 42951View attachment 42950
Kαλορίζικο...θα ερθεις και εσυ στο...club μας....big smile.
 
Back
Top