Παρουσίαση Φυσιγγίων

Στο epathlon trap τα σκάγια βγήκαν 13/γρ ενώ στο epathlon skeet βγήκαν 20/γρ. Και τα δύο είχαν gualandi piston skeet 25άρι. Και τα δύο είναι με cx2000. Πυρίτιδες δεν έχω καταλάβει τι παίζει αλλά λογικά πρέπει να είναι 32άρες.
1000 Like Γεράσιμε !!! Δεν είχαν πέσει ποτέ στα χέρια μου, και πάντα είχα την περιέργεια να δω τα σωθικά τους !!! Εκ πρώτης όψεως ίσως φανεί παράξενο να έχουν βύσμα piston-skeet και ειδικά τα trap, αλλά δεν μου κάνει εντύπωση ... και το Due sporting που έχει piston-skeet μπάλα πάει !!!
Το τρελό είναι η δόση της πυρίτιδας !!! 1,60+ στα 24 γρ. !!!! όποια κι αν είναι, ακόμη και 32άρα ... (δεν βοηθούν και οι φωτο, δεν ξέρω αν αποδίδουν σωστά το χρώμα, η πρώτη μοιάζει για κάποια 206, και η δεύτερη κάποια της Β&Ρ) ... Όποιες κι αν είναι, πρέπει να είχαν τρελές ταχύτητες αυτά τα φυσίγγια! Είχα ακούσει ότι ήταν πολύ δυνατά και κουραστικά σε ανάκρουση. Ο Λεωνίδας ο Μητσιάλης σε παλιό φόρουμ τα είχε αποκαλέσει "τα magnum trap της Pyrkal" ... !!!! :oops: o_O.sarcastic.
 
Μου το είχε πει κι εμένα όταν είχε δει που τα έριχνα. Εμένα μου φαινοντουσαν μια χαρά από ανάκρουση. Στα τραπ 206 πιστεύω κι εγώ ή drago 32άρα. Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί και τα σκοπευτικα Jordan π.χ. με 32αρα Aquila γεμίζονται. Στα skeet σίγουρα είναι b&p αλλά ποια είναι δεν έχω ιδέα. Ίσως g3000????? Σαν φυσίγγια ήταν γρηγορα και λογικά χαμηλά σε πιέσεις. Πολύ κρίμα που έκλεισε αυτή η εταιρία, δεν είχα παράπονο για κανένα φυσίγγι της :(
 
Όποιος δεν έχει ρίξει το trap Pyrkal δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κλώτσος :oops: . Τα εριχνα με το Σοβιετικό και κουνήθηκαν οι πίροι προς τα έξω!
Το skeet γλυκύτατο και μαλακό. Η μέρα με την νύχτα.
 
Η πυριτιδα ισως να ειναι και η G2000 παντως. Η δοση ειναι αρκετα ανεβασμενη, η εταιρια την δινει στα 1.25-1.30 για τα 24γρ. Οπως και να εχει, τετοια δοση ειναι για φορτιο 32 γρ και οχι 24αρων.

Η αλλη οντως μοιαζει με 206 αν και σκουροτερη. Τωρα καταλαβαινω γιατι τα αποκαλουσε ετσι ο Λεωνιδας....
 
Τι να πω μπορεί να έτυχαν και παρτίδες ζόρικες, εγώ πάντως ήμουν οκ. Οι κάλυκες δεν κατάλαβα ποτέ τι ήταν; Κατασκευή πυρκάλ ή φασόν κατασκευή από εξωτερικό. Πάντως έχουν πολύ καλή ποιότητα πλαστικού.
 
... Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί και τα σκοπευτικα Jordan π.χ. με 32αρα Aquila γεμίζονται.
Ναι, αλλά ... άλλο 1,50 x 28 ... και άλλο 1,60 x 24 ... .sarcastic.
(όταν η συνήθης δόση ήταν 1,60 x 32 !!!)
Από τις σημειώσεις μου (δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες):
138. JORDAN Air Sporter 28 gr (31/08/2015) [5,50 €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : AQUILA => 1,50 gr
ΒΥΣΜΑ : ΘΩΔΗΣ-24
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½ – 28,04 gr – [13,6 p/gr – 385 p/oz] – 381
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,7 mm)
;)
Κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου είδα και αυτό, που μού'χαν δώσει κάποτε,
δεν θυμάμαι χρονιά (κάπου μεταξύ 2005 -2007 ???):
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr (ΜΑΥΡΟ)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 ή D20 S (???) => 1,60 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟ ABM-ITALY - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr [19 p/gr - 538 p/oz] - 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι
:oops::eek::cool:
 
Ναι, αλλά ... άλλο 1,50 x 28 ... και άλλο 1,60 x 24 ... .sarcastic.
(όταν η συνήθης δόση ήταν 1,60 x 32 !!!)
Από τις σημειώσεις μου (δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες):
138. JORDAN Air Sporter 28 gr (31/08/2015) [5,50 €]
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΗΜΙΔΙΑΦ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : AQUILA => 1,50 gr
ΒΥΣΜΑ : ΘΩΔΗΣ-24
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½ – 28,04 gr – [13,6 p/gr – 385 p/oz] – 381
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (57,7 mm)
;)
Κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου είδα και αυτό, που μού'χαν δώσει κάποτε,
δεν θυμάμαι χρονιά (κάπου μεταξύ 2005 -2007 ???):
8. ΠΥΡΚΑΛ - ΠΥΡΚΑΛ 32 gr (ΜΑΥΡΟ)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CARTOUCHERIES PYRKAL - ΜΑΥΡΟΣ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : CX 2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : 206 ή D20 S (???) => 1,60 gr
ΒΥΣΜΑ : ΠΛΑΣΤΙΚΟ ABM-ITALY - 21 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 - 32,2 gr [19 p/gr - 538 p/oz] - 611
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι
:oops::eek::cool:
Υπάρχει καμία φώτο από το ABM ?
 
Το feltro 36 (νο5) με την mb32 πρόσεξε το, στο οροπέδιο με μηδέν βαθμούς και φουλ υγρασία δεν σκότωνε τους λαγούς κοντά, συνέχιζαν να τρέχουν. Ελπίζω να ήταν μόνο τα συγκεκριμένα.
Tο εχω πάθει και εγώ με αυτο και με το stanzialle feltro
 
Καλησπερα παιδια! Μολις γυρισα απο τον Λαναρα! Εχει φερει τα fantom με μαλλινη ταπα 32γραμμαρια (7,5€ η 25αδα) απο νουμερα 7 εως 9 και τα 34γραμμαρια (2,5€ η 5αδα) απο νουμερα 6-9 (δεν θυμαμαι αν μου ειπε και νουμερο 10)! Επισης ο ανθρωπος εκει μου ειπε οτι εαν εχουν ζητηση τα φυσιγγια του θα φερει και απο την υπολοιπη γκαμα του fantom! Μεσα στη βδομαδα θα σφαξω να τα δουμε...
 
Last edited:
Καλόριχτα και εύστοχα να είναι Γιώργο. Ωραία φυσίγγια και τα δυο !!! .shake hands.
Να ζητήσω μια χάρη; Να σφάξεις ένα tricolor να δούμε την πυρίτιδα !! (Βέβαια αν πήρες μόνο ένα κουτί, πάει πολύ να θυσιάσεις 1 από τα 10 ... Μόνο αν πήρες περισσότερα ... ) ;)
Στέλιο σφαξατε Tricolor? Αν είναι να κόψω εγώ έχω κάποια και δεν τα έχω καθόλου σε εκτίμηση
 
Πολύ εξυπηρετικος και συμπαθής επαγγελματίας. Είχα πάει προχτές και ψώνισα και είχα και την έκπτωση μου. Πάντως προχτές τα είχε και σε νο10 τα φαντομ φελτρο
Θα εχει ακομα απλα εγω δεν το συγκρατησα αν εχει! Οντως πολυ εξυπηρετικος και ομιλητικος!
 
Εισαι αρχοντας.... .sarcastic. επειδη και αυτα ειναι με csb δεν σου αρεσαν? σφαξε και ενα να το δουμε αφου εχεις ολα τα εργαλεια.
Το δίκανο μου είναι Verney Carron Becassier , ζυγίζει 2700 kgr και πάντα προτιμώ όσο πιο χαμηλές πιέσεις γίνεται.Θα δούμε ....
Το λακτισμα εχει να κανει με το βαρος γωμωσης και την ταχυτητα της οσον αφορα το φυσιγγι
 
Back
Top