Παρουσίαση Φυσιγγίων

Στελιο απο λακτισμα πρεπει να ηταν βουτηρο ε .sarcastic.
Όλα τα "καλά" τά'χε !!! Που να στα λέω !!! Κι από λάκτισμα, κι από καπνό ντουμάνι, και ... μυρωδιές, κι από καθαρότητα μέσα στην κάννη !!! Άστα να πάνε !!! 5-6 έριξα όλα κι όλα, και τα υπόλοιπα τα'φησα στη μπάντα ... ffff.sarcastic.
 
67. STAR HELLAS – EXPRESS (1997)
ΚΑΛΥΚΑΣ : FALCOCCI ITALIA – 12/70/8
ΚΑΨΟΥΛΙ : F 616
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : ????? => 1,85 gr
ΒΥΣΜΑ : Πλαστικός συγκεντρ. – 22 mm
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 – 33,18 gr – [17,2 p/gr – 487 p/oz] - 570
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (56,6 mm)
Κατάλαβα....Τρεχάτε ποδαράκια μου, να μη σας χέσει ο κώλος μου!! .sarcastic. .sarcastic.
.pray to God..pray to God.
 
Όλα τα "καλά" τά'χε !!! Που να στα λέω !!! Κι από λάκτισμα, κι από καπνό ντουμάνι, και ... μυρωδιές, κι από καθαρότητα μέσα στην κάννη !!! Άστα να πάνε !!! 5-6 έριξα όλα κι όλα, και τα υπόλοιπα τα'φησα στη μπάντα ... ffff.sarcastic.


Βρε Στελαρα κανε ενα κοπο....βγαλε ογκομετρια σε ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα....να δουμε τι κενο χωρο εχει
και εκλεισε αυτος ο χριστιανος!!! Σιγουρα με αυτα που λες κατι δεν παει καλα με αυτο το φυσεκι!!!!
 
Βρε Στελαρα κανε ενα κοπο....βγαλε ογκομετρια σε ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα....να δουμε τι κενο χωρο εχει
και εκλεισε αυτος ο χριστιανος!!! Σιγουρα με αυτα που λες κατι δεν παει καλα με αυτο το φυσεκι!!!!
Νίκο δυστυχώς δεν έχω κάλυκες (καινούργιους), προς το παρόν... Ούτε έναν !!! :(
 
Νίκο δυστυχώς δεν έχω κάλυκες (καινούργιους), προς το παρόν... Ούτε έναν !!! :(

Δεν πειραζει βρε φιλε....θα δω τι ογκο ( μαζα ) εχει αυτη η μπαρουτι και αν ταιριαζει με καποια απο τις
μπαρουτες που εχω θα βγαλω εγω. ;) :)
 
Καλά το θυμόμουν ότι κάπου τον είχα ξαναδεί ... Μου βγήκε η πίστη να ψάχνω τις φωτό στο pc μου, αλλά τελικά τον βρήκα!!! Όπως το λέει ο Κώστας, είναι του Καρδαρά !!;)
Εδώ τον είχα δει, σ'ένα (πολύ) παλιό ΣΤΑΡ-ΕΛΛΑΣ !!! .sarcastic.View attachment 12334
View attachment 12335
:cool: :rolleyes: ... Καμιά ιδέα ποια μπορεί να ήταν αυτή η πυρίτιδα ;;; Πολύ ψιλοί κόκκοι γκρι μεταλλικό χρώμα και ... βαρβάτη δόση !!! Δεν την έχω ξαναδεί ... :oops:
View attachment 12336 View attachment 12338 View attachment 12339
Κατα πασα πιθανοτιτα μουλεριτ
 
Zαπαντουλης "Σοκολ" (1998)
καλυκας cheddite με cx2000,κλεισιμο 58,2mm ,σκαγια 32,45γρ,πυριτιδα* με βαρος 1,64γρ...συγκεντρωτηρας αγνωστος...

View attachment 12326
View attachment 12327
View attachment 12328

* Δεν νομιζω να ειναι καμμια απο τις πυριτιδες Σοκολ κ αυτο γιατι νομιζω πως ειναι χαμηλα η δοση..
π.χ. Diana κοκκινο τσατσης με Σοκολ πολωνιας 1,85γρ ×34 το 1997...
prince 30 Ζαραλης με Σοκολ ρωσιας 1,80×30 το 1998...
Ο συγκεντρωτήρας είναι του Καρδαρά Τάσο.
Αυτούς έβαζε πρώτα σε όλα του τα φυσίγγια πριν καταλήξη στους σημερινούς.
Τον ίδιο συγκεντρωτηρα έχω βρει κι εγώ σ ένα αγαπημένο μου φυσίγγι που μου έκανε όλα τα χατίρια σε πολλά θηράματα σε κοντινές και μακρινες αποστάσεις κυρίως χειμώνα με όλες τις θερμοκρασίες που επικρατούσαν (κυρίως υγρασία,παγωνιά). Το φυσίγγι ήταν του του ΔΗΛΑΒΕΡΗ σε ν5. Το σεταπ που είχε ήταν καψουλι cx2000, πυρίτιδα 1,90 λογικά 206 formula, συγκεντρωτηρα 17χιλ ίδιο μ αυτόν που ανέβασες Τάσο, σκάγια 34,5 γρ ν5, ύψος 58χιλ.
IMG_20200423_211353.jpgIMG_20200423_211400.jpg
 
Τον ίδιο συγκεντρωτηρα έχω βρει κι εγώ σ ένα αγαπημένο μου φυσίγγι που μου έκανε όλα τα χατίρια σε πολλά θηράματα σε κοντινές και μακρινες αποστάσεις κυρίως χειμώνα με όλες τις θερμοκρασίες που επικρατούσαν (κυρίως υγρασία,παγωνιά). Το φυσίγγι ήταν του του ΔΗΛΑΒΕΡΗ σε ν5. Το σεταπ που είχε ήταν καψουλι cx2000, πυρίτιδα 1,90 λογικά 206 formula, συγκεντρωτηρα 17χιλ ίδιο μ αυτόν που ανέβασες Τάσο, σκάγια 34,5 γρ ν5, ύψος 58χιλ.
View attachment 12346View attachment 12347
Ήταν ντόπιου κατασκευαστή εκεί που μένεις Μιχάλη;;
Γιατί δν το έχω ξανά δει αυτό το φυσίγγι.
 
Ήταν ντόπιου κατασκευαστή εκεί που μένεις Μιχάλη;;
Γιατί δν το έχω ξανά δει αυτό το φυσίγγι.
Εγώ μένω Γιάννενα. Δεν έχω πληροφορίες για τον κύριο και δεν έχω βρει αλλά φυσίγγια του. Δεν νομίζω να ήταν από εδώ κοντά. Κάπου διάβασα ότι αυτός που τα έβγαζε τα έχει σταματήσει πριν χρόνια και ότι αντί για παραγωγή φυσιγγιων συνεχίζει με είδη ψαρικης. Σε μια αναζήτηση στο Google μου βγάζει ένα μαγαζί με ψαρικα με αυτό το όνομα. Κάτι περισσότερο δεν γνωρίζω.
 
Εγώ μένω Γιάννενα. Δεν έχω πληροφορίες για τον κύριο και δεν έχω βρει αλλά φυσίγγια του. Δεν νομίζω να ήταν από εδώ κοντά. Κάπου διάβασα ότι αυτός που τα έβγαζε τα έχει σταματήσει πριν χρόνια και ότι αντί για παραγωγή φυσιγγιων συνεχίζει με είδη ψαρικης. Σε μια αναζήτηση στο Google μου βγάζει ένα μαγαζί με ψαρικα με αυτό το όνομα. Κάτι περισσότερο δεν γνωρίζω.
Ευχαριστούμε Μιχάλη!! .shake hands.
 
Κάπου διάβασα ότι αυτός που τα έβγαζε τα έχει σταματήσει πριν χρόνια και ότι αντί για παραγωγή φυσιγγιων συνεχίζει με είδη ψαρικης. Σε μια αναζήτηση στο Google μου βγάζει ένα μαγαζί με ψαρικα με αυτό το όνομα. Κάτι περισσότερο δεν γνωρίζω.
Σωστος...Αυτος ειναι..Γιωργος Δηλαβερης στο περιστερι...εβγαζε διαφορους τυπους φυσιγγιων κ εγω ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα δυστηχως δεν ετυχε να πεσει κανενα φυσιγγι του στα χερια μου..
 
Σωστος...Αυτος ειναι..Γιωργος Δηλαβερης στο περιστερι...εβγαζε διαφορους τυπους φυσιγγιων κ εγω ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα δυστηχως δεν ετυχε να πεσει κανενα φυσιγγι του στα χερια μου..
Κακώς που δν έκανες νταραβέρη με το Δηλαβέρη... .sarcastic. .sarcastic.
 
Σωστος...Αυτος ειναι..Γιωργος Δηλαβερης στο περιστερι...εβγαζε διαφορους τυπους φυσιγγιων κ εγω ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα δυστηχως δεν ετυχε να πεσει κανενα φυσιγγι του στα χερια μου..
και τα φυσιγγια του του τα εφτιαχνε ο καρδαρας ,τωρα δεν ασχολητε με κυνηγετικα.
 
Ιδού και ο συγκεντρωτηρας μαζί με την πυρίτιδα που είχε το φυσίγγι του ΔΗΛΑΒΕΡΗ.
View attachment 12369View attachment 12370
206 S στο 1.90 ακούγεται πολυ για το υπάρχον τώρα .Μπορεί πιο παλιά να ήταν τετοια η δοσολογία .Απο το κιτρινωπό χρώμα της φούστας ίσως αναδεικνύεται μια τροποποίηση στην πυρίτιδα
 
206 S στο 1.90 ακούγεται πολυ για το υπάρχον τώρα .Μπορεί πιο παλιά να ήταν τετοια η δοσολογία .Απο το κιτρινωπό χρώμα της φούστας ίσως αναδεικνύεται μια τροποποίηση στην πυρίτιδα
Λάμπη το κιτρινωπο χρώμα το παρατηρω σε παλία φυσίγγια που ανοίγω 10ετίας και βάλε και πίστευα ότι ειναι απο την πολυκαιρία .Επηρεάζει και η πυρίτιδα?
 
Back
Top